Google (пошуковик)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Google [1]
GoogleLogoSept12015.png
Googlecomua (Знімок екрану).jpg
URL google.com
Комерційний Так
Тип пошукова система
Реєстрація Необов'язково
Мови багатомовний (більше 200)
Власник Google Inc.
Автор Сергій Брін і Ларрі Пейдж
Започатковано 15 вересня 1997[2]
CMNS: Google на Вікісховищі

Google ( МФА [ɡu ː ɡl][3][4], MWCD /ˈgü-gəl/[5], укр. Ґуґл) — найбільша пошукова система, що належить корпорації Google Inc.

Перша за популярністю (79,65 %[6]), обробляє 41 млрд 345 млн запитів в місяць (частка ринку 62,4 %[7][8]), може знаходити інформацію 195 мовами.

Підтримує пошук у документах форматів PDF, RTF, PostScript, Microsoft Word, Microsoft Excel, Microsoft PowerPoint та інших.

Історія створення[ред.ред. код]

Докладніше: Історія Google

Пошукова система Google була створена як навчальний проект студентів Стенфордського університету Ларрі Пейджа і Сергія Бріна. Вони у 1996 році працювали над пошуковою системою BackRub, а у 1998 році на її основі створили нову пошукову систему Google.

Хоча корпорація була заснована 2 вересня 1998 року, а домен Google.com зареєстрований 15 вересня 1997 року, пошуковик (з 2000 року) іноді відзначає свій день народження і в інший день: як 7, так і 27 вересня.[9][10]

Назва Google походить від навмисно перекрученого Сергієм Бріном слова Гугол (Googol), яке означає «десять у сотому ступені» — 10100.

Індексація сайтів[ред.ред. код]

Пошуковий робот Google має User Agent — Googlebot (Пошуковий робот), який є основним роботом, що сканує вміст сторінки для пошукового індексу. Крім нього існують ще декілька спеціалізованих роботів:

 • Googlebot-Mobile — робот, що індексує сайти для мобільних пристроїв,
 • Google Search Appliance (Google) gsa-crawler[11] — пошуковий робот нового апаратно-програмного комплексу Search Appliance,
 • Googlebot-Image — робот, що сканує сторінки для індексу картинок,
 • Mediapartners-Google — робот, що сканує контент сторінки для визначення вмісту AdSense,
 • Adsbot-Google — робот, що сканує контент для оцінки якості цільових сторінок AdWords.

Існує теорія ефекту пісочниці, яка стверджує, що сайти, які мають нові доменні імена, часті зміни власників або неймсерверів, розміщують у «пісочницю» (зону очікування) і вони перебувають там, поки механізм Google не вважатиме сайт готовим з неї вийти.

Також існує зворотна теорія, яка називається «бонус новачка», у якій при первісній індексації сайту, у силу деяких аспектів (наприклад декількох посилань з авторитетних ресурсів), сайту відразу присвоюється високий PageRank і хороші місця у пошуковій видачі. Після закінчення деякого часу, після зняття цього ефекту сайту присвоюються його реальні показники.

Проблеми з авторськими правами та приватністю[ред.ред. код]

KaZaA і Церква саєнтології використовували Закон про авторське право у цифрову епоху (DMCA), щоб зажадати від Google видалити посилання на матеріали на їх сайтах, нібито захищені авторським правом.[12][13] Google за законом зобов'язаний видалити ці посилання, але замість того, щоб прибрати результати пошуку, воліє зв'язати результати зі скаргами, які подали ці організації.[13]

The New York Times скаржилася на те, що кешування їх змісту пошуковим роботом — особливість, яка використовується пошукачами, у тому числі Google Web Search, порушує авторські права.[14] Google дотримується стандартних Інтернет-прийомів для запитів про відключення кешування за допомогою файлу robots.txt — стандартного механізму, що дозволяє адміністраторам веб-сайту вимагати виключення свого сайту або його частини з результатів пошуку — або через мета-теги, що дозволяють редактору контенту вказати, чи можна індексувати або архівувати документ і чи можна проходити за посиланням у документі. Окружний суд США штату Невада ухвалив, що кеші компанії Google не порушують авторських прав згідно з американським законодавством у справах Field v. Google і Parker v. Google.[15][16]

Алгоритм ранжування[ред.ред. код]

Метатег Keywords не враховується при ранжуванні сайтів.[17]

PageRank[ред.ред. код]

Докладніше: PageRank

Google використовує алгоритм розрахунку авторитетності PageRank. PageRank є одним з допоміжних чинників при ранжуванні сайтів у результатах пошуку. PageRank не єдиний, але дуже важливий спосіб визначення положення сайту у результатах пошуку Google. Google використовує показник PageRank знайдених за запитом сторінок, щоб визначити порядок видачі цих сторінок відвідувачу у результатах пошуку.

Пошукові запити[ред.ред. код]

Синтаксис запитів[ред.ред. код]

Інтерфейс Google містить досить складну мову запитів, що дозволяє обмежити область пошуку окремими доменами, мовами, типами файлів і т. д. Наприклад, пошук «intitle:Google site:wikipedia.org » виведе всі статті Вікіпедії всіма мовами, у заголовку яких зустрічається слово Google.[18][19][20][21]

Потужна мова запитів у руках хакерів може бути використана для дослідження веб-сайтів на уразливість.[22].

Пошук у знайденому[ред.ред. код]

Для результатів пошуку Google раніше надавав можливість повторного пошуку, що дозволяло проводити пошук більш детально. Для детальнішого пошуку користувачем необхідно було вказувати додаткові параметри, за якими відбувався відбір результатів, що дозволяло відразу відобразити не тільки запит, але й контекст, де він застосовується. Дана можливість спрощувала процедуру пошуку, виключивши необхідність у відкритті кожного результату.

Вікіпошук[ред.ред. код]

Пошукова технологія, що дозволяє користувачеві налаштовувати результати видачі за пошуковими запитами. Користувач може видаляти результати зі списку і піднімати вгору списку. Технологія була запущена компанією Google навесні 2009 року і пропрацювала до осені. На 4 травня 2010 року, у налаштуваннях пошуку залишилася настройка для включення «Вікіпошуку», але у видачі відповідні елементи управління відсутні. Інші пошукові системи подібної функціональності поки не надавали.

Голосовий пошук[ред.ред. код]

22 вересня 2010 компанія запустила голосовий пошук у Росії.[23] Щоб здійснити пошук, необхідно натиснути на телефоні кнопку поряд з рядком пошуку і вимовити свій запит, телефон відправить ваш голос на сервер, і браузер видасть рядок із розпізнаним вашим запитом і результатами пошуку по ньому.

Google Doodle[ред.ред. код]

З нагоди свята чи круглої дати якої-небудь широко відомої особистості стандартний логотип Google у деяких або, рідше, у всіх[24] регіональних доменів може змінюватися на святковий, має певну тематику, зміст, але у стилі Google (англ. Holiday and Events - Google style!)[25]. Наприклад, з нагоди дня народження Наполеона Орди 11 лютого 2010 року на логотипі білоруського домену Google з'явилися акварелі цього відомого художника[26], 6 липня вітали зі 121-річчям Марка Шагала (логотип був у вигляді колажу з фрагментів його робіт)[27]. Після десятирічного очікування 22 березня 2011 Google виграв патент на «Google Doodle».

Інтерактивні:

 • Гра Pac-Man (включення/вимикання звуку, керування пересуванням мишкою або клавішами зі стрілками клавіатури).[28]
 • 9 червня 2011 — логотип, присвячений 96-й річниці з дня народження Леса Пола.[29] Лого надає можливість генерувати звуки (із зображенням коливної гітарної струни), записувати і програвати мелодії[30], передавати записане (як URL)[31]
 • 15 червня — інтерактивний логотип, який демонструє (з можливістю прокрутки) фази місячного затемнення.
 • 5 вересня — логотип до дня народження Фредді Меркюрі, у якому показано мульткліп, створений компанією Google на пісню Don't Stop Me Now групи Queen.
 • 23 листопада — до 60-річчя першої публікації Станіслава Лема (за мотивами ілюстрацій польського художника Даніеля Мроз до Кіберіада[32]).
 • 31 жовтня — на честь свята Хеллоуїн. У прискореному темпі на відео показано, як група співробітників Google вирізає логотип компанії з 6 великих оранжевих гарбузів.[33]
 • 9 квітня 2012 — до 182-річчя від дня народження Едварда Мейбріджа. Логотип являє з себе 21 сектор різного кольору, у кожному з яких біжить скаковий кінь.
 • 23 квітня — до 99-річчя від дня одержання Гідеоном Сундбеком патенту на застібку-блискавку.
 • 1 червня — на честь Міжнародного дня захисту дітей.
 • Під час XXX літніх олімпійських ігор кожен день з'являвся логотип з новим видом спорту.
 • 15 жовтня — до 107-річчя з дня створення коміксу «Маленький Німо у країні снів».
 • 7 лютого 2014 — до відкриття ХХІІ Олімпійських ігор в Сочі — на фоні прапора ЛГБТ зображені піктограми шести зимових олімпійських видів спорту.

To google[ред.ред. код]

Через популярність пошукової системи в англійській мові з'явився неологізм to google або to Google (аналог в українському комп'ютерному сленгу — ґуґлити), що використовується для позначення пошуку інформації в Інтернеті за допомогою Google. Саме з таким визначенням дієслово занесене у найбільш авторитетні словники англійської мови — Оксфордський словник англійської мови і Merriam-Webster[34], хоча в інших джерелах[35] наводяться приклади його використання для позначення пошуку взагалі чого-небудь в Інтернеті.

Першим, хто використав слово як дієслово, був сам Леррі Пейдж, 8 липня 1998 року який підписав одне з своїх повідомлень для списку розсилки: «Have fun and keep googling!»[36] Американське діалектичне співтовариство назвало дієслово «to google» словом десятиліття.[37]

Побоюючись можливої втрати товарного знака, Google не схвалює використання дієслова google, особливо коли мається на увазі пошук в Інтернеті взагалі.[38] Наприклад, 23 лютого 2003 року компанія направила лист[39] «Припинити і утримуватися» (англ. cease and desist) Полу МакФедрісу, засновнику Word Spy — сайту, що відслідковує неологізми.[40] Також, у своїй статті у «Вашингтон пост», Френк Аренс обговорював лист, отриманий від юристів Google, що ілюстрував «правильне» і «неправильне» вживання дієслова google.[41] У відповіді на цю статтю лексикографи словника Merriam-Webster помітили, що записали дієслово to google з малої літери, але для позначення пошукової системи Google вжили велику букву (англ. to use the Google search engine to seek online information — користуватися Google для пошуку інформації в Інтернеті), втім, редактори оксфордського словника не стали зберігати обидві «версії» для історії.[42] У 2006 році Google випустив публічну заяву з вимогою «використати слова, утворені від Google, тільки коли мова йде про Google Inc або про його сервіси».[43]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Ця сторінка має Властивість Вікіданих P910: основна категорія теми сторінки із значенням "Category:Google Search", але не має назви українською мовою, яку треба додати за посиланням d:Special:SetLabelDescriptionAliases/Q18698571/uk. Це повідомлення можна вимкнути задавши параметр |mcat=- в картці.
 2. http://reports.internic.net/cgi/whois?whois_nic=google.com&type=domain
 3. «google» перевод английский-русский. Lingvo.abbyyonline.com. Архів оригіналу за 2012-06-16. Процитовано 2012-02-08. 
 4. How to pronounce Google (en). inogolo.com. Архів оригіналу за 2012-06-16. Процитовано 2012-02-08. 
 5. Google - Definition and More from the Free Merriam-Webster Dictionary (en). Merriam-Webster, Incorporated. Архів оригіналу за 2012-06-16. Процитовано 2012-02-08. 
 6. По данным компании Net Applications в декабре 2007 года рыночная доля Google в мире составляла 77,05 %, Yahoo! — 12,46 %, MSN — 3,33 %, Microsoft Live Search — 2,57 %, AOL — 2,12 %, Ask — 1,38 %, AltaVista — 0,13 %, Excite — 0,07 %, Lycos — 0,02 %, All the Web — 0,02 %. Архів оригіналу за 2012-07-11. 
 7. Baidu Ranked Third Largest Worldwide Search Property by comScore in December 2007 — comScore, Inc. Архів оригіналу за 2012-07-29. 
 8. «Яндекс» — девятый поисковик мира/Яндекс/ Хабрахабр [недоступне посилання — історія]
 9. .vesti.ru /doc.html? id=395328 27.09.2010 Google відзначає дванадцятий день народження. Архів оригіналу за 2012-09-14. 
 10. З днем народження, Google. Архів оригіналу за 2012-07-10. 
 11. List of User-Agents (Spiders, Robots, Browser). Архів оригіналу за 2012-09-20. 
 12. ://www.technewsworld.com/story/31481.html Technology News:News:Google Pulls P2P Links Over Kazaa Copyright Claims. Архів оригіналу за 2012-09-20. 
 13. а б nytimes.com /gst /fullpage.html? res=9F02E5D7103FF931A15757C0A9649C8B63 New Economy; A copyright dispute with the Church of Scientology is forcing Google to do some creative linking.  New York Times
 14. /2100-1038_3-1024234.html Google cache raises copyright concerns - CNET News.com. Архів оригіналу за 2012-09-11. 
 15. Case No. CV-S-04-0413-RCJ-LRL United States District Court (District of Nevada). Filed on January 19, 2006
 16. Case No. 04-CV-3918 United States District Court (Eastern District of Pennsylvania). March 10, 2006
 17. Google відмовився від meta-тегу Keywords. Архів оригіналу за 2012-07-13. 
 18. intitle:google site:wikipedia.org - Google Search. 
 19. Пошукові оператори Google, Таблиця операторів Google. Архів оригіналу за 2012-07-11. 
 20. Офіційний довідник англійською мовою. Архів оригіналу за 2012-09-20. 
 21. Опис операторів і вбудованих функцій розширеного пошуку: загальна сторінка; оператори та функції розширеного пошуку; Advanced Operators (докладний опис операторів англійською); «шпаргалка» з мови пошукових запитів Google [недоступне посилання — історія]
 22. Злом за допомогою Google на SecurityLab. Архів оригіналу за 2012-09-20. 
 23. Google запустив російський голосовий пошук. Lenta.ru. 2010-09-22. Архів оригіналу за 2012 -08-04. 
 24. В списку логотипів. Архів оригіналу за 2012-05-24.  вказана географічна область, для якої змінюється логотип, якщо змінюється глобально — зазначено «Global».
 25. Logos /Holiday and Events - Google style!. Архів оригіналу за 2012-05-24. 
 26. Google змяніў свій лагатип у гонар народзінаў Напалеона Орди. 
 27. .vitebsk.cc/2008/07/07/google-vinshue-marka-shagala-z-dnyom-narodzinaw/ Google віншуе Марка Шагала з днем народзінаў. 
 28. Pacman. Архів com /pacman / оригіналу за 2012-06-05. 
 29. 23tune = Les Paul's 96th Birthday, Google Logos. Архів оригіналу за 2012-09-05. 
 30. National Anthem of Russia played on Les Paul Google's Демонстрація можливостей «гітари» Google приклад запису «гітари» Google (doodle)
 31. 23habracut Лес Пол, doodle. Архів оригіналу за 2012-07-22. 
 32. drawings Mroz drawings. Архів оригіналу за 2012-07-15. 
 33. Halloween 2011. Архів оригіналу за 2012-09-20. 
 34. Google - Definition and More from the Free Merriam-Webster Dictionary. Архів оригіналу за 2012-09-04. 
 35. Word Spy - google. Архів оригіналу за 2012-09-18. 
 36. Larry Page. (8 липня 1998). Google Search Engine:New Features. Google Friends Mailing List. Процитовано 2007-08-06. 
 37. -slovom-desyatiletiya00 «Гугл» стало словом десятиліття. Архів оригіналу за 2012-07-31. 
 38. Гуглить нельзя помиловать Вебпланета. Архів оригіналу за 2012-07-16. 
 39. Paul McFedries. (23 февраля 2003). Google trademark concerns (en). American Dialect Society Mailing List. Архів оригіналу за 2012-02-02. Процитовано ???. 
 40. Duffy, Jonathan. Google calls in the «language police». Архів оригіналу за 2012-06-29. (англ.) Би-би-си, 20 июня 2003
 41. Frank Ahrens. So Google Is No Brand X, but What Is «Genericide»?. Архів оригіналу за 2012-05-30. (англ.) Washington Post, 5 серпня 2006
 42. Chris Noon. Brin, Page See «Google» Take Its Place In Dictionary. Архів оригіналу за 2012-09-20.  (англ.) Forbes, 6 июля 2006
 43. Michael Krantz. Do you «Google»?. Архів оригіналу за 2012-05-30.  (англ.) The Official Google Blog, 25 октября 2006

Посилання[ред.ред. код]