DragonFly BSD

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
DragonFly BSD
DragonFly BSD
DragonFly BSD 4.2.3 bootloader screenshot.png
Розробник Matthew Dillon
Родина ОС BSD UNIX
Стан проекту активний
Модель коду Вільне ПЗ
Початковий випуск 12 липня 2004
Останній стабільний випуск 4.6/ 2 серпня, 2016; 3 роки тому (2016-08-02)
Тип ядра Гібридне ядро
Ліцензія BSD
Веб-сайт www.dragonflybsd.org

CMNS: DragonFly BSD на Вікісховищі

DragonFly BSDопераційна система з відкритим сирцевим кодом, розроблена в середині 2003 року на базі FreeBSD (4-й гілки), орієнтована на платформу x86. Один з розробників FreeBSD — Мет Ділон (Matt Dillon) із групою товаришів — бувши незадоволеним оптимізацією ядра FreeBSD, заснував нову операційну систему DragonFly BSD як систему, призначену для роботи на високонавантажених серверах з оптимальнішим використанням ресурсів процесора й оперативної пам'яті, перш за все на багатопроцесорних системах.

Система молода, але швидко розвивається та вдосконалюється. Може використовуватися як на сервері, так і на робочій станції, може бути встановлена як з GUI (варіант з GUI включає багато додаткових програм, таких як веббраузер тощо), так і з підтримкою тільки командного рядка (рекомендується лише досвідченим користувачам).

Основні особливості[ред. | ред. код]

Основні відмінності DragonFly BSD від батьківської операційної системи FreeBSD такі:

  • Використовуються легковагі нитки ядра (LWKT — Light Weight Kernel Threads). Саме це не є оригінальною особливістю DragonFly BSD і вже було реалізовано в інших операційних системах (але не у FreeBSD), проте механізм планування ниток незвичайний — замість єдиного планувальника їх було введено кілька, за кількістю процесорів. Нитки прив'язані до своїх процесорів, але можливе перенесення виконання нитки з одного процесора на інший.
  • На відміну від, значною мірою монолітної, FreeBSD, де ядро і драйвери є одним цілим, в DragonFly BSD, на зразок мікроядерних операційних систем, максимум функцій ядра винесено з простору пам'яті ядра до простору користувача (userspace). Цим досягається зростання як продуктивності, так і надійності системи в цілому. Але при цьому DragonFly BSD не є мікроядерною операційною системою, бо функціональність ядра висока.
  • Традиційні для Unix системні виклики тільки емулюються в цілях сумісності. Замість них використовується механізм повідомлень (messages) та їх черг, т. зв. портів (ports); подібний застосовується в мікроядрі Mach.
  • розподілена версійна файлова система Hammer, особливо стійка й надійна
  • підтримка завантаження «віртуальних» ядер системи як користувацьких процесів
  • можливість кешування даних та мета-даних ФС на SSD-накопичувачах

Частина перерахованої оригінальної функціональності DragonFly BSD була перенесена до батьківської системи FreeBSD, або ведуться роботи в цьому напрямку.

Дистрибутиви[ред. | ред. код]

Графік поширеності систем родини BSD з дослідження використання BSD 2005 року[1] Кожен опитуваний міг назвати кілька варіантів BSD
  • Основний дистрибутив існує в 3-х варіантах: 2 варіанти на компакт-диску (з GUI та без) і 1 варіант на flash-носії. Дистрибутив може використовуватися як для роботи без установки (LiveCD), так і для установки на жорсткий диск.
  • DragonFly LiveDVD - LiveDVD видання DragonFly BSD 2.2.0 (остання стабільна версія). Як графічна оболонка використаний Fluxbox з графічним оформленням iDesk. У комплект включені такі програми, як Firefox3, Xpdf, Irssi, Pidgin, Xchat, Rxvt-unicode, Eterm.

Виноски[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]