DAVINCI

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Стадії спуску зонду DAVINCI

DAVINCI (Дослідження глибоких прошарків атмосфери Венери, інертних газів, хімічного складу і фотографування) — запропонована місія з дослідження атмосфери Венери за допомогою космічного зонда. DAVINCI має вивчати хімічний склад атмосфери Венери під час спуску.[1][2] DAVINCI здійснить подорож через атмосферу Венери, візьме проби повітря, і зробить вимірювання на поверхні. Ці вимірювання важливі для розуміння походження атмосфери Венери, як вона еволюціонувала і як і чому вона відрізняється від атмосфер Землі і Марса. Вимірювання DAVINCI повинні виявити історію води на Венері і хімічні процеси, які відбуваються в нижніх не досліджених шарах атмосфери. Ще до того, як зонд досягне поверхні, DAVINCI зробить перші фото рельєфу, щоб вивчити його походження, тектонічну, вулканічну історію і ступінь вивітрювання.

Огляд місії[ред. | ред. код]

Місія DAVINCI була обрана 30 вересня 2015, як одна з п'яти півфіналістів на місію № 13 за програмою NASA «Discovery».[3] Фіналіст буде обраний у кінці грудня 2016 року або на початку січня 2017 року, і має бути готовий до запуску до кінця 2021 року.[4][5] NASA планує бюджет місії «Discovery» № 13 близько 450 млн доларів.

Головний керівник місії — Лорі Глазе, заступник головного керівника — Джеймс Гарвін, обидва з Центру космічних польотів імені Ґоддарда.

Завдання[ред. | ред. код]

Попередні п'ять орбітальних місій до Венери (Венера-15, Венера-16, Магеллан, Венера-експрес, Akatsuki) були сфокусовані на дистанційному спостереженні, DAVINCI буде першим зондом з 1986 року, який дослідить атмосферу Венери.[6] DAVINCI безпосередньо виміряє нижні шари атмосферної маси.

науковці DAVINCI дослідять, як атмосфера Венери була сформована і змінювалась з часом, включаючи що трапилось з її водою. Отримана інформація допоможе науковцям зрозуміти чому Венера і Земля мають настільки різні шляхи розвитку, і надасть ще одну точку зору на стадії розвитку твердотільних планет у інших зоряних системах (екзопланет). Вимірювання DAVINCI можуть надати відповіді на багато питань, які були сформульовані в публікаціях Національної ради з науково-дослідної роботи — Planetary Science Decadal Survey, і були поставлені як цілі для місії Venus In Situ Explorer.

Цілі[ред. | ред. код]

  • Походження і еволюція атмосфери: Зрозуміти походження атмосфери Венери, як вона еволюціонувала, і чому вона відрізняється від атмосфер Землі і Марса
  • Склад атмосфери і взаємодія з поверхнею: Зрозуміти історію води на Венері і активні хімічні процеси у нижніх шарах атмосфери Венери.
  • Властивості поверхні: Зрозуміти характер рельєфу і його тектонічну, вулканічну і погодну історію.

Наукові інструменти[ред. | ред. код]

Міжпланетний апарат призначений для вирішення проблем NASA високого пріоритету на десятиліття уперед, це — вивчення благородних газів, сліди газів і їх ізотопи, а також температуру, тиск, швидкість вітру і фотографування Венери.

Artist's conception of DAVINCI probe
Під час 63- хвилинного спуску, DAVINCI збере і відправить дані вимірювань складу атмосфери Венери.

Інструмент DAVINCI Аналітична Лабораторія Венери (АЛВ) буде проводити синергетичні вимірювання високої точності під час спуску зонду, особливо у верхніх хмарах і незвіданому середовищі поблизу поверхні планети. Конструкція АЛВ базується на інструменті Sample Analysis at Mars (SAM), який встановлений на марсоході «К'юріосіті», він вимірює хімічний і ізотопний склад марсіанської атмосфери, і знайшов перші остаточні докази органіки на Марсі.[7] DAVINCI матиме чотири наукові інструменти:

Масс-спектрометр Венери (МСВ)

Побудований центром космічних польотів імені Ґоддарда, NASA, МСВ забезпечить перше всеохопне дослідження in situ благородних газів і залишків газів на Венері і має можливість відкрити нові види газу в венеріанській атмосфері. МСВ подібний до інструмента ровера К'юріосіті- Quadrupole Mass Spectrometer (QMS).

Змінний лазерний спектрометр Венери (ЗЛСВ)

Побудований Лабораторією реактивного руху, NASA, ЗЛСВ матиме змогу in situ дослідити газові залишки і пов'язані з ними ізотопи у атмосфері Венери, звертаючись до ключових питань щодо хімічних процесів у верхніх хмарах і близько поверхні планети. Інструмент подібний встановленому на марсоході «К'юріосіті» — Tunable Laser Spectrometer (TLS).

Дослідження структури атмосфери Венери

Побудований Центром космічних польотів імені Ґоддарда, NASA, використовує датчики польоту для дослідження структури і динаміки атмосфери Венери під час входу в атмосферу і спуску, проведе хімічні вимірювання, дозволить провести реконструкцію спуску зонду.

Камера спуску Венери

Побудована Malin Space Science Systems (MSS), проводитиме висококонтрастні знімки місцевості у місцевості спуску зонду. Інструмент подібний до встановленого на марсоході «К'юріосіті».

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Brown, Dwayne C.; Cantillo, Laurie (30 September 2015). NASA Selects Investigations for Future Key Planetary Mission. NASA News (Washington, D.C.). Процитовано 1 October 2015. 
  2. NASA announces five Discovery proposals selected for further study. The Planetary Society. 1 October 2015. Процитовано 1 October 2015. 
  3. Small Bodies Dominate NASA’s Latest Discovery Competition. SpaceNews.com (en-US). Процитовано 2016-03-04. 
  4. Clark, Stephen. NASA receives proposals for new planetary science mission | Spaceflight Now. Процитовано 2016-03-04. 
  5. Selecting the Next Creative Idea for Exploring the Solar System. www.planetary.org. Процитовано 2016-03-04. 
  6. The DAVINCI spacecraft. phys.org. Процитовано 2016-03-04. 
  7. Steigerwald, Bill. NASA Goddard Instrument's First Detection of Organic Matter on Mars. NASA. Процитовано 2016-03-04.