HL Тельця

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
HL Тельця (лат. HL Tauri)
HL Tau protoplanetary disk.jpg
Зображення зоряної системи HL Тельця


Дані дослідження
Епоха J2000
Сузір'я Телець
Пряме піднесення 04h 31m 38.437s
Схилення +18° 13′ 57.65″
Видима величина (V) {{{вид_вел}}}
Характеристики
Спектральний клас K9
яскравість B 0.92
яскравість V 0.92
яскравість J 1.45
яскравість K 3.21
Тип змінності T Тельця
Астрометрія
Променева швидкість (Rv) км/сек
Власний рух (μ) за пр. піднес.: +8.0±6.0 мас/рік

за схиленням: -21.8±5.8 мас/рік

Відстань 450 світлових років
140 парсек
Посилання
SIMBADдані для HL+Tauri

HL Тельця (лат. HL Tauri) — молода зірка, оточена пиловим диском. Вона розташована в сузір'ї Тельця (Taurus), неподалік від скупчень Плеяди і Гіади. Розташована зірка приблизно в 450 св. років (140 парсек) від Землі. Світність і ефективна температура HL Тельця показує, що його вік зірки становить менше 100000 років. Це помаранчева змінна зірка спектрального класу К.

Астрофізиками з Європейської південної обсерваторії за допомогою комплексу найпотужніших Атакамських радіотелескопів ALMA була зроблена фотографія, на якій зображено процес формування цієї зоряної системи з протопланетного диска. Як відзначають вчені, протопланетний диск був виявлений в рамках дослідження молодих зірок в певній ділянці сузір'я, однією з таких зірок була HL Tauri (вона ж HL Тельця). Фотографія вийшла напрочуд детальною і якісною. На ній чітко видно досить дрібні деталі аккреціонного протопланетного диску, головні серед яких:

  • ще досить щільні концентричні кола, наповнені газом, пилом та більшими частками, що залишилися ще з протозоряної хмари;
  • кільця поділяють досить широкі темні смуги - це так звані прогалини, вони є прямим доказом того, що ці ділянки були розчищені гравітаційним тяжінням великих об'єктів, що рухаються по кругових орбітах - протопланетами.

Провівши аналіз емісійних ліній, вчені з інституту Сент-Андруса у Шоьландії дійсно підтвердили факт присутності протопланет, причому як відносно невеликих силікатних, так і досить великих газових. Найбільший інтерес наукового співтовариства викликало виявлення в настільки молодої системи практично повністю сформованої екзопланети, газового гіганта HL Тельця b. Вона в 14 разів більше за Юпітер і обертається по орбіті на відстані 9 млрд км від зорі. Судячи з підрахунків вік HL Тельця b не більше 2000 років. Раніше вважалося, що на формування планет йде в десятки разів більше часу. Сам протопланетний диск також значно більш розвинений, ніж передбачалося в теорії.

Посилання[ред. | ред. код]