Danone

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Danone
Тип приватна компанія
Форма власності акціонерне товариство з радою директорів s.a.i.d[1]
Галузь Харчова промисловість
Гасло One Planet. One Health
Засновано 1919, Барселона
Засновник(и) Ісаак Карассо
Штаб-квартира Париж,
Франція Франція
Ключові особи Франк Рібу
Продукція Молочні продукти, дитяче харчування, мінеральна вода, медичне харчування
Виторг 27 661 000 000 € (2022)[2]
Операційний прибуток (EBIT) 17,01 млрд євро (2010)[3]
Чистий прибуток 959 000 000 € (2022)[4]
Співробітники 80 143 (2008)[5]
Дочірні компанії
 • Wahaha Joint Venture Companyd, Actimeld, Grameen Danoned, Volvic[d], Eviand, Nutricia, Arvied, Badoitd, Blédinad, Danetted, Danone[d], Gervais[d], La Salvetatd, Stonyfield Farmd, Taillefined, Danone (Netherlands)d, Danone (France)d, Danone (Morocco)d, Danone[d], Danone (Czechia)d, Bagley Argentina S.A.d, Danone North Americad, Q110888003? і Q4037021?
 • Член Informationsdienst Wissenschaftd[6]
  Офіційний сайт Офіційний сайт в Україні
  Мапа
  CMNS: Danone у Вікісховищі

  Данон — провідна міжнародна компанія з виробництва продуктів харчування, яка представлена в 130 країнах світу.

  Профіль групи компаній Danone[ред. | ред. код]

  Заснована в 1919 Ісааком Карассо в Барселоні, Іспанія.[7]

  Під час Другої світової війни переміщена засновником у Нью-Йорк, де отримала найменування Dannon Milk Products Inc.

  З 1958 осідок компанії розміщується у Франції, в Парижі. Діяльність компанії зосереджена на випуску молочних продуктів, дитячого харчування та мінеральної води. У портфель компанії входять такі бренди, як Danone, Активія, Fantasia, Danissimo, в Evian та ін. Група Данон представлена в 120 країнах. Компанії належить більше 160 заводів, на яких працюють близько 80 000 співробітників.

  У 2009 обсяг продажів склав 15 млрд €, чистий прибуток — 1,4 млрд €.[8]

  В Україні Danone працює з 1998. Danone Україна має 8 регіональних представництв та 2 заводи в Кременчуці та Херсоні. Компанія продає в Україні молочні продукти під торговими марками Актімель, Активіа, Растішка, Даніссімо, Danone, Простоквашино, Простоквашино для малят, ЙоПро, Альпро, Актуаль.

  Історія[ред. | ред. код]

  Компанію з виробництва йогурту заснував Ісаак Карасу, який жив у Греції і з дитинства добре знав про цей продукт, адже там йогурт продавався прямо на вулицях. Ідея виникла, коли Карасу ознайомився з гіпотезою видатного українського біолога Іллі Мечникова: вчений вивчав вплив болгарської палички, що міститься в йогурті, на організм людини та дійшов висновку, що вона добре впливає на травлення та підвищує захисні сили організму.

  Але коли у 1912 спалахнула Перша Балканська війна, Ісаак через політичні причини був вимушений покинути Грецію і переїхав до Барселони. Там він змінив прізвище і став Ісаакам Карассо, тому що вважав, що так йому буде легше привернути до себе увагу та прихильність людей. У 1919 він створює компанію, яку назвав на честь свого сина: Danone — це зменшувально-пестливе від імені Даніель і означає буквально «маленький Даніель».

  Спочатку Ісаак поширював йогурти через мережі аптек і на це було кілька причин: по-перше, за професією Карассо був лікарем, і такий спосіб продажів був йому ближчим і зрозумілішим. По-друге, виводити новий для того часу продукт на ринок було дуже ризикованою справою, тоді як аптечні препарати навпаки користувалися значним попитом. Спершу йогурти продавалися за рецептом як ліки, що допомагали дітям при кишкових розладах.

  Згодом посаду голови компанії зайняв Даніель Карассо, який уважав за потрібне впровадити значні зміни. Саме син Ісаака Карасу перемістив компанію до Парижа — поближче до Інституту Пастера, оскільки головним постачальником болгарської палички для Danone була лабораторія Іллі Мечникова, що працювала при Інституті. На той час європейці вже звикли до йогурту та вважали його не тільки лікувальним препаратом, а й корисним молочним продуктом.

  Незабаром почалася Друга світова війна, і Даніель був змушений залишити Європу, як колись його батько покинув Грецію. Річ у тім, що Даніель Карассо знав про своє єврейське коріння та волів не ризикувати. Отже, він вирушив до США, де невдовзі заснував компанію Dannon Milk Products Inc. Щоби досягти успіху на новому ринку Даніелю Карассо довелося адаптувати продукт до місцевих потреб. У 1951 повертається до Європи з метою відновити бізнес, а потім продає американську компанію. У 1953 Danone випускає свій перший фруктовий йогурт. Це стало такою ж несподіванкою, як і свого часу сама поява йогурту.

  У 1967 відбувається злиття компанії з провідним французьким виробником сирів Gervais, що спричиняє розширення асортименту продукції. Завдяки цьому, значно зросли прибутки Danone. У 1973 відбувається злиття з BSN, провідним виробником вікон та виробів із скла в Європі. Далі слідувала ціла низка поглинань корпорацією BSN-Danone-Gervais інших виробників, і до початку 1990-х компанія виробляла йогурти, сири, пиво, мінеральну воду, дитяче харчування, шампанське, макарони, бісквіти, тости, різні болезаспокійливі засоби і ще багато іншого[9].

  Політика голови компанії Антуана Рібу та поведінка на ринку були доволі агресивними — він укладав угоди про поглинання за дуже короткі терміни. Це дозволило компанії значно посилити позиції на багатьох ринках. Але згодом деякі напрямки бізнесу виявилися баластними та були продані. Потім компанію очолив син Антуана — Франк Рібу. Саме він ініціював реструктуризацію компанії, метою якої було позбавлення непотрібних брендів. Сьогодні компанія зосередилася на трьох основних для неї напрямках з високим потенціалом росту: свіжі молочні продукти та дитяче харчування, печиво та мінеральна вода. Ці харчові продукти були найкориснішими для здоров'я, а отже, найбільше відповідали критеріям групи. Діяльність у Західній Європі, що на той час нараховувала вже 80 % продажів, поширилася на Азію, Африку, Східну Європу, Північну та Південну Америку.

  У 2007 розпочався новий етап в історії Danone: з одного боку, був проданий напрямок виробництва печива, з іншого — відбулося об'єднання з голландською компанією Royal Numico, що посідає передові позиції у світі в сфері виробництва дитячого та медичного харчування[10].

  30 листопада 2010 Danone і корпорація «Юнімілк» оголосили про злиття активів молочного бізнесу в СНД. В результаті була створена об'єднана компанія, 57,5 % акцій якої буде контролювати Danone, 42,5 % — акціонери «Юнімілка». Крім цього, Danone (станом на лютий 2008) належало 18,36 % російської продовольчої компанії Вім-Біль-Дан (влітку 2010 у зв'язку зі злиттям з «Юнімілком» досягнута домовленість про продаж цього пакета акцій компанії Вім-Біль-Дан).

  Під час повномасштабного вторгнення військ РФ до України 2022 року компанія відмовилась зупиняти роботу на російському ринку та приєднатись до бойкоту фашистського режиму[11]. Згодом компанія дещо зменшила асортимент продукції у Росії, але не припинила роботу на ринку країни-агресора[12]. 14 жовтня 2022 Danone оголосила про вихід з російського ринку[13]. 17 липня 2023 року, згідно повідомлення служби BBC News, Росія взяла під контроль російські дочірні компанії виробника йогуртів Danone і пивної компанії Carlsberg. Згідно з розпорядженням російського президента, підрозділи перейшли до "тимчасового управління" держави[14].

  Danone в Україні[ред. | ред. код]

  Докладніше: Данон-Дніпро

  Danone в Україні працює з 1998 року. У 2006 році придбано молокозавод «Родич» у м. Херсоні, який був осучаснений та перейменований у «Данон-Дніпро». З червня 2010 року в результаті злиття компаній Danone і «Юнімілк», до переліку українських активів «Danone-Юнімілк» увійшли три заводи — «Данон-Дніпро», де випускається більше 80 % продукції Danone, завод Галактон у Києві і «Кремез» — в Кременчуці. Компанія продає в Україні молочні продукти під торговими марками «Актімель», «Активія», «Даніссімо», «Danone», «Простоквашино», «Простоквашино для малят», «Растішка», «YoPro», «Paw Patrol», «Frozen», «Avengers», «Alpro», «Актуаль»[15].

  Як і в усіх інших країнах, в Україні Данон пропагує здоровий спосіб життя. Основні види продукції, що виробляється в Україні: молочні та кисломолочні продукти, вершкове масло, вершки, сметана, молоко та йогурт[16].

  Загальна частка Danone на ринку всієї молочної продукції України (за станом на серпень 2011) становить 23,9 % у грошовому еквіваленті. За об'ємом виробництва сучасних молочних продуктах частка Данон-Юнімілк — 43,8 %, традиційних молочних продуктів −15,5 %. До злиття компаній станом на серпень 2010 частка Данон на всьому молочному ринку країни становила 12,5 %, а Юнімілк — 12,1 % у грошовому виразі. Загальний обсяг виробництва молочних продуктів на заводах об'єднаної компанії («Данон-Дніпро» в Херсоні, «Галактон» в Києві та «Кремез» в Кременчуці) — понад 130 000 тонн продукції на рік.[17].

  У лютому 2011 року стартував унікальний портал про міфи та правду щодо продуктів харчування www.productmif.com.ua, який було ініційовано з метою розвіювання міфів про молочні продукти. Портал працює і понині.

  У червні 2013 року, в с. Лосятин Тернопільської області у полуничному кооперативі, що створений за ініціативи «Данон», був зібраний перший урожай полуниць (120 тонн).

  Фінансовий стан компанії Danone[ред. | ред. код]

  Основні економічні показники, що характеризують фінансову діяльність компанії з 2010 по 2011 рік наведені у таблиці:

  Найменування категорії 2010 2011 Відхилення,%
  Валовий виторг, € млн. 12776 15220 +19,1
  Операційний дохід, € млн. 1696 2270 +33,9
  Чистий прибуток, € млн. 1185 1313 +15,0
  Сумарні зобов'язання, € млн 11261 11055 −1,8
  Поточні зобов'язання 371,6 386,9 +4,0
  Величина власного (акціонерного) капіталу, € млн 9018 8644 -4,1
  Оборотні кошти, € млн. 1430 1699 +18,8
  Товарно-матеріальні запаси, € млн. 544 310  — 43,0
  Капітальні витрати, € млн. 12776 15220 +19,1
  Капітальні інвестиції, € млн. 1696 2270 +33,9
  Вільний грошовий потік, € млн. 1185 1313 +15,0
  Загальна сума активів, € млн. 11261 11055 −1,8
  Кількість акцій на кінець року, шт. 371,6 386,9 +4,0
  Ціна 1 акції на кінець року, € 9018 8644 −4,1
  Ринкова капіталізація компанії на кінець року, € млн. 32000 22186 −30,7
  Прибуток на одну акцію, € 6,1 3,7 −40,5
  Коефіцієнт загальної фінансової незалежності, власного капіталу (відношення власного капіталу до загальної суми активів), % 124,9 27,9 +2,4


  Коефіцієнт ліквідності: lr2010 = 1430 / 371,6 = 3,9 lr2011 = 1699 / 386,9 = 4,4
  Коефіцієнт миттєвої ліквідності: qr2010 = (1430 — 544) / 371,6 = 2,4 qr2011 = (1699 — 310) / 386,9 = 3,6
  Коефіцієнти керування активами: atr2010 = 12776 / 15784 = 0,81 atr2011 = 15220 / 4157 = 3,66
  Коефіцієнт заборгованості: kl2010 = 11261 / 15784 = 0,7 kl2011 = 11055 / 4157 = 2,7
  Коефіцієнт прибутковості по збуті: Rs2010 = 1185 / 12776 = 0,1 Rs2011 = 1313 / 15220 = 0,09
  Основний коефіцієнт прибутковості: kp2010 = 1696 / 15784 = 0,11 kp2011 = 2270 / 4157 = 0,55
  Коефіцієнт прибутку на власний (акціонерний) капітал: ROE2010 = 1185 / 9018 = 0,13 ROE2011 = 1313 / 8644 = 0,15
  Відношення ціни акції до прибутку: Р/Е2010 = 61,47/6,1 = 10,1 Р/Е2011 = 43,18/3,7 = 11,7
  Балансова ціна акції: book value share 2010 = 9 018 000 000 / 512851460 = 17,58 євро book value share 2011 = 8 644 000 000 / 513802144 = 16,82 євро
  Коефіцієнт відносини ринкової вартості акції до її вартості за даними бухгалтерського обліку: kmv/bv2010 = 62,4/17,58 = 3,55 kmv/bv2011 = 43,18/16,82 = 2,57


  На основі аналізу ринкової й галузевої ситуації, розрахованих показників можна визначити такий набір цілей МНК на наступний рік: 1. Обсяги збуту. При збереженні існуючої тенденції до росту обсягу збуту компанії на 19,1 % у рік, зважаючи на те, що світові обсяги збуту по профільній продукції зростуть лише на 5 %, а ринок даної продукції наближається до насичення, хоча й передбачається деякий ріст, зв'язаний зі згладжуванням наслідків світової економічної кризи, можна прогнозувати ріст обсягів продажів на 20 %. 2. Прибутковість. Компанії в сформованих кризових умовах удалося зберегти прибутковість продажів, і навіть до деякої міри поліпшити показники рентабельності активів у попередньому році. При цьому потрібно враховувати, що таких поліпшень не можна домагатися зниженням розмірів активів до критично малих. Тому реальною метою на наступний рік є збереження рівня рентабельності на оцінці 10-12 %. 3. Ринкова вартість фірми. Вартість підприємства визначається шляхом підсумовування вартості всіх акцій підприємства, вартості боргових зобов'язань, за винятком коштів й їхніх еквівалентів. Таким чином, зважаючи на те, що вартість компанії в цей час становить приблизно 22186 + 11055 — 1699 = 31542 млн євро., при розвитку існуючих тенденцій зміни показників, що входять у її склад, варто очікувати, що ринкова вартість компанії «Danone» в 2012 році складе: 22186*0,693 + 11055*0,982 — 1699*1,188 = 28815,13 млн євро. Найістотнішим образом на таке падіння вартості компанії робить майже 30 % зниження вартості акцій компанії при мінімальному росту їхньої кількості (менш 1 %). У теж час, якщо компанії вдасться зберегти імідж і нарощувати обсяги збуту, ситуація може налагодити.

  Цікаві факти про Danone[ред. | ред. код]

  • У 1930-ті Danone був постачальником королівського двору Іспанії.
  • Наприкінці XX століття, та на початку XXI Nestle хотіла поглинути компанію Danone. Але злиття так і не відбулося, оскільки уряд Франції випустив закон, згідно з яким Франція не дозволяла продавати свої стратегічно важливі підприємства закордонним корпораціям[18].

  Примітки[ред. | ред. код]

  1. SIRENE
  2. Résultats annuels 2022 — 2023.
  3. Генеральный директор «Данон-Юнимилк» в Украине Дарио Маркетти: Объединенная компания займет 20% молочного рынка - Дело.ua. Архів оригіналу за 26 жовтня 2011. Процитовано 1 листопада 2011. 
  4. Résultats annuels 2022 — 2023.
  5. Данон в мире - danone.dn.ua. Архів оригіналу за 26 липня 2010. Процитовано 1 листопада 2011. 
  6. https://idw-online.de/de/institution1067
  7. Danone. danone.ua. Архів оригіналу за 29 листопада 2022. Процитовано 18 листопада 2022. 
  8. Eurex Exchange - Groupe Danone: Name Change. web.archive.org. 14 серпня 2018. Архів оригіналу за 14 серпня 2018. Процитовано 18 листопада 2022. 
  9. История Danone: как мир привыкал к йогурту. uptothetop.biz. Архів оригіналу за 12 жовтня 2011. Процитовано 13 листопада 2011. 
  10. Офіційний сайт Danone в Україні. Архів оригіналу за 7 грудня 2015. Процитовано 26 листопада 2015. 
  11. Кулеба закликав світ бойкотувати компанії, які не пішли з Росії: список. РБК-Украина (рос.). Архів оригіналу за 14 березня 2022. Процитовано 14 березня 2022. 
  12. Попри гучні заяви. Названо компанії, які все ще працюють з РФ. РБК-Украина (рос.). Процитовано 11 травня 2022. 
  13. Компанія Danone оголосила про вихід з російського ринку. Суспільне новини. Процитовано 14 жовтня 2022.  {{cite web}}: |archive-date= вимагає |archive-url= (довідка)
  14. Путін конфіскував російський бізнес світових гігантів Carlsberg і Danone. Як це можливо? 17.07.2023
  15. "Danone-Юнимилк" в 2011 инвестировал в завод "Кремез" более 2 млн євро - Телеграфъ. Архів оригіналу за 14 серпня 2019. Процитовано 2 листопада 2011. 
  16. Данон-Украина - cisbusiness.info. Архів оригіналу за 23 грудня 2011. Процитовано 2 листопада 2011. 
  17. Глава Данон Украина раскрыл детали сделки с Юнимилк - Ліга.net. Архів оригіналу за 5 листопада 2011. Процитовано 2 листопада 2011. 
  18. История успеха компании Danone - Украинская газета.com. Архів оригіналу за 14 березня 2012. Процитовано 1 листопада 2011. 

  Посилання[ред. | ред. код]

  • (рос.) Danone и «Юнимилк» сливают молоко. Компании создают крупнейший молочный холдинг, Елена Синицына, Олег Тутнев — Коммерсантъ [1] [Архівовано 17 січня 2012 у Wayback Machine.]
  • (рос.) 20 молочных кооперативов создано «Данон» и «Добробут Громад» в селах Украины — Еженедельник 2000 [2][недоступне посилання з червня 2019]