Emacs Lisp

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Emacs Lisp
EmacsIcon.svg
Парадигма Функційне програмування, Метапрограмування і Рефлексія
Дата появи 1985
Творці Річард Столмен і Guy L. Steeled
Розробник проєкт GNU
Останній реліз
Система типізації динамічна типізація[d] і строга типізаціяd
Під впливом від Common Lisp і Maclispd
Ліцензія GNU General Public License, version 3.0d
Звичайні розширення файлів .el[1] або .elc[1]
Вебсайт gnu.org/software/emacs
CMNS: Emacs Lisp у Вікісховищі

Emacs Lisp (Емакс Лісп, ELisp) — діалект мови програмування Лісп, який використовується в текстових редакторах GNU Emacs та XEmacs для реалізації більшої частини функцій редагування. Як правило, програми на ELisp пишуться користувачами цих текстових редакторів для розширення їхніх функціональних можливостей.

Особливості[ред. | ред. код]

В Емакс Ліспі використовуються динамічні, а не статичні (лексичні) області видимості. Якщо змінну задекларовано в області видимості функції, вона автоматично стає доступною всім підпрограмам, викликаним із цієї функції. Такий підхід було обрано з метою оптимізації; в той час лексичні діапазони видимості були незвичними з невідомою швидкодією[2]. Динамічні області видимості мали також запропонувати більше гнучкості та можливостей для налаштувань. Однак, динамічні області видимості мають декілька недоліків. По-перше, вони можуть призводити до дефектів у великих програмах, через небажану взаємодію між змінними різних функцій. По-друге, доступ до змінних в динамічній області видимості, зазвичай, повільніший ніж у лексичних.

У версії 24.1, нарешті, було додано опціональну лексичну область видимості[недоступне посилання], для ввімкнення якої необхідно присвоїти змінній lexical-binding значення t.

Інтерпретатор Емакс Лісп не підтримує оптимізацію хвостової рекурсії.

Джерела інформації[ред. | ред. код]

  1. а б https://www.gnu.org/software/emacs/manual/html_node/emacs/Lisp-Libraries.html
  2. «Emacs Lisp uses dynamic scoping because simple implementations of lexical scoping are slow.»[1] [Архівовано 22 жовтня 2007 у Wayback Machine.]; «I asked RMS when he was implementing emacs lisp why it was dynamically scoped and his exact reply was that lexical scope was too inefficient.»[2] [Архівовано 13 листопада 2007 у Wayback Machine.]

Див. також[ред. | ред. код]

  • wikipedia-mode — програма на Емакс Лісп для полегшення редагування статей Вікіпедії.

Посилання[ред. | ред. код]