Electron

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Electron
Electron 0.36.4 Icon.png
Тип програмний каркас і відкрите програмне забезпечення
Розробник GitHub
Перший випуск 15 липня 2013
Стабільний випуск 2.0.2 (22 травня, 2018; 2 роки тому (2018-05-22))
Версії 10.1.1 (1 вересня 2020)[1]
Репозиторій github.com/electron/electron
Апаратна платформа x86, x86-64, ARM
Платформа x86, x86_64 і ARM
Операційна система Linux, macOS, Windows
Написано на C++, JavaScript, Objective-C++, Python, Objective-C
Ліцензія Ліцензія MIT
Вебсайт electronjs.org

Electron (раніше відомий як atom shell[2]) — фреймворк, розроблений GitHub. Дозволяє розробляти рідні графічні застосунки для настільних операційних систем за допомогою веб-технологій. Фреймворк включає в себе Node.js[3][4] для роботи з back-end і бібліотеку рендерингу зі Chromium[5].

Electron дозволяє створювати будь-які графічні застосунки з використанням браузерних технологій, логіка роботи яких визначається на JavaScript, HTML і CSS, а функціональність може бути розширена через систему доповнень. Розробникам доступні модулі Node.js, а також розширений API для формування нативних діалогів, інтеграції застосунків, створення контекстних меню, інтеграції з системою виведення повідомлень, маніпуляції вікнами, взаємодії з підсистемами Chromium.

На відміну від веб-застосунків, програми на базі Electron поставляються у виді самодостатніх виконуваних файлів, не прив'язаних до браузеру. При цьому розробнику не потрібно піклуватися про портування застосунків для різних платформ, Electron забезпечить можливість складання для всіх систем, підтримуваних у Chromium. Electron також надає засоби для організації автоматичної доставки і установки оновлень (оновлення можна доставляти як з окремого сервера, так і безпосередньо з GitHub).

Особливості[ред. | ред. код]

Відмінності від NW.js[ред. | ред. код]

Іншим, аналогічним за призначенням, продуктом є NW.js[ru] (колишній node-webkit). Останній фактично є об'єднанням node.js із Chromium, і для програміста розробка GUI під NW мало відрізняється від розробки фронтенд-частини веб-застосунку, він працюватиме з набором веб-сторінок, в яких запускаються JavaScript-сценарії. В Electron використовується більш низькорівневий підхід, тут точкою входу є JavaScript-код, який уже створюватиме вікно браузера, підвантажувати у нього HTML-код і т. д[6][7].

Застосування[ред. | ред. код]

На базі Electron побудовано не тільки текстовий редактор для програмістів Atom, а й такі програмні продукти для розробників, як Visual Studio Code[8], Light Table[ru] (починаючи з версії 0.8), Ionic[en] Lab, Avocode, REPL-консоль Mancy для фреймворків Node.js і Meteor.js, Mongotron — GUI-менеджер для MongoDB. Крім того, на основі цього фреймворку написано клієнтський застосунок чату Slack, настільний клієнт WordPress і багато іншого[9].

З програм, побудованих на базі платформи Electron можна відзначити редактор Atom, поштовий клієнт Nylas, інструментарій для роботи з Git GitKraken, система аналізу і візуалізації SQL-запитів Wagon, система ведення блогів Wordpress Desktop, BitTorrent-клієнт WebTorrent Desktop, а також офіційні клієнти до таких сервісів, як Skype, Signal, Slack, Basecamp, Twitch, Ghost, Wire, Wrike, Visual Studio Code і Discord. Всього в каталозі програм Electron представлено понад 600 застосунків. Для спрощення розробки нових застосунків підготовлений набір типових демонстраційних застосунків, який включає приклади коду для вирішення різних завдань.

Дивись також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Release 10.1.1 — 2020.
  2. Савікі, Кевін (23 квітня 2015). Atom Shell is now Electron. Atom. Процитовано 2 грудня 2015. 
  3. Enyo: Up and Running: Build Native-Quality Cross-Platform JavaScript Apps. — 2-е. — O'Reilly Media, 2015. — С. 83. — ISBN 9781491921203.
  4. Біссон, Саймон (23 жовтня 2015). Easy cross-platform app dev with GitHub's Electron. InfoWorld. Процитовано 13 лютого 2016. 
  5. About Electron. Electron. Процитовано 31 березня 2017. 
  6. Technical Differences Between Electron and NW.js (formerly node-webkit). atom/electron. GitHub. Процитовано 13 лютого 2016. 
  7. Коте, Жан-Філіп (30 серпня 2015). NW.js & Electron Compared. TangibleJS. Процитовано 13 лютого 2016. 
  8. Брайт, Пітер (30 квітня 2015). Microsoft's new Code editor is built on Google's Chromium. Ars Technica. Процитовано 13 лютого 2016. 
  9. Built on Electron. electron.atom.io. Процитовано 13 лютого 2016. 
  10. Єгулалп, Сердар (10 грудня 2013). Beyond the Web: 10 surprising Node.js projects. Node WebKit. InfoWorld. Процитовано 13 лютого 2016. 

Посилання[ред. | ред. код]