Cupressus duclouxiana

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Cupressus duclouxiana
Cupressus duclouxiana Kunming Western Hills.jpg
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Голонасінні (Gymnosperms)
Відділ: Хвойні (Pinophyta)
Клас: Хвойні (Pinopsida)
Порядок: Соснові (Pinales)
Родина: Кипарисові (Cupressaceae)
Рід: Кипарис (Cupressus)
Вид:
C. duclouxiana
Біноміальна назва
Cupressus duclouxiana
Hickel in Camus 1914

Cupressus duclouxiana (кипарис юньнаньський, кит. gan xiang ba) — вид хвойних рослин родини кипарисових.

Поширення, екологія[ред. | ред. код]

Країни поширення: Китай (пд.- зх. Сичуань і пн.-зх. Юньнань). Росте у гірських лісах, де переважають Pinus densata і / або листяні або вічнозелені Quercus, Castanopsis або Castanea. У багатьох областях у чагарникові райони і луки; також широко посаджений в межах або поблизу сіл. Цей вид росте природно в скелястих або гравійних супіщаних ґрунтах або осипах над вапняком або метаморфічними породами на нижніх схилах глибоких річкових долин. Його діапазон висот у природних насадженнях, ймовірно, між 1900 м і 3300 м над рівнем моря.

Морфологія[ред. | ред. код]

Дерево до 25 м заввишки і 80 см діаметра. Крона конічна, коли молода, округла або широко купольна, коли стара. Гілки стрункі і горизонтальні, густо розташовані. Листки тісно притиснуті, злегка сизуваті знизу, 1–2 мм довжиною, вершини гострі або злегка тупі. Пилкові шишки майже кулясті або довгасті, (4)5–7 мм; мікроспорофілів (12)16–20. Шишки темно-коричневі або пурпурно-коричневі при дозріванні, сизі, кулясті, 15–32 мм в діаметрі; лусок шишок (6)8–10, кожна родюча з численним насінням. Насіння коричневе або пурпурово-коричневе, 3–5 мм, з 3 хребтами. 2n = 22.

Використання[ред. | ред. код]

Хоча це важко довести, масштабні вирубки, можливо, виснажили в річкових ущелинах. Деревина може досягати значної висоти і розміру. Деревина високо цінна для місцевого та регіонального використання. Цей вид також має високі садівничі заслуги і був посаджений широко на пагорбах навколо Куньмін, де вельми відрізняється від дикорослих дерев. В Європі він був введений в м'якших частинах Англії, Ірландії та Франції.

Загрози та охорона[ред. | ред. код]

По-справжньому дикі й природні поселення цього виду зустрічаються вкрай рідко і розкидані в глибоких ущелинах великих річок на північному заході провінції Юньнань. Деякі дерева захищені місцевою буддійською традицією як святі дерева або гаї, але адекватні заповідники та / або законодавство, що захищає ці дерева від лісозаготівлі та збору дров відсутні в даний час. Регенерація проблематична у зв'язку з випасом худоби, і вогонь представляє потенційну небезпеку для небагатьох, що залишилися хороших деревостоїв старих дерев, деякі з яких є біля дороги або села. З 1998 року вирубка старовікових лісів у західному Китаї була заборонена.

Посилання[ред. | ред. код]