exFAT

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

exFAT (від Extended FAT — «розширена FAT») — файлова система, призначена для флеш-накопичувачів. Вперше представлена фірмою Microsoft для вбудованих пристроїв в Windows Embedded CE 6.0.

Переваги[ред.ред. код]

Основними перевагами exFAT перед попередніми версіями FAT є:

 • Зменшення кількості перезаписів одного і того ж сектора, що дуже важливо для флеш-накопичувачів, у яких комірки пам'яті безповоротно зношуються після певної кількості операцій запису. Це було основною причиною розробки ExFAT.
 • Теоретичний ліміт на розмір файлу 264 байт (16 ексбібайт).
 • Максимальний розмір кластеру збільшено до 225 байти (32 мебібайти).
 • Поліпшення розподілу вільного місця за рахунок введення біт-карти вільного місця, що може зменшувати фрагментацію диска.
 • Введена підтримка списку прав доступу.
 • Підтримка транзакцій (опціональна можливість, повинна підтримуватися пристроєм).

Обмеження[ред.ред. код]

Кількість файлів в підкаталогах обмежено числом 2,796,202 (223/3). Для кореневого каталогу обмежень немає.[1]

Підтримка[ред.ред. код]

Підтримка exFAT є в Windows XP із Service Pack 2 і 3 з оновленням KB955704, Windows Vista із Service Pack 1, Windows Server 2008, Windows 7,[2] а також в Mac OS X Snow Leopard починаючи з версії 10.6.5[3].

Технологія ReadyBoost в Windows Vista не сумісна з пристроями із файловою системою exFAT.[4]

Існує вільний драйвер exFAT в вигляді патчу для ядра Linux, що підтримує тільки читання цієї файлової системи[5]. Також існує драйвер, що працює через FUSE (файлова система у просторі користувача), з підтримкою як читання, так і запису.

Влітку 2013 корпорація Samsung офіційно випустила розроблений ними драйвер для файлової системи exFAT, реалізований у вигляді модуля ядра Linux, з кодом під ліцензією GPLv2.[6] На відміну від раніше доступного драйвера exfat-fuse, створений Samsung драйвер виконується на рівні ядра, що дозволяє домогтися вищої продуктивності. Незважаючи на публікацію коду під ліцензією GPL, постачання драйвера у складі дистрибутивів і кінцевих продуктів ускладнене через небезпеку пред'явлення компанією Microsoft позову про порушення патентів, які зачіпають exFAT.

Ліцензування[ред.ред. код]

Ліцензійнний статус незрозумілий. Але відомо, що Microsoft успішно запатентувала файлову систему FAT[7], і в лютому 2009 року подала в суд на компанію TomTom, звинувачуючи її в порушенні патенту.[8]

Існує також стороння реалізація exFAT для Windows XP[9] / Windows Server 2003, але вона призначена для безпосередньої інтеграції в дистрибутив продукту без можливості ручного встановлення драйвера. Даний порт виконаний на базі драйверу Windows Vista.

В грудні 2009 року Microsoft почали ліцензувати файлову систему exFAT для сторонніх виробників.

Виноски[ред.ред. код]

 1. Robert Shullich. Reverse Engineering the Microsoft exFAT File (англійською). The SANS Institute. 
 2. Brandon LeBlanc. (28 августа 2007). Vista SP1 Whitepaper (англійською). Microsoft. Архів оригіналу за 2012-06-05. Процитовано 15-10-2007. 
 3. Файлова система ExFAT — універсальне вирішення для Mac OS X і Windows.
 4. Перелік допустимих файлових систем, відображуваних в Windows Vista при спробі використання ReadyBoost із флеш-накопичувачем, що використовує файлову систему exFAT
 5. Fat64 / exFat fs and Linux — fa.linux.kernel | Google Groups
 6. Компания Samsung опубликовала Linux-драйвер exFAT под лицензией GPLv2 // opennet.ru 16.08.2013
 7. Elizabeth Montalbano. (11 січня 2006). Microsoft FAT patents upheld (англійською). Computerworld. Архів оригіналу за 2012-06-05. Процитовано 02-11-2008. 
 8. Ryan Paul. (25 лютого 2009). Microsoft suit over FAT patents could open OSS Pandora's Box. Ars Technica (англійською). Condé Nast Publications. Архів оригіналу за 2011-08-22. Процитовано 09-03-2009. 
 9. Після 26 січня 2009 року вона втратила сенс з введенням в оновленні KB955704 офіційної підтримки даної файлової системи

Посилання[ред.ред. код]

Дивись також[ред.ред. код]

 • F2FS — відкрита файлова система для флеша від Samsung


Незавершённая статья про Microsoft Windows Це незавершена стаття про Microsoft Windows.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.