Chrysopogon zizanioides

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Chrysopogon zizanioides

Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Рослини (Plantae)
Судинні (Tracheophyta)
Покритонасінні (Angiosperms)
Однодольні (Monocots)
Порядок: Тонконогоцвіті (Poales)
Родина: Злакові (Poaceae)
Підродина: Просові (Panicoideae)
Триба: Andropogoneae
Рід: Золотоборідник (Chrysopogon)
Вид: С. zizanioides
Chrysopogon zizanioides
(L.) Roberty, 1960
Посилання
Вікісховище: Chrysopogon zizanioides
EOL: 1115280
IPNI: 396213-1
ITIS: 782799
NCBI: 167337

Chrysopogon zizanioides (синонім — Vetiveria zizanioides) — вид рослин родини злакових (Poaceae), походить з Індії, культивується також в Китаї, Японії, Бразилії, на Яві, Гаїті і Реюньйоні заради одержуваної з його коренів ефірної олії.

Використання в парфюмерії[ред. | ред. код]

Ефірна олія золотобородника дуже густа і важка. Вона використовується в ароматерапії: сприяє заспокоєнню і розслабленню. ЇЇ застосування описано ще в тамільській середньовічній літературі.

Золотобородник належить до групи волокнистих рослин, які дають волокнистий матеріал для виготовлення різних виробів. Золотобородник серед інших належить до щіткових — його волокна використовуються для виготовлення щіток різного господарського призначення.[1]

Олія золотобородника — один з основних інгредієнтів, що використовуються в сучасній парфюмерній промисловості. Якщо враховувати мікси, в яких олія золотобородника складає бодай невелику частку, то духи з її вмістом становлять 90 % усіх парфумів.

Згідно з парфюмерною класифікацією золотобородник належить до деревних ароматів, хоча насправді є трав'яною рослиною, а саму олію добувають з коріння.

Аромат деревний, сухуватий, с відзвуками гіркого шоколаду й диму. Запаху золотобородника властиві особливі зелені нюанси, ноти коріння, ледь відчутна свіжість, котра нагадує цитрус, і водночас — землистість. Цікаво, що аромат може різнитися, залежно від місця збору сировини.

В парфюмерії золотобородник особливо цінується за стійкість, здатність фіксувати композицію. Олія не підлягає відновленню з концентрату, синтетично її теж ще не навчились відтворювати. Олію золотобородника використовують при створенні як чоловічих, так і жіночих парфумів.

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Veldkamp, J. F. (1999). A revision of Chrysopogon Trin., including Vetiveria Bory (Poaceae) in Thailand and Malesia with notes on some other species from Africa and Australia. Austrobaileya 5: 522–523. 
  • Other Uses and Utilization of Vetiver: Vetiver Oil — U.C. Lavania — Central Institute of Medicinal and Aromatic Plants, Lucknow-336 015, India
  • E. Guenther, The Essential Oils Vol. 4 (New York: Van Nostrand Company INC, 1990), 178—181, cited in Salvatore Battaglia, The Complete Guide to Aromatherapy (Australia: The Perfect Potion, 1997), 205.]