GAAP

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Accountancy template.svg

Бухгалтерський облік
Основні поняття

БухгалтерБухгалтерія
Облікова політикаПроводка
ДебетКредитСальдо
АктивКапіталЗобов'язання

Метод бухгалтерського обліку

ДокументаціяІнвентаризація
ОцінюванняКалькуляція
Система бухгалтерських рахунків
Подвійний записБаланс
Звітність

Стандарти

П(С)БОМСФЗGAAP

Бухгалтерська звітність
Фінансова звітність

Бухгалтерський баланс
Звіт про фінансові результати
Звіт про рух грошових коштів
Звіт про власний капітал

Податкова звітність
Статистична звітність
Види бухгалтерського обліку

Фінансовий облікУправлінський облік
Податковий облік
Бюджетний облікБанківський облік

Аудит

Аудиторський ризикСуттєвість
Аудиторські процедуриАудиторський висновок

Державний фінансовий контроль

Система загальноприйнятих принципів бухгалтерського обліку — англ. Generally Accepted Accounting Principles, GAAP). Іноді цю абревіатуру розшифровують як General Accepted Accounting Practices — загальноприйнята практика бухгалтерського обліку.

Це поняття використовується у двох значеннях — широкому і вузькому. В широкому значенні абревіатурою ГААП (із додаванням відповідного позначення) називають ту чи іншу систему національної бухгалтерської стандартизації. Наприклад, система бухгалтерських стандартів Великої Британії може йменуватися UK-GAAP, а система бухгалтерських стандартів Україна — UA-GAAP.

Проте на практиці більше розповсюдження має вузьке значення ГААП: так позначається система бухгалтерської стандартизації США — найбільша серед національних систем (тобто цю скорочену абревіатуру використовують замість US-GAAP).

Розвиток системи US-GAAP[ред. | ред. код]

Після фондової кризи тридцятих років XX століття законодавство США надало Комісії з цінних паперів та фондового ринку (SEC) функції регулювання бухгалтерської звітності. У свою чергу, SEC делегувала професійному бухгалтерському співтовариству повноваження щодо стандартизації, зберігаючи за собою право вирішального голосу.

Професійне співтовариство США формує найбільшу і найавторитетнішу у світі громадську бухгалтерську організацію — Американський інститут сертифікованих громадських бухгалтерів (American Institute of Certified Public Accountants — AICPA).

Орган стандартизації США послідовно мав назву:

— Комітет з процедур бухобліку (Committee on Accounting Procedure — CAP). видавалися Бюлетені досліджень бухобліку (Accounting Research Bulletin — ARB), що носили рекомендаційний характер;

— Комітет з бухгалтерських принципів (Accounting Principles Board — АРВ) — з 1959 р. Видавалися Погляди Комітету з бухгалтерських принципів (Accounting Principles Board Opinion — APB'Opinion), що застосовувались за згодою бухгалтера;

— Рада зі стандартів фінансового обліку (Financial Accounting Standards Board — FASB) — з 1973 р. Видавалися два типи стандартів:

1. Положення по бухгалтерським концепціям (Statement of Financial Accounting Concepts — SFAC) — опис фундаментальних принципів, на яких засновані стандарти.

2. Положення з бухгалтерських стандартів (Statements of Financial Accounting Standards — SFAS) — встановлення облікових принципів і процедур з окремих питань бухгалтерського обліку.

З 2009 року діє SFAS 168, яким схвалено ієрархію US-GAAP двох рівнів:

1) авторитетні GAAP — Кодифікація бухгалтерських стандартів (ASC — Accounting Standards Codification), Положення стандартів наведені в ТЕМАХ (Topic) за розділами.

2) неавторитетні GAAP.

Нові стандарти системи US-GAAP приймаються у вигляді оновлення бухгалтерських стандартів (Accounting Standards Update-ASU)

На сьогоднішній день FASB і AICPA є основними розробниками бухгалтерської стандартизації в США.

Стандарти[ред. | ред. код]

Основні джерела GAAP:

1. Положення та інтерпретації FASB, APB, CAP, Комісії з цінних паперів та фондового ринку (щодо акціонерних товариств); облікові інтерпретації AICPA (Accounting Interpretation — AIN).

2. Положення про позицію (Statement on Position-SOP), Керівництва з обліку та аудиту (Accounting and Auditing Guide) AICPA, Технічні бюлетені (Technical Bulletins) FASB.

Офіційні документи, які зазвичай відносять до системи GAAP:

1. ARB No1-51, випущені у 1939–1959.

2. ATB (Accounting Terminology Bulletines-Бюлетені бухгалтерської термінології) No 1-

4, випущені AICPA у 1953–1959.

3. APB Opinions, випущені у 1962–1973.

4. SFAC, випущені у 1978-85.

5. SFAS, випущені з 1973.

6. Interpretations (Інтерпретації), випущені FASB з 1974.

7. Technical Bulletins (Технічні бюлетені), випущені FASB з 1979.

8. Industry Audit Guides (Посібники з аудиту промисловості), випущені AICPA.

9. SGAS (Statement of Government Accounting Standards — Положення зі стандартів урядового обліку), випущені GASB з 1984.

Останні події[ред. | ред. код]

Після гучних скандалів, пов'язаних з фальсифікацією звітності, що призвели до краху відомих компаній (Enron, WorldCom), в США в 2002 р. був прийнятий Закон Сарбейнса-Окслі (Sarbanes-Oxley Act, SOX), який серед іншого вимагав від SEC докорінного реформування системи стандартизації. На виконання цього закону:

2002 р. — FASB підписує з лондонською Радою з міжнародних стандартів бухгалтерського обліку (IASB) Меморандум про взаємопорозуміння. Мета співпраці — конвергенція US-GAAP і системи міжнародних стандартів фінансової звітності (МСФЗ-IFRS).

2003 р. — SEC звітує перед Конгресом про напрямки реформ, і звертається до FASB з вимогою впровадження в систему стандартизації «обліку, заснованого на принципах» (principle based approach). Формується наглядовий орган, контролюючий стандартизацію — PCAOB (Public Company Accounting Oversight Board).

2004 р. — FASB звітує перед SEC про основні напрями реформи US-GAAP.

2006 р. — FASB і IASB визначено Дорожню карту конвергенції стандартів, термін закінчення процесу — 2013 рік.

З 2007 р. в США звіти, складені за МСФЗ, визнаються повністю. Такі звіти безперешкодно допускаються до подання в SEC.

2008 р. — SEC оприлюднила Детальний план впровадження IFRS. Компанії США можуть готувати свої звіти за МСФЗ починаючи зі звіту за 2009 рік.

У 2011 році SEC має прийняти остаточне рішення про те, чи будуть США переходити на МСФЗ.

Посилання[ред. | ред. код]