Grumman A-6 Intruder

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Grumman A-6 Intruder
А-6
Grumman A-6 Intruder
Грумман А-6 «Інтрудер»
Призначення: палубний штурмовик
Перший політ: 19 квітня 1960
Прийнятий на озброєння: 1963
Знятий з озброєння: 1997
Розробник: Grumman Corporation
Виробник: Grumman
Конструктор: Northrop Grumman Corporation
Екіпаж: 2 особи
Бойовий радіус: 1627 км
Практична стеля: 12925 м
Швидкопідйомність: 38 м/с
Довжина: 16,59 м
Висота: 4,93 м
Розмах крила: 16,15 м
Площа крила: 49,15 м²
Порожній: 12,525 кг
Тяга (потужність): 2x4220 кгс
Гарматне озброєння: Немає
Кількість точок підвіски: 5
Маса підвісних елементів: більше 8000 кг

Грумман А-6 «Інтру́дер» (англ. Grumman A-6 Intruder[1][a]) — американський палубний всепогодний штурмовик, спроєктований в кінці 1950-х років і перебував на озброєнні три з половиною десятиліття.

Історія створення[ред. | ред. код]

За підсумками війни в Кореї стала очевидною необхідність заміни штурмовика А-1 «Скайрейдер» у складі ВМС США сучасним реактивним літаком, здатним ефективно діяти в складних кліматичних умовах і в нічний час. У лютому 1957 року Бюро авіації флоту розробило комплекс вимог до такого літака. Новий ударний літак, крім всепогодности, повинен був мати швидкість близько 1000 км/год, бойовий радіус 560 км, укорочені зліт і посадку, екіпаж з двох чоловік. Вимоги були розіслані у вісім авіабудівних фірм: Боїнг, Дуглас, Воут, Мартін, Белл, Локхід, Норт Америкен, Грумман. На конкурсі було представлено в цілому 12 проєктів (у тому числі проєкт літака вертикального зльоту і посадки фірми Белл). У грудні 1957 року переможцем конкурсу була оголошена фірма Грумман зі своїм проєктом G-128. Ймовірно, певний вплив на перемогу Грумман надало те, що ця фірма мала великий досвід у створенні палубних літаків і мала тісні зв'язки з ВМС США.

Прототип нового літака, що мав позначення A2F-1, зробив перший політ 19 квітня 1960 року (льотчик-випробувач — Боб Сміт). Всього було побудовано 8 дослідних екземплярів, на яких були встановлені поворотні сопла двигунів для забезпечення необхідних злітних характеристик; пізніше від поворотних сопел відмовилися, оскільки механізації крила виявилося цілком достатньо. Приймально-здавальні випробування почалися в жовтні 1962 року, а передсерійні екземпляри випробовувалися в полярних умовах в Гренландії. Перші два серійні літака надійшли на озброєння ескадрильї VA-42 в лютому 1963 року. Вони носили позначення А-6А і назва «Інтрудер» («вторгається»).

Варіанти[ред. | ред. код]

A-6E в польоті
 • A2F-1 — позначення дослідних літаків.
 • А-6А — перша серійна модифікація. Випущено 488 машин (включаючи 6 передсерійних).
 • А-6B — модифікація, призначена для придушення ППО супротивника. Несла протирадіолокаційні ракети AGM-45 «Шрайк» і AGM-78 «Стандарт ARM». У 19671970ах переобладнано 19 літаків з А-6А. Пізніше вони були переобладнані в А-6Е.
 • А-6C — створений спеціально для ударів по цілях на «стежці Хо Ши Міна» у темний час доби. 12 літаків переобладнані в 1970 у; на них була встановлена апаратура для виявлення наземних цілей вночі. Після війни всі А-6С були переобладнані в А-6Е.
 • А-6E — основна пізня модифікація А-6. Перший політ здійснений 27 лютого 1970 а. Всього ВМС отримало 445 літаків, у тому числі близько 240 були переобладнані з більш ранніх модифікацій. На А-6Е встановлена багатофункціональна РЛС AN/APQ-148 і нова навігаційна система. На всіх літаках з 1979 року встановлювався лазерний цілеуказник, що дозволив використовувати бомби з лазерним наведенням.
 • А-6F «Інтрудер II» — варіант радикальної модернізації А-6, запропонований в середині 1980-х років. Перший політ в серпні 1987 року. Літак повинен був мати нові двигуни Дженерал Електрик F404, нову РЛС, цифрову авіоніку і можливість нести ракети «повітря-повітря» AIM-120. ВМС відмовилися від цього варіанту, віддавши перевагу йому розроблявся за технологією «стелс» перспективний штурмовик А-12 «Евенджер II» (програма А-12 була закрита в 1991 році).
 • А-6G — більш дешевий варіант А-6F, зберігав двигуни J52. Серійно не випускався.
 • ЕА-6A — перша модифікація «Інтрудер», призначена для постановки радіоелектронних перешкод. Перший політ відбувся 26 квітня 1963 року. Випущено і переобладнано з А-6А 28 літаків.
 • ЕА-6B «Проулер» — значно покращений ЕА-6А з потужнішою системою радіоелектронної боротьби. Екіпаж збільшений до 4 чоловік. Побудовано 170 літаків.
 • КА-6D — «літаючий танкер». На початку 1970-х років в цю модифікацію було переобладнано близько 90 «Інтрудер», розподілених між усіма бойовими ескадрильями А-6 для забезпечення дозаправок в повітрі.

Служба[ред. | ред. код]

A-6E сідає на палубу авіаносця

Літаки А-6 не поставлялися на експорт. У США вони перебували на озброєнні ескадрилей ВМС і корпусу морської піхоти три з половиною десятиліття, отримавши визнання екіпажів, про який свідчить численність даних йому прізвиськ — «Подвійно гидкий»(Double Ugly), «Могутній Альфа-Шість» (The Mighty Alpha Six), «Залізний пуголовок» (Iron Tadpole), «Вагітна гуппі» (Pregnant Guppy). Незважаючи на позначення (літерою А в американській військовій авіації позначаються штурмовики), «Інтрудер» не був штурмовиком в класичному розумінні, а радше палубним бомбардувальником. Він мав значне бомбове навантаження, велику дальність польоту, ніс устаткування, що дозволяло робити дуже точне бомбометання.

А-6 брали участь у В'єтнамській війні з початку повномасштабного американського втручання в 1965 році і до його кінця, причому в бойових діях застосовувалися всі серійні модифікації. Як правило, А-6 завдавали ударів по найважливішим цілям. Також вони літали на «вільне полювання» над Північним В'єтнамом і Лаосом. «Інтрудери» морської піхоти базувалися в Південному В'єтнамі і часто застосовувалися для безпосередньої підтримки наземних сил. Спочатку основна увага приділялася максимальному бомбовому навантаженню, і можливості літака не використовувалися на повну силу. Однак при адекватному використанні А-6 досягали значних результатів, наприклад, в ході успішного нічного удару по електростанції Уонгбі у квітні 1966 року. Як сказав пілот «Інтрудера», коментуючи один з вильотів: «Видимість була майже нульовою, що зробило погоду ідеальною для наших А-6»[2].

З лютого 1967 року А-6 виконували мінування з повітря річок в південній частині Північного В'єтнаму, а в травні 1972 року взяли участь в операції «Pocket Money» (мінування гавані Хайфон). Серед льотчиків військово-морської авіації отримав певну популярність епізод, що відбувся в липні 1972 року, коли під час нічного вильоту в результаті влучання в кабіну А-6 черги зенітного кулемета загинув штурман, проте льотчикові вдалося здійснити успішну посадку на палубу авіаносця[3].

У 1980-ті роки «Інтрудери» брали участь у ряді невеликих збройних акцій США. У 1983 році вони підтримували висадку десанту на Гренаді. У грудні того ж року під час нальоту на позиції сирійських військ в Лівані був збитий один А-6 (один пілот загинув, другий потрапив до сирійського полону і був звільнений через місяць). У березні 1986 року «Інтрудери» за допомогою протикорабельних ракет AGM-84 потопили два патрульних катери ВМС Лівії, а в ніч на 15 квітня в рамках операції «El Dorado Canyon» вчинили наліт на військові об'єкти в передмістях Бенгазі. У квітні 1988 року A-6 брали участь у затопленні іранського фрегата «Саханда».

Останнім великим епізодом у бойовій біографії А-6 була їх участь в операції «Буря в пустелі» в 1991 році. Більше сотні А-6Е використовувалися ВМС і морської піхоти для здійснення ударів по військових і промислових об'єктів Іраку, а також по іракським військам. Було втрачено п'ять літаків. Через два роки А-6 взяли символічну участь в миротворчої операції ООН в Сомалі. Також вони виконували патрулювання безполітних зон над Іраком і Боснією.

Пропозиція фірми Груман провести докорінну модернізацію парку літаків А-6 було відкинуто ВМС США наприкінці 1980-х років. Штурмовик А-12 планувався на заміну «Інтрудерам», проте так і не був побудований, А-6 все ж стали знімати з озброєння; остаточно цей процес був завершений на початку 1997 року. Деяке число літаків було затоплено біля берегів Флориди для створення так званого «рифа» «Інтрудер».

Літаки ЕА-6В застосовувалися в ході військових операцій проти Югославії (1999) і Іраку (2003), і досі перебувають на озброєнні. Передбачається замінити їх новим літаком радіолокаційної боротьби ЕА-18G «Граулер».

Слід у мистецтві[ред. | ред. код]

У 1986 році Стівен Кунц, колишній пілот А-6 під час війни у В'єтнамі, написав став бестселером, "Політ «Інтрудера» (англ. Flight of the Intruder), сюжет якого розвивається навколо пілотів А-6, що беруть участь у бойових діях. На основі роману на початку 1990-х був знятий однойменний фільм і створена комп'ютерна гра для ряду платформ. А-6 також присутня у ряді інших фільмів (наприклад, «Найкращий стрілець», «Ми були солдатами») і комп'ютерних ігор на різних платформах.

Особливості конструкції[ред. | ред. код]

Літак A-6 являє собою моноплан із середнорозміщеним стрілоподібним крилом (кут стрілоподібності — 25°), двома двигунами і однокільовим хвостовим оперенням. Два члени екіпажу сидять поруч, льотчик ліворуч, штурман справа. На робочому місці штурмана немає органів управління літаком. Крила літака складаються при розміщенні в ангарі авіаносця. Двигуни розташовані в гондолах з боків фюзеляжу. Шасі має три стійки, передня стійка двоколісна.

Характеристики[ред. | ред. код]

Нижче наведені характеристики модифікації А-6Е.

 • Розмах крила: 16,15 м
 • Довжина: 16,59 м
 • Висота: 4,93 м
 • Площа крила: 49,13 м ²
 • Маса порожнього: 12525 кг
 • Максимальна злітна маса (запуск з катапульти): 26580 кг
 • Максимальна злітна маса (з наземного аеродрому): 27400 кг
 • Максимальна швидкість у землі: 1037 км/год
 • Швидкопідйомність у землі: 2323 м/хв
 • Практична стеля: 13000 м
 • Радіус дії: 1627 км
 • Озброєння: до 8165 кг бойового навантаження.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Від англ. intruder — «той, що втручається, вторгується»
  Індекс A (attack aircraft) в чинній системі позначень авіації та ракет означає «штурмовик».
 1. Model Designation Of Military Aerospace Vehicles (англійською). Department Of Defense Office Of The Under Secretary Of Defense For Acquisition And Sustainment. 2018. Архів оригіналу за 19 січня 2022. 
 2. Kitty Hawk. Архів оригіналу за 1 листопада 2009. Процитовано 1 квітня 2011. 
 3. Bio, Bixel, Michael S. Архів оригіналу за 19 грудня 2010. Процитовано 1 квітня 2011. 

Посилання[ред. | ред. код]