Final Fantasy XIV

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Final Fantasy XIV
Final Fantasy XIV wordmark.png
Final Fantasy XIV boxart.jpg
Обкладинка стандартної версії для ПК
Розробник Square Enix
Видавець Square Enix
Жанр(и) MMORPG
Платформа
Дата випуску

22 вересня 2010

27 серпня 2013 (як Realm Reborn)
Режим гри багатокористувацький
Вік. обмеження

CERO: B
ESRB: T — Teens

PEGI: 12+
Творці
Продюсер Naoki Yoshidad
Режисер(и) Naoki Yoshidad
Композитор(и) Nobuo Uematsud і Masayoshi Sokend[2]
Технічні деталі
Рушій Crystal Tools (1.0 - 2.0)
Носій Blu-ray Disc, DVD
Final Fantasy
Попередня гра Final Fantasy XIII
Наступна гра Final Fantasy XV
Офіційний сайт

Final Fantasy XIV (яп. ファイナルファンタジーXIV файнару фантадзі: фо: ті: н), перевидана й продовжена як Final Fantasy XIV: Realm Reborn — рольова онлайн-гра, розроблена і початково видана для Microsoft Windows японською компанією Square Enix. Це чотирнадцята гра в основній серії Final Fantasy і друга онлайн-гра в ній після Final Fantasy XI.

Гра, традиційно для серії, не пов'язана з попередніми частинами, але використовує характерні ігрові поняття, сюжетні, дизайнерські та геймплейні елементи. Події відбуваються на материку Еорзі (англ. Eorzea) вигаданого світу Хіделін (англ. Hydaelyn), де різні незалежні держави намагаються протистояти вторгненню агресивної Гарлеанської імперії (англ. Garlean Empire). Гравцям пропонувалося обстежити Еорзі, виконуючи різні завдання і взаємодіючи один з одним.

Підтримка Final Fantasy XIV здійснювалася протягом двох років, з вересня 2010 року по листопад 2012. Оригінальна версія Final Fantasy XIV отримала негативну критику ще на старті. В результаті розробники офіційно вибачилися перед гравцями, а сама гра була закрита. У жовтні 2011 року, Square Enix оголосили, що гра буде заново створена з нуля під назвою Final Fantasy XIV: A Realm Reborn, з можливістю перенести туди персонажів з оригіналу. В Realm Reborn було перенесено той самий ігровий світ (змінений після подій в фіналі оригіналу), велику кількість контенту, але з новим клієнтом, структурою серверів, графікою та інтерфейсом.

Ігровий процес[ред. | ред. код]

Починаючи грати, гравець повинен створити свого персонажа. Цей процес в Final Fantasy XIV подібний до більшості інших MMORPG. Є п'ять рас на вибір:

 • Х'юр (англ. Hyur) — типові люди, які прибули на материк Еорзі з інших материків. В грі наявні дві групи: Хайлендери (жителі гір) і Мідллендери (жителі низин). Х'юри вірять в особисту свободу кожного, але через це на мають достатньої єдності. Оснащені передовими технологіями Еорзі.
 • Ельзен (англ. Elezen) — високі гостровухі гуманоїди. Першими з'явилися на Еорзі. Вправні бійці та злодії. Поділені на жителів лісів (англ. Wildwood) і печер (англ. Duskwight).
 • Лалафел (англ. Lalafell) — доброзичлива низькоросла раса. Поділяються на жителів рівнин і дюн. Відрізняються спритністю, розумом і хирістю.
 • Мікоте (англ. Miqo'te) — схожі на котів гуманоїди. Як і Х'юр, не є аборигенами Еорзі. Поділяються на Шукачів Сонця і Хранителів Місяця.
 • Ругадін (англ. Roegadyn) — кремезні гіганти, жителі північних берегів. Поділяються на племена Морського Вовка (рибалки, торговці і пірати) і Логенгард (маги).

Після створення персонажа, гра розпочнеться в одному з трьох міст-держав, яке визначається за початковим класом персонажа. Коли початковий клас отримує 10-й рівень, стають доступні інші. У кожного класу є свої унікальні здібності, які можна використовувати в битвах. Спочатку їх кількість обмежена, але в процесі прокачування гравець отримує більше навичок. Окрім того нові навички дає використання спеціальної зброї. Використання одної навички може посилювати дію іншої.

В процесі гри даються різноманітні завдання (квести). Вони поділяються на основні (сюжетні), сторонні, квести класів і професій.

Гравцям доступні Міньйони (англ. minions) — невеликі істоти, які слідують за персонажем. Одночасно за персонажем може бути тільки один міньйон. Вони купуються, отримуються як винагорода, або можуть бути знайдені. Міньйонів механічної природи можна створити.

Під час гри в команді можна використовувати спеціальний прийом під назвою «Прорив Межі» (англ. Limit Break), який стає доступний в міру заповнення шкали, коли команда гравців отримує ушкодження. Коли шкала заповнена, один з членів команди може використовувати свій Прорив Межі. Такими прийомами можуть бути лікування команди, потужна атака на одного чи групу противників, встановлення захисної стіни.

Деякі предмети мають спеціальну шкалу, що заповнюється за рахунок використання, і, заповнившись, відкриває можливість перетворити предмет на Матерію. Матерія приєднується до екіпіровки або зброї, підвищуючи тим самим їх характеристики. Речі мають певну міцність і з часом зношуються. Тоді їх потрібно ремонтувати або «заточувати». Гра винагороджує за тривалість підписки гравця на неї, отримання досягнень.

Гравець може вибрати між управлінням за допомогою миші і клавіатури або геймпаду. Інтерфейс умінь адаптується до дій гравця.

Головними противниками в оригіналі і перезапуску виступають бійці Гарлеанської Імперії. Імперія володіє передовими досягненнями науки і магії, наприклад, магітеками — роботами, що працюють на магії, або повітряними суднами[3].

Розробка[ред. | ред. код]

Перші повідомлення про розробку нової онлайн-гри в серії Final Fantasy з'явилися в серпні 2005 року, але не зазначалося чи буде це продовження Final Fantasy XI, чи окрема гра[4].

Вперше гра Final Fantasy XIV була офіційно анонсована 2 червня 2009 на виставці E3. Було оголошено, що гра стане доступна тільки на платформах Windows і PlayStation 3[5].

3 червня 2009 в ході прес-конференції Square Enix було повідомлено, що розробка гри ведеться з 2005 року. Реліз було обіцяно для всіх територій одночасно і в чотирьох локалізаціях: японській, англійській, французькій і німецькій. При наявності попиту також розглядалася можливість випуску іспанської локалізації. Тоді ж було повідомлено, що гра не передбачає перенесення персонажів з Final Fantasy XI в Final Fantasy XIV[6]. 5 серпня 2009 в журналі Famitsu крім усього іншого були перераховані раси, які будуть доступні в Final Fantasy XIV[7].

14 вересня 2010, за день до офіційної презентації на Tokyo Game Show, студія Square Enix виклала семихвилинний ролик у високій роздільності, який показував світ Final Fantasy XIV. Наприкінці ролика були підтверджені дати виходу версій для PC і була зазначена більш загальна інформація для PlayStation 3 — березень 2011[8].

Реліз гри Final Fantasy XIV для персонального комп'ютера відбувся в кінці вересня 2010 року. На думку CEO Square Enix вихід продукту в тому вигляді, в якому він дійшов до покупця, сильно нашкодив іміджеві всієї серії Final Fantasy. Гравці і критики відмічали невелику різницю між бета-версією і фінальною версією, грубу анімацію, нецікаві квести[9]. Наприкінці липня 2012 року було оголошено про перезапуск гри. Нова версія повинна була називатися Final Fantasy XIV: A Realm Reborn[10].

16 листопада 2010 студія Square Enix продовжила безкоштовний період користування багатокористувацькою грою ще на 30 днів. 10 грудня 2010 на офіційному сайті гри розміщено оголошення про те, що період безкоштовного мультиплеєру для PC версії продовжений на невизначений термін, а вихід версії для консолі PlayStation 3 відкладений. Президент студії Square Enix Йоічі Вада (Yoichi Wada) вибачився перед шанувальниками, які очікували гру, і пояснив зміщення дати релізу тим, що студія бажає не просто випустити портовану з Windows версію на PlayStation 3, а й реалізувати всі ідеї, які накопичилися у творців. Так само інформація на сайті повідомляла про те, що структура команди розробки змінена[11].

На місце продюсера прийшов Наокі Йосіда, раніше відомий за серією Dragon Quest. Йосіда дійшов висновку, що доцільніше буде створити гру заново, але запланував ефектне закриття Final Fantasy XIV.

За цим задумом, завойовницька імперія Гарлеард під командуванням легата Наеля ван Дарна, вирішила знищити материк Еорзі, якщо його не можна захопити. Дарн намірився скинути на материк один з супутників світу Хіделін, Даламуд, сам ставши для нього «маяком». Гравці ж повинні були знищити його і знайти магічні камені, щоб попросити допомоги в богів. 11 листопада 2012 року була організована фінальна битва, захисники Еорзі зійшлися з загарбниками під падаючим Даламудом, який виявився місцем ув'язнення дракона Бахамута. В результаті материк було випалено, а фінальний ролик закінчувався словами «Але кожний кінець означає новий початок» (англ. But every end marks a new beginning)[12].

A Realm Reborn було видано 27 серпня 2013 року. Події перезапуску відбуваються через 5 років після фіналу оригінальної гри. Материк Еорзі повернувся до життя, а імперія Гарлеард поновлює спроби завоювати його, зіткнувшись вже і з розколом у власних рядах.

Перше оновлення A Realm Reborn до версії 2.1. з 2.0. відбулося 17 грудня 2013 року, зосередившись на пробудженні стародавніх істот ейконів. Також було додано посилені версії ворогів, підземелля та рейд. 27 березня 2014 було видано оновлення 2.2. Through The Maelstrom, головним чином присвячене боротьбі з ейконом Левіафаном, що також додало нові підземелля та квести. Defenders of Eorzea (2.3) стало доступне 8 липня 2014 й включало додаткових істот, квести і режим «Лінія фронту», де три команди борються одна проти одної. Dreams of Ice (2.4) внесло додаткові підземелля, квести та класи персонажів. Оновлення 2.5. Before the Fall було розділено на три частини (2.5, 2.51 і 2.55.), перша з яких вийшла 20 січня 2015. Воно збагатило гру новими підземеллями, ускладненими версіями старих, квестами та зброєю.

Гра отримала доповнення Heavensward, що оновлює її до версії 3.0., 23 червня 2015 року. Доповнення розширило ігровий світ локаціями та сюжетними лініями, присвяченими минулому світу. Максимальний рівень персонажа піднявся до 60-го, було представлено нові професії та ейконів.

Наступним стало доповнення Stormblood, яке оновило гру до версії 4.0. і було видане 20 червня 2017 року. Присвячене визволенню двох території від гніту імперії, а також вводить додаткові локації, зокрема підводні. Крім того внесло нові професії, ейконів і рейд.

Доповнення Shadowbringers вийшло 2 липня 2019 року. Його сюжет зосереджений навколо подорожей паралельним світом, Першим осколком, що є відображенням Хіделіну. В цьому світі сили Добра не лише перемогли, а й загрожують йому загибеллю, чому й протистоять прибульці. Також доповнення додає дві звіроподібні раси: виключно жіночу вієра і виключно чоловічу гротґар. А крім того дві нові професії, ворогів, систему призову підмоги та можливість перепроходити сюжетні завдання після завершення основного сюжету.

Оцінки й відгуки[ред. | ред. код]

Оригінальна Final Fantasy XIV отримала незвично низькі як для гри серії Final Fantasy оцінки. GameSpot оцінили гру в 4/10, що відповідає оцінці «погано»[13]. На GameSpy дали оцінку 2/5. Висновок виглядав наступним чином: «…після року безперервного пропатчування FFXIV, ймовірно, вийде з бети (бета-версії) і стане функціональною. Але, якщо не відбудеться повного перегляду користувацького інтерфейсу, бою, механіки взаємодії гравців, системи прогресу, і схеми самого світу, FFXIV навряд чи коли-небудь стане веселою»[14].

Вже ранні версії A Realm Reborn отримали значно кращий прийом. Сайт Destructoid навіть дав грі нагороду «Найкраща MMO на E3 2013». USgamer дав Realm Reborn оцінку 5 з 5 заявивши, що «Square Enix впоралися зі, здавалося б, неможливим: рятуючи жахливу провальну онлайн-гру, без переходу на free-to-play, і створюючи неймовірно захоплюючу, яка задовільняє як ветеранів ММО так і Final Fantasy в процесі. Realm Reborn є тріумфом Наокі Йосіда і його команди»[15].

На фестивалі Final Fantasy XIV Fan Festival 2017 року гру було занесено до Книги рекордів Гіннеса як «MMO з найдовшими титрами» (тривають 1 год. 38 хв.) і за «Найоригінальніші музичні композиції у відеогрі» (384 оригінальні композиції)[16].

У липні 2021 року тривала відсутність суттєвих оновлень для World of Warcraft спонукала багатьох її гравців перейти на Final Fantasy XIV[17]. Масовий перехід на неї спричинив перевантаження серверів Final Fantasy XIV настільки, що нові примірники гри перестали продавати[18].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Оригінальна гра вийшла лише для Windows
 2. а б https://en.wikipedia.org/wiki/Masayoshi_Soken
 3. Керівництво з гри на офіційному сайті. Архів оригіналу за 18 жовтня 2014. Процитовано 23 жовтня 2014. 
 4. Square Enix won't confirm Final Fantasy XI-2. Архів оригіналу за 23 жовтня 2014. Процитовано 23 жовтня 2014. 
 5. E3 2009: FINAL FANTASY XIV — WHAT WE KNOW. Архів оригіналу за 31 липня 2013. Процитовано 23 жовтня 2014. 
 6. E3 2009: SQUARE ENIX RELEASES NEW FINAL FANTASY XIV ONLINE INFO. Архів оригіналу за 23 жовтня 2014. Процитовано 23 жовтня 2014. 
 7. FINAL FANTASY XIV'S RACES AND TRIBES. Архів оригіналу за 23 жовтня 2014. Процитовано 23 жовтня 2014. 
 8. Stunning FFXIV HD CG trailer dropped for TGS. Архів оригіналу за 1 травня 2012. Процитовано 23 жовтня 2014. 
 9. Офіційний форум Final Fantasy XIV. Архів оригіналу за 21 жовтня 2014. Процитовано 23 жовтня 2014. 
 10. Final Fantasy XIV: A Realm Reborn announced with trailer. Архів оригіналу за 17 грудня 2014. Процитовано 23 жовтня 2014. 
 11. An Important Announcement for FINAL FANTASY XIV Fans. Архів оригіналу за 22 березня 2015. Процитовано 23 жовтня 2014. 
 12. FINAL FANTASY XIV: The End of an Era. Архів оригіналу за 16 січня 2021. Процитовано 23 жовтня 2014. 
 13. Final Fantasy XIV Online. Gamespot. Архів оригіналу за 13 листопада 2014. Процитовано 23 жовтня 2014. 
 14. Final Fantasy XIV Online Review. GameSpy. Архів оригіналу за 7 грудня 2014. Процитовано 23 жовтня 2014. 
 15. Final Fantasy XIV Review. USgamer. Архів оригіналу за 10 лютого 2014. Процитовано 23 жовтня 2014. 
 16. Final Fantasy XIV accepts three Guiness World Records at Frankfurt Fan Festival - Nova Crystallis. Nova Crystallis (амер.). 19 лютого 2017. Архів оригіналу за 10 червня 2018. Процитовано 31 травня 2018. 
 17. Final Fantasy XIV is about to eat World of Warcraft's lunch. Windows Central. 9 липня 2021. Архів оригіналу за 13 липня 2021. Процитовано 13 липня 2021. 
 18. Final Fantasy XIV 'sold out' as popularity surge causes server congestion. Windows Central. 12 липня 2021. Архів оригіналу за 13 липня 2021. Процитовано 13 липня 2021. 

Ланка[ред. | ред. код]