Civilization VI

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Sid Meier's Civilization V
Civilization VI Cover.jpg
Розробник Firaxis Games
Видавець 2K Games
Дистриб'ютор Take-Two Interactive
Локалізатор відсутній
Мова інтерфейсу англійська, французька, німецька, італійська, іспанська, японська, російська, польська, корейська, португальська і китайська мова
Композитор Geoff Knorr[d][1]
Частина серії Civilization
Попередня гра серії Civilization V
Дата випуску 21 жовтня 2016
Українська локалізація відсутня
Жанр(и) покрокова стратегія
Платформа Microsoft Windows, Mac OS X, Linux, iOS
Режим гри однокористувацька гра, багатокористувацька гра, multiplayer online game[d] і кооперативна гра
Носій цифрова дистрибуція, DVD і Steam
Керування миша, клавіатура
Сайт Офіційний сайт (англ.)
Civilization VI у Вікісховищі?

Sid Meier's Civilization VI — відеогра жанру глобальної покрокової стратегії із серії «Civilization» Сід Мейєра, розроблена компанією Firaxis Games. Випущена 2K Games 21 жовтня 2016 року, а в лютому того ж року відеогра була портована на Linux[2].

Традиційно для серії гравець керує розвитком цивілізації, турбуючись про її розвиток, ведучи війни і дипломатичні перемовини.

Ігровий процес[ред. | ред. код]

Грецька цивілізація у XX столітті

Основи[ред. | ред. код]

Як і в попередніх частинах, гравець керує розвитком обраної цивілізації, розвиваючи її впродовж ігрових років і епох. Основний процес відбувається на карті світу, поділеній на шестикутні клітинки. Початково вона прихована і розвідується в міру подорожей представників цивілізації або в ході обміну інформацією з іншими цивілізаціями. Кожна клітинка має свої особливості, такі як ландшафт, наявність ресурсів. Гра за різні цивілізації має свої тонкощі. Кожна з них має загальний бонус цивілізації, бонус лідера, унікального юніта і об'єкт інфраструктури. Традиційно для серії гравець може обрати звичайний світ, чи згенерований комп'ютером за заданими умовами, який має інакше розташування материків і природні умови. Карта світу поступово досліджується розвідниками чи військами і гравець дізнається місцерозташування стратегічно важливих місцевостей. Початково він володіє невеликою територією, яка забудовується містом, даючи бонуси, відповідно до свого типу. Надалі стає можливим засновувати нові міста і зміцнювати армію, розвивати культуру, науку й дипломатію.

Кожна з цивілізацій має лідера, який представляє її в дипломатичних перемовинах і дає особливі можливості. Всі лідери засновані на реальних історичних особах і мають модель поведінки, яка відтворює реальні події.

Розвиток цивілізації[ред. | ред. код]

Навколо міст поширюється зона володінь цивілізації, клітинки яких можна обробити, добуваючи на них ресурси чи віддаючи під забудову. На кожній клітинці можливо звести один міський квартал чи особливу споруду. Наприклад, клітинки з рудою дають змогу побудувати шахту, гори дають бонуси до науки і релігії, а вихід до моря дозволяє розвинути торгівлю, звівши порт. Взаєморозташування кварталів і споруд дає як переваги, так і штрафи. Деякі можуть позитивно впливати на інші, деякі — негативно чи просто не давати ефекту при неправильному розміщенні. Частина споруд може бути зведена тільки за наявності інших, як бібліотека, що вимагає існування в місті кампусу. Нові клітинки стають доступними за золото, яке служить універсальною валютою.

Населення відображається умовними жителями, яких необхідно розселяти і забезпечувати їхній добробут для нормального розвитку цивілізації. Різні квартали можуть вмістити різну кількість жителів, відповідно до своєї спеціалізації. Кожне місто має параметр щастя, який впливає на те як добре чи неохоче жителі працюватимуть. Нові міста засновуються поселенцями, робітники виконують будівництва і вдосокналення, проповідники поширюють релігії, а різного роду війська обороняють рідні володіння чи завойовують ворожі. Воїни в боях отримують досвід, за який відкривають вдосконалення. Якщо дозволяє рівень розвитку технологій, одні види військ можна перетворити на інших, досконаліших. Наприклад, пращників на лучників, заплативши трохи золота. Особливістю Civilization VI у військовій справі є змога утворювати комбінації пов'язаних між собою юнітів. Надалі відкриваються такі юніти як археологи, натуралісти, медики, шпигуни.

Будь-яке будівництво чи найм робітників і військ залежить від параметру виробництва. Очки виробництва генеруються сукупно всіма портами, фабриками, майстернями міста. Чим цей параметр вищий, тим швидше відбувається будівництво і найм. Існують виняткові споруди, так звані Чудеса світу, які дають особливі переваги. Однак, кожне Чудо світу може існувати тільки в єдиному екземплярі на всю планету. Додатково такі споруди вимагають дотримання вимог особливого типу клітинки, де будуть збудовані, наявності поруч певних споруд і типів місцевості.

Ресурси[ред. | ред. код]

Для розвитку необхідні не лише території, а й ресурси. Вони представлені різними речами, від золота й каменю чи урану до вина і артефактів давнини. Не маючи каменоломні, неможливо звести міські мури, а без родовища заліза не можна дати воїнам залізну зброю, навіть знаючи як її створювати. Надлишок чи недостача ресурсів спонукає до війн і торгівлі. Щоб виявляти, добувати і використовувати ресурси, цивілізація повинна мати відповідний рівень технологічного розвитку.

Золото служить для сплати основних дій: освоєння клітинок, миттєвого викуплення споруди чи юніта, впровадження вдосконалень, підкупу й відшкодувань.

Наука і культура[ред. | ред. код]

Впродовж гри відкриваються нові технології, де майже кожна відкриває доступ до іншої за принципом «дерева технологій». Наприклад, гончарство відкриває доступ до іригації та винайдення письма. В цій частині серії «дерево технологій» поділене на дві частини, де одна розвивається за рахунок очок науки, інша — за рахунок очок культури. І ті і ті отримуються щоходу від відповідних кварталів і споруд, а також особливих природних і рукотворних об'єктів у володіннях гравця. Процес вивчення технологій і досягнень культури відбувається кілька ходів, у залежності від прибутку очок. Періодично відбуваються моменти «осяянь», при яких відкриття в науці чи культурі роблять миттєві ривки.

Як притаманно серії Civilization, в прогресі цивілізації є умовності. Галузі знань не пов'язані жорстко і часто незалежні, а багато вдосконалень залежать тільки від рішення гравця. Тому може трапитися, що цивілізація має на озброєнні одночасно літаки і мечників; будує складні машини, але не володіє литтям металів.

Видатні люди (винахідники, митці, генерали, пророки і т. д.) дають унікальні та значні переваги цивілізації, але шанс їх появи визначається спеціальними очками видатних осіб. Також їх можливо створити вкладенням золота або розвитком віри. Якщо видатна людина з'являється в однієї цивілізації, наприклад, Архімед, інші вже ніколи її не отримають. Більшість видатних людей приносять користь тільки коли поміщені у відповідний квартал. Так, учений робить відкриття в кампусі, а пророк засновує релігію у священних місцях. Митці додатково створюють шедеври мистецтва, що поміщаються до слотів відповідних будівель. Шедеври розвивають культуру й віру, на пізніх етапах приваблюють туристів, ними можна торгувати.

Цивілізації мають релігії, які дають бонуси, відповідно до своїх догматів. Одні приносять золото чи очки культури, інші дозволяють посилювати війська чи дають інші переваги в різних сферах життя. Гравець може завдяки пророкам встановлювати релігію цивілізації, обравши з готових чи створивши власну з набору характеристик. Проте не всі міста приймають релігію, а інші цивілізації можуть неприязно ставитися до іновірців. З часом роль релігії падає, але очки віри від святинь витрачаються на таких юнітів, як натуралісти.

Схеми управління[ред. | ред. код]

Sid Meier's Civilization VI має схеми управління цивілізацією, які складаються з форм правління і обраних для них можливостей. Впродовж гри цивілізація може змінювати форму правління, отримуючи різні можливості, виражені картками, що вкладаються до спеціальних слотів. Загалом слоти є військові, економічні, дипломатичні та універсальні.

З часом кількість доступних форм правління зростає і вони отримують більше слотів. Якщо племінний лад має два, то монархія — шість. Також форма правління визначає типи доступних слотів. До прикладу, фашизм має чотири військових із загальних восьми. Демократія в числі своїх восьми — один військовий, але три економічних. Одні картки прискорюють навчання різних видів військ, інші дають особливі переваги від торгових шляхів або від міст-держав, додаткові дії для робітників. Нові картки отримуються в ході розвитку культури[3][4].

Цивілізації[ред. | ред. код]

 • Австралія (Джон Кертін) — загалом мирна цивілізація, що отримує бонуси в містах, побудованих на узбережжях. Оборонна війна чи звільнення міста подвоює рівень виробництва. Війська дигери сильнішають за межами батьківщини або поблизу води. Унікальною спорудою є скотарська ферма.
 • Америка (Теодор Рузвельт) — вирізняється малим часом, потрібним для отримання бонусів від уряду. Війська американців мають переваги при боях на рідному континенті. Їм доступні винищувачі, що вирізняються дальністю польотів і силою у повітряному бою, та вершники, які генерують очки культури від убивств ворогів на рідній землі. Америка може зводити на пізніх етапах національні парки й кіностудії, які розвивають культуру.
 • Англія (Королева Вікторія) — володіє перевагами в розвитку культури від будівництва музеїв та археології. Так звані морські пси англійців уміють захоплювати ворожі судна, а «червоні мундири» отримують посилення, якщо борються на інших континентах. Королівська верфь наділяє кораблі додатковим запасом ходу, сприяє прибуткам і появі великих адміралів.
 • Аравія (Саладин) — в цієї цивілізації наука і релігія невіддільні одна від одної. Релігійні споруди не лише укріплюють віру, а й розвивають науку і культуру, до того ж Аравія гарантовано отримує великого пророка. Особливі війська, мамлюки, лікуються в кінці кожного ходу. Зведення медресе дає більше науки, ніж звичайний університет, і додатково укріплює віру, якщо стоїть біля кампусів.
 • Ацтеки (Монтесума) — підтримка населення ацтеків зростає від наявності ресурсів розкоші, а споруда тлачтлі додатково збільшує її та сприяє укріпленню віри й замовленню полководців. Воїни-орли ацтеків володіють здатністю поневолювати ворогів, перетворюючи їх на робітників своєї цивілізації. Додатково робітники вміють прискорено розбудовувати міста.
 • Бразилія (Педру II) — вирізняється можливістю породжувати і наймати більше видатних людей, ніж інші. Бразильці можуть створювати карнавали, від яких зростає задоволення населення і можна отримати видатних осіб. Цивілізація має особливо сильні кораблі та доступ до бонусів від районів, розміщених поблизу тропічних лісів.
 • Греція (Перикл) — так чи інакше її розвиток заснований на культурі. Завдяки любові правителя до мистецтв, міста-держави, що є васалами Греції, автоматично роблять вклад у культурний розвиток. Особливою спорудою Греції є акрополь, який приносить очки культури від забудованих сусідніх територій. За будь-якої політичної системи греки можуть обрати додатковий курс подальшого її розвитку. Воїни гопліти мають здатність ставати сильнішими поряд з іншими гоплітами.
 • Грузія (Тамара) — значно спирається на віру. Цариця Тамара здатна оголошувати війну за протекторат, при цьому армія отримує здатність розповсюджувати віру, а вся цивілізація отримує від цього бонуси. Посли цієї цивілізації в містах-державах з тою ж релігією вважаються за впливом за двох кожен. Особлива споруда, фортеця цихе, збільшує обороноздатність навколишніх укріплень. Грузинські воїни хевсури не отримують штрафів при русі перетятою місцевістю. Цивілізація доступна у складі доповнення Rise and Fall.
 • Зулуси (Шака) — войовнича цивілізація, що раніше за інших відкриває військові корпуси й армії. Якщо зулуський юніт захоплює місто, він підвищується у званні. В містах з гарнізоном підвищується лояльність. Спеціальний район іканда замінює військови табір і надає житло, а війська в ньому наймаються швидше. Пікінери імпі дешеві, швидко наймаються і мають переваги в атаках із флангу. Цивілізація буде додана на початку 2018 року.
 • Єгипет (Клеопатра) — ця цивілізація вирізняється прискореним будівництвом на берегах річок і можливістю зводити міські райони і Чудеса Світу на заплавах. Єгиптяни отримують більше за інших прибутків від зовнішніх торгових шляхів і додатково золото для себе та їжу для союзників. Унікальні війська, колісниці марьянну, отримують бонус до дальності ходу, якщо починають рух з рівнинної клітинки.
 • Індія (Махатма Ганді) — спеціалізується на мирному розвитку. Головна особливість Індії полягає в значних бонусах до релігії, які отримує від мирних сусідів. Цивілізації, що оголошують Індії війну, отримують падіння підтримки свого населення. Особливий юніт вару послаблює навколишніх ворогів. Унікальні для Індії ступінчасті криниці забезпечують населення міст водою і укріплюють віру.
 • Індонезія (Трібхувана Віджайтунгадеві) — острівна цивілізація, головна перевага якої полягає в тому, що прибережні клітинки дають додаткову користь при сусідстві з культурними і виробничими центрами. Водні юніти індонезійці можуть створювати за очки віри, а релігійні юніти не витрачають очки переміщення при підйомі чи сходження на борт суден. Унікальнй юніт, джонка, замінює фригат, рухається швидше та збільшує швидкість інших кораблів у флоті. Споруда кампонг будується в прибережних водах, надає житло і приносить додаткову їжу за кожен рибальський човен поблизу.
 • Іспанія (Філіп II) — морські торгові шляхи приносять більше прибутків. Війська завдають додаткові ушкодження іновірцям, а Інквізиція дозволяє усувати в містах єресі та представників інших релігій. Юніт конкістадор посилюється біля релігійних діячів та може одразу навернути завойоване місто у свою віру. Унікальна споруда, місія, додає очок віри і науки.
 • Китай (Цінь Ши Хуан-ді) — має переваги у бонусах науки і культури від прискорення досліджень і «осяянь». Робітники можуть звести більше вдосконалень міст, а також можуть спрямовуватися на побудову Чудес Світу. Китаю доступна дешева і проста у виробництві артилерія. Зведення Великої стіни надає захист і приносить золото, а з часом сприяє розвитку культури і туризму.
 • Конго (Мвемба Нзінга) — універсальна цивілізація, якою однаково можна досягнути і військової, і наукової чи культурної перемоги. Кожна реліквія чи шедевр скульптури крім культурного розвитку збільшує продуктивність міст, забезпечує продовольством і приносить золото. Кожного ходу Конго отримує додаткові очки на митців і торговців. Бійці нгао-мбемба володіють здатністю без штрафів на швидкість і дальність огляду пересуватися в лісах. Особлива споруда мбанза є прибудовою до міста, що забезпечує населення продовольством і дає золото. Конго не може будувати релігійні споруди, проте приймає вірування, поширені в більшості союзних міст решти цивілізацій.
 • Корея (Сондок) — отримує бонуси до науки і культури в усіх містах з губернатором. Унікальний район сеовон розвиває науку та дозволяє отримувати її від навколишніх шахт і ферм. Баліста під назвою хвача, встановлена ​​на возі, наділена дуже високою скорострільністю. Цивілізація доступна у складі доповнення Rise and Fall.
 • Крі (Паундмейкер) — ці північноамериканські індіанці розширюють свої території на нічийні землі, якщо ними проходять торгові шляхи. Особлива споруда вігвам надає житло, виробництво, а за сусідство з джерелами ресурсів — золото й їжу. Індіанські воїни замінюють розвідників, наділені підвищеною силою і безкоштовним підвищенням рангу. Союзи з крі дають двосторонню видимість карти, а зовнішні торговельні шляхи приносять додаткову їжу за табори і пасовища в кінцевому пункті. Цивілізація доступна у складі доповнення Rise and Fall.
 • Кхмери (Джaявapмaн VII) — значно залежать від релігійної сфери, священні місця кхмерів розширюють кордони і надають житло, коли розташовані біля річок. Ферми приносять додаткову їжу, коли стоять біля акведуків, а акведуки дають очки віри. Юніт домрі замінює катапульту, здатний переміщуватися і стріляти впродовж одного ходу, та розширювати зону контролю цивілізації.
 • Македонія (Александр Македонський) — спрямована на війну і отримує менші штрафи від затяжних конфліктів. Особливі війська, гетайри, є швидкою, проте сильною кавалерією, а мечники гіпасипісти особливо сильні в облозі. Після захоплення міста македоняни отримують низку бонусів, залежно від типів його районів. Будівля школа царських пажів замінює казарми і дає очки науки за підготовку цивільного юніта в своєму місті, а також бонуси при підготовці деяких військових.
 • Мапуче (Лаутаро) — індіанці мапуче орієнтуються на війну. Війська, найняті в містах із губернаторами, на час їхньої служби отримують більше досвіду і посилюються на час Золотої доби. Унікальна споруда, ідоли Чемамюль, розвивають культуру, а потім сприяють туризму. Вершники малони посилюються поблизу володінь своєї цивілізації. Якщо юніт мапуче здобуває перемогу в битві на території ворожого міста, лояльність цього міста падає. Цивілізація доступна у складі доповнення Rise and Fall.
 • Німеччина (Фрідріх Барбаросса) — військова і промислова цивілізація. Німці мають додатковий слот для розміщення там картки військової доктрини, що робить вибір тактик багатшим. Війська мають переваги в боротьбі проти міст-держав. У німецьких містах можливо будувати на один район більше, ніж інших цивілізаціям. Споруда ганза, якщо стоїть біля міських районів або родовищ ресурсів, приносить значну кількість очок виробництва. В Новий час німці отримують дешеві та ефективні в океанах субмарини.
 • Нідерланди (Вільгельміна) — спирається на водойми, її кампуси, театральні площі і промислові зони, що знаходяться поруч з річкою, отримують бонус за сусідство. Гавані поширюють володіння цивілізації на сусідні клітинки. Особлива споруда польдер розміщується на узбережжях, даючи їжу, виробництво і житла. З розвитком технологій і соціальних інститутів польдери приносять і інші бонуси. Нідерландські лінкори володіють підвищеною дальнобійністю та ефективністю проти укріплених районів. Внутрішні торгові шляхи підвищують лояльність жителів у пункті відправлення, а міжнародні розвивають культуру. Цивілізація буде додана на початку 2018 року.
 • Норвегія (Гаральд Суворий) — вирізняється спрямуванням на війну і морські подорожі. Норвежці можуть раніше за інших опанувати подорожі океанами та не витрачають очки руху юнітів на заходження і вихід з портів. Кораблі здатні здійснювати набіги, грабуючи прибережні клітинки інших цивілізацій. Спеціальні кораблі драккари відновлюють свою міцність після ушкоджень, якщо перебувають у нейтральних водах. Додатково Норвегія має воїнів берсерків, що можуть грабувати території, винятково сильні в нападі, але слабкі в обороні. Зведення церкви ставкірки біля лісів приносить норвежцям бонуси до релігії.
 • Нубія (Аманіторе) — нубійська цивілізація отримує бонуси до виробництва з джерел стратегічних ресурсів і золото з джерел рідкісних ресурсів. Її піраміди приносять золото, а за сусідство з районами міст чи центром надає бонуси виробництва чи їжі. Нубійські воїни орієнтовані на дальній бій та швидко накопичують досвід. Стандартних лучників у них заміняють сильніші пітаті.
 • Персія (Кір Великий) — ця цивілізація має спрямування на війну і в разі раптового її оголошення отримує бонуси до швидкості руху, а штрафи на дипломатичні дії зменшуються. Елітні піхотинці «безсмертні» здатні атакувати ворогів на відстані. Перси будують сади парадіс, які приносять золото і очки культури, а від внутрішніх торгових шляхів отримують більші прибутки.
 • Польща (Ядвіга) — поляки вміють перетворювати військові клітинки карти на універсальні та автоматично розширюють володіння навколо фортів і військових таборів. Ядвіга має здатність поширити свою релігію в захопленому місті, а її реліквії генерують золото, очки віри й культури. Крилаті гусари поляків здатні відкидати ворожий загін на клітинку назад, якщо завдали більше ушкоджень, ніж отримали. Суконні ряди збільшують отримання виробництва від міжнародних торгових шляхів і золота — від внутрішніх.
 • Рим (Траян) — римляни покладаються на розширення своїх кордонів, від чого залежать інші сфери життя. Від нових міст автоматично прокладаються дороги до столиці, а в самих містах зводяться торгові пости. Торгівля приносить більше прибутків, якщо товари перевозяться через ці пости. При заснуванні нового міста римляни отримують безкоштовну споруду в ньому, а збудовані терми збільшують підтримку населення. Легіонери цієї цивілізації дорожчі за відповідників інших, але сильніші в бою і здатні будувати форти, дороги й заміняти військових інженерів.
 • Росія (Петро Великий) — має особливість у швидкому розширенні кордонів при заснуванні нових міст. Тундрові клітинки у її володіннях укріплюють віру і підвищують продуктивність заводів. Торгові шляхи з більш розвиненими цивілізаціями розвивають культуру і науку. Особливі війська, козаки, сильніші за звичайних кавалеристів і можуть продовжити рухатися після здійснення атаки. Особлива споруда, лавра, розширює культурні межі міста.
 • Скіфія (Томіріс) — скіфи орієнтуються на війну, тому їхні війська мають переваги проти поранених ворогів, а самі швидко лікуються після перемог. Вони можуть створювати лучників і кінноту в подвійній кількості, а унікальний вершник сакі може бути найнятий одразу без наявності коней. Кургани скіфів приносять прибутки і укріплюють віру, особливо біля пасовищ.
 • Франція (Катерина де Медичі) — ця цивілізація орієнтується на культуру, маючи прискорене будівництво Чудес Світу, які з часом додатково приваблюють туристів. Гвардійці французів посилюються на континенті, де стоїть їхня столиця, і сприяють появі великих полководців. Унікальна споруда, шато, розвиває культуру і приносить бонуси, якщо стоїть поряд з Чудесами Світу. Франція володіє шпигунами, з допомогою яких збирає більше інформації про інші цивілізації.
 • Шотландія (Роберт Брюс) — універсальна цивілізація. В щасливих містах шотландці отримують приріст науки й виробництва. Кампуси та промислові зони надають додаткових учених і інженерів. Спеціальна споруда, поле для гольфу, забезпечує щастя, дає золото та очки культури, якщо сусідує з центром міста чи розважальним комплексом. Горець шотландців є розвідником, що посилюється на пагорбах і в лісах. Цивілізація може оголошувати визвольні війни, за яких в перші ходи зростає дальність руху військ і виробництво. Цивілізація доступна у складі доповнення Rise and Fall.
 • Шумер (Гільгамеш) — шумери є корисними союзниками, оскільки завжди дотримуються угод, а їхні війська діляться добутим у боях досвідом з військами дружніх держав. Ця цивілізація має переваги на ранніх етапах гри: отримує бонуси від захоплення варварських форпостів і має на озброєнні бойовий віз. Ця бойова одиниця легко протистоїть списоносцям і кавалерії, а також може розганятися на відкритій місцевості. Особлива споруда шумерів, зіккурат, зводиться на берегах річок і забезпечує цивілізацію очками науки й культури.
 • Японія (Ходзьо Токімуне) — здатна створювати компактні міста, які додатково отримують бонуси від близьких районів. Всі японські війська отримують бонуси при битвах на узбережжі й мілководді. Унікальний юніт Японії — самурай, котрий не втрачає сили атаки до самої смерті. З часом японцям відкриваються фабрики електроніки, які приносять очки виробництва і розвивають культуру[5].

Розробка[ред. | ред. код]

Офіційний трейлер-анонс гри був випущений 11 травня 2016 року.

Розробкою гри зайнялася та ж команда Firaxis, яка раніше працювала над доповненнями для Civilization V, і очікувалося, що всі геймплейні нововведення з них будуть доступні в Civilization VI з самого початку. Гра засновувалася на новому рушієві, який задумувався як більш дружелюбний щодо користувацьких модифікацій. Візуальна складова гри та оформлення різних елементів інтерфейсу було навіяне Епохою великих географічних відкриттів — на багатьох панелях показувалися компаси і астролябії. Області, покриті туманом війни в попередніх показах зображалися шрихтовкою, що нагадує карти того часу[6].

Зимове доповнення 21 грудня додало до стандартного набору цивілізації Польщу, додаткові сценарії (для Польщі і Норвегії), вдосконалення інтерфейсу та дію для юнітів «Бойова готовність»[7]. 24 лютого 2017 вийшло доповнення, що додає Австралію і сценарій гри за неї, орієнтований на економічний розвиток[8]. Наступним стало доповнення, що вносить Македонію і Персію та сценарій, присвячений завоюванням Александра Великого[9].

Доповнення[ред. | ред. код]

 • Rise and Fall — видане 8 лютого 2018 року, додає нові цивілізації та збагачує ігровий процес. У доповненні введено концепцію Діб, що настають для цивілізації, залежно від її становища впродовж розвитку. Якщо цивілізація перебуває в занепаді, це спричиняє настання Темної доби, коли виробництво знижене, а населення більш схильне до непокори. Процвітання навпаки веде в Золоту добу, коли виробництво і єдність підвищені. Однак, після Золотої доби зростають шанси настання Темної й навпаки. В міст з'явився параметр лояльності, що виражає підтримку населенням чинної влади. Нелояльні міста можуть оголосити незалежність або й перейти на бік ворога. Стало можливим ставити на чолі міст губернаторів, які дають бонуси та з часом розвиваються. В дипломатії доповнення додає змогу створювати альянси за метою, такі як військові чи наукові. Якщо якась цивілізація значно розвивається, інші можуть об'єднатися проти неї, отримуючи при цьому свої переваги та штрафи. У Rise and Fall гравець також може в будь-яку мить переглянути хронологію розвитку своєї цивілізації[10][11].
 • Gathering Storm — анонсоване доповнення, що додасть нових лідерів, держави, рукотворні чудеса світу та природні дивовижі, юнітів, удосконалення цивілізації, споруди, райони, технології та соціальні інститути. З цим доповненням території, річки, гори тощо, будуть називатися згідно культури цивілізації, що першою їх відкрила. Періодично траплятимуться природні лиха на кшталт повеней чи вивержень вулканів, шторми загрожуватимуть потопити кораблі, а морози можуть завадити просуванню ворожої армії. З іншого, гравці зможуть будувати дамби, канали, геотермальні електростанції. Буде впроваджено систему впливу цивілізацій на довкілля, наприклад, активне використання вугілля та нафти призведе до глобального потепління і повені й шторми відбуватимуться частіше. Цивілізації зможуть голосувати за різні закони у Світовому конгресі. Також гра розшириться двома історичними сценаріями: зберегти свою цивілізацію в Європі XIV століття під час епідемії чуми, та відстояти/захопити Париж у Другу світову війну, граючи відповідно за Францію або Німеччину[12].

Оцінки й відгуки[ред. | ред. код]

Огляди
Світові
ВиданняОцінка
Game Informer9.5/10[15]
Game Revolution4.5/5 зірок[16]
GameSpot9/10[17]
IGN9.4/10[18]
PC Gamer (US)93/100[19]
Українські
ВиданняОцінка
PlayUA91/100[21]
Агрегатори
АгрегаторОцінка
Metacritic89/100[13]

На агрегаторі Metacritic Civilization VI отримала 98 балів зі 100 від критиків та 7,5 від пересічних гравців. Оцінки коливалися від найвищої у 100 балів (Twinfinite) до найнижчої у 70 балів (Impulsegamer)[13].

Провідні ресурси, присвячені відеоіграм, оцінили Civilization VI у 80-90 балів. Так, GameSpot відзначили з позитивних сторін гри районування міст, «розумні та значущі» зміни дипломатії, науки, особливі нюанси кожного виду перемоги та збереження основної формули гри. З недоліків називалися місцями недосконалий ШІ, дратівливий інтерфейс і деякі непродумані аспекти, такі як туризм[17].

У IGN гру оцінили в 9,4 бала з 10 з висновком: «Civilization VI ввійде до історії як найбільш наповнена можливостями в серії. Деякі з них просто переглянуті версії з класичної „Цивілізації“, але вони знаходять власну ідентичність з новими чудовими ідеями, як розширення міст, налаштовувана влада, пришвидшення досліджень і схеми поведінки лідерів. І хоча ШІ є де доробити, він здатний боротися достатньо, щоб перетворити панування над світом на виклик»[18].

Civilization VI здобула № 8 у переліку найкращих ПК-ігор 2016-го, № 13 серед найбільш обговорюваних ПК-ігор року і № 23 серед найбільш продаваних[13].

Україна у Civilization VI[ред. | ред. код]

Історичне надбання України представлене у грі трьома цивілізаціями — Скіфією (серцем якої був південь сучасної України[22]) та, опосередковано, Росією і Польщею, — а також двома видатними особами — українським композитором Миколою Леонтовичем та радянським вченим Сергієм Корольовим.

У назвах населених пунктів Скіфії використано найменування місць археологічних розкопок на території України (Мирів, Чортомлик, Кам'янка-Дніпровська, Куль-Оба), Росії (Костромська, Пазирик[en], Семеро Братів) та Казахстану (Покровка).

Як і в Civilization 5, козаки тут належать до російської цивілізації як особливий рід кавалерії.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Person Profile // Internet Movie Database — 1990.
 2. Sid Meier’s Civilization VI Live on Linux Now! - The Aspyr Blog. The Aspyr Blog (en-US). 2017-02-06. Процитовано 2018-07-11. 
 3. Eurogamer (2016-08-03). Starting a new game in Civilization 6 (Hands-on Gameplay + Interview). Процитовано 2016-09-17. 
 4. Stapleton, Dan (2016-10-26). Sid Meier's Civilization VI Review. IGN (en-US). Процитовано 2016-10-27. 
 5. Civilization VI | News. www.civilization.com (en). Процитовано 2017-12-23. 
 6. Stapleton, By Dan. How Firaxis Will Redefine Civilization's Art Style in Civ 6 First - IGN. IGN. Процитовано 2016-05-15. 
 7. Спільнота Steam :: Оголошення групи :: Sid Meier's Civilization VI. steamcommunity.com. Процитовано 2016-12-22. 
 8. Reilly, Luke (2017-02-23). Civilization 6 Adds Australia DLC, Mod Tools Support. IGN (en-US). Процитовано 2017-03-28. 
 9. Civilization VI - Persia and Macedon Civilization & Scenario Pack у Steam. store.steampowered.com (uk). Процитовано 2017-03-28. 
 10. Sid Meier’s Civilization® VI: Rise and Fall у Steam. store.steampowered.com (uk). Процитовано 2018-02-09. 
 11. Plunkett, Luke. Civilization VI: Rise and Fall: The Kotaku Review. Kotaku (en-US). Процитовано 2018-02-09. 
 12. Civilization® VI – The Official Site | News | Civilization VI: Gathering Storm Announced, Releases on PC Feb 14. www.civilization.com (en). Процитовано 2018-11-21. 
 13. а б в Sid Meier's Civilization VI for PC Reviews. Metacritic. 20 жовтня, 2016. 
 14. Glagowski, Peter (25 жовтня, 2016). Review: Civilization VI. Destructoid. Процитовано 25 жовтня, 2016. 
 15. Reeves, Ben (25 жовтня, 2016). So Many Countries, So Many Customizations - Civilization VI - PC. Game Informer. Процитовано 25 жовтня, 2016. 
 16. Leack, Jonathan (26 жовтня, 2016). Sid Meier's Civilization VI Review. Game Revolution. Процитовано 26 жовтня, 2016. 
 17. а б Butterworth, Scott (жовтня24, 2016). Sid Meier's Civilization VI Review. GameSpot. Процитовано 25 жовтня, 2016. 
 18. а б Stapleton, Dan (26 жовтня, 2016). Civilization VI Review. IGN. Процитовано 26 жовтня, 2016. 
 19. Hafer, T.J. (20 жовтня, 2016). Civilization 6 review. PC Gamer. Процитовано 20 жовтня, 2016. 
 20. Campbell, Colin (25 жовтня, 2016). Sid Meier's Civilization 6. Polygon. Процитовано 25 жовтня, 2016. 
 21. Куліков, Олег (28 Грудня 2016). Огляд Sid Meier’s Civilization VI. PlayUA. Процитовано 27 травня 2017. 
 22. ‘Civilization 6’ Civs: Scythia Wasn't A Civilization, But Whatever

Посилання[ред. | ред. код]