Command & Conquer: Yuri's Revenge

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Command & Conquer: Yuri's Revenge
Обкладинка гри
Розробник Westwood Studios[ru]
Видавець Electronic Arts
Композитор Френк Клепакі[ru]
Частина серії Command & Conquer
Попередня гра серії Command & Conquer: Red Alert 2
Наступна гра серії Command & Conquer: Red Alert 3
Дата випуску NA 8 жовтня 2001
EU 19 жовтня 2001
Версія 1.001
Українська локалізація немає
Жанр(и) Стратегія в реальному часі
Віковий
рейтинг
ELSPA: 15
ESRB: T
PEGI: 12
Платформа Microsoft Windows
Режим гри Багатокористувацька гра і одиночна гра
Носій CD-ROM
Системні
вимоги

ОС: Windows 95NT
ЦП: Pentium II 266 МГц
ОЗП: 64 МБ
2 МБ відеопам'яті

DirectSound-сумісна звукова карта
повна версія Red Alert 2
Керування Клавіатура і миша
Роздільність XGA

Command & Conquer: Yuri's Revenge (укр. Командуй і підкорюй: Помста Юрія) — доповнення до відеогри Command & Conquer: Red Alert 2), випущене компанією Westwood Studios[ru] 28 вересня 2001 року, що складається з двох кампаній, до кожної з яких входить по сім місій.

Ігровий процес[ред.ред. код]

Yuri's Revenge представляє нові юніти та будівлі союзників і СРСР. Наприклад, у грі представлено радянський еквівалент Тані Адамс — герой Борис, здатний викликати авіаудари винищувачів «МіГ-29» і легко розправлятися як з піхотою, так і з бронетехнікою з допомогою АКМ. Поповнилася і радянська авіація — за рахунок появи нового облогового вертольота (англ. Siege Chopper), що атакує супротивника як з повітря, так і з землі. У повітряному бою радянський штурмовий гелікоптер використовує кулемет, відносно слабкий проти бронетехніки та споруд, але вельми небезпечний проти піхоти й особливо проти ракетників союзників. Приземлившись, цей вертоліт стріляє з далекобійної артилерійської гармати, яка особливо ефективна проти споруд і піхоти. Радянському Союзу було надано також фабрику (англ. Industrial plant), який робить усю техніку дешевшою на 25 % і скорочує час її будування також на 25 %. Скажімо, гравець, що володіє фабрикою, купує дирижабль «Кіров» не за 2000 кредитів, а за 1500. Нарешті, з Red Alert повертається літак-шпигун (англ. Spy plane), однак тепер у його ролі використовується не літак типу «МіГ», а Іл-4. З іншого боку, радянські збройні сили більше не мають центру клонування, психомаяку (англ. Psychic Beacon) та загону клонів Юрія, так як вони використовуються армією Юрія.

Союзницькі сили у грі поповнюються гвардійцями GI (англ. Guardian GI) — укріпленою версією стандартизованої західної піхоти, яка може використовуватися проти повітряних загонів, танків (в окопаному вигляді) і піхоти. У великих групах ці піхотинці можуть бути корисні проти техніки ворога. В арміях західних союзників з'являються і пересувні фортеці (англ. Battle Fortress) — величезні, надзвичайно важкі і тихохідні бронетранспортери з дуже потужною бронею. Вони здатні трощити стіни і будь-яку пересувну наземну техніку, навіть танки «Апокаліпсис» (англ. Apocalypse Assault Tank). У них розміщується до п'яти піхотинців, які можуть вести бій із цих фортець. Ще одне нововведення союзників — «Роботанк» (англ. Robot Tank), єдиний вид бронетехніки, не схильний до психічного контролю Юрія. Роботанк слабший, ніж бойовий танк «Грізлі» (англ. Grizzly battle tank), зате він долає будь-які водні перешкоди. Однак, працездатність таких автоматизованих бойових одиниць вимагає наявності Центру керування роботами (англ. Robot Control Center). У разі знищення цього центру або нестачі електрики роботи вимикаються, залишаючись абсолютно беззахисними.

Юніти та споруди армії Юрія здебільшого унікальні (без аналогів у СРСР або Союзників) і, головним чином, є технологіями психічного контролю: Юрій, Клони Юрія, Вищі розуми (англ. Mastermind), Зонди хаосу (англ. Chaos Drone), Психобашти (англ. Psychic Tower), Психорадари (англ. Psychic radar), Психодомінатор (англ. Psychic dominator). Також Юрій уперше в серії Red Alert використовує технології генної інженерії (Кістколам (ісп. Brute), Генетичний мутатор), вірусології (Вірус), біотехнології (Біореактор), клонування (Чани для клонування (англ. Cloning Vat), Клони Юрія), магнітні технології (Магнетрон) та інші.

У багатокористувацькому режимі гравець може керувати самим Юрієм і навіть не одним (Клони Юрія). Крім усього іншого, в Yuri's Revenge кожен загін має власне озвучування та власні фрази.

Баланс[ред.ред. код]

Баланс сил значно змінився. Кожна зі сторін конфлікту отримала унікальні сильні і слабкі сторони.

СРСР зберіг найпотужніший флот, авіацію і танкові війська. Вартість піхоти найнижча, що дозволяє швидко займати гарнізони і нейтралізувати психовоїнів Юрія перед танковою атакою. Явними недоліками СРСР стали загальна слабкість піхоти та погана взаємодія різних типів юнітів між собою. Також слід зазначити далекобійне озброєння, представлене винятково ракетами, які часто не влучають у рухомі цілі та легко збиваються навіть слабкою системою ППО.

Союзники отримали найпотужнішу піхоту і техніку, що підвищує її ефективність. Різні юніти відмінно кооперуються і діють як одне ціле. Авіація представлена бомбардувальниками, що здатні швидко знищити будь-яку будівлю або псі-юніта. До недоліків можна віднести слабкість морського флоту, дорожнечу авіації, низьку ефективність ППО та слабкість енергетичної системи бази.

Юрій — найсильніша сторона у грі. База Юрія має досконалі енергетичну й економічну системи. База здатна автономно розвиватися на переробці захоплених супротивників. У грі існує всього три сухопутних (роботанк, павук (англ. Terror drone), клони Юрія або психовоїни) і два морських (дельфін і кальмар) юніти, невразливі для психічного впливу. Система ППО найбільш ефективна й універсальна. Різні види юнітів ефективно поєднуються один з одним. Підводні човни — найпотужніша та найуніверсальніша морська бойова одиниця. До недоліків військ Юрія можна віднести лише відсутність морських засобів ППО та слабкість авіації.

Також з'явилися цікаві сполуки технологій. Наприклад, танк «Апокаліпсис» у бункері Юрія перетворюється на ідеальну оборонну споруду, а радянська чи юр'ївська піхота перетворюють легкі БМП союзників, додаючи нові властивості. Є також приховані юніти, доступні лише в разі проникнення шпигуна до лабораторії супротивника: хроновоїн (англ. Chrono commando — лабораторія союзників) хроно-Іван (англ. Chrono Ivan — радянська лабораторія) та псі-воїн (англ. Psi commando — лабораторія Юрія).

Сюжет[ред.ред. код]

Після подій Command & Conquer: Red Alert 2 виявляється, що Юрій, радник радянського прем'єр-міністра Олександра Романова і телепат, плекав власні плани на світове панування. Маніпулюючи східним і західним блоками держав, він підбурив їх на війну, щоб отримати авторитет і владу. В передостанній місії неканонічної радянської кампанії під назвою «Червона революція» (англ. Red Revolution) Юрій зрадив Радянський Союз і захопив Кремль (за заявою Юрія, Романова було вбито генералом Володимиром, однак, швидше за все, Юрій просто переконав у цьому Романова перед смертю, контролюючи його розум), однак незабаром був розбитий радянськими військами, які застосовували ядерну зброю.

У «Помсті Юрія» цей телепат очолює власну армію, для боротьби з якою об'єднуються навіть такі давні вороги, як СРСР і США. Армія Юрія використовує відмінні від традиційних технології, зокрема, технології психічного контролю та генної інженерії, в тому числі клонування. Юрій побудував по всьому світу мережу психодомінаторів (англ. Psychic dominator) — пристроїв для контролю розуму. З їх допомогою Юрій перетворює людей на бездушних рабів. В останню мить перед активацією всіх психодомінаторів президент США Майкл Дуган наказує завдати авіаудару по психодомінатору на острові Алькатрас у Сан-Франциско, тим самим рятуючи армію Сполучених Штатів від захоплення Юрієм. Хоча авіаудар лише завдає пошкодження розташованому поряд реактору, але у сил Юрія не вистачає енергії, щоб активізувати психодомінатор у Сан-Франциско, і він вводить у дію лише два великих його аналоги — в Антарктиці та Єгипті. Однак Альянс (в кампанії Альянсу) і радянці (в радянській кампанії) отримують унікальний шанс здійснити подорож у часі за допомогою машини часу, раніше винайденої Альбертом Ейнштейном. У результаті повернення оперативної групи до часу радянського вторгнення на західне узбережжя США плани Юрія зіпсовані, а створення психодомінатора зірвано. Потім відбуваються альтернативні версії перебігу подій у радянській і союзній кампаніях.

Сюжет аддону відбувається паралельно сюжетній лінії оригінальної Red Alert 2, переважно фокусуючись на боротьбі з Юрієм, а не на основний війні, яка ведеться іншою частиною збройних сил, не зайнятих полюванням на Юрія. Крім того, у радянській і союзній кампаніях чітко простежується певний паралелізм (наприклад, дії четвертої місії обох кампаній відбувається у пустельній Африці, а п'ятої — в Океанії). Гравцеві не надається кампанія Юрія (попри наявність у файлах гри слідів аудіо-брифінгів перед місіями за кампанію Юрія), однак за його армію можна грати у варіантах багатокористувацької гри або однокористувацького режиму.

Обидві кампанії, союзницька і радянська, надають гравцеві можливість переміститися назад у часі до моменту радянського вторгнення в США, використовуючи пристрій часового зсуву — Машину часу, винайдену Альбертом Ейнштейном. Завдяки цьому з'явиться можливість зупинити Юрія ще до побудови та увімкнення психодомінаторів. Битви проходитимуть у таких знаменитих місцях, як Сан-Франциско та Голлівуд. А у радянській кампанії також присутня місія на Місяці.

Кампанія Альянсу[ред.ред. код]

Перелік місій:

 1. Часова петля (англ. Time Lapse)
 2. Голлівуд і Марний (англ. Hollywood and Vain)
 3. Ядерна гра (англ. Power Play)
 4. Розкрадачка гробниць (англ. Tomb Raided)
 5. Припинення клонування (англ. Clones Down Under)
 6. Перемовини (англ. Trick or Treaty)
 7. Смерть мозку (англ. Brain Dead)

Кампанія Альянсу розпочинається в Сан-Франциско, де літаки ВПС США встигли пошкодити ядерний реактор Юрія. Гравець повинен відбити напад військ Юрія на свою базу і захопити кілька електростанцій, які нададуть енергію для запуску машини часу, в той же час не даючи військам Юрія зробити це. У цьому йому допомагає спеціальний агент Таня. Потім гравець повертається до першого радянського вторгнення у Сан-Франциско і перешкоджає будівництву психодомінатора на острові Алькатрас.

У другій місії гравець вирушає до Лос-Анджелесу, де Юрій встиг побудувати і запустити психодомінатор. Велика частина населення Голлівуду вже потрапила під його дію і добровільно йде у «м'ясорубки» (англ. Grinder), де з них витягують органи для подальших генетичних експериментів. Гравець повинен зруйнувати всі «м'ясорубки», а після них і власне психодомінатор. У цьому йому допомагають кілька кіногероїв — персонажі Клінта Іствуда, Сільвестра Сталлоне й Арнольда Шварценеггера.

Третя місія починається у Сієтлі, де Юрій з метою одержання засобів і технологій шантажує керівників найбільших hi-tech корпорацій, зокрема MassiveSoft (місцевий аналог реальної Microsoft). Гравець із допомогою генератора погоди (англ. Weather control device) повинен знищити пускову установку ядерних ракет. У цій місії гравець отримує в своє розпорядження загони снайперів.

Командування армії США дізнається, що Юрій захопив Ейнштейна і тримає його в єгипетській пустелі. У цій місії гравець отримує в своє розпорядження Таню і німецькі руйнівники танків (англ. Tank Destroyer). Основне завдання зі звільнення вченого виконує спеціальний агент, а будівництво бази є лише відволікаючим маневром. Таня повинна переплисти річку, вибухом бочки пробити паркан навколо піраміди та знищити біореактори (англ. Bio reactor). Після того, як вона виведе вченого і посадить у вертоліт, що саме прилетить, гравець отримує керування над психодомінатором, за допомогою якого захоплює дев'ять танків посеред ворожої бази, яку й необхідно знищити.

У п'ятій місії гравець повинен знищити кілька центрів клонування у Сіднеї. У цьому йому допоможуть корейські літаки, а основною перешкодою стануть підводні човни Юрія, здатні морем зайти в тил і знищити більшу частину бази.

Керівники США та СРСР вирішують розпочати у Лондоні переговори з метою підписання мирного договору та об'єднання всіх сил проти Юрія, однак останньому вдалося дізнатися місце та час зустрічі (взявши під свій контроль Єву). У шостій місії гравець за підтримки британських снайперів повинен за будь-яку ціну захистити будівлю Парламенту, руйнування якого буде означати провал місії. Після того, як штурм військами Юрія будівлі Парламенту буде відбито і сторони домовляться, гравець отримає в своє розпорядження кілька радянських кораблів, за допомогою яких для завершення місії потрібно буде знищити базу Юрія, виявлену на узбережжі Темзи.

Вдалося засікти телепатичний сигнал, що виходить із Антарктиди. Силами радянського десанту гравець повинен відновити стару радянську базу і побудувати радар для виявлення координат бази Юрія. Після цього гравцеві потрібно буде побудувати американську базу і об'єднаними силами знищити лігво Юрія.

Наприкінці кампанії Альянсу почнеться відеоролик, де, після перемоги, Юрія саджають у психоізолятор (англ. Psychic Isolation Chamber) — останній винахід Ейнштейна. Генерал Карвілл вітає гравця, а тим часом розпочинається об'єднання часових ліній. Далі все відбувається як у початковому ролику — Президент нервово заходить в кабінет на прес-конференцію з Євою, але на екрані замість Юрія з'являється Карвілл. Президент у глибокому подиві сідає на своє крісло і генерал Карвілл запитує його: «Пане президенте, чи знаєте Ви що-небудь про подорожі в часі?». Потім Таня Адамс на тлі вертольотів з'являється у вечірній сукні, запрошуючи гравця на президентський святковий банкет, а згодом з'являється Єва в більш шикарному білому і теж запрошує гравця. Таня у відповідь на це цікавиться в Ейнштейна, чи працює ще його машина часу.

Кампанія за СРСР[ред.ред. код]

Перелік місій:

 1. Зсув у часі (англ. Time Shift)
 2. Дежа Вю (англ. Deja Vu)
 3. Промивання мізків (англ. Brain Wash)
 4. Порятунок Романова (англ. Romanov on the Run)
 5. Друга космічна швидкість (англ. Escape Velocity)
 6. На Місяць (англ. To the Moon)
 7. Головна гра (англ. Head Games)

Перші накази гравцеві у радянській кампанії надходять від ув'язненого прем'єр-міністра Романова, зв'язок з яким встановить лейтенант Софія. Крім усунення зрадника Юрія та його загрози психодомінаторів гравцеві належить захопити машину часу і гарантувати перемогу Радянського Союзу у війні проти союзників.

У першій місії гравець вирушає до Сан-Франциско, де літаки ВПС США встигли пошкодити ядерний реактор Юрія. З допомогою Бориса гравець повинен знищити американську базу, щоб захопити машину часу та кілька електростанцій для її живлення. Однак перший запуск виявляється невдалим — гравець потрапляє до крейдового періоду, де йому необхідно стримувати тиранозаврів доти, доки машина часу не перезарядиться. Після цього гравець нарешті повертається до першого радянського вторгнення у Сан-Франциско і перешкоджає будівництву психодомінатора на острові Алькатрас.

Після успішного виконання першої місії радянські офіцери, що повернулися в минуле, інформують Романова про майбутню зраду Юрія та вторгнення союзників. Прем'єр відправляє частину радянських сил у Німеччину на знищення лабораторії Ейнштейна, в якій ведеться робота над хроносферою (англ. Chronosphere).

Проте Юрію вдається втекти. До того ж він вже побудував психодомінатор у Лондоні й узяв під контроль розташовану там армію союзників. У третій місії гравець із допомогою Бориса повинен зруйнувати психопідсилювач (англ. Psychic amplifier), встановлений посеред бази союзників. Після цього на зв'язок виходить спеціальний агент Таня, якій американське командування доручило те ж саме, і пропонує об'єднати зусилля проти спільного ворога. Використовуючи обидві бази й обох героїв, гравець руйнує базу Юрія.

Юрію вдається збити літак прем'єра Романова над лівійською пустелею, однак самому прем'єру вдалося катапультуватися. У четвертій місії гравець повинен знайти Романова, котрий тим часом розважається, і доставити його до найближчого аеропорту. А для цього необхідно знищити базу Юрія, розташовану біля цього аеропорту.

Прибувши до Кремля, Романов віддає нові розпорядження щодо знищення підводного флоту ядерних підводних човнів (англ. Boomer), над яким Юрій розпочав роботу на одному з безіменних островів Тихого океану. Після знищення ворожої бази з'ясовується, що на ній знаходиться космічна ракета для польоту на Місяць.

У шостий місії гравець вирушає на Місяць, де, використовуючи дуже обмежені сили, повинен знищити три ворожі бази, одна з яких є командним центром Юрія, тим самим позбавивши Юрія притулку.

Прем'єр-міністр Романов вітає гравця зі вступом до лав космонавтів і наказує знищити останню опору Юрія в Трансільванії. Виконання сьомої місії ускладнює наявність двох баз — американської та радянської. За допомогою психодомінаторів Юрій узяв їх під свій контроль і атакує гравця, комбінуючи підлеглі війська різними способами.

У фінальному ролику показано, що Юрій намагається використати знайдену в Сан-Франциско машину часу, проте лейтенант Софія перехоплює керування на себе. Задіявши всі залишки енергії з ресурсів машини, вона відправляє Юрія в епоху динозаврів, де його вбиває тиранозавр. Далі радянці символічно марширують Нью-Йорком коло фондового ринку, що означає про світове панування Червоної Армії. Потім СРСР запускає космічну станцію і дякує Романову та гравцеві.

Саундтрек[ред.ред. код]

Музику до доповнення написав Френк Клепакі[ru].

Command & Conquer Yuri's Revenge (2001):

 1. Drok
 2. Deciever
 3. Bully Kit
 4. Defend The Base
 5. Phat Attack
 6. Tactics
 7. Transy L Vania
 8. Yuri's Score Theme
 9. Credits

Факти[ред.ред. код]

В Red Alert 2 Юрій був звичайним юнітом, а у доповненні Yuri's Revenge, такий же юніт існує вже як клон Юрія, а сам Юрій стає особливим юнітом, таким як Таня та Борис.

Помилки і недопрацювання:

 • Піхота, замінована божевільним Іваном (англ. Crazy Ivan), не вибухає, якщо встигнути посадити її у транспорт, бункер або споруду.
 • Дельфін може знищувати наземні споруди, пропускаючи ультразвук під землею. Звук поширюється так само, як у воді.
 • У будівлі можуть заходити тільки автоматники.
 • Будинки та бункери повністю захищають автоматників від радіації.
 • Автоматники отримують нові звання, що впливають на ефективність стрільби, тільки в момент виходу з будівлі чи бункеру.
 • Автоматники не отримують медичної допомоги від захопленого госпіталю, поки знаходяться у будівлях.
 • Часто виникає баг, коли бункер Юрія закривається порожнім до того, як у нього заїде танк.
 • Авіація повторює рельєф місцевості.
 • Танк, скинутий магнітним танком Юрія на дерево, вибухає. Танк, скинутий з величезної висоти на асфальт, не отримує пошкоджень.
 • Підводні човни не можуть пропливати під мостами. Після знищення моста вони проходять через зруйнований міст в підводному положенні.
 • Атаки хронолегіонерів не здіймають тривоги.
 • Судно на повітряній подушці може взяти два радянські БТР загалом з десятьма солдатами всередині, а окремо БТР та п'ятьох солдатів не може.
 • Звільнені раби не сприйнятливі до будь-яких психічних атак.
 • СІЛи (англ. SEAL) і Таня можуть загинути під час підриву великої будівлі, не встигнувши вибігти з неї.
 • Піхота, перебуваючи у пересувний фортеці, продовжує стріляти по ворогам, атакованим хронолегіонером, і не переносить вогонь на інші цілі (об'єкти, атаковані хронолегіонером, невразливі до зникнення).

Посилання[ред.ред. код]