Finale

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Finale
The Finale logo.
Fin2006c ScreenShot.png
Finale 2006c running under Mac OS X
Тип Нотний редактор
Розробник MakeMusic
Перший випуск 1988
Стабільний випуск 2009 (липень 2008)
Операційна система Microsoft Windows, Mac OS, Mac OS X, RISC OS
Ліцензія Proprietary
finalemusic.com

Finale — нотний редактор, створений компанією MakeMusic. Ця компанія виробляє також дешевші версії програми, що містять основні утілити — Finale NotePad, Printmusic та Allegro. Версії Finale Guitar та Finale Songwriter розраховані на спеціальні музичні цілі.

Створення[ред. | ред. код]

Творцем першої версії — Finale 1.0 у 1988 році був американський програміст Phil Farrand[en]. Після версії 3.7 розробники змінили спосіб нумерації і, починаючи з 1997 року, нові версії називають відповідно до року їх випуску.

Версія Finale 2006 включає бібліотеку семплів «Garritan Personal Orchestra», що значно поліпшує якість звучання програми.

Можливості та оперування[ред. | ред. код]

Finale дозволяє створювати нотний текст у власному форматі з розширенням .mus, відтворювати його та записувати на аудіо CD. Окрім того є можливість експорту файлів у midi-формат та у графічний формат.

Основним елементом інтерфейсу програми є головна панель оперування (рос. Main Tool palette), на якій слід вибирати той чи інший інструмент для роботи над відповідним елементом партитури (наприклад, інструмент «Smart Shape» для роботи зі складними лінійними об'єктами, Staff tool — для введення нот на нотному стані і т. д.). Кожному з інструментів відповідає своє власне меню, доступне лише при активації даного інструменту. Такий інтерфейс є подібним до інтерфейсу програми Adobe Photoshop і суттєво відрізняється від контекстно-залежного інтерфейсу нотного редактору Sibelius.

Крім того, у порівнянні з Sibelius, програма має більше можливостей для оперування з новітнами або нетрадиційними формами запису. Зокрема, Finale дозволяє використати тональність зі 127(!) знаками альтерації (причому набір знаків може бути довільним), а як ноти — використовувати практично всі символи, які містить операційна система даного комп'ютера, а також має додатковий потужний засіб генерування графічних зображень — Редактор форм («ShapeDesigner»)[1].


Finale і видавництва[ред. | ред. код]

Finale використовують такі великі видавництва, як Hal Leonard Corporation[en], а також школи New England Conservatory[en], the Juilliard School, Millikin University[en], the Berklee College of Music та Lemmensinstituut[en].

Посилання[ред. | ред. код]

  1. Бондаренко А. І. Нотні редактори Finale та Sibelius. Досвід порівняння. // Мистецтвознавчі записки: Зб. наук. праць — К., «Мілленіум», 2006. — с.66-74