FATF

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
FATF
АбревіатураFATF(англ.)[1][2], GAFI(фр.)[3]
Типміжурядова організація[4]
Заснованолипень 1989
Сферазапобігання відмиванню грошейd[5][6]
Штаб-квартираПариж
Вебсайт: fatf-gafi.org

CMNS: FATF у Вікісховищі

Міжнародна група з протидії відмиванню брудних грошей (ФАТФ) (англ. Financial Action Task Force on Money Laundering, фр. Groupe d'action financière; GAFI) — міжурядовий орган, метою роботи якого є розвиток і впровадження на міжнародному рівні заходів і стандартів з боротьби щодо відмивання грошей. Був заснований в 1989 за ініціативою Великої Сімки.

Група відслідковує процеси й вивчає способи відмивання грошей, розробляє заходи протидії, сприяє запровадженню стандартів боротьби з відмиванням грошей. Спочатку пріоритетом ФАТФ була боротьба з відмиванням доходів, отриманих від торгівлі наркотиками. Сьогодні діяльність ФАТФ має три головних напрямки:

 • розширення дії прийнятих нею рекомендацій на всі континенти і регіони земної кулі;
 • перевірка того, як виконуються в державах-членах і як впроваджуються в інших державах заходи для боротьби з відмиванням грошей, засновані на 40 рекомендаціях ФАТФ, які є керівництвом до дії;
 • відстеження загальносвітових методів і схем відмивання злочинно нажитих капіталів та розробка контрзаходів.

Ключовим документом ФАТФ є рекомендації, які викладені у формі щорічних звітів організації.

Критерії

[ред. | ред. код]
 • визнання державами відмивання грошей злочином;
 • встановлення кримінальної відповідальності за такі протиправні дії, а також за неповідомлення про них;
 • конфіскація отриманих злочинних доходів, а також сприяння іншим країнам у конфіскації таких доходів;
 • створення спеціального органу фінансового контролю за сумнівними фінансовими операціями (фінансової розвідки);
 • введення обов'язкових вимог до всіх фінансових організацій стосовно ідентифікації своїх клієнтів, виявлення, обліку та повідомлення спеціального органу про сумнівні фінансові операції;
 • звільнення від кримінальної відповідальності осіб за умов подання контролюючому органу інформації про сумнівні фінансові операції;
 • співпраця з відповідними міжнародними органами та організаціями в боротьбі з відмиванням грошей, у тому числі видача злочинців (екстрадиція).

Чорний список

[ред. | ред. код]

Одним із напрямків діяльності ФАТФ є визначення так званих некооперативних країн та територій і складання їх переліку, який називають «чорним списком». Хоч включення країни до «чорного списку» і не приводить до застосування санкцій з боку світового співтовариства, однак воно свідчить про ступінь довіри до неї з боку зарубіжних інвесторів. Включення чи виключення з цього списку країни відбувається на засіданнях ФАТФ відповідно до певних критеріїв, визначених цією організацією у 2000 р. і згрупованих у чотири групи:

 • «прогалини» у фінансовому регулюванні — наприклад можливість здійснення транзакцій в платіжних системах без відповідної авторизації — тобто не можливість встановлення походження коштів;
 • інші перешкоди законодавчого характеру — сюди відносять наприклад неможливість встановлення особи власника компанії;
 • перешкоди в міжнародній співпраці — наприклад, законодавча заборона надання інформації міжнародним організаціям, які займаються протидією відмивання коштів, стосовно певних транзакцій.
 • неадекватність заходів для протидії відмиванню коштів — нестача, або не належна кваліфікація персоналу, хабарництво тощо.

ФАТФ визначає обсяги тіньової економіки у високо-розвинутих країнах на рівні 17 % ВВП, у країнах, що розвиваються — 40 % ВВП, у країнах з перехідною економікою — понад 20 % ВВП. За даними Світового банку у сфері світової тіньової економіки щорічно виробляється товарів та надається послуг на $8-10 трлн.

У жовтні 2022 року FATF запровадила санкції проти РФ, виключивши її зі свого складу й заборонила цій країні брати участь у поточних та майбутніх проектах[7]. В лютому 2023 року FATF безстроково призупинила членство Росії[8].

Див. також

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
 1. https://www.eib.org/en/infocentre/glossary/index.htm
 2. https://www.fatf-gafi.org/
 3. https://www.fatf-gafi.org/fr/
 4. FMI asiste a Panamá para salir de lista gris de blanqueo de capitales del GAFI
 5. Advierten que en la Argentina son muy pocas las condenas por lavado de dinero
 6. Santoro D. La ruta de la efedrina: La trama secreta de las relaciones del narcotráfico con la política, la SIDE y la Aduana desde CFK al macrismo — С. 151. — ISBN 978-987-627-774-7
 7. Росію виключили із ще однієї міжнародної організації. РБК-Украина (укр.). Процитовано 22 жовтня 2022.
 8. Значна перемога. FATF безстроково призупинила членство Росії. РБК-Украина (укр.). Процитовано 25 лютого 2023.