HL Тельця

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
HL Тельця (лат. HL Tauri)
HL Tau protoplanetary disk.jpg
Зображення зоряної системи HL Тельця


Дані дослідження
Епоха J2000
Сузір'я Телець
Пряме піднесення 04h 31m 38.437s
Схилення +18° 13′ 57.65″
Видима величина (V) {{{вид_вел}}}
Характеристики
Спектральний клас K9
яскравість B 0.92
яскравість V 0.92
яскравість J 1.45
яскравість K 3.21
Тип змінності T Тельця
Астрометрія
Променева швидкість (Rv) км/сек
Власний рух (μ) за пр. піднес.: +8.0±6.0 мас/рік

за схиленням: -21.8±5.8 мас/рік

Відстань 450 світлових років
140 парсек
Посилання
SIMBAD дані для HL+Tauri

HL Тельця (лат. HL Tauri) — молода зірка, оточена пиловим диском. Вона розташована в сузір'ї Тельця (Taurus), неподалік від скупчень Плеяди і Гіади. Розташована зірка приблизно в 450 св. років (140 парсек) від Землі. Світність і ефективна температура HL Тельця показує, що його вік зірки становить менше 100000 років. Це помаранчева змінна зірка спектрального класу К.

Астрофізиками з Європейської південної обсерваторії за допомогою комплексу найпотужніших Атакамських радіотелескопів ALMA була зроблена фотографія, на якій зображено процес формування цієї зоряної системи з протопланетного диска. Як відзначають вчені, протопланетний диск був виявлений в рамках дослідження молодих зірок в певній ділянці сузір'я, однією з таких зірок була HL Tauri (вона ж HL Тельця). Фотографія вийшла напрочуд детальною і якісною. На ній чітко видно досить дрібні деталі аккреціонного протопланетного диску, головні серед яких:

  • ще досить щільні концентричні кола, наповнені газом, пилом та більшими частками, що залишилися ще з протозоряної хмари;
  • кільця поділяють досить широкі темні смуги - це так звані прогалини, вони є прямим доказом того, що ці ділянки були розчищені гравітаційним тяжінням великих об'єктів, що рухаються по кругових орбітах - протопланетами.

Провівши аналіз емісійних ліній, вчені з інституту Сент-Андруса у Шоьландії дійсно підтвердили факт присутності протопланет, причому як відносно невеликих силікатних, так і досить великих газових. Найбільший інтерес наукового співтовариства викликало виявлення в настільки молодої системи практично повністю сформованої екзопланети, газового гіганта HL Тельця b. Вона в 14 разів більше за Юпітер і обертається по орбіті на відстані 9 млрд км від зорі. Судячи з підрахунків вік HL Тельця b не більше 2000 років. Раніше вважалося, що на формування планет йде в десятки разів більше часу. Сам протопланетний диск також значно більш розвинений, ніж передбачалося в теорії.

Посилання[ред.ред. код]