HBsAg

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Спрощене зображення вірусу гепатиту B

HBsAg (англ. Hepatitis B surface Antigen, заст. назва Австралійський антиген) — поверхневий антиген вірусу гепатиту B. Він вказує на зараження вірусом.

HBsAg — один із найбільш ранніх маркерів вірусного гепатиту В. Він з'являється ще в інкубаційний період і циркулює у крові при гострому перебігу захворювання до 5-6 місяців. Знаходження HbsAg у крові >6 міс вказує на можливу хронізацію процесу з розвитком хронічного гепатиту.

HBsAg надається першорядне значення в діагностиці вірусного гепатиту В. На HBsAg виробляється антитіла. Незважаючи на те що HBsAg виявляють у сироватці крові у 0,1-10% клінічно здорових людей на всіх континентах, у епідеміологічних дослідженнях продемонстровано потенційну небезпеку переливання крові донорів з антигенемією. Його виявляють безпосередньо в сироватці крові людей — носіїв антигену. Для ідентифікації HBsAg і антитіл до нього використовують реакцію преципітації в агарі, реакцію зв'язування комплементу, реакцію пасивної гемаглютинації, імунофлуоресценцію, імуноелектрофорез, радіоімунні тести та ін. Як інгредієнти реакцій використовують людську сироватку крові, плазму крові та інші матеріали, взяті у хворих, донорів, а також сироватку крові тварин (кролів, морських свинок, мишей), гіперімунізованих людською нативною сироваткою крові або її компонентами, що містять HBsAg.

Найчутливішими сучасними тестами виявлення HBsAg та антитіл до нього є імуноферментний і радіоімунний аналізи.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Гейдеріх О.Г. Австралійський антиген [Архівовано 5 квітня 2017 у Wayback Machine.] //Фармацевтична енциклопедія / голова ред. ради та автор передмови В. П. Черних ; Нац. фармац. ун-т України. — 2-ге вид., переробл. і доповн. — Київ : МОРІОН, 2010. — 1632 с., 16 арк. іл. — 2 000 екз. — ББК 52.8Я-20. — УДК 615(031). — ISBN 978-966-2066-34-0
  • Дунаевский О. А. Вирусные гепатиты и дифференциальная диагностика заболеваний печени. — Тверь, 1993;
  • Крамарєв С. О. Інфекційні хвороби у дітей. — К., 2003.