Grumman TBF Avenger

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Grumman TBF Avenger
TBF mid1942.jpg
Grumman TBF Avenger
Призначення: торпедоносець 
Перший політ: 7 серпня 1941 
Прийнятий на озброєння: лютий 1942 
Знятий з озброєння: 1960-ті 
Період використання: 19421960-ті 
На озброєнні у: Seal of the United States Department of the Navy (alternate).svg ВМС США
Seal of the United States Marine Corps.svg КМП США
RAF Lowvis Army roundel.svg Військово-повітряні сили флоту Великої Британії
Naval Ensign of Canada.svg ВМС Канади
EscARMADA.jpg ВМС Уругваю
Naval Jack of the Netherlands.svg ВМС Нідерландів
Roundel of New Zealand.svg Королівські ВПС Нової Зеландії
Roundel of the French Fleet Air Arm.svg Авіація ВМС Франції 
Виробник: США Grumman/General Motors 
Всього збудовано: 9 839 
Екіпаж: 3 особи
Максимальна швидкість (МШ): 442 км/год
Бойовий радіус: 1 610 км
Бойова стеля: 9 170 м
Швидкопідйомність: 10,5 м/с
Довжина: 12,48 м
Висота: 4,70 м
Розмах крила: 16,51 м
Площа крила: 45,52 м²
Порожній: 4 783 кг
Максимальна злітна: 8 115 кг
Двигуни: 1 × радіальний 14-циліндровий поршневий авіаційний двигун повітряного охолодження Wright R-2600-20 
Тяга (потужність): 1 900 к.с. (1 420 кВт) 
Підвісне озброєння до 907 кг авіаційних бомб 
Кулеметне озброєння 1-2 × 12,7-мм кулемети Browning M2 та 1-2 7,62-мм кулемет Browning М1919 
Торпедне озброєння 1 × 907-кг авіаційна торпеда Mk 13 
Не керовані ракети до 8 3,5-5-дюймових НАР FFAR або HVAR 
Схематичне зображення бомбардувальника-торпедоносця «Грумман TBF Евенджер»

Грумман TBF Евенджер (англ. Grumman TBF Avenger) — американський палубний бомбардувальник-торпедоносець виробництва американської авіакомпанії Grumman, розроблений на початку 1940-х років. Знаходився на озброєнні військово-морських сил США, Великої Британії, Канади, Нідерландів та ще низки країн за часів Другої світової війни. Згодом літак під позначенням TBM Avenger випускала компанія General Motors. Поступивши на службу до американських ВПС у 1942 році, «Евенджер» вперше взяв участь у битві за Мідвей. Торпедоносець постійно модернізувався протягом усієї війни, став одним з найуспішніших літаків свого типу за часів Другої світової війни й перебував на службі до 1960-х років.

Історія[ред. | ред. код]

25 березня 1939 року керівництво Військово-морських сил США замовило авіаційним компаніям країни запит на створення нового торпедоносця-бомбардувальника, який повинен був замінити перший у світі торпедоносець-моноплан «Девастейтор». Цей палубний бомбардувальник з'явився в 1934 році й вже не мав перспектив бути модернізований таким чином, щоб усунути два його основних недоліки, недостатню швидкість і малий радіус дії.

Авіація флоту потребувала абсолютно новий літак. Початок німецької агресії в Європі та японської в Китаї ще раз підкреслили невідкладність заміни «Девастейтерів» новим торпедоносцем-бомбардувальником з кращими льотно-технічними характеристиками. За вимоги замовник визначив наступні параметри: екіпаж три особи, максимальна швидкість 300 миль/год, внутрішнє розміщення озброєння — одна торпеда або три бомби по 500 фунтів, паливні баки, що самозатягуються в разі пошкодження, бронезахист, і башточка з оборонним озброєнням забезпечена сервоприводом.

За результатами конкурсу комісія відібрала два проекти, XTBU-1В (Chance Vought Company) і XTBF-1 (Grumman Aircraft Engineering Corporation), на будівництво експериментальних літаків.

Фірма «Грумман» мала достатньо практики в розробці палубних винищувачів, починаючи з біплана FF-1 до F4F «Уайлдкет», тому, спираючись на попередній досвід, конструктори розробили прототип XTBF-1 у формі суцільнометалевого середньоплана з високим, овальним фюзеляжем, котрий звужувався до хвоста, оснащеного двигуном повітряного охолодження. Проект Grumman навіть перевищив вимоги висунуті флотом США, в ньому можна було розмістити торпеду вагою 2 000 фунтів, або чотири авіаційні бомби по 500 фунтів. Екіпаж складався з трьох осіб: пілота, радиста, і стрільця.

Єдиний вцілілий після бою за Мідвей торпедоносець «Евенджер» на аеродромі на атолі. 24 червня 1942
Ланка «Евенджерів» на польоті. 1942

У грудні 1940 року на підставі вивчення макета XTBF-1 флот США замовив фірмі «Грумман» 286 літаків, які отримали позначення TBF-1. 7 серпня 1941 року здійснив свій перший офіційний політ експериментальний XTBF-1, оснащений двигуном Wright Cyclone R-2600-8 потужністю 1 700 к.с. і повітряним гвинтом змінного кроку Hamilton Standard.

Особливістю прототипу літака фірми «Грумман» було те, що конструктори спроектували крила літака таким чином, щоб вони складалися, повертаючись назад, у той час, як стандартним рішенням для всіх палубних літаків були конструкції зі складанням крил поворотом наверх. Завдяки гідроприводу, крила могли бути прибрані або розгорнуті самим пілотом, всього за кілька секунд, і для цього не потрібно було ніякої допомоги наземного персоналу. Менші розміри XTBF-1 зі складеними крилами стали вирішальним фактором, завдяки якому фірма «Грумман» виграла контракт на замовлення флотського торпедоносця-бомбардувальника у фірми «Воут» з її літаком XTBU-1.

XTBF-1 ніс оборонне озброєння, до якого входили: один 12,7-мм кулемет Browning M2 з боєзапасом 400 набоїв, встановлений в башточці, 7,62-мм кулемет Browning М1919 з боєкомплектом в 300 набоїв, встановлений у фюзеляжі (спрямований вперед) з якого вів вогонь пілот і один 7,62-мм кулемет з боєзапасом в 500 набоїв, встановлений у задній нижній частині фюзеляжу, вогонь з якого вів радист. Великий внутрішній бомбовідсік розташований під центропланом крила мав максимальну вантажопідйомність 2 000 фунтів і міг вмістити бомби, торпеду, глибинні бомби, міни або спеціальний підвісний паливний бак на 270 галонів. З паливним баком, встановленим у бомбовідсіку, XTBF-1 мав максимальну дальність польоту 2 180 миль, що добре підходило для виконання дальніх розвідувальних місій. Перші випробування довели високу надійність та технічні характеристики нового літака, однак, 28 листопада 1941 перший зразок XTBF-1 був втрачений у наслідок пожежі; на щастя екіпажу вдалося вистрибнути з парашутом.

Другий прототип здійснив свій перший виліт 15 грудня 1941, незабаром після японського нападу на Перл-Гарбор і у зв'язку з цим отримав своє ім'я — «Евенджер» (англ. Avenger — месник). Льотні випробування другого прототипу XTBF-1 тривали до 23 грудня 1941 року, коли флот офіційно прийняв XTBF-1 на озброєння.

3 січня 1942 зі складальної лінії фірми «Грумман» зійшов перший серійний TBF-1 і після завершення заводських випробувань та приймальних польотів, 30 січня літак був офіційно зданий флоту США. П'ять наступних «Евенджерів» були поставлені протягом лютого, і ці перші шість серійних літаків були перегнані на військово-морську базу в Норфолку, Вірджинія, де формувалася перша ескадрилья «Евенджерів» VT-8.

Підрозділ VT-8 завершив своє навчання в рекордні терміни, і 8 травня 1942 їх «Евенджери» були переправлені через всю країну до Сан-Дієго, Каліфорнія. У Сан-Дієго літаки були завантажені на борт авіаносця USS «Кітті-Хок», який відплив до Перл-Гарбора. Він прибув туди 29 травня, через день після того, як Hornet відправився до Мідвей.

До кінця 1942 року, фірма «Грумман» випускала по 60 TBF-1 на місяць, але флот США відчайдушно потребував «Евенджерів» у більшій кількості, ніж заводи «Грумман» здатні були виробити. Тому флот США вирішив розшукувати іншого виробника. Відповідно угоди між флотом США, «Грумман» і Східною авіаційною філією компанії «Дженерал Моторс», колишній автомобільний гігант отримав двадцять комплектів спеціальних складальних наборів (десять винищувача F4F «Уайлдкет» і десять торпедоносців-бомбардувальників TBF «Евенджер»), тобто особливим чином зібраних літаків, які можна було використовувати для навчання персоналу.

Завод у Трентоні в Нью-Джерсі був визначений як місце виробництва TBF-1 «Евенджер», машинам цього підприємства присвоювалося позначення ТВМ-1 «Евенджер». Східна авіаційна філія «Дженерал Моторс» виробляла ТВМ-1 «Евенджер», a Grumman виробляв TBF-1 «Евенджер», вони були фактично ідентичні. У листопаді 1943 року обсяг виробництва досяг 215 ТВМ на місяць, а до 1945 року Східна авіаційна філія досягла феноменального показника — 350 літаків на місяць.

Тим часом, «Грумман» продовжував виробництво TBF-1 до грудня 1943 (виготовлений 2 291 літак), після чого фірма «Грумман» повністю перейшла на виробництво морського винищувача F6F-3 «Хеллкет».

У ході модифікації на торпедоносець TBF-1 встановили 12,7-мм кулемет з боєприпасами та синхронізаційним механізмом, також посилювався силовий набір крила TBF-1, щоб він був у змозі сприйняти додаткову вагу і віддачу важких кулеметів Browning. Кулемети встановлювалися в кожному крилі зовні від вузла його складання, а магазин на 600 набоїв влаштовувався із зовнішнього боку кулеметів. 7,62-мм кулемет під капотом двигуна був демонтований. Модифікований літак отримав позначення TBF-1С.

На досвіді перших боїв у Тихому океані, льотчики-торпедоносці зауважили, що стандартна морська авіаційна торпеда, Mk 13, занадто повільна і ненадійна, тому часто атаки ворожих кораблів «Евенджерами» виявлялися невдалими через збої в роботі торпед. Мала швидкість торпеди Mk 13 також приводила до того, що швидкохідні військові кораблі ворога легко ухилялися від торпедної атаки. В Каліфорнійському технологічному інституті була розроблена модифікована торпеда, яка отримала позначення Mk-13-1A з поліпшеними характеристиками, що дозволяло тепер скидати її з висоти до 800 футів і при швидкості польоту до 280 вузлів, і значно збільшувало шанси «Евенджерів» з виживання в ході торпедної атаки добре озброєного ворожого судна.

Завдяки внутрішньому розміщенню бомбового навантаження, яку можна було варіювати відповідно до виконуваних завдань, «Евенджери» прекрасно підходили для оснащення їх різними видами озброєння. При атаці маневруючого судна, тактика «Евенджерів» полягала в скиданні «пачки» авіаційних бомб, в яку входило до чотирьох бомб, з використанням інтервалометру — приладу, який управляв величиною часового інтервалу між скиданням бомб. Ціль атакували в пікіруванні під кутом від 30 до 45 градусів, до висоти 500 футів або нижче. Пілот кидав бомби на виході з піке і завдяки інтервалометру бомби влучали в ціль з інтервалом від 60 до 75 футів, що практично гарантувало одне або більшу кількість влучень у ціль при скиданні «пачки» з чотирьох бомб. Ця тактика, довела свою високу ефективність і «Евенджери» заслужили репутацію дуже влучного бомбардувальника.

У лютому 1943 року «Грумман» почала розробку проекту поліпшеного «Евенджера» з двигуном Pratt & Whitney R-2800 потужністю 2 000 к.с. і стрілецькою башточкою Martin 250СЕ. Для проведення випробувань фірма «Грумман» взяла два планери «Евенджер» із заводу в Бетпейджі, які були модифіковані під установку нового двигуна. Один планер був оснащений двигуном XR-2600-10 потужністю 1900 к.с., цей літак отримав позначення XTBF-2, в той час як на другий планер був встановлений покращений двигун Wright R-2600-20 потужністю 1900 к.с., цей літак став називатися XTBF-3.

У жовтні 1943 року фірма «Грумман» поставила два прототипи XTBF-3 флоту США під позначенням ТВМ-3, який став основним варіантом «Евенджера», до закінчення війни їх було вироблено більш ніж 4 000 літаків.

«Евенджер», однак, продовжував перебувати на озброєнні ще протягом багатьох років. Планер ТВМ-3/3Е послужив базою для ряду спеціалізованих варіантів літака, які служили у Військово-морських силах США до червня 1954 року, коли останній «Евенджер» був знятий озброєння. Цей літак широко експортувався, вони служили ще в семи іноземних флотах і військово-повітряних силах (Великої Британії, Нової Зеландії, Нідерландів, Канади, Франції, Японії й Уругваю) до 60-х років.

Незабаром після початку Корейської війни, флот США відчув гостру потребу у вантажному літаку, який би міг доставляти продукти життєзабезпечення на авіаносці знаходяться в морі. «Евенджер», з хорошою дальністю, вантажопідйомністю і можливістю розміщення вантажів усередині фюзеляжу, уявлялися ідеальним рішенням для створення транспортного літака авіаносного базування. Наявні планери літаків ТВМ-3 і ТВМ-3Е були перероблені в транспортні варіанти, які отримали позначення TBM-3R.

«Евенджери» над ескортним авіаносцем USS «Шиплі Бей». 1945

Бойове застосування[ред. | ред. код]

4 червня 1942 у ході битви за Мідвей «Евенджери» здобули бойове хрещення. Розвідник-літаючий човен PBY «Каталіна» виявив японський флот вторгнення, і літаки отримали наказ злетіти і атакувати японців. У 05.45 шість озброєних торпедами TBF-1 піднялися в повітря. Злітаючи з аеродрому атола Мідвей, 6 «Евенджерів» відважно ринулися в бій. Однак, рівень бойового досвіду пілотів був невисокий, тому всі машини, крім однієї, були збиті противником, не завдавши аніякої шкоди японському флоту. Незважаючи на те, що перший бойовий виліт нового літака не був успішним, подальші бойові операції підтвердили ефективність «Евенджерів», який увійшов в історію військово-морської авіації США.

Протягом шістдесяти днів, що промайнули між боєм за Мідвей і початком кампанії на Гуадалканалі, все авіаносці, що мали торпедні ескадрильї, були переоснащені на TBF-1 «Евенджери».

24-25 серпня 1942 розігралася битва в східній частині архіпелагу Соломонових островів. У цій битві американська ескадра, у складі якої було два авіаносці («Саратога» і «Ентерпрайз»), зіткнулася з японською, яка мала три авіаносці. У змаганні взяли участь 24 «Евенджери». Вони зуміли потопити японський авіаносець і збити один пікіруючий бомбардувальник. Сім американських літаків було втрачено.

26-27 жовтня 1942 літаки «Евенджер» взяли участь у черговий раз у бойових сутичках під час битви біля острова Санта-Крус. У бій стартувало 29 «Евенджерів», що належали ескадрильям VT-6 (USS «Хорнет») і VT-10 (USS «Ентерпрайз»). Лише десять з них виявили цілі. З восьми спрямованих на японські кораблі торпед жодна в них не влучила. У цій битві американці втратили авіаносець USS «Хорнет».

У листопаді 1942 року в морській битві за Гуадалканал була здобута перша велика перемога, коли «Евенджери» допомогли потопити японський лінійний крейсер «Хіей». Вперше екіпажі торпедних «Евенджерів», застосовуючи свою традиційну зброю, домоглися затоплення японського корабля.

29 січня-23 лютого 1944 року в операції по захопленню Маршаллових островів, під час висадки на островах Маджуро і Кваджелейн військовий флот США відрядив для виконання завдань з підтримки військ відразу шість важких авіаносців, шість легких авіаносців і вісім ескортних авіаносців, на яких базувалося в загальній складності 247 літаків «Евенджер». яким було поставлено завдання з підтримки десанту і знищення японських укріплень на островах.

На Атлантичному океані, де німецький підводний флот влаштував необмежену підводну війну, англо-американці потерпали від серйозніших втрат. Втрати союзників зазнані від німецьких підводних човнів були колосальні, тільки протягом лютого 1943 року німці відправили на дно океану союзницькі кораблі загальним тоннажем понад 600 тис. тонн. Це підштовхнуло американських конструкторів до розробки спеціалізованих варіантів «Евенджера» і створення спеціальних протичовнових підрозділів в американському флоті.

Щоб закрити центральну частину Атлантики для німецьких підводних човнів у Сполучених Штатах був створений новий клас авіаносців — ескортний авіаносець (CVE), які несли 20-28 літаків, організованих у змішані ескадрильї. Зазвичай у змішаній ескадрильї була «суміш» з торпедоносців-бомбардувальників «Евенджер» і винищувачів «Уайлдкет». Маючи великий радіус дії і можливість нести в бомбовідсіку чотири глибинні бомби по 350 фунтів, «Евенджер» зарекомендував себе високоефективним протичовновим літаком.

Торпедоносець «Евенджер» скидає торпеду Mk 13

У лютому 1943 року, в період піку бійні влаштованої німецькими підводними човнами в Атлантиці, ескортний авіаносець USS «Боуг» і есмінці його охорони почали операції на трасах атлантичних конвоїв. Командування флоту змінило тактику й наказало авіаносцю та його есмінцям діяти незалежно від транспортних конвоїв, у ролі, так званих «мисливсько-вбивчих груп» (англ. Hunter Killer Group), щоб угруповання могло полювати за підводним човном доти він не буде знищений. Буквально протягом тижня нова тактика довела свою ефективність, коли група затопила підводний човен U-569 і серйозно пошкодила човни U-231 і U-305.

Незабаром за USS «Боуг» до таких угруповань увійшли авіаносці USS «Блок Айленд», «Кор», «Гуадалканал» і десять інших CVE. Авіаносці CVE продемонстрували свою ефективність: між травнем і груднем 1943 року, було потоплено тільки одне судно з більш ніж 2 000, що пройшли в захищуваних ними конвоях. Це був безсумнівний успіх у порівнянні з лютим, коли було втрачено суден загальною водотоннажністю 600 тис. тонн.

Авіаносець USS «Боуг», зі змішаної ескадрильєю VC-19 на борту, став піонером нічних протичовнових операцій. Два TBF-1D були переобладнані в «мисливці» на субмарини — з літаків була демонтована стрілецька башточка, крилові кулемети і все бронювання. У фюзеляж і бомбовідсік встановлені додаткові паливні баки, що значно збільшило радіус дії й тривалість польоту цих «Евенджерів». «Night Owl», як прозвали цей літак, міг злітати в сутінках і залишатися в повітрі всю ніч, але він не мав на борту наступального озброєння. Якщо ці «мисливці» виявляли підводний човен, вони наводили на нього «винищувач» і направляли його атаки.

«Евенджери» TBM-3E на злітній палубі авіаносця USS «Монтерей». 1951

Методика нічних патрулювань добре використовувалася ескадрильєю VC-58 на ескортному авіаносці «Гуадалканал». Нова тактика принесла хороші дивіденди — так на початку 1944 року протягом 48 годин, у нічних операціях, ескадрилья потопила дві німецькі підводні човни: U-68 і U-515.

Основною зброєю, яку використовували проти німецьких підводних човнів «Евенджери» були 350-фунтові глибинні бомби і нова зброя — авіаційні ракети. Ці ракети надавали «Евенджерам» значну вогневу міць, особливо коли усі вісім ракет випускалися залпом. Перше бойове застосування ракет американським літаком сталося 11 січня 1944 року, коли TBF-1C з ескадрильї VC-58, озброєний двома ракетами, виявив німецький підводний човен U-758, що знаходився на поверхні. «Евенджер» домігся двох ймовірних і двох безперечних ракетних влучень у підводний човен, а потім провів атаку глибинними бомбами. На Тихоокеанському театрі воєнних дій авіаційні ракети вперше були використані в бою 31 січня 1944, коли «Евенджери» з VC-7 авіаносця USS «Маніла Бей» атакували склади палива і боєприпасів на Маршаллових островах.

До 1945 року, «Hunter Killer Group» фактично усунули загрозу нападів німецьких підводних човнів в Атлантиці, і це призвело до того, що їм стало все більш і більш важким знайти для себе цілі. Втративши одне ескортний авіаносець (USS «Блок Айленд» торпедував човен U-549, авіаносець USS «Елмор» потопив цей підводний човен того ж самого дня), 14 атлантичних авіаносних протичовнових груп потопили в цілому 53 німецькі підводні човни і захопили одну — U-505. «Hunter Killer Group» авіаносця USS «Боуг» стала своєрідним чемпіоном Атлантики, маючи на своєму рахунку 12 підтверджених знищених підводних човнів.

Французькі «Евенджери» TBM3W та F4U «Корсар» на палубі французького авіаносця «Лафаєт». 1962

Ескортні авіаносці з ескадрильями «Евенджерів» виступали в протичовнової ролі також на Тихоокеанському театрі воєнних дій, і знищили тут 11 японських субмарин. На рахунку авіаносця USS «Анціо», що воював на Тихому океані, було найбільше підтверджене число знищених підводних човнів — п'ять.

«Евенджери» під позначенням TBF-1В стали одним з найбільш ефективних палубних літаків авіації британського флоту, коли Британія вирішила зняти з озброєння застарілі торпедоносці-бомбардувальники біплани Fairey Swordfish і Albacore. За час Другої світової війни Британії було поставлено в цілому 958 «Евенджерів» усіх модифікацій (402 TBF-1B Tarpon/Avenger Mk I, 334 TBM-1C Tarpon/Avenger Mk II, і 222 TBM-3 Tarpon/Avenger Mk III).

Після поставки в Англію, «Евенджери» модифікувалися на заводі Blackburn Aircraft Ltd, щоб задовольнити специфічним британським вимогам. На них встановлювалися англійські приціли, радіоустаткування і кисневі системи, якими замінялися аналогічні американські. Першою британською ескадрильєю, що отримала літаки «Тарпон» Mk. I — стала 832-га ескадрилья, що влітку 1943 року діяла на авіаносцях HMS «Вікторіос» і USS «Саратога» в операціях на Соломонових островах. Пізніше HMS Victorious взяв участь у вторгненні на Нову Джорджію, після чого повернувся до Англії.

У Європі Військово-повітряні сили флоту Великої Британії використовували «Евенджери» насамперед у Північній Атлантиці й Північному морі для протичовнових операцій, а також для атак німецьких кораблів поблизу Норвезького узбережжя. Ряд британських ескадрилей «Евенджерів» базувалися на березі, здійснюючи протичовнове, протимінне, і протикорабельне патрулювання над Ла-Маншем. Влітку 1944 року під час піку нальотів німецьких крилатих ракет V-1, «Евенджери» з 854-ї та 855-ї ескадрилей збили дві V-1, обидві кулеметним вогнем.

У 1945 році Королівський флот вибрав «Евенджер» як основний ударний літак для ескадрилей, що направлялися на Тихий океан. 820-та, 849-та, 854-та і 857-ма ескадрильї мали у своєму складі 84 «Евенджери» Mk III (TBM-3), розгорнуті на чотирьох британських авіаносцях: HMS «Іластріас», «Індефатігебл», «Індомітебл» і HMS «Вікторіос», що входили до Британського Тихоокеанського флоту. Британський тихоокеанський флот, об'єднаний з американськими формуваннями, утворив «Оперативну групу 57» (англ. Task Force 57), оперативно підпорядковану П'ятому флоту США.

24 січня 1945, «Оперативна група 57» провела ряд атак на нафтопереробні заводи в Палембанзі, на острові Суматра. У результаті британських атак нафтоперегінні заводи були майже повністю зруйновані, що ще сильніше загострило критичну нестачу палива для японської військової машини. Ескадрильї «Евенджерів» Королівського флоту в цілому здійснили 95 атак на Суматру, втративши в них шість «Евенджерів».

«Оперативна група 57» також брала участь у кампанії на Окінаві, де британські ескадрильї «Евенджерів» залучалися для руйнування японських аеродромів на Формозі, щоб зменшити кількість літаків камікадзе, що атакували союзницький флот, облягав Окінаву. У липні 1945 року Британський Тихоокеанський флот був перейменований в «Оперативну групу 37» (англ. Task Force 37), це з'єднання взяло участь у повітряних ударах по Японських островах. 24 липня, «Евенджер» з 848-ї ескадрильї став першим британським літаком, який бомбив Японію.

Торпедоносці «Евенджер» та пікіруючі бомбардувальники SB2C «Хеллдайвер» важкого авіаносця USS «Ессекс» на бомбардуванні японського міста Хакодате. Липень 1945

Коли війна закінчилася, британські Військово-повітряні сили флоту швидко розформували ескадрильї «Евенджерів», і велике число цих літаків було викинуто за борт прямо в море. Остання британська ескадрилья «Евенджерів» воєнних часів була офіційно розформована в червні 1946 року.

Після капітуляції Японської імперії в серпні 1945 року, флот США анулював усі контракти на постачання «Евенджерів». Виробництво «Евенджерів» було завершено у вересні 1945 року, коли останні 24 ТВМ-3Е були передані флоту.

Холодна війна п'ятидесятих років була періодом напруженості, яка все збільшувалася між Сходом і Заходом. Загроза з боку радянських субмарин змусила флот США збільшити увагу, що приділялася боротьбі з підводними човнами Радянського флоту і розробити літак, оснащений спеціальним обладнанням, який був би в змозі полювати і знищувати сучасні підводні човни. «Евенджер» вже довів, що є надійним протичовновим літаком в ході битви за Атлантику і флот США знову повернувся до цього літака, якому тепер належало боротися з новою загрозою.

Пілот «Евенджера» TBM, майбутній президент США Джордж Буш-старший в кабіні торпедоносця на борту легкого авіаносця USS «Сан Джасінто»

Ряд ТВМ-3Е модифікували для виконання ASW місій, встановивши на них нову електроніку і озброєння. Протягом 1953 року «Евенджери» були поставлені британську флоту під позначенням «Евенджер» AS4. Цей літак був модифікований, щоб нести пошуковий радар, встановлений в обтічнику під передньою частиною фюзеляжу, електронні блоки якого розміщувалися в передній частині бомбовідсіку. У 50-х роках «Евенджерів» AS Mk 4 були озброєні сім ескадрилей британського флоту, а останній AS Mk 4 прослужив до початку шістдесятих років. Коли, 1 липня 1954 були сформовані Японські Морські Сили Самооборони, «Евенджерів» стали їх першими літаками.

Список німецьких підводних човнів, потоплених екіпажами «Грумман TBF Евенджер»[1][ред. | ред. код]

1942 U-589
1943 U-569, U-118, U-217, U-487, U-160, U-509, U-67, U-527, U-43, U-117, U-664, U-525, U-185, U-847, U-422, U-460, U-402, U-378, U-220, U-584, U-172, U-850
1944 U-544, U-575, U-801, U-1059, U-288, U-515, U-68, U-66, U-860, U-543, U-1229
1945 U-711
Літак дальнього радіолокаційного стеження TBM-3W злітає з борту канадського авіаносця NCSM «Магніфішент»

Модифікації[ред. | ред. код]

 • XTBF-1 — експериментальний прототип літака, оснащений двигуном R-2600-8 1 7100 к.с. Побудовані 2 одиниці.
 • TBF-1 — перший серійний варіант торпедоносця. Всього побудовані 1 526 літаків.
 • TBF-1B — проект літака для Королівських ВМС. Не будувався.
 • TBF-1C — варіант торпедоносця з двома 12,7-мм кулеметами і збільшеними паливними баками. Випущено 765 літаків.
 • TBF-1D/TBF-1CD — перша серійна модифікація торпедоносця «Евенджер» TBF-1/TBF-1C, з сантиметровим радаром RT-5/APS-4.
 • TBF-1E — варіант моделі TBF-1 з додатковим авіаційним електронним обладнанням.
 • TBF-1J — всепогодна версія літака TBF-1.
 • TBF-1L — модернізований варіант бомбардувальника TBF-1 з пошуковим прожектором.
 • TBF-1P — модель TBF-1 оснащеного обладнанням для аерофоторозвідки.
 • TBF-1CP — модель TBF-1C оснащеного обладнанням для аерофоторозвідки.
 • XTBF-2 — варіант бомбардувальника TBF-1 з новим двигуном XR-2600-10.
 • XTBF-3 — варіант бомбардувальника TBF-1 з новим двигуном R-2600-20.
 • TBF-3 — нереалізований проект варіант бомбардувальника XTBF-3.
 • TBM-1 — варіант торпедоносця TBF-1, виробництва «Дженерал Моторс». Випущено 550 літаків.
 • TBM-1C — варіант торпедоносця TBF-1C, виробництва «Дженерал Моторс». Всього 2 336 одиниць
 • TBM-1D — оснащений сантиметровим радаром варіант бомбардувальника TBM-1.
 • TBM-1E — модель літака TBM-1, оснащеного додатковим електронним обладнанням.
 • TBM-1J — варіант TBM-1, оснащеного спеціальною апаратурою для всепогодних польотів.
 • TBM-1L — модернізація TBM-1 з пошуковим прожектором.
 • TBM-1P — літак аерофоторозвідки на основі TBM-1.
 • TBM-1CP — літак аерофоторозвідки на основі TBM-1C.
 • TBM-2 — удосконалений TBM-1 з новим двигуном XR-2600-10.
 • XTBM-3 — удосконалений TBM-1C з двигуном R-2600-20.
 • TBM-3 — модернізований варіант TBM-1C. Випущено 4 011 одиниць.
 • TBM-3D — оснащений сантиметровим радаром варіант бомбардувальника TBM-3.
 • TBM-3E — удосконалений варіант бомбардувальника TBM-3. Побудовано 646 літаків.
 • TBM-3H — модернізований варіант TBM-3, оснащений бортовою РЛС виявлення надводних цілей ASV.
 • TBM-3J — всепогодна версія TBM-3.
 • TBM-3L — варіант TBM-3 з прожектором.
 • TBM-3M — модифікація TBM-3, призначена для запуску ракет.
 • TBM-3N — післявоєнний нічний варіант TBM-3.
 • TBM-3P — літак аерофоторозвідки на основі TBM-3.
 • TBM-3Q — варіант TBM-3 радіопридушення.
 • TBM-3R — модернізація TBM-3 для перевезення 7 пасажирів та доставлення вантажів на борт авіаносця.
 • TBM-3S — протичовнова модернізація TBM-3.
 • TBM-3U — модернізація TBM-3 загального призначення та для буксування мішеней.
 • TBM-3W — модифікація літака дальнього радіолокаційного стеження TBM-3, призначена для пошуку підводних човнів; застосовувалися разом з TBM-3S/TBM-3S2, формуючи протичовнову команду «мисливець-вбивця».
 • XTBM-4 — прототип літака на базі TBM-3E. Побудовані 3 літаки.
 • TBM-4 — серійна версія XTBM-4. Замовлення на 2 141 літак було скасовано.

Цікаві факти[ред. | ред. код]

 • За часів Другої світової війни майбутній президент США Джордж Буш-старший проходив службу пілотом у 51-й ескадрильї торпедоносців (VT-51) «Евенджерів» TBM легкого авіаносця USS «Сан Джасінто». 2 вересня 1944 року літак Буша був збитий над островом Тітідзіма; Буш був єдиним членом екіпажу, якому вдалося врятуватися.
 • Виліт 19 (англ. Flight 19) — навчально-тренувальний політ ланки з п'яти торпедоносців-бомбардувальників «Евенджер» 5 грудня 1945 року, що завершився втратою за нез'ясованих обставин усіх п'яти машин, а також відправленого на їх пошуки рятувального гідролітака PBM-5 «Марінер». Цей інцидент вважають одним з найбільш дивних та незвичайних не лише в історії авіації флоту США, а й в історії всієї світової авіації. Цей інцидент часто згадують у зв'язку з феноменом, так званого «Бермудського трикутника».

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

 • Drendel, Lou. TBF/TBM Avenger Walk Around. Carrollton, Texas: Squadron/Signal Publications, Inc., 2001. ISBN 0-89747-424-4.
 • Drendel, Lou. «Grumman TBF/TBM Avenger». U.S. Navy Carrier Bombers of World War II. Carrollton, Texas: Squadron/Signal Publications, Inc., 1987, pp. 89–120. ISBN 0-89747-195-4.
 • Jackson, B.R. and Thomas E. Doll. Grumman TBF/TBM «Avenger» (Aero Series 21). Fallbrook, California: Aero Publishers, Inc., 1970. ISBN 0-8168-0580-6.
 • Tillman, Barrett. Avenger at War. London: Ian Allan Ltd., 1979. ISBN 0-7110-0957-0.
 • Treadwell, Terry C. Grumman TBF/TBM Avenger. Mount Pleasant, South Carolina: Arcadia Publishing, 2001. ISBN 0-7524-2007-0.

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Відео[ред. | ред. код]