Dozorro

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
DOZORRO
URL dozorro.org
Тип моніторинговий портал
Мови
 • українська
 • Власник Transparency International Україна

  DOZORRO (укр. Дозорро) — онлайн-платформа громадського контролю державних тендерів у Prozorro.

  Адмініструється громадською організацією Transparency International Україна та консолідує зусилля 20 регіональних моніторингових організацій. Система за допомогою відгуків користувачів збирає інформацію про якість конкретних тендерних процедур. У разі виявлення порушення закону України "Про публічні закупівлі"[1] відбувається юридичне реагування. Портал містить методичні матеріали для самостійного відстоювання порушених прав та інтересів у сфері публічних закупівель. Має власні аналітичні цифрові інструменти: публічний модуль аналітики, систему ризик-індикаторів, індекс найкращих практик. Медійна складова DOZORRO містить новини, блоги та спеціальні медіапроекти.

  Історія[ред. | ред. код]

  Портал почав свою роботу 1 листопада 2016 року[2]. Ініціатором стала Програма інноваційних проектів громадської організації Transparency International Україна (директор — Віктор Нестуля). Проект підтримало МЕРТ та особисто Максим Нефьодов. Певний час після презентації усі відгуки намагалися опрацьовувати юристи ТІ Україна.

  Після значного збільшення кількості відгуків до опрацювання відгуків були залучені регіональні громадські організації, які вже мали досвід моніторингу публічних закупівель в системі Prozorro. Вони сформували DOZORRO-спільноту. Першим великим зібранням членів спільноти став DOZORRO-FEST 17-19 вересня 2017 року у Київській області[3].

  Окремі замовники долучилися до DOZORRO теж. Вони відкрили на порталі кабінети, які дозволяють їм оперативно реагувати на критику та контролювати оцінку тендерів підпорядкованих їм структурних та територіальних підрозділів.

  Резонансні кейси[ред. | ред. код]

  5 грудня 2016 активіст Олексій Тамразов залишив відгук, який стосувався закупівлі Національною поліцією позашляховиків Mitsubishi Outlander PHEV на суму в майже 1 млрд грн[4]. За результатами опрацювання відгуку юристи DOZORRO встановили, що поліція незаконно використала переговорну процедуру для потреб оборони замість відкритих торгів[5]. Згодом міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив про домовленості про знижку на автомобілі[6]. Факт порушення під час закупівлі підтвердила Державна аудиторська служба України[7], хоч згодом і змінила свій висновок на протилежний[8]. Закупівля є предметом розслідування кримінального провадження зареєстрованого Національним антикорупційним бюро України[9].

  Найбільшу кількість відгуків за всю історію порталу зібрала закупівля робіт з капітального ремонту станції метро "Лівобережна"[10]. Станом на 28 березня 2017 року під тендером було 226 негативних відгуків. Велику кількість негативу спровокували фотографії, які ілюстрували якість виконаних робіт [11]. Аналіз тендерної документації експертами DOZORRO засвідчив порушення [12].

  Принципи роботи[ред. | ред. код]

  DOZORRO формує базу даних відгуків на закупівельні процедури, які відбуваються у електронній системі публічних закупівель Prozorro. Інформація про конкретні закупівлі в DOZORRO потрапляє автоматично з бази даних Prozorro. Відгук на сторінці закупівлі може залишити будь який авторизований користувач мережі. Відгук містить якісну оцінку конкретного тендеру (опис проблем, скарги, подяки і т. д.) та кількісну — автор відгуку оцінює тендер від одного до п'яти за наступними характеристиками:

  • оцінка умов закупівлі;
  • оцінка взаємодії замовника із учасниками;
  • оцінка процесу кваліфікації;
  • оцінка виконання замовником умов договору.

  Інформація з відгуків є сигналом для дослідження ситуації з боку громадських організацій, які є членами DOZORRO-спільноти[13]. У разі виявлення порушень громадські монітори скеровують звернення до замовників (організатори тендерів), їхніх керівних органів (установи у підпорядкуванні яких перебувають замовники), контролювальних органів (ДАСУ, Рахункова палата), правоохоронних органів (ДЗЕ НП, НАБУ) або АМКУ. За допомогою юридичного та медійного тиску громадські організації намагаються досягти усунення порушень закону «Про публічні закупівлі» в конкретному тендері та притягнути винних до адміністративної або кримінальної відповідальності.

  Примітки[ред. | ред. код]

  1. Про публічні закупівлі. Законодавство України. 
  2. СТАРТУВАВ ПРОЕКТ МОНІТОРИНГУ ПУБЛІЧНИХ ЗАКУПІВЕЛЬ DOZORRO. 
  3. DoZorro Fest. 
  4. Відгук на закупівлю Центру обслуговування підрозділів Національної поліції України. dozorro.org (ua). 5-12-2016. 
  5. Transparency International просить МВС України скасувати купівлю позашляховиків вартістю мільярд гривень. vgolos.com.ua. 
  6. Аваков випросив знижку на авто: Mitsubishi знизила вартість на 14%. Економічна правда. 
  7. Позашляховики для поліції були закуплені незаконно, - Держаудитслужба. www.theinsider.ua. 
  8. Держаудиторська служба: ДУ «Центр обслуговування підрозділів Нацполіції» правомірно застосовано у переговорній процедурі по закупівлі гібридних Mitsubishi (ДОКУМЕНТ). МВС України. 
  9. Аваков & Co переплатили чверть мільярда за автівки для поліції - НАБУ (uk). 
  10. Відгук на закупівлю "Капітальний ремонт (з поліпшенням) станції «Лівобережна»". 
  11. Олексій Соболєв. Фото ремонту станції метро "Лівобережна" у соціальній мережі Facebook. 
  12. Гоголь, Марта (28-03-2017). Станція Лівотендерна. Блоги DOZORRO. 
  13. DOZORRO-спільнота. dozorro.org (ua). 

  Посилання[ред. | ред. код]

  • dozorro.org — офіційний сайт «Dozorro».