Euphorbia virosa

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Euphorbia virosa
Euphorbia virosa (stem).jpg
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Розиди (Rosids)
Порядок: Мальпігієцвіті (Malpighiales)
Родина: Молочайні (Euphorbiaceae)
Рід: Молочай (Euphorbia)
Вид:
E. virosa
Біноміальна назва
Euphorbia virosa
Синоніми

Euphorbia bellica Hiern

Euphorbia virosa (укр. Молочай отруйний[1]) — вид сукулентних рослин з родини молочайні (Euphorbiaceae).

Історія[ред. | ред. код]

Суцвіття Euphorbia virosa

Вид знайдений у шотландським мандрівником Вільямом Патерсоном (англ. William Paterson, 1755—1810), коли він пробрався до берегів річки Оранжевої у 1778 році. Вперше описаний німецьким ботаніком Карлом Людвигом фон Вільденовим (нім. Carl (Karl) Ludwig von Willdenow, 1765—1812) у 1799 році у виданні англ. «Species Plantarum».[2]

Опис[ред. | ред. код]

Плоди Euphorbia virosa

Повільно зростаючий, але розгалужений кактусоподібний чагарник або невелике дерево з ребристими, прямостоячими, голими і колючими стеблами, що утворюють досить щільні кущі, до 1-1,5 метрів, іноді до 3 метрів заввишки і завширшки; численні гілки, як правило, виникають в мутовках з основи, що надає рослині форму, подібну до канделябра. Цей вид молочаю схожий за зовнішнім виглядом на не пов'язані з ним канделяброподібні кактуси Америки (цереуси та інші). Рослина захищена від перегріву нерівними стеблами і легкими шипами, що відбивають сонячне світло. Його називають «отруйним молочаєм» через те, що він містить отруйний латекс — ефективний захист проти більшості травоїдних тварин (за винятком чорного носорога).

Поширення та екологія[ред. | ред. код]

Euphorbia virosa у рідному середовищі в Намібії

Ареал Euphorbia virosa охоплює велику територію від річки Оранжевої в Південно-Африканській Республіці через всю західну Намібію до південної Анголи. Рослини зростають серед скель, як правило, на схилах гір в дуже сухих і гарячих місцях, серед інших суккулентів, таких як Euphorbia avasmontana, Commiphora sp., Tylecodon hallii і Aloe dichotoma, але Euphorbia virosa є найпоширенішою і часто домінуючою рослиною.

Культивування[ред. | ред. код]

Euphorbia virosa на скелястих схилах в Дамараленді, Намібія

Рослини цього виду зазвичай продаються в садових торгових центрах, вони є одними з найпростіших у вирощуванні молочаїв. Ростуть як у горщиках і у відкритому ґрунті в районах з м'яким кліматом, так і в приміщенні. Вони добре почуваються у дуже дренажній мінеральній підстилці, але не особливо прискіпливі до ґрунту. Влітку їх забезпечують середнім поливом. Взимку, у період покою утримуються у відносному холоді. Утримання на повному сонці сприяє збереженню компактної форми у рослин, але різні клони розрізняються за своєю толерантністю до повного сонячного світла.

Розмноження[ред. | ред. код]

Цей вид розгалужується з основи головного стебла, живці можна зрізати і вкорінювати з весни до літа. Його також можна вирощувати з насіння.

Як і всі інші молочаї, коли рослина пошкоджується, вона виділяє густий білий молочний сік, відомий як латекс. Латекс Euphorbia virosa отруйний і містить деякі з найпотужніших відомих подразників. Латекс особливо небезпечний для очей, шкіри, слизових оболонок і відкритої рани. Він може викликати пекучі болі. Потрібно звертати особливу увагу на те, щоб латекс не потрапив у рот або очі.

Традиційне використання[ред. | ред. код]

У Каоколенді в Намібії отруйний латекс Euphorbia virosa змішується бушменами з латексом Adenium boehmianum і використовуються як отрута у стрілах для полювання на дрібних тварин, а отрутний сік також розливається в водоймах, до яких тварини ходять на водопій.

Euphorbia virosa разом з іншими видами використовується також як живі огорожі.

Охоронні заходи[ред. | ред. код]

Вид включений до додатку II конвенції про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення (CITES).[3]

Включений до Червоного списку південноафриканських рослин (англ. Red List of South African Plants). Має статус «найменший ризик».[4]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Українська назва є транскрибуванням та/або перекладом латинської назви авторами статті і в авторитетних україномовних джерелах не знайдена.
  2. Species Plantarum. Editio quarta 2: 882. 1799.
  3. Euphorbia virosa. CITES. Процитовано 10.06.2019.  (англ.)
  4. Euphorbia virosa. Red List of South African Plants. South African National Biodiversity Institute (SANBI). Архів оригіналу за 20 вересня 2015. Процитовано 10.06.2019.  (англ.)

Бібліографія[ред. | ред. код]

  • Doreen Court «Succulent Flora of Southern Africa» CRC Press, 01 June 2000 (англ.)
  • Urs Eggli «Illustrated Handbook of Succulent Plants: Dicotyledons» Volume 2. Springer, 2002 (англ.)
  • N. E. Brown, J. Hutchinson «Flora Capensis», Vol 5, 1925 (англ.)
  • «Medicinal Plants», Volume 1 PROTA, 2008 (англ.)
  • Curtis, B. & Mannheimer, C. A. 2005. Tree Atlas of Namibia. pp. XIV+674. NBRI, Windhoek. ISBN 99916-68-06-3.

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]