Chrysolophus amherstiae

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Chrysolophus amherstiae
Chrysolophus amherstiae 18092009.jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Куроподібні (Galliformes)
Родина: Фазанові (Phasianidae)
Підродина: Фазанові (Phasianinae)
Рід: Chrysolophus
Вид: C. amherstiae
Біноміальна назва
Chrysolophus amherstiae
Leadbeater, 1829
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Chrysolophus amherstiae
EOL: 914932
ITIS logo.jpg ITIS: 176099
Redlist logo v1223290225.gif МСОП: 100600274
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 9088
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Chrysolophus amherstiae

Chrysolophus amherstiae — вид фазанів, це один з найкрасивіших птахів на світі. Блискуче синє та зелене пір'я в його оперенні гарно контрастує з чорним, білим, червоним та жовтим. Чорно-білий смугастий хвіст довший, ніж його тіло. Самка, на відміну від самця, забарвлена досить скромно.

Зовнішній вигляд[ред.ред. код]

Самка: забарвлена неяскраво — має коричневе пір'я з чорною облямівкою. Хвостові пера по довжині поступається перам самця. Дзьоб, ділянка навколо очей та ноги сіро-блакитні.

Самець: його пера забарвлені в яскраво-блакитний, жовтий, червоний і зелений кольори. Характерний розкішний комір на шиї і червоний чубок на голові.

Розмноження[ред.ред. код]

Самці діамантового фазана розпочинають шлюбний сезон з виконання характерного танцю. Півні кружляють навколо самок і намагаються загородити їм шлях. Потім раптово кидаються до обраниць, наближаючись настільки, що торкаються до них головами. Самці демонструють свої пишні чорно-білі комірцы, що закривають голови повністю, так що видно тільки червоні чуби. Звісивши вниз крило з того боку, з якого стоїть самка, самець одночасно піднімає інше крило. Він розпластується перед самкою так, щоб та могла побачити зелені плечі і червоно-жовте пір'я на хвості, хвіст із широко розкритим пір'ям, кінці якого забарвлені в яскраво-червоний колір, в цей час піднімається вгору.

Фазани цього виду паруються тільки після завершення весільного ритуалу. Самець у вихованні потомства участі не бере, проте постійно тримається поблизу і спостерігає за своєю сім'єю. У кладці діамантового фазана буває до дванадцяти кремово-білих яєць. Гніздо — просте поглиблення в землі. Після 22-23 днів насиджування на світ з'являються пташенята, які негайно ж встають на ноги, і починають бігати та шукати корм. Самка ні на мить не зводить з них очей, вона піклується про пташенят і зігріває їх вночі.

Спосіб життя[ред.ред. код]

На своїй батьківщині в Азії ці фазани живуть на віддалених гірських схилах, розташованих на висоті від 2 000 до 3 600 метрів над рівнем моря. В окремих районах, наприклад, в китайській провінції Юньнань, його можна побачити на висоті до 4 600 метрів над рівнем моря. Зазвичай ці полохливі птахи перебувають у колючих заростях та бамбукових лісах, розшукуючи на поверхні ґрунту поживу. Під час дуже холодних зим ці фазани шукають порятунку від гірських морозів і вітрів у сонячних долинах. У Великій Британії (де вони акліматизовані) ці птахи гніздяться в абсолютно інших умовах. Їм до вподоби хвойні ліси, вік дерев в яких не перевищує тридцяти років. Вони ховаються під нинижніми гілками молодих дерев. В укриття фазанів не проникає сонячне світло, а земля під гілками не вкрита рослинністю. Ці фазани також зустрічаються в листяних і змішаних лісах.

Їжа[ред.ред. код]

Діамантові фазани живляться рослинами і дрібними безхребетними. Вони ведуть відокремлений спосіб життя, тому людям про їхні звички відомо небагато. Помічено, що цей вид охоче поїдають пагони бамбука. Китайці називають птаха «суньхі», що в перекладі означає «птах, що живиться бруньками». Дослідження вмісту фазанового вола показало, що птахи також годуються папоротями, зерном, горіхами та насінням. Вазани, що живуть у Великій Британії, люблять селитися в заростях ожини.

У Китаї фазани полюють на павуків і дрібних комах, таких, як щипавки і жуки. Здобич вони знаходять у землі, яку розгрібають лапами, і під каменями. Іноді птахи ходять по мілководдю і перевертають камені, під якими можуть ховатися безхребетні.

Состереження за фазаном[ред.ред. код]

Це надзвичайно полохливий та обережний птах. Він зазвичай ховається в густих заростях. Відчувши небезпеку, завмирає на місці або ж рятується втечею, ховаючись у гущавині лісу. Фазана можна побачити взимку, коли він у пошуках їжі насмілюється вийти на відкритий простір. Щоб простежити за його поведінкою, у ліс потрібно йти рано вранці або надвечір у сутінках, коли птах здійснює обхід своїх володінь та годується. У тиші можна навіть почути різкі крики цього птаха. Самці цього виду забарвлені неймовірно яскраво, а самки, як і самки інших куроподібних, мають непоказне коричневе оперення і нагадують рябих кур.

Поширення[ред.ред. код]

На південному заході Китаю (Гуйчжоу, Сичуань і Юньнань), у північно-східній частині Бірми і південно-східних районах Тибету. На почтаку ХІХ ст. був акліматизований в Англїі. Нині дикі популяції цього виду живуть в англійських графствах Бедфорд, Букінгем і Хертфорд.

Збереження[ред.ред. код]

На батьківщині чисельність виду продовжує скорочуватися, цей фазан тут дуже рідкісний. В Англії на волі живе від 200 до 500 птахів.

Цікаві факти[ред.ред. код]

Звички цього фазана в природі й дотепер вивчені недостатньо добре, оскільки ці птахи дуже полохливі та обережні. Наукову назву діамантовому фазанові дано на честь леді Сари Амхерст (1762–1838) — дружини британського дипломата Вільяма Піта Амхерста, графа Арраканського (1773–1838), який у 1816 році привіз з Китаю до Лондона декілька особин цих птахів. Першовідкривач назвав фазана на честь своєї дружини.

У Китаї люблять давати птахам поетичні імена. Цього фазана тут називають «квітковим фазаном». Китайці й досі полюють цих птахів заради їхнього прекрасного хвостового пір'я.

Джерела[ред.ред. код]