GoldSrc

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
GoldSrc
Рушій гри (Список)
Наступний рушій серії Source
Ліцензія комерційна — доступний для ліцензування
Перша гра на рушію Half-Life1998
Остання гра на рушію Counter-Strike Nexon: Zombies2014

GoldSrc (укр. «Золоте джерело») — гральний рушій, розроблений компанією Valve і вперше використаний у відеогрі 1998 року Half-Life.

Історія розробки[ред. | ред. код]

Дерево рушіїв, створених на основі Quake.

В основу рушія GoldSrc покладено ліцензований в id Software код ігрового рушія Quake engine (точніше, його поліпшеної версії, створеної для QuakeWorld[ru]).

Використовувати рушій Quake, тоді ще ігровим розробникам-початківцям і засновникам компанії Valve Гейбу Ньюеллу і Майку Харрінгтону[ru], порадив відомий програміст Майкл Абраш[ru], який, як і вони, залишив у той час компанію Microsoft. Примітно, що Абраш допомагав Джону Кармаку з розробкою цього рушія[1].

Ліві лапки «Коли ми сіли і побачили рушій, ми зрозуміли, що для створення грандіозного шутера від першої особи нам не потрібно робити інноваційні розробки в тій галузі, в якій вже багато зроблено Джоном Кармак. Це вкрай важко - одночасно розробляти рушій і збирати надійну команду з нуля »- каже Гейб Ньюелл[1]. Праві лапки

Силами Valve була проведена тотальна модифікація технології: рендер (графічний рушій) був доповнений підтримкою Direct3D (спочатку рушій Quake працював тільки з OpenGL), додана скелетна анімація, лицьова міміка, динамічне освітлення. На ранніх скріншотах Half-Life, зроблених ще в період розробки, видно[2], що рушій активно використовує динамічні тіні від об'єктів — ймовірно, їх підтримка була прибрана з фінальної версії гри, оскільки розробники вирішили, що домашні комп'ютери тих часів ще не готові для таких складних обробок. Пізніше, в GoldSrc також були інтегровані деякі напрацювання id Tech 2 — рушія, який був використаний в Quake 2.

По мірі виходу нових ігор на рушії GoldSource, у нього вводилася підтримка нових функцій. Наприклад, в грі Counter-Strike: Condition Zero (2004 рік) додана підтримка детальних текстур[ru], які, промальовуючись на об'єктах при наближенні до них гравця, створюють відчуття «шорсткості» поверхні об'єкта (з'являються тріщини, щілини тощо) — такі текстури накладаються рушієм поверх звичайних. Також з'явилася підтримка альфа-текстур, які дозволили задавати ступінь прозорості об'єктів.

У грі James Bond 007: Nightfire[ru] (2002 рік), в якій використовувалася значно поліпшена силами компанії Gearbox Software версія рушія, крім інших поліпшень, було додано згладжування нерівностей полігонів і значно дороблена лицьова анімація.

Примітно, що і сама компанія Valve, випустивши більш досконалий рушій, Source, продовжує випускати оновлення для своєї лінійки ігор на GoldSrc, як для виправлення дрібних недоліків, так і великі — в 2013 році всі ігри серії Half-Life отримали підтримку Linux і Mac OS X.

Користувацькі модифікації на цьому рушії продовжують створюватися авторами (див. також список модифікацій ігор на рушії GoldSrc[ru]).

Походження назви[ред. | ред. код]

За місяць до релізу Half-Life рушій все ще не мав офіційної назви, тому комп'ютерні журнали описували його як заснований на «уніфікованої технології Quake».

Ерік Джонсон на поставлене йому в спільноті розробників Valve питання, про виникнення назви GoldSource, відповів так:

Еволюція[ред. | ред. код]

Наступник рушія GoldSource — рушій Source — став головним складником гри Half-Life 2[3]. Нова версія рушія стала підтримувати більшу кількість операційних систем (додалася підтримка Linux і OS X), а також ігрові консолі Xbox, Xbox 360 і PlayStation 3. Структура рушія зазнала багатьох змін, була зроблена нова система лицьової анімації, динамічне освітлення і затінення, створений просунутий фізичний рушій, заснований на рушії Havok. Технологія Source активно доопрацьовується з виходом нових ігор.

У 2015 році було анонсовано новий рушій Valve, Source 2.

Засоби розробки[ред. | ред. код]

Як редактора рівнів самими розробниками використовувався Valve Hammer Editor[4]. Існує також офіційна утиліта Model Viewer, яка дозволяє переглядати ігрові моделі деяких ігор на рушії Half-Life.

Разом з тим, файли, в яких зберігаються ресурси гри, як правило, являють собою ZIP-архіви з зміненим розширенням (.pak) і відкриваються в будь-якому архіваторі. Відкрита архітектура рушія дозволила самим гравцям створити не тільки багато модифікацій, деякі з яких схожі на самостійну гру і лише використовують файли оригінальної гри як базу (наприклад, Poke646[ru]), але й неофіційні програми для розробки модифікацій до серій ігор Half-Life і Counter-Strike[ru].

Редактори карт, що підтримують рушій GoldSrc: Valve Hammer Editor (Worldcraft), GtkRadiant[ru], Qoole, Tread 3D, QuArK[ru][5], Sledge Editor.

Ігри, що використовують GoldSource[ред. | ред. код]

Нижче наведено таблицю з переліком ігор на рушії GoldSource. З приходом популярності Half-Life, рушій був використаний у низці проєктів як Valve, так і сторонніх компаній.

Назва Дата випуску Розробник Примітка
Half-Life: Day One 2 вересня 1998 Valve Демоверсія Half-Life для постачальників комп'ютерів, яка включає рівні «першого дня», проведеного головним героєм у комплексі Чорна Меза[ru].
Half-Life 8 листопада 1998[6] Valve Перша гра в серії шутерів Half-Life.
Half-Life: Uplink 12 лютого 1999 Valve Публічна демоверсія Half-Life, яка являє собою вирізаний з оригінальної гри рівень.
Team Fortress Classic 7 квітня 1999 Valve Багатокористувацький шутер, який спочатку постачався як доповнення до Half-Life.
Half-Life: Opposing Force 31 жовтня 1999[7] Gearbox Software Офіційне самостійне доповнення для Half-Life, яке надає гравцю іншу точку зору на події оригінальної гри.
Ricochet 1 листопада 2000 Valve Багатокористувацький аркадний платформер.
Counter-Strike 8 листопада 2000 Valve Популярний багатокористувацький шутер, що виріс із модифікації для Half-Life. Остання версія лінійки — 1.6.
Gunman Chronicles[ru] 19 листопада 2000[8] Rewolf Software Однокористувацький шутер. Перша гра на рушії GoldSrc від сторонньої компанії (не рахуючи Opposing Force).
Half-Life: Blue Shift 11 червня 2001[9] Gearbox Software Друге офіційне доповнення до Half-Life.
Deathmatch Classic 11 червня 2001 Valve Багатокористувацький шутер, розроблений групою ентузіастів як модифікація для гри Quake, однак згодом перенесений авторами (вже в складі Valve) на рушій GoldSrc.
Half-Life: Decay 11 листопада 2001[10] Gearbox Software Офіційне доповнення для Half-Life, що вийшло тільки для PlayStation 2 (пізніше група ентузіастів неофіційно портувала гру на ПК).
James Bond 007: Nightfire 18 листопада 2002[11] Gearbox Software Шпигунський бойовик про Джеймса Бонда. Рушій для цієї гри був дуже модифікований.
Day of Defeat 6 травня 2003[12] Valve Software Багатокористувацький шутер на тематику Другої світової війни; спочатку, як Team Fortress Classic і Counter-Strike, був випущений як аматорська модифікація.
Counter-Strike: Condition Zero 23 березня 2004[13] Valve, Ritual Entertainment, Gearbox Software, Turtle Rock Studios Шутер від першої особи, що поєднує в собі як однокористувацький, так багатокористувацький режими. Примітний черговою серйозною модифікацією рушія.
Counter-Strike: Condition Zero — Deleted Scenes 23 березня 2004[13] Ritual Entertainment «Сюжетна» версія Counter-Strike: Condition Zero, яка була спочатку вирізана з оригінальної гри, але потім випущена як самостійна гра і доступна власникам Condition Zero.
Counter-Strike (Xbox) 18 листопада 2004 Valve, Ritual Entertainment, Turtle Rock Studios Окрема гра серії, розроблена спеціально для консолі Xbox.
Counter-Strike Neo 2005 Valve, Namco Варіація Counter-Strike, адаптована для японської аудиторії гравців і встановлювана в ігрові автомати.
Counter-Strike Online 2008 Nexon Corporation Версія Counter-Strike, адаптована для азійської аудиторії і доступна тільки корейською, японською, китайською мовами.
Cry of Fear 2013 Team Psykskallar Спочатку випущена в 2012 році як модифікація для Half-Life, однак пізніше вийшла у вигляді окремої безплатної гри в Steam.
Counter-Strike Nexon: Zombies 2014 Nexon Corporation Розвиток Counter-Strike Online, сфокусоване на темі боротьби з зомбі (проте, гра містить і весь оригінальний контент Counter-Strike Online і контент Counter-Strike 1.6); на відміну від попередниці, призначена не тільки для азійської аудиторії (має переклад на багато мов) і випущена в Steam.
Sven Co-op 22 січня 2016[14] Sven Co-op Team Спочатку випущена як аматорська багатокористувацька модифікація до Half-Life (1999); у 2013 році Valve надала команді повний доступ до рушія, що дозволило їм змінювати його і згодом випустити модифікацію як самостійну гру.[15]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б Статьи. Последние часы Half-Life. Часть вторая. Миллионеры из Microsoft. Half-Life Inside. 5 декабря 2005 года. Архів оригіналу за 2012-02-15. Процитовано 19 червня 2001. 
 2. Ранние скриншоты Half-Life. Absolute Games. Архів оригіналу за 2012-02-15. Процитовано 19 червня 2011. 
 3. Half-Life 2. MobyGames. Архів оригіналу за 2012-02-15. Процитовано 19 червня 2011. 
 4. Valve Hammer Editor в сообществе разработчиков Valve. Valve Developer Community. Архів оригіналу за 2012-02-15. Процитовано 19 червня 2011. 
 5. Какие программы нужны для создания карт? (ru). cs-mapping.com.ua. Архів оригіналу за 2012-02-15. Процитовано 19 червня 2011. 
 6. Half-Life (en). Absolute Games. Архів оригіналу за 2012-02-15. Процитовано 19 червня 2001. 
 7. Half-Life: Opposing Force (en). GameSpot. Архів оригіналу за 2012-02-15. Процитовано 19 червня 2001. 
 8. Gunman Chronicles (en). GameSpot. Архів оригіналу за 2012-02-15. Процитовано 19 червня 2001. 
 9. Half-Life: Blue Shift (en). GameSpot. Архів оригіналу за 2012-02-15. Процитовано 19 червня 2001. 
 10. Half-Life (PlayStation 2) (en). GameSpot. Архів оригіналу за 2012-02-15. Процитовано 19 червня 2001. 
 11. James Bond 007: Nightfire (en). GameSpot. Архів оригіналу за 2012-02-15. Процитовано 19 червня 2001. 
 12. Day of Defeat (en). GameSpot. Архів оригіналу за 2012-02-15. Процитовано 19 червня 2001. 
 13. а б Counter-Strike: Condition Zero. GameSpot. Архів оригіналу за 2012-02-15. Процитовано 19 червня 2001. 
 14. В Steam вышел Sven Co-op 5.0. Mods Inside (www.mods-inside.ru). Процитовано 2016-01-29. 
 15. Юрий Цуканов (17 июля 2013). Авторы Sven Co-op получили в распоряжение движок Half-Life (ru). Half-Life Inside. Процитовано 21 ноября 2013. 

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]