Chrysichthys

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Chrysichthys
Chrysichthys auratus
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Підцарство: Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Променепері (Actinopterygii)
Підклас: Новопері (Neopterygii)
Інфраклас: Костисті риби (Teleostei)
Надряд: Остаріофізи (Ostariophysi)
Ряд: Сомоподібні (Siluriformes)
Надродина: Bagroidea
Родина: Claroteidae
Підродина: Claroteinae
Рід: Chrysichthys
Bleeker, 1858
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Category:Chrysichthys
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Chrysichthys
EOL logo.svg EOL: 13161
ITIS logo.svg ITIS: 638985
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 236587

Chrysichthys — рід риб підродини Claroteinae родини Claroteidae ряду сомоподібних. Має 42 види. Викопні представникі цього роду відомі з кінця міоцену.

Опис[ред. | ред. код]

Загальна довжина представників цього роду коливається від 6 см до 1,5 м. Голова довга, сплощена (у молодих самців гоова не така велика як у дорослих), у 4-6 розаів більше у довжину ніж висоту. Очі великі, розташовані з боків. Мають 4 пари доволі довгих вусиків, ближче до кінчика морди та на нижній щелепі. Тулуб витягнутий. Спинний плавець високий, з короткою основою, 5-7 м'якими променями та 1 жорстким шипом. Жировий плавець помірно довгий, у видів різного розміру: від маленького до середнього, не є окостенілим. Грудні плавці сильні, з 8-11 розгалужених жорстких променів. Анальний плавець середнього розміру, складається з 6 до 12 м'яких променів й 3-4 дорстких прмоенів. У молодих самців жорсткі промені на всіх плавцях м'якіше за прмоені у дорослих самців. Хвостовий плавець широкий, глибоко вирізаний.

Спосіб життя[ред. | ред. код]

Одні види воліють кам'янисто-піщані ділянки річок з помірним перебігом, інші — дрібні озера, де глибина становить не більше 4 м. Активні лише вночі. У денний час відсиджуються під камінням. Живляться водними безхребетними. Дорослі, великі екземпляри можуть змінювати об'єкт полювання.

Розповсюдження[ред. | ред. код]

Переважно поширені в басейні річок Нілу, Конга, в озері Танганьїка, а також у водоймах Мозамбіку.

Види[ред. | ред. код]

Тримання в акваріумі[ред. | ред. код]

Ємність акваріума може бути не дуже високою — 35-40 см, але з великою площею дна від 200 літрів. На дно насипають суміш середнього, великого піску і дрібної гальки темних тонів. Зверху встановлюють великі камені неправильної форми з пласкою підошвою. У рослинності немає особливої ​​необхідності, але можна посадити пару кущиків папороті (болбітіс). Не конфліктні. Утримувати можна групою. Молоді соми нерідко ділять одну схованку на двох. Сусідами можуть бути будь-які мирні риби середніх і верхніх шарів води — харацінові, цихліди. З технічних засобів знадобиться внутрішній фільтр середньої потужності для створення помірного течії, компресор. Температура тримання повинна становити 20-25 °C.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Melanie Stiassny, Guy Teugels & Carl D. Hopkins: The Fresh and Brackish Water Fishes of Lower Guinea, West-Central Africa. Band 1. ISBN 9789074752206
  • Nelson, J.S. 2006: Fishes of the world. 4. ed. John Wiley & Sons, Inc. Hoboken, New Jersey, U.S. 601 p. ISBN 0-471-25031-7.
  • Froese, Rainer, and Daniel Pauly, eds. (2011). Species of Chrysichthys in FishBase. December 2011 version.
  • Hardman, Michael (2008). A New Species of Catfish Genus Chrysichthys from Lake Tanganyika (Siluriformes: Claroteidae). Copeia 1: 43–56.