DragonFly BSD

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
DragonFly BSD
DragonFly BSD
DragonFly BSD 5.2.0 screenshot.png
DragonFly BSD 5.2.0 з робочим столом Lumina
Розробник Matthew Dillon
Родина ОС BSD UNIX
Стан проєкту активний
Модель коду Вільне ПЗ
Початковий випуск 12 липня 2004
Останній стабільний випуск 6.0 [1]/ 10 травня 2021; 3 місяці тому (2021-05-10)
Тип ядра Гібридне ядро
Ліцензія BSD
Вебсайт www.dragonflybsd.org

CMNS: DragonFly BSD у Вікісховищі

DragonFly BSDопераційна система з відкритим сирцевим кодом, розроблена в середині 2003 року на базі FreeBSD (4-й гілки), орієнтована на платформу x86. Один з розробників FreeBSD — Мет Ділон (Matt Dillon) із групою товаришів — бувши незадоволеним оптимізацією ядра FreeBSD, заснував нову операційну систему DragonFly BSD як систему, призначену для роботи на високонавантажених серверах з оптимальнішим використанням ресурсів процесора й оперативної пам'яті, перш за все на багатопроцесорних системах.

Система молода, але швидко розвивається та вдосконалюється. Може використовуватися як на сервері, так і на робочій станції, може бути встановлена як з GUI (варіант з GUI включає багато додаткових програм, таких як веббраузер тощо), так і з підтримкою тільки командного рядка (рекомендується лише досвідченим користувачам).

Основні особливості[ред. | ред. код]

Основні відмінності DragonFly BSD від батьківської операційної системи FreeBSD такі:

  • Використовуються легковагі нитки ядра (LWKT — Light Weight Kernel Threads). Саме це не є оригінальною особливістю DragonFly BSD і вже було реалізовано в інших операційних системах (але не у FreeBSD), проте механізм планування ниток незвичайний — замість єдиного планувальника їх було введено кілька, за кількістю процесорів. Нитки прив'язані до своїх процесорів, але можливе перенесення виконання нитки з одного процесора на інший.
  • На відміну від, значною мірою монолітної, FreeBSD, де ядро і драйвери є одним цілим, в DragonFly BSD, на зразок мікроядерних операційних систем, максимум функцій ядра винесено з простору пам'яті ядра до простору користувача (userspace). Цим досягається зростання як продуктивності, так і надійності системи в цілому. Але при цьому DragonFly BSD не є мікроядерною операційною системою, бо функціональність ядра висока.
  • Традиційні для Unix системні виклики тільки емулюються в цілях сумісності. Замість них використовується механізм повідомлень (messages) та їх черг, т. зв. портів (ports); подібний застосовується в мікроядрі Mach.
  • розподілена версійна файлова система Hammer, особливо стійка й надійна
  • підтримка завантаження «віртуальних» ядер системи як користувацьких процесів
  • можливість кешування даних та мета-даних ФС на SSD-накопичувачах

Частина перерахованої оригінальної функціональності DragonFly BSD була перенесена до батьківської системи FreeBSD, або ведуться роботи в цьому напрямку.

Дистрибутиви[ред. | ред. код]

Графік поширеності систем родини BSD з дослідження використання BSD 2005 року[2] Кожен опитуваний міг назвати кілька варіантів BSD
  • Основний дистрибутив існує в 3-х варіантах: 2 варіанти на компакт-диску (з GUI та без) і 1 варіант на flash-носії. Дистрибутив може використовуватися як для роботи без установки (LiveCD), так і для установки на жорсткий диск.
  • DragonFly LiveDVD - LiveDVD видання DragonFly BSD 2.2.0 (остання стабільна версія). Як графічна оболонка використаний Fluxbox з графічним оформленням iDesk. У комплект включені такі програми, як Firefox3, Xpdf, Irssi, Pidgin, Xchat, Rxvt-unicode, Eterm.

Виноски[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]