Double Asteroid Redirection Test

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Double Asteroid Redirection Test
Ракета-носій Falcon 9 Block 5
Місце запуску Ванденберг, майданчик SLC-4E
Дата запуску 24 листопада 2021, (UTC)
Місце посадки 65803 Дідим
Дата посадки зіткнення: жовтень 2022, (UTC)
Тривалість польоту ~16 місяців

Double Asteroid Redirection Test (DART) — космічна місія НАСА, завдання якої полягає у демонстрації кінетичних ефектів від спланованого зіткнення зонду-ударника з астероїдом «65803 Дідим» для розробки стратегії захисту Землі[1]. Мета місії — перевірити, чи зможе зонд-ударник успішно відхилити певне космічне тіло, у разі його можливого зіткнення з нашою планетою. Це ключовий тест, який необхідно здійснити до того, як виникне реальна потреба у планетарному захисті[en]. Звісно, важливо перед тим вчасно виявити небезпеку.

Запуск зонда здійснено ракетою Falcon 9 Block 5 компанії SpaceX 24 листопада 2021 року. Зіткнення має відбутись у жовтні 2022.[2][3]

Розробка зонда[ред. | ред. код]

Космічний апарат DART
DART image.jpg
Художнє зображення
Основні параметри
Оператор НАСА/Університет Джонса Гопкінса США США
Тип апарата космічний зонд
Проліт 2001 CB21 і 3361 Орфей (можливо)
Технічні параметри
Маса 500 кг
Розміри (12,5×2,4) м2
Потужність 3,5 кВт
Джерела живлення сонячні батареї
Вебсторінка
Вебсторінка Сайт проекту

DART — спільна робота Департаменту Планетарного захисту НАСА і Лабораторії прикладної фізики[en] університету Джона Гопкінса. Спочатку даний зонд розроблявся, як одна із двох місій проекту «AIDA», однак, запланований до відправлення першим у розвідку орбітальний космічний апарат «Hera», за який відповідає ЄКА, буде запущений у 2024 році, щоб обстежити утворений від зіткнення кратер[4].

Іонний двигун NEXT

Апарат міститиме сонячний сенсор (навігаційний інструмент для визначення місцезнаходження Сонця), відстежувач зірок (оптичний пристрій для вимірювання їх позиції) та камеру із 20-сантиметровою діафрагмою. Рух зонда відбуватиметься завдяки іонному двигуну NEXT[en], живлення якого здійснюватиметься від сонячних батарей площею 22 м2.

Також ІКА розробляє додатковий зонд «LICIACube» — легкий італійський CubeSat розміром 6U для фотографування астероїдів. Під час перельоту він буде приєднаний до DART і відокремиться від нього за певний час до зіткнення, отримавши змогу робити світлини процесу, що цікавить вчених. Знімки відсилатимуться безпосередньо на Землю.

Об'єкт місії[ред. | ред. код]

Комп'ютерна модель системи «65803 Дідим»

Дане дослідження вирішили провести на подвійному астероїді «65803 Дідим», що є системою із двох астероїдів, гравітаційно пов'язаних між собою, та які обертаються навколо спільного центру інерції. Дідим А має в діаметрі 780 м, а Дідим B — 170 м. Саме останній і є об'єктом для ураження[5]. Підраховано, що апарат вагою 500 кг, який летітиме зі швидкістю 6 км/с, здатен після зіткнення змінити орбітальну швидкість обраного космічного тіла на 0,4 мм/с, що поступово змінюватиме траєкторію руху астероїдної системи. Таким чином можна буде відвернути від Землі небезпечний об'єкт[6].

Траєкторія руху DART до Дідима може бути розрахована з прольотом поблизу інших астероїдів з метою фотографування їх у видимому спектрі[7].

Хід місії[ред. | ред. код]

 • Запуск апарата DART було здійснено за допомогою ракети-носія Falcon 9 з космодрому Ванденберг у ніч проти 24 листопада 2021 року. Зіткнення з астероїдом 65803 Дідим має відбутися у жовтні 2022 року[8]
 • 30 грудня 2021 р. повідомлено, що апарат DART передав перші знімки астероїда Дідим [9]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Double Asteroid Redirection Test (DART) Mission (en). nasa.gov. Процитовано 8 серпня 2020. 
 2. Nasa to slam spacecraft into asteroid in mission to avoid future Armaggedon. the Guardian (en). 2021-11-22. Процитовано 2021-11-22. 
 3. NASA планує збити астероїд у космосі. Розпочне місію вже завтра. РБК-Украина (ru). Процитовано 2021-11-22. 
 4. Kerry Hebden (29 листопада 2019). Hera mission is approved as ESA receives biggest ever budget (en). room.eu.com. 
 5. Tricia Talbert (23 червня 2020). NASA's First Planetary Defense Mission Target Gets a New Name (en). nasa.gov. 
 6. Cheng, A.F.; Michel, P.; Reed, C.; Galvez, A.; Carnelli, I. (2012). DART: Double Asteroid Redirection Test European Planetary Science Congress 2012. EPSC Abstracts. 
 7. Adams, Elena. DART – Double Asteroid Redirection Test Status NASA's mission (en). lpi.usra.edu. Процитовано 27 листопада 2019. 
 8. [https://twitter.com/hashtag/DARTMission?src=hashtag_click Woke up, flipped on the news, and immediately saw @SciCommSara talking about #DARTMission on @globalnewsto]
 9. Апарат DART передав перші знімки астероїда Дідим