Glock 17

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Glock 17 (Глок 17) — австрійський пістолет, розроблений фірмою Glock для потреб австрійської армії. Він став першим зразком озброєння, розробленим цією фірмою. Одержаний в результаті зразок виявився досить вдалим і зручним для застосування, завдяки чому пізніше він був прийнятий на озброєння армії Австрії під позначенням Р80.

Glock 17

Завдяки своїм бойовим якостям і надійності набув широкого розповсюдження як цивільна зброя самооборони. Фірмою Glock випускаються модифікації цього пістолета в різних варіантах під різні патрони, наприклад: 9×19 мм Парабелум Glock 19, .40 S&W — Glock 22, 10mm Auto — Glock 20, .357 SIG — Glock 31, .45 ACP — Glock 36 і .45 GAP — Glock 37.

Особливістю конструкції пістолета є відсутність прапорця запобіжника і курка. Пістолет здебільшого зроблений з високоміцного термостійкого (до 200 °C) пластика. Завдяки цьому Glock 17 легкий і надзвичайно міцний. Принцип дії — «вихопив і стріляй», запобіжника немає, проте постріл не відбудеться без повного натискання спускового гачка «безпечної дії». Складається з 33 частин, і неповне розбирання здійснюється за секунди.

Історія виникнення[ред. | ред. код]

Після закінчення Другої світової війни австрійські збройні сили мали на озброєнні дві основні моделі пістолетів Colt M1911А1 і Walther P38. Австрійська поліція була оснащена Walther PP і Walther PPK військових і навіть довоєнних років випуску або ж випущеними в післявоєнні роки за ліцензією у Франції. Для вирішення ситуації, що склалася в 1980 році було прийнято рішення оголосити конкурс на новий пістолет для оснащення австрійської поліції і армії.

До конкурсантів висувалися такі вимоги:

  • тип боєприпасів: 9 × 19 мм Парабелум;
  • мінімальна ємність магазину: 8 патронів;
  • можливість управління пістолетом правою і лівою рукою;
  • швидке приведення в бойове положення (без необхідності перемикання запобіжника);
  • можливість збирання і розбирання без спеціального обладнання, число деталей в пістолеті — не більше 58;
  • всі деталі повинні бути взаємозамінні в рамках однієї моделі без взаємної підгонки;
  • на 10 000 пострілів повинно бути не більше 20 затримок;
  • пістолет повинен максимально зберігати цілісність і функціональність при зовнішніх впливах і перепадах температур;
  • максимальна безпека для користувача: постріл не повинен відбуватися при ударі об сталеву плиту після падіння з висоти 2 метрів.

У боротьбі за такий перспективний замовлення взяли участь різні фірми-виробники зброї. Серед них була і маловідома в той час фірма Glock, заснована в 1963 році в містечку Дойч-Ваграм, розташованому поблизу Відня. У той час компанія займалася виробництвом і постачанням саперних лопат, багнет-ножів, ременів і різної амуніції для австрійської армії. Ще в середині 1970-х років Гастон Глок, засновник і власник фірми, поставив перед своїми конструкторами завдання створення максимально простого, ефективного та надійного пістолета.

З використанням існуючого досвіду щодо застосування полімерів при виробництві зброї був створений пістолет Glock 17. Принциповим нововведенням даної моделі було широке використання в його конструкції полімерних матеріалів, переважно використовувався ударостійкий поліамід. У 1982 році за результатами проведених військових випробувань пістолет Glock 17 був прийнятий на озброєння австрійської армії під позначенням P.80. Фірмі Glock було замовлено 25 000 пістолетів, виробничі потужності не були готові до такого значного замовлення, тому до моменту повного розгортання власних виробничих потужностей проводилося залучення субпідрядників. Вже незабаром після надходження нового пістолета в війська дана модель набула значної популярності, що спонукало компанію Glock до подальшого розширення і вдосконалення модельного ряду, але в основі конструкції існуючих моделей пістолетів цієї фірми як і раніше зберігаються ті вдалі технічні рішення, які були вперше успішно використані при розробці пістолета Glock 17.

Своєю назвою «Glock 17», пістолет, швидше за все, зобов'язаний порядковому номеру (№ 17) пакета технічних креслень компанії, в результаті прийнятих до виробництва .

Виробничі покоління і варіанти виконання[ред. | ред. код]

На сьогоднішній день існують п'ять виробничих покоління Glock 17. Покупцям пропонуються на вибір пістолети третього, четвертого чи пятого покоління, те ж відноситься і до більшості інших моделей Glock, але деякі моделі (Glock 17L, Glock 24, Glock 25, Glock 28, Glock 36, Glock 38, Glock 39, Glock 42, Glock 43) пропонуються тільки в третьому поколінні, а деякі (Glock 40 и Glock 41) тільки в четвертому.

Бойове застосування[ред. | ред. код]

Російсько-українська війна[ред. | ред. код]

Поблизу населеного пункту Димер на Київщині спецпризначенці ГУР МО України знищили колону Росгвардії. Залишені окупантами в розбитих машинах документи 748 окремого батальйону оперативного призначення Росгвардії (в/ч 6912, м. Хабаровськ) серед яких був атестат з переліком наявної в підрозділі зброї. В переліку було названо, зокрема, автоматичний пістолет Стєчкіна АПС (50 одиниць) а також пістолети Макарова, ГШ-18, Яригіна, та один Glock 17[1].

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]