Чтиво (електронна бібліотека)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Chtyvo)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Чтиво
Логотип
Логотип
Посилання chtyvo.org.ua
Гасло (девіз) Ще так не було, щоб ніяк не було
Комерційний ні
Тип Електронна бібліотека
Реєстрація опціонально
Мови українська
Започатковано 10 серпня 2005 (18 років)
Стан Працює
Рейтинг Alexa 93 234[1]

Чтиво, або Chtyvoонлайн-бібліотека україномовної літератури[2]. У бібліотеці також розміщені роботи іноземними мовами з української тематики.

Фонди[ред. | ред. код]

Тепер є однією з найбільших українських е-бібліотек. Містить твори з різних жанрів художньої літератури, а також публіцистичні, навчальні та наукові книги, статті, нариси тощо. На 23 жовтня 2019 року в книгарні розміщалося:

 • Авторів: 15746
 • Творів: 47723
 • Загальний обсяг інформації доступної для завантаження: 312,35 ГБ

Тексти творів представлені у різних, у тому числі заархівованих, форматах (*.txt, *.html, *.doc, *.rtf, *.fb2, *.pdf, *.djvu) у кодуваннях Windows-1251 або UTF-8.

Мета та пріоритети діяльності[ред. | ред. код]

Скріншот головної сторінки сайту Е-бібліотека «Чтиво»

Відповідно до інформації розміщеної на саті Е-бібліотека «Чтиво»[3], метою діяльності даної е-бібліотеки є поширення і популяризація україномовних творів серед читачів.

Пріоритетними завданнями, які повинна виконувати книгозбірня «Чтива» зазначаються наступні:

 • Надання читачам якісних електронних книг в повному обсязі (не уривки і не скорочені варіанти) і в якомога більшій кількості.
 • Забезпечення школярів та студентів україномовним літматеріалом, який вони вивчають за програмами навчальних закладів.
 • Збереження і поширення української думки в слові, а відтак і збереження національної пам'яті.
 • Забезпечення зручного користування і доступу до вмісту е-бібліотеки усіма можливими способами.

Історія розвитку[ред. | ред. код]

У своїх витоках дана е-бібліотека була підбіркою текстів у форматі *.txt, які накопичувались у приватній колекції та форматувались для зручного читання на мобільному телефоні. Надалі засновники сайту вирішили поділитися власними надбаннями з громадськістю.

Результатом такого бажання було створення у 2005 році першої версії цього сайту. Перший пробний запуск відбувся 10 серпня 2005 року. Сайт мав простий формат HTML-сторінок, тексти зберігались виключно у форматі *.txt, як файли на сервері.

У жовтні 2005 року почалось обговорення переведення бібліотеки на динамічний двигун, складання техзавдання.

Паралельно з розробкою нової версії бібліотеки велось поповнення текстами старої. На момент останнього оновлення (05.02.2007) стара версія бібліотеки налічувала 474 прозові твори 119-х українських авторів.

Після тривалої розробки, наповнення та тестування, 22 січня 2008 року, до Дня Соборності України, офіційно відкрито оновлену версію «Чтива», що працює на основі динамічного двигуна з новими, набагато ширшими можливостями. Формат файлів, які зберігаються у бібліотеці, практично нічим не обмежується. Е-бібліотека «вийшла на інтернет-орбіту» о 19:00 (за київським часом) і налічувала 1070 творів 378-ми українських та іноземних авторів.

21 травня 2009 року відбувся публічний запуск бібліотеки на двигуні версії 2.0, який містить багато нововведень, зокрема, систему реєстрації та багато корисних функцій, що безпосередньо пов'язані з обліковими записами користувачів.

Дизайн та розділи сайту[ред. | ред. код]

Оглядачі вказують на занадто простий дизайн сайту[4].

Інтернет-сайт Е-бібліотека «Чтиво», крім основного розділу літератури, містить розділи авторів, новин, відгуків, літературного форуму, довідки та посилань на інші електронні бібліотеки. В навігації присутній пошук творів/авторів, які включені до шкільної програми.

Назва[ред. | ред. код]

Для обґрунтування назви сайту власники наводять наявність слова «чтиво» у Великому тлумачному словнику сучасної української мови, що десь на 75 % базується на матеріалах радянського одинадцятитомного «Словника української мови».[5] Слово «читво» присутнє у «Російсько-українському словнику складної лексики» мовознавця, знавця лінгвоциду Святослава Караванського.[6]

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. https://www.alexa.com/siteinfo/chtyvo.org.ua
 2. Так зазначено на сайті Чтива.
 3. Про е-бібліотеку «Чтиво». Архів оригіналу за 7 квітня 2011. Процитовано 13 березня 2011. 
 4. chtyvo.org.ua. Архів оригіналу за 29 квітня 2011. Процитовано 13 березня 2011. 
 5. Чому «Чт́иво», а не «Читв́о»?. Архів оригіналу за 1 квітня 2010. Процитовано 13 березня 2011. 
 6. Караванський, Святослав (2016). Російсько-український словник складної лексики (вид. третє). Львів: БАК. с. 579. ISBN 966-7065-37-6 Перевірте значення |isbn= (довідка). 

Див. також[ред. | ред. код]