Deutsche Welle

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Німецька хвиля
Deutsche Welle
Логотип
Deutsche Welle.jpg
Країна Німеччина Німеччина
Місто трансляції Бонн, Берлін
Гасло At the heart of Europe
Вперше в ефірі1953
Форматінформаційно-політична телерадіокомпанія
Власникнімецька держава
ВебсторінкаУкраїнська служба
Радіостудія Deutsche Welle в Бонні будівля Schürmann-Bau

«Німе́цька хви́ля» (нім. Deutsche Welle) — німецька державна радіостанція та телеканал, яка мовить на закордоння. Член суспільно-правового теле-радіо консорціуму ARD. Правління знаходиться в Бонні, телевізійний підрозділ DW-TV розташований у Берліні. Німецька хвиля транслює радіо- й телепередачі, а також має інтернет-пропозиції тридцятьма мовами, зокрема й українською.

Німецька хвиля регулярно видає в ефір свої передачі ще з 3-го травня 1953. До 2003 року станція базувалася в Кельні, проте з приводу 50-річчя центр трансляції перемістився до Бонна в нім. Schürmann-Bau («Будівля Шюрманна»), що в Боннському міжнародному діловому кварталі (урочистості відбулися 27 липня). Із того часу там виробляють радіопередачі Німецької хвилі.

За часів існування СРСР і «холодної війни» «Німецька хвиля» була одним із провідних західних радіо-ЗМІ, що передавала вільну інформацію мовами народів СРСР про життя в «Країні Рад» та у вільному світі, що придушувалася радянською цензурою. На території Радянського Союзу передачі «Німецької Хвилі» «глушилися» засобами активної радіоелектронної боротьби («шумотрон»), а саму радіостанцію радянська пропаганда прилічувала до так званих «Ворожих голосів».

Історія[ред. | ред. код]

Німецька Хвиля вперше з’явилася в етері 3 травня 1953 року, радіомовлення велось німецькою мовою на коротких хвилях. Тоді з привітальним словом «дорогим землякам у всьому світі» звернувся перший федеральний президент Німеччини Теодор Хойс. Пізніше, 11 червня 1953, між членами співдружності громадсько-правових радіостанцій (ARD) підписується договір про заснування радіостанції Deutsche Welle на коротких хвилях.

Відповідальними за мовлення радіостанції були Північно-західно-німецька радіостанція (NWDR) та Західнонімецька радіостанція (WDR) у Кельні. Вже через рік Deutsche Welle вела програми англійською, французькою, іспанською, португальською та польською мовами.

26 жовтня 1960 німецький парламент ухвалив закон про заснування радіостанцій Deutsche Welle від 29 листопада 1960 р., в ньому було зазначено, що радіостанція повинна транслюватися на коротких хвилях для Німеччини та всієї Європи. 16 грудня 1960 року закон набув чинності, відповідальність за мовлення Deutsche Welle з NWDR та WDR була скасована. Однак Deutsche Welle, яка знаходилась у Кельні, 7 червня 1962 року приєдналась до ARD, тому зв'язок між ними відновився.

У 1962 р. програма радіо розширилась. Додатково передачі Німецької Хвилі виходили перською, турецькою, російською, чеською, словацькою, угорською, сербською та хорватською мовами.

З 1963 р. мовлення велось на суахілі для жителів Африки, а також індонезійською, болгарською, румунською та словенською мовами. У цьому ж році програми Deutsche Welle почали виходити на телебаченні. З 1964 р. Німецька Хвиля вела мовлення грецькою, італійською, гінді та урду (офіційна мова Пакистану), а з 1970 афганськими мовами пушту та дарі. У 1974 р. група Stieldorf спроєктувала та розпочала роботи з будівництва в Кельні радіостудії для Deutsche Welle та DLF, відкриття якої відбулося 1980 року.

DW українською[ред. | ред. код]

Розділ DW українською з україномовною новинною стрічкою та україномовними радіопередачами з'явився на сайті організації 27 березня 2000 року.[1] У 2011 році DW українською припинило радіомовлення українською, яке до цього велося на коротких хвилях.[2]

Після Революції гідності у 2013 році німецьке керівництво DW значно розширило свою діяльність в Україні, зокрема відкрили власний корпункт в Києві;[2] до цього, як і більшість світових ЗМІ, новини про Україну з зазвичай дуже упередженим висвітленням, створювали переважно російські журналісти з корпункту у Москві. Також тоді ж у 2013 підрозділ DW українською розпочав власний однойменний україномовний телеканал з різноманітними інфомаційно-просвітницькими телепрограмами, що стали поширюуватися по технології OTT в Youtube (канал не мовить наживо цілодобово, а лише мовить менше години на добу у записі). Окрім того DW українською активізувала свою присутність в соцмережах та свтоврили сторінки DW українською на Facebook та Twitter.[2]

Критика[ред. | ред. код]

Поширення російських антиукраїнських наративів службою DW російською[ред. | ред. код]

У 2016 році українські ЗМІ повідомляли, що російськомовна служба DW російською поширює кремлівську антиукраїнську пропаганду за гроші німецьких платників податків; зокрема керівництво DW російською назвали Крим Росією та підтримали окупацію Росією Криму поширивши на своїх офіційних сторінках у соцмереі Twitter кілька твітів із хештегом #crimeaisrussia.[3]

Джерела та примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]