Dell

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Dell, Inc.
Dell Computer
Dell Technologies
Тип ВАТ
Форма власності публічна компанія
Галузь Комп'ютери
Попередник(и) Quest Software
Засновано 1984
Засновник(и) Майкл Делл
Штаб-квартира Остін, штат Техас, США
Ключові особи Майкл Делл
Продукція сервери, мережне устаткування, персональні комп'ютери, комп'ютерна периферія, телевізори
Виторг $61.133 млрд. доларів США (2008)[1]
Операційний прибуток (EBIT) $3.440 млрд доларів США (2008)[1]
Чистий прибуток $2.947 млрд доларів США (2008)[1]
Власник(и) Dell Technologiesd
Співробітники 165 000 осіб (2020)[2]
Холдингова компанія Dell Technologiesd
Дочірні компанії
 • Alienware
  ASAP Software
  EqualLogic
 • Член CVE Numbering Authoritiesd[3], SD Associationd[4] і Wireless Power Consortiumd[5]
  Dell.com
  Нагороди
  Мапа
  CMNS: Dell у Вікісховищі

  «Dell» («Dell Technologies» - з 2015 року) — американська компанія з головним офісом в Остіні, штат Техас, заснована в 1984: один із провідних світових лідерів в галузі розробки і виробництва комп'ютерних систем. «Dell» виробляє сервери, системи зберігання даних, робочі станції, мережне устаткування, персональні комп'ютери, ноутбуки і КПК, принтери, багатофункціональні пристрої, монітори, проєктори, телевізори. Виробничі потужності компанії знаходяться в Остіні (штат Техас, США), Нашвіллі (штат Теннессі, США), Ельдорадо до Сул (Бразилія), Лодзі (Польща), Пінанге (Малайзія) і Сямині (КНР). Генеральним директором Dell Inc. є її засновник Майкл Делл.

  Історія[ред. | ред. код]

  Майкл Делл

  Компанія «Dell» веде свій початок з 1984 року, коли Майкл Делл створив «Dell Computer Corporation», яка в той час працювала як PC's Limited, будучи студентом Техаського університету в Остіні. Штаб-квартира в гуртожитку продавала комп'ютери, сумісні з ПК, побудовані із запасних компонентів. Делл кинув школу, щоб постійно зосередитись на своєму новоствореному бізнесі, після того як отримав від своєї родини 1000 доларів капіталу для збільшення. У 1985 році компанія випустила перший комп'ютер власної розробки — Turbo PC, який продався за 795 доларів. Компанія PC's Limited рекламувала свої системи у національних комп'ютерних журналах для продажу безпосередньо споживачам та збирала кожен замовлений пристрій на замовлення відповідно до вибору варіантів. За перший рік роботи компанія заробила понад 73 мільйони доларів.

  У 1986 році Майкл Делл запросив Лі Уокера, 51-річного венчурного капіталіста, на посаду президента та головного операційного директора, щоб він був наставником «Dell» і реалізував ідеї «Dell» щодо розвитку компанії. Уокер також сприяв набору членів до ради директорів, коли компанія стала публічною в 1988 році. Уокер пішов у відставку в 1990 році за станом здоров'я, а Майкл Делл найняв Мортона Майерсона, колишнього генерального директора та президента Electronic Data Systems, щоб перетворити компанію з швидкої перетворення середньої фірми на мільярд доларів.

  Компанія випустила обмежену назву ПК у 1987 році, перетворившись на «Dell Computer Corporation», і розпочала глобальне розширення. У червні 1988 р. Ринкова капіталізація компанії «Dell» зросла з 30 млн. До 80 млн. Дол. США після первинного публічного розміщення 22 червня 3,5 млн. Акцій за 8,50 дол. За акцію. У 1992 році журнал Fortune включив «Dell Computer Corporation» до списку 500 найбільших компаній у світі, що зробило Майкла Делла наймолодшим генеральним директором компанії Fortune 500.

  У 1993 році для доповнення власного каналу прямих продажів компанія «Dell» планувала продавати ПК у великих торгових точках, таких як Wal-Mart, що призвело б до додаткових 125 мільйонів доларів річного доходу. Бейн-консультант Кевін Роллінз переконав Майкла Делла відмовитись від цих угод, вважаючи, що в довгостроковій перспективі вони втратять гроші. Рівень націнки в роздрібній торгівлі в кращому випадку був невеликим, і компанія «Dell» покинула торговий центр у 1994 році. Незабаром Роллінз приєднається до штатної компанії «Dell» і врешті-решт стане президентом та виконавчим директором компанії.

  Зростання у 1990-х — на початку 2000-х[ред. | ред. код]

  Спочатку компанія «Dell» не робила акцент на споживчому ринку через вищі витрати та низьку норму прибутку при продажу фізичним особам та домашнім господарствам; це змінилося, коли Інтернет-сайт компанії злетів у 1996 та 1997 рр. Поки середня ціна продажу для приватних осіб знижувалась, компанія «Dell» зростала, оскільки покупці комп'ютерів, які вдруге та втретє купували комп'ютери, хотіли потужних комп'ютерів з багатьма функціями, однак була потрібна значна технічна підтримка при виборі «Dell». Компанія «Dell» знайшла можливість серед підкованих до ПК людей, яким сподобалася зручність прямого придбання, налаштування свого ПК під свої можливості та доставки за лічені дні. На початку 1997 року компанія «Dell» створила внутрішню групу продажів та маркетингу, присвячену обслуговуванню внутрішнього ринку та представила лінійку продуктів, розроблену спеціально для окремих користувачів.

  З 1997 по 2004 рік, компанія «Dell» стабільно зростала і завоювала частку ринку у конкурентів навіть під час падіння промисловості. У той же період конкуруючі постачальники ПК, такі як Compaq, Gateway, IBM, Packard Bell та AST Research, боролись і врешті-решт покинули ринок або були викуплені. «Dell» перевершила Compaq і стала найбільшим виробником ПК у 1999 році. Операційні витрати склали лише 10 відсотків доходу «Dell» у 2002 році на 35 мільярдів доларів порівняно з 21 відсотками доходів у Hewlett-Packard, 25 відсотків у Gateway та 46 відсотків у Cisco. У 2002 році, коли Compaq об'єднався з Hewlett-Packard (четверте місце — виробник ПК), нещодавно об'єднаний Hewlett-Packard зайняв перше місце, але склав зусилля, і «Dell» незабаром відновила свою позицію. Компанія «Dell» зростала найшвидше на початку 2000-х років.

  За даними Consumer Reports, компанія «Dell» досягла та підтримувала найвищий рейтинг надійності ПК та обслуговування клієнтів / технічної підтримки протягом середини-кінця 1990-х — 2001 року безпосередньо перед випуском Windows XP.

  У 1996 році компанія «Dell» почала продавати комп'ютери через свій вебсайт.

  У середині 1990-х компанія «Dell» вийшла за межі настільних комп'ютерів та ноутбуків, продаючи сервери, починаючи з серверів низького класу. Основними трьома постачальниками серверів на той час були IBM, Hewlett-Packard і Compaq, багато з яких базувались на власній технології, такі як мікропроцесори IBM4 Power4 або різні власні версії операційної системи Unix. Нові сервери PowerEdge від компанії «Dell» не вимагали великих вкладень у власні технології, оскільки вони працювали на Microsoft Windows NT на мікросхемах Intel, і їх можна було побудувати дешевше своїх конкурентів. Отже, доходи підприємств «Dell», яких майже не було в 1994 р., Становили 13 відсотків від загального обсягу споживання компанії до 1998 р. Через три роки компанія «Dell» виставила Compaq, як провідного постачальника серверів на базі Intel із 31% ринку. Перше придбання компанії «Dell» відбулося в 1999 році з придбанням ConvergeNet Technologies за 332 мільйони доларів, після того, як «Dell» не спромоглася самостійно розробити корпоративну систему зберігання; Елегантна, але складна технологія ConvergeNet не відповідала бізнес-моделі виробника товарів «Dell», що змусило компанію «Dell» записати всю вартість придбання.

  У 2002 році компанія «Dell» розширила свою лінійку продуктів, включивши телевізори, портативні пристрої, цифрові аудіоплеєри та принтери. Голова та генеральний директор Майкл Делл неодноразово блокував спробу президента та виконавчого директора Кевіна Роллінза зменшити важку залежність компанії від ПК, яку Роллінс хотів виправити придбанням корпорації EMC.

  У 2003 році компанія була перейменована просто на «Dell Inc.», щоб визнати розширення компанії за межі комп'ютерів.

  У 2004 році Майкл Делл подав у відставку з посади генерального директора, зберігаючи посаду Голови, передаючи титул Генерального директора Кевіну Роллінзу, який був президентом та операційним директором з 2001 року. Під керівництвом Роллінза, компанія «Dell» придбала Alienware, виробника висококласних ПК, орієнтованих головним чином на ігровий ринок.

  Сучасний стан[ред. | ред. код]

  12 жовтня 2015 року, компанія «Dell» підписала угоду про придбання мультинаціональної корпорації EMC за $67 млрд, що було найбільшою угодою в історії ІТ-індустрії. Угода була завершена 7 вересня 2016 року, Dell та EMC стали дочірніми структурами нової компанії «Dell Technologies».

  26 серпня 2022 року, під час повномасштабного вторгнення РФ до України, компанія оголосила про звільнення всіх працівників у РФ та про повне припинення роботи в країні-агресорі[6].

  На початку лютого 2023 року, в компанії «Dell Technologies» заявили про різке падіння попиту на персональні комп'ютери, що спонукало компанію скоротити 6650 працівників[7][8].

  На початку серпня 2023 року, за повідомленням DataCenter Dynamics, компанія «Dell Technologies» оголосила про нову хвилю звільнень, яка торкнеться ключових фахівців із продажу. За результатами 1 кварталу 2023 року прибуток компанії «Dell Technologies» скоротився на 20 % у порівнянні з аналогічним періодом минулого року і склав $17,8 млрд.[9]

  Діяльність[ред. | ред. код]

  Штаб-квартира Dell

  Компанія «Dell» розробляє, виготовляє, продає та обслуговує широкий набір моделей персональних комп'ютерів, ноутбуків, серверів, моніторів, пристроїв зберігання даних, мережного обладнання, КПК та іншого апаратного забезпечення.

  Станом на 2008 рік 51 % доходів компанії «Dell» зосереджено на американському ринку. Загальна чисельність персоналу «Dell» складала — 65,2 тис. осіб.

  Делл Україна[ред. | ред. код]

  Докладніше: Dell Україна

  Товариство з обмеженою відповідальністю «Делл Україна» зареєстроване 27 квітня 2007.

  У 2008 році, компанія «Dell» в особі ТзОВ «Делл Україна» вступила до Асоціації підприємств інформаційних технологій України.

  Національний банк України, починаючи з 1993 року, створив на базі серверів «Dell» свою інфраструктуру. Станом на грудень 2009 року, в НБУ працювало більш 700 серверів «Dell». На десктопах OptiPlex побудована клієнтська інфраструктура компаній «Укренерго» та «УкрАероРух». Сервери та системи зберігання даних Dell забезпечують ІТ-інфраструктуру «Державного реєстру виборців» Центральної виборчої комісії.

  В «Укрзалізниці» була створена унікальна однорідна інфраструктура виключно на устаткуванні «Dell». Свій перший сервер «Dell» «Укрзалізниця» придбала ще в 1993 році.

  В Україні клієнтами «Dell» є також представництва більше 100 західних корпорацій[10].

  Виноски[ред. | ред. код]

  1. а б в Form 10-K. Dell Inc., United States Securities and Exchange Commission. 31 березня 2008. Архів оригіналу за 27 червня 2013. Процитовано 1 липня 2008. «For the fiscal year ended: February 1, 2008» 
  2. https://www.statista.com/statistics/264917/number-of-employees-at-dell-since-1996/
  3. https://cve.mitre.org/cve/request_id.html#cna_participants
  4. https://www.sdcard.org/about_sda/member_companies/index.html
  5. https://www.wirelesspowerconsortium.com/members/18550
  6. Один з найбільших виробників комп'ютерів назавжди йде з РФ. РБК-Украина (рос.). Процитовано 26 серпня 2022. 
  7. Dell звільнить 6650 працівників через падіння продажів комп'ютерів. // Автор: Катерина Колонович. 06.02.2023
  8. Dell звільнить тисячі співробітників через падіння попиту на персональні комп'ютери, - Bloomberg. РБК-Украина (укр.). Процитовано 13 лютого 2023. 
  9. Dell має намір скоротити відділ продажу та закликає партнерів підвищити торговельну активність. // Автор: Артем Житкевич. 08.08.2023
  10. Dell: Яскраві проєкти 2009 року. [Архівовано 23 січня 2010 у Wayback Machine.] (рос.) Блог Дмитра Пильтяя

  Посилання[ред. | ред. код]