Cumulonimbus arcus

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Грозовий комір над Варшавою, Польща

Cumulonimbus arcus (грозовий комір) — узагальнена назва різновидів купчасто-дощових хмар, які виглядають як довгий вал. Хмара нагадує поперечний переріз горизонтального клина. Це кріпиться до основи хмари батька (як правило, шторм). Цей тип хмар утворюється найчастіше на межі атмосферних фронтів, завжди на передньому краї грози. В області його виникнення, як правило, з'являються сильний дощ і поривчастий вітер, шквал. Можуть існувати з, або без волокнисто-перистоподібної верхньої частини. Хмари з нею називаються «хмари-полиці»[джерело?], а хмари без неї — «хмари-валки»[джерело?]

Умови формування[ред. | ред. код]

Хмари-валки[ред. | ред. код]

Умови формування цього типу хмар є достатньо складним.

Найсприятливіші умови для формування валків відбувається, коли нижній шар повітря є нестійким, але увінчані інверсії-на стійку шару повітря. Там повинен існувати помірний вітер. Це часто відбувається, коли верхня повітря слабшає, наприклад, за антициклонічних умов, і також часто зустрічається, коли туман утворюється відразу. Конвекція відбувається нижче інверсії, з повітря зростає в термічних нижче хмар і тоне в повітрі між вулицями.

Метеорологи так описують появу коміра: піднімається тепле вологе повітря, остигає нижче точки роси і, конденсуючись, утворює хмару. Якщо такий процес відбувається по всій довжині уздовж витягнутого повітряного фронту, то може утворитися грозовий комір.

Хмари-полиці[ред. | ред. код]

Галерея[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]