Drupal

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Drupal
Логотип Drupal
Drupal 8 в дії. Контекстне редагування і попередній перегляд.
Типсистема керування вмістом
АвторDries Buytaertd
РозробникиДріс Байтаєрт (Dries Buytaert) та спільнота розробників
Перший випуск15 січня 2001; 23 роки тому (2001-01-15)[1]
Стабільний випуск10.0.1 (4 січня 2023; 18 місяців тому (2023-01-04))
Операційна системаLinux, Windows, macOS і UNIX
Мова програмуванняPHP[2]
Розмір74 881 787 Б (124 МБ на диску) для 23 223 елем. (нестиснене ядро Drupal 10)
Українська моватак [1]
Стан розробкиАктивний
ЛіцензіяGPL
Репозиторійgit.drupalcode.org/project/drupal.git
Вебсайтdrupal.org

Drupal ([ˈdrpəl][3], укр. Друпал) — популярна вільна модульна система керування вмістом (СКВ, англ. CMS) з відкритим вихідним кодом, написана мовою програмування PHP та розповсюджується за ліцензією GNU.[4][5][6]

Drupal використовують як back end фреймворк для різних вебсайтів,[7][8] від особистих блогів до корпоративних та державних сайтів.[9] Drupal також використовується у системах управління знаннями та для ділової співпраці.[10]

Drupal може працювати у таких популярних системах як Windows, Mac OS X, Linux, власне, на будь-якій платформі, яка підтримує роботу вебсервера Apache, Nginx, Lighttpd або Microsoft IIS; також потрібна наявність системи керування базами даних MySQL/MariaDB, PostgreSQL 8.3, SQLite чи інші комерційні. Повні системні вимоги Drupal наведені [Архівовано 9 квітня 2016 у Wayback Machine.] на офіційному сайті.

Можливості

[ред. | ред. код]

У дистрибутив системи входить набір модулів, що дають наступні можливості:

 • збір інформаційних стрічок (RSS, RDF, Atom);
 • ведення блогів, підшивань і форумів;
 • створення форм для відправки повідомлень;
 • локалізація системи;
 • перейменування посилань (призначення посиланням зрозумілих і зручних псевдонімів);
 • проведення опитувань;
 • призначені для користувача профілі, що налаштовуються;
 • пошук за змістом (за зміст вважається і повідомлення на форумах, і сторінки, і будь-які інші призначені елементи);
 • ведення журналу статистики (відвідуваності);
 • таксономія (впорядковування матеріалу за категоріями) — дуже «цінна» можливість;
 • формування сторінок з матеріалами в різних формах і форматах подання та інші.

Історія створення

[ред. | ред. код]
Останні основні версії
Версія Дата випуску
10.0.0 22 грудня 2022
Current stable version: 9.5.1 4 січня 2023[11]
Older version, yet still supported: 8.9.0 3 червня 2020[11]
Older version, yet still supported: 7.94 14 грудня 2022[11]
Old version, no longer supported: 6.38 24 лютого 2016[12]
Old version, no longer supported: 5.23 11 серпня 2010[13]
Легенда:
Стара версія
Стара версія, все ще підтримується
Остання версія
Остання бета-версія
Майбутній реліз
Легенда:
Стара версія
Стара версія, все ще підтримується
Остання версія
Остання бета-версія
Майбутній реліз

Часовий графік виходу Drupal версій 1-6

Почав розробку Drupal в 2000 році бельгієць Дріс Байтаєрт (Dries Buytaert), який і понині є керівником проєкту. Назва drupal є спотвореною вимовою голландського слова druppel (крапля) і з'явилося в результаті помилки. 2000 року кілька студентів університету Антверпена використовували загальний ADSL-модем для доступу в Інтернет, і для спілкування користувачів цієї маленької локальної мережі Дріс створив внутрішній сайт. Програма, на якій працював сайт, не мала імені, поки Дріс не зібрався реєструвати доменне ім'я для нового сайту, і в результаті друкарської помилки замість dorp.org (від голландського dorp — село, цілком доречне ім'я для невеликої спільноти) був зареєстрований drop.org (англ. drop — крапля). Аудиторія нового сайту з часом змінилася на тих, що цікавляться розвитком нових вебтехнологій, і новий сайт поступово перейшов із любительського експерименту в проєкт з обговорень ідей вебпрограмування. 2001 року Дріс опублікував вихідний код drop.org під ім'ям «Drupal».[14] З тих пір розробка перемістилася на зареєстрований пізніше сайт drupal.org, який придбав статус офіційного сайту проєкту.

Інтерес до Drupal значно виріс у 2003 році, коли він був використаний для створення сайту «DeanSpace» Говарда Діна, одного з кандидатів від Демократичної партії на праймеріз Президентських виборів США у 2004 році. DeanSpace використовував opensource-розповсюдженість Drupal для підтримки децентралізованої мережі з приблизно 50 відокремлених, неофіційних продінівських вебсайтів, що дозволяли користувачам зв'язуватись один з одним і так само з учасниками виборчої кампанії.[15] Після завершення кампанії Говарда Діна вебфахівці з його команди продовжили розробку вебплатформи для підтримки політичної активності і в липні 2004 році створили CivicSpace Labs «першу компанію, з повноцінно винайнятими працівниками, що розробляла та поширювала технологію Drupal».[16] Також почали з'являтись інші компанії, що займались друпал-розробкою.[17][18] У 2013 на вебсайті Drupal вже налічувалось декілька сотень компаній, що використовували і займались Друпалом.[19]

Починаючи з 2014 року Drupal розробляється спільнотою[20] і швидко зростає. На лютий 2014 понад 1015000 сайтів використовують Drupal.[21] Сюди входять сотні організацій[22] включно з корпораціями, медіа та видавничими компаніями, урядовими та неурядовими організаціями[23], навчальними закладами та приватними особами. Друпал отримав кілька нагород для відкритих CMS від Packt та три роки підряд отримував мережеву нагороду Webware 100.[24][25]

Концепція

[ред. | ред. код]

Механізми рубрикації Кожен документ сайту може входити в одну або кілька рубрик. Самі ж рубрики можуть складати списки або складні ієрархічні структури довільної вкладеності (з множинними предками і перехресними посиланнями елементів).

Інтеграція всіх компонентів Можлива наскрізна рубрикація за всіма типами документів сайту (наприклад список ключових слів, загальний для форумів та блогів). Форум із виводом цікавих новин на головну сторінку або сайт новин із блогами та відеопрезентації — все це можна укласти в єдиний рубрикатор (або декілька рубрикаторів) і це буде виглядати частинами єдиного сайту, а не розрізненими сторінками об'єднаними лише загальним дизайном.

Готові рішення типових завдань Сайт новин, сайт-візитка компанії, блог або форум — такі сайти можна побудувати, користуючись тільки модулями рушія, що йдуть у поставці, потрібно тільки включити відповідні модулі, налаштувати їх і перенести сайт на хостинг.

Навігація і пошук Для зручності доступу до архівних матеріалів служать рубрикація контенту і пошук з урахуванням видів контенту, рубрик та вмісту. Документи зберігають незмінні посилання весь час свого життя (т. зв. перманентні посилання). Також за допомогою коротких посилань і псевдонімів сайт набуває запам'ятовуються імена розділів і окремих сторінок, які не використовують спеціальних символів і тому добре індексовані пошуковими системами.

Таксономія (taxonomy) — оригінальна методика притаманна Drupal для завдання структури сайту, спосіб відділити структуру від подання. За допомогою таксономії можна визначити довільну кількість рубрик, в яких будуть надалі міститися матеріали сайту. Ці рубрики можуть бути представлені як плоскі списки або ієрархічні структури довільної вкладеності (як деревоподібні, коли елемент має тільки одного з батьків в ієрархії, так і довільні, коли елемент може мати відразу декількох батьків).

Можливості Drupal'у

[ред. | ред. код]

Структура та потужна база модулів Drupal'у дозволяє порівняно швидко створювати потужні інтерактивні сайти.

До базового пакету системи, окрім модулів створення статичних сторінок (сторінок з постійною адресою) та нових статей входять модулі для організації блогів (електронних журналів користувачів), форумів (місць для інтернет-дискусій), «книг» (інформаційних добірок, праця над якими ведеться колективно), синдикації (імпорту новин з інших сайтів), модуль керування інформаційними блоками на сторінках, що полегшують керування їх виглядом, модуль керування меню.

Drupal підтримує різні теми оформлення та дозволяє створювати свої теми оформлення.

Спільнотою розробників Drupal'у створено багато додаткових модулів, серед яких варто згадати модулі інтернаціоналізації (створення багатомовних сайтів), модулі керування файлами, що дозволяють викладати на сайтах звукові та відео-файли, модулі категоризації вмісту, модулі організації користувачів у групи та спільноти.

Методи структуризації вмісту

[ред. | ред. код]

У Drupal пропонується гнучка схема організації структури сайту на основі таксономії. Таксономія — механізм, що дозволяє створювати довільну кількість тематичних категорій для вмісту сайту і асоціювати їх з модулями, що забезпечують введення і виведення інформації. Категорії можуть представляти плоскі або ієрархічні списки, або складні структури, де елемент може мати декілька «батьків» і кілька дочірніх елементів. За допомогою подібної схеми одними і тими ж модулями можлива організація різних варіантів структуризації вмісту. Наприклад, легко створюється наскрізний список «ключових слів» для всіх документів сайту тощо.

Інша парадигма з'явилася зі створенням в Drupal модуля Content Construction Kit (CCK). (З виходом версії Drupal 7 — перенесено в ядро.) CCK дозволяв доповнювати документи новими полями різних типів — від полів вводу URL і email, до полів зберігання і відображення мультимедійних файлів. Також за допомогою додаткових модулів до CCK (наприклад Node reference) можна організувати зв'язок між документами, не використовуючи механізм таксономії. В Drupal 7 майже весь функціонал CCK перенесений в ядро системи. В модулі CCK лишилися хелпери (наприклад підтримка PHP коду)

Механізми розширення функціоналу

[ред. | ред. код]

Drupal має модульну архітектуру з компактним ядром, що надає API, до якого можуть звертатися модулі. Стандартний набір модулів включає такі функції, як новинна стрічка, блог, форум, завантаження файлів, збирач новин, голосування, пошук тощо. Дизайн сайту змінюється також за допомогою спеціальних модулів — «тем оформлення».

Модулі

[ред. | ред. код]

Кілька прикладів модулів, які можна завантажити в репозиторії на drupal.org:

 • Ad — система для управління показами рекламних банерів
 • Captcha — захисний механізм картинок «CAPTCHA», що використовується при реєстрації
 • Ecommerce, Ubercart, Drupal Commerce — системи електронної комерції
 • FCKeditor, CKEditor, Tinymce — візуальні редактори
 • Gallery — інтеграція з галереєю зображень Gallery2
 • LDAP integration — інтеграція з LDAP
 • mailhandler, listhandler — можливість публікації матеріалів сайту через поштовий інтерфейс і з поштових розсилок
 • Project — ведення проєктів, включає багтрекер і інтеграцію з CVS і Subversion
 • SPAM — блокування спаму
 • Swish, Sphinxsearch — інтеграція з рушіями пошуку Swish і Sphinx
 • View — візуальний побудовник запитів до матеріалів і відображення їх в різних ракурсах
 • WebForm — гнучкий модуль для швидкого проєктування інтерактивних форм (опитування, зворотний зв'язок)
 • GraphQL — можна використовувати цей модуль як основу для побудови власної схеми з багатьма доступними плагінами для створення даних і за допомогою спеціального коду.
 • GraphQL Core Schema — цей модуль автоматично створює конфігуровану схему GraphQL ваших даних у Drupal.

До безперечних переваг Drupal слід віднести досить повну документацію з різних аспектів системи (переважно документація англійською мовою).

Теми оформлення

[ред. | ред. код]

Дизайн сайту на Drupal будується на основі змінних тем оформлення. Немає єдиної схеми побудови дизайну. Натомість Drupal дає можливість використовувати різні «рушії тем», що використовують шаблони, зручні для редагування (шаблони XML у рушіях xtemplate і Smarty або шаблони на HTML і вбудований PHP у рушії phptemplate тощо), або створювати теми оформлення безпосередньо звертаються до API Drupal. У комплект поставки Drupal включений рушій тем на основі phptemplate і кілька прикладів тем. Інші пакети тем можна завантажити на сайті проєкту.

Починаючи з версії 4.7 Drupal підтримує технологію Ajax для динамічного підвантаження вмісту без повного оновлення сторінок. У версії 5 для роботи з JavaScript додана бібліотека JQuery. З версії 6.0 з'явилося створення форм за допомогою AHAH(без повного перезавантаження сторінок сайту).

Недоліки

[ред. | ред. код]
 • Критики Drupal ставлять в докір розробникам слабке використання об'єктних можливостей PHP. API Drupal практично не використовує наявні в PHP можливості ООП. Розробники аргументують це слабкою реалізацією ООП у мові (особливо до версії PHP 5). Об'єктна модель в Drupal присутня, але в дещо нетрадиційному для PHP вигляді[26].
 • До недоліків (але водночас і до переваг) Drupal можна віднести відсутність зворотної сумісності API при досить високій динаміці розробки проєкту. Практично в кожному релізі відбуваються зміни API, коли поряд з додаванням нових функцій прибираються деякі старі або змінюються параметри виклику функцій. Це призводить до необхідності розробникам сторонніх модулів адаптувати їх для роботи з новими версіями Drupal. Проте зміни API і процедура адаптації модулів до нових версій описуються в документації до кожного релізу, також завжди пропонується механізм автоматизованого апгрейда ядра системи на нову версію.[27][28] Плюс даної схеми розробки — немає необхідності тягти з версії у версію програмний шар сумісності зі старими API, що полегшує поточний код системи.

Українські локалізації Drupal

[ред. | ред. код]

Українська спільнота активно займається локалізацією текстів ядра на українську мову.

Найбільшим досягненням в перекладі можна вважати те, що ядро 8-ї версії Drupal першим було повністю перекладено саме українською мовою.[29][30]

Розділений (Decoupled) Drupal Від А До Я

[ред. | ред. код]

Відокремлений Drupal належить до архітектури Drupal, де бек-енд Drupal надає вміст іншим зовнішнім системам, по суті, слугуючи центральним сховищем вмісту, який можна обслуговувати на різноманітних пристроях. Часто розглядається як найкращий інструмент для реалізації розділеного внутрішнього вмісту та багатофункціонального зовнішнього інтерфейсу, Decoupled Drupal має внутрішню інноваційну силу для створення виняткового цифрового досвіду. Відокремлення Drupal дозволяє розробникам створювати програми, готові до майбутнього, які можна розміщувати на різних каналах, а також забезпечує швидший час запиту-відповіді користувача. Давайте розберемося з розділеним Drupal (безголовим Drupal) від А до Я.

Кожен веб-сайт не просто відображає вміст, веб-сайт — це засіб, за допомогою якого споживається та представляється споживачеві унікальний і досвідчений вміст. Крім того, веб-сайти повинні підтримувати узгодженість макета, досвіду та брендингу незалежно від пристрою, з якого до них здійснюється доступ. Відокремлений Drupal є одним із найвідоміших інструментів, який відповідає високим очікуванням клієнтів щодо представлення вмісту, взаємодії з користувачем і узгодженості на різних пристроях.

У світі, де бренди постійно працюють над створенням багатоканального досвіду, Drupal представляє себе в різних форматах, щоб задовольнити різноманітні очікування організації та збалансувати потреби редакторів контенту та розробників веб-сайтів. Давайте розберемося з різними методами або варіантами відокремлення drupal. Це також доступна версія цієї блок-схеми, описана словами одним із засновників drupal.[31]

Drupal з прогресивним відокремленням

[ред. | ред. код]

Коли вам потрібно надати високоінтерактивні інтерфейси з розширеним користувацьким досвідом, ви використовуєте додатковий рівень JavaScript поверх інтерфейсу Drupal, роблячи його безголовим/відокремленим. Цей метод називається Drupal з прогресивною розв'язкою.

JavaScript відповідає за відтворення окремого блоку чи невеликої частини сторінки або може відтворювати всю сторінку.

Різниця в контролі полягає в його прихильності до JavaScript, чим менше сторінка прихильна до JavaScript, тим менша залежність від розробників. Це означає, що редактори можуть використовувати кращі адміністративні можливості та легко змінювати, редагувати або оновлювати вміст. Javascript гарантує, що макет та інші види взаємодії з користувачем збережуться або не будуть сильно порушені під час оновлення вмісту.

Цей варіант підходить організації, яка прагне регулярно розміщувати вміст на своєму веб-сайті або потребує регулярного вмісту (наприклад, ціни, вакансії чи зображення, характеристики, специфікації продуктів тощо).

Повністю відокремлений Drupal

[ред. | ред. код]

На початку в повністю відокремленій архітектурі Drupal був лише CMS, який надає дані, а програма JavaScript із відтворенням на стороні сервера керує всім відтворенням і розміткою під час спілкування з Drupal через API веб-сервісу.

Приблизно кілька років тому ця архітектура розділилася на дві окремі парадигми через зростаючу складність розробки JavaScript.

Повністю відокремлений Drupal можна реалізувати двома способами, а саме: повністю відокремлений додаток і повністю відокремлений статичний сайт.

Повністю відокремлена веб-програма Drupal передбачає повне розділення проблем між рівнем презентації та всіма іншими аспектами CMS. З іншого боку, на повністю відокремленому статичному сайті інтерфейс повністю вбудований у фреймворк. Файли HTML/CSS/JS використовуються для зберігання вмісту в рамках. Додатки з повним роз'єднанням не мають деяких функцій, таких як редагування на місці та керування макетом, але цей метод досить популярний серед розробників (які використовують Angular, React, Vue.js тощо для створення додатків), оскільки вони мають набагато більший контроль. над інтерфейсним модулем.

Хоча ця архітектура покращує продуктивність, безпеку та зменшує складність, недоліком є ​​те, що навіть за простими змінами вмісту слід виконувати завдання перекомпіляції та публікації повного веб-сайту. Звідси і назва «статичний». JAMstack (JavaScript, API, Markup) можна використовувати, щоб обійти складності розробки JavaScript під час розробки повністю відокремлених статичних сайтів Drupal.

Jamstack означає Javascript, API і Markup. Це поєднання повністю відокремленого статичного сайту та відокремленого сайту. По суті, це статичні сторінки з компонентами Javascript, які діють через API.

Зрозумійте, коли вам слід використовувати Decouple підхід

[ред. | ред. код]

Перше рішення, яке ви повинні прийняти, це вибрати між традиційним і роз'єднаним. Слідом за тим, яка відокремлена архітектура. Важливо розуміти, що Decoupled Drupal — це більше, ніж нова модна технологія, яка дозволяє розробляти веб-додатки асинхронно. Не дозволяйте нікому вмовляти вас у це, якщо ви не бачите явну цінну перевагу, оскільки безголові програми Drupal потребують добре обізнаної команди розробників або партнерів, і ними не можуть керувати аматори чи новачки.

Вибір безголової або відокремленої архітектури Drupal — це більше, ніж просто ІТ-рішення, воно потребує структурного бачення та стратегічного розуміння, оскільки для скасування неправильного рішення потрібні однакові час і зусилля.

Ось кілька факторів, які вам потрібно враховувати безголовий drupal:

 • Якщо ваша компанія має чітке багатоканальне бачення.
 • Якщо ваша компанія надає своїм відвідувачам багато інтерактивного контенту
 • Якщо ваш партнер із цифрової трансформації представляє або ваша подорож до цифрової трансформації представляє явну додаткову цінність для відокремленого веб-сайту/програми.

Вибір правильної роз'єднаної архітектури

[ред. | ред. код]

Зрозумійте той факт, що поступово роз'єднані програми можна легко розвинути або змінити на повністю роз'єднані програми.

Якщо у вас вже є або є бачення створення більше ніж 5 каналів, тоді вам потрібно створити повністю відокремлену архітектуру Drupal. Якщо у вас щоденно дуже велика кількість відвідувачів, виберіть статичний сайт. Якщо ви не впевнені ні в одному з наведеного вище, тоді створіть проміжну архітектуру з поступовим розв'язуванням.

Крім того, подивіться внутрішньо, якщо у вас є сильна команда чи ІТ-партнер, якому потрібен повний контроль над макетом і вмістом, тоді виберіть архітектуру з поступовим роз'єднанням, якщо не повністю роз'єднану.

Недоліки decoupling

[ред. | ред. код]

Відокремлення має свої обмеження, деякі з яких:

 • Обмеження гнучкості для редакторів вмісту.
 • Вартість розробки відокремленої веб-програми є вищою.
 • Після розробки відокремлені програми також потребують досвідченої команди для підтримки змін і підтримки програм.
 • Загальний проєкт матиме широке бачення та потребуватиме більше зусиль, щоб підтримувати цей великий слід.

Висновок

[ред. | ред. код]

Перш ніж визначитися з архітектурою, важливо отримати думку досвідченої агенції Drupal. Вони повинні мати великий досвід у детальному розумінні бачення та шляху вашої компанії, перш ніж запропонувати відповідне рішення Drupal. Крім того, вони повинні гарантувати, що ваша архітектура:

 • Не стає простим сховищем даних
 • Повністю використовує редакційні функції Drupal.
 • Веб-сайт безпечний за своєю конструкцією, а програми мають обмеження, щоб надавати доступ лише за потреби.
 • Конструкція керується компонентами, тому кожен компонент проєктується окремо.

Загалом, агенція гарантує, що ви отримуєте швидшу та глибшу інформацію, яка озброює вас даними для прийняття правильних рішень.

Перелік агенцій друпал

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
 1. CHANGELOG.txt. Drupal.org. Архів оригіналу за 8 червня 2020. Процитовано 8 червня 2020.
 2. The drupal Open Source Project on Open Hub: Languages Page — 2006.
 3. A query on Drupal‍ '​s official website on March 2009: How does one pronounce «Drupal»? [Архівовано 30 липня 2020 у Wayback Machine.] (процитовано 19 червня 2013)
 4. Licensing FAQ. drupal.org. Архів оригіналу за 5 вересня 2015. Процитовано 8 квітня 2009.
 5. The Drupal Overview. drupal.org. Архів оригіналу за 16 листопада 2016. Процитовано 8 квітня 2009.
 6. System Requirements. drupal.org. Архів оригіналу за 9 квітня 2016. Процитовано 8 квітня 2009.
 7. W3Techs (15 липня 2011). Usage of content management systems for websites. Архів оригіналу за 11 березня 2021. Процитовано 15 липня 2011.
 8. BuiltWith (28 березня 2011). Drupal Usage Statistics. Архів оригіналу за 12 червня 2018. Процитовано 28 березня 2011.
 9. The State of Drupal 2010 speech. Archive.org. 10 березня 2001. Процитовано 31 серпня 2011.
 10. Knowledge management with Drupal. Архів оригіналу за 30 липня 2020. Процитовано 12 червня 2018.
 11. а б в Releases for Drupal core. Drupal Project. Процитовано 4 січня 2023.
 12. Drupal 6 release history; drupal.org. Архів оригіналу за 9 червня 2021. Процитовано 6 листопада 2018.
 13. Drupal 5 release history; drupal.org. Архів оригіналу за 4 березня 2016. Процитовано 6 листопада 2018.
 14. «History» [Архівовано 28 лютого 2009 у Wayback Machine.] drupal.org. Retrieved 2009-04-08.
 15. Benjamin Melançon et al. (2011). The Definitive Guide to Drupal 7 (2nd ed.) [Архівовано 26 серпня 2016 у Wayback Machine.]. Apress. p. 823. ISBN 9781430231356. Retrieved 2012-05-27.
 16. Critchley, Spencer (2006-05-03). «Digital Politics: An Interview With CivicSpace Founder Zack Rosen» [Архівовано 9 січня 2014 у Wayback Machine.]. O'Reilly Media. Retrieved 2012-05-27.
 17. Kreiss, Daniel (2012-03-05). «Dean, Romney, and Drupal: Values and Technological Adoption» [Архівовано 21 березня 2016 у Wayback Machine.]. Culture Digitally. Retrieved 2012-05-27.
 18. Samantha M. Shapiro, «The Dean Connection» [Архівовано 23 червня 2016 у Wayback Machine.], The New York Times December 7, 2003, accessed May 27, 2012.
 19. «Marketplace» [Архівовано 10 червня 2016 у Wayback Machine.]. drupal.org. Retrieved 2012-05-27.
 20. Koenig, Josh. Growth Graphs. Groups.Drupal. Архів оригіналу за 20 серпня 2016. Процитовано 8 квітня 2009.
 21. Drupal project usage. Архів оригіналу за 1 травня 2016. Процитовано 22 травня 2016.
 22. Drupal Sites. Dries Buytaert. Архів оригіналу за 20 липня 2011. Процитовано 20 липня 2010.
 23. List of Nonprofit, NPO, NGO Websites Using Drupal. ENGINE Industries. Архів оригіналу за 24 грудня 2009. Процитовано 20 липня 2010.
 24. Drupal is a Webware 100 winner for the third year in a row. Drupal.org. Архів оригіналу за 20 серпня 2016. Процитовано 31 серпня 2011.
 25. Cnet.com. News.cnet.com. 19 травня 2009. Архів оригіналу за 10 липня 2012. Процитовано 31 серпня 2011.
 26. Програмування в Drupal з точки зору ООП. Архів оригіналу за 21 травень 2007. Процитовано 3 березень 2011.
 27. Оновлення системи (для користувачів). Архів оригіналу за 23 березня 2011. Процитовано 3 березня 2011.
 28. Оновлення модулів (для розробників). Архів оригіналу за 22 травня 2011. Процитовано 3 березня 2011.
 29. Let's get it translated! Drupal 8 RC1 is here!. drupal.org. Архів оригіналу за 9 квітня 2016. Процитовано 29 березня 2016.
 30. Translation not complete on Drupal 8 release day? No problem!. drupal.org. Архів оригіналу за 9 квітня 2016. Процитовано 29 березня 2016. {{cite web}}: Cite має пустий невідомий параметр: |4= (довідка)
 31. How to decouple Drupal in 2019. dri.es (англ.). Процитовано 2 грудня 2022.

Посилання

[ред. | ред. код]