HMS Exeter (68)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ексетер (68)
HMS Exeter (68)
HMS Exeter after refit 1941 IWM A 3553.jpg
«Ексетер» після модернізації. Березень 1941
Служба
Тип/клас Йорк
Держава прапора Велика Британія Велика Британія
Належність Naval Ensign of the United Kingdom.svg Королівський ВМФ Великої Британії
На честь кораблів-попередників «Ексетер»
Корабельня Військово-морська база Девонпорт у Плімуті
Замовлено 15 березня 1928 року
Закладено 1 серпня 1928 року
Спущено на воду 18 липня 1929 року
Введено в експлуатацію 27 липня 1931 року
Загибель 1 березня 1942 року, Друга битва у Яванському морі
Бойовий досвід Битва біля Ла-Плати
Битва в Яванському морі
Друга битва в Яванському морі
Ідентифікація
Параметри
Тоннаж 8 390 тонн (стандартна) 10 410 тонн (повна)
Довжина 160 м (між перпендикулярами)
175 м (загальна)
Ширина 18 м
Осадка 5,2 м
Бронювання Головний пояс:
75 мм
Траверзи 25-62 мм
Нижня палуба:
31 мм над машинним відділом
35 мм над стерновою передачею
Порохові погреби 25-125 мм
Передавальна електростанція 25 мм
Башти
25 мм лобове, кормове, верхнє
62 мм основа
25 мм барбет
50 мм снарядний елеватор
Технічні дані
Рухова установка 8 водотрубних котлів, 4 турбіни Парсона
Гвинти 4
Потужність 80 000 к/с
Швидкість 30-32 вузлів (55-60 км/год)
Дальність плавання 10 000 миль (20 000 км)
Екіпаж 630 осіб
Озброєння
Артилерія 6 восьмидюймових (203-мм) гармат Mk VIII у трьох баштах
Торпедно-мінне озброєння 2 тритрубні апарати для 533-мм торпед
Зенітне озброєння 4 чотиридюймові (101, 6-мм) гармати Mk V у чотирьох установках (до модернізації)
8 півдюймових (12, 7-мм) кулеметів Mk.III «Віккерс» у двох зчетверених установках (до модернізації)
8 чотиридюймових (101, 6-мм) автоматичних гармат Mk.XVI у спарованих установках (після модернізації)
8 двофунтових автоматичних гармат Mk. VIII у двох зчетверених установках (після модернізації)
2 автоматичні гармати «Ерлікон» у двох установках (після модернізації)
Авіація гідролітак «Supermarine Walrus» (до 1939 року два літаки), дві катапульти

Корабель Його Величності «Е́ксетер» (англ. HMS Exeter) — важкий крейсер класу «Йорк» Британського Королівського флоту. Закладений у 1928 році, спущений на воду у 1929, добудований на плаву у 1931. Брав участь у Другій cвітовій війні.

Будова[ред. | ред. код]

«Ексетер» було закладено 1 серпня 1928 року у верфі військово-морської бази Девонпорт у Плімуті, а через рік, 18 липня 1929 року спущено на воду. Ще два роки пішло на те, щоб добудувати корабель на плаву. Назву «Ексетер» крейсер отримав у пам'ять кількох англійських лінійних кораблів, названих на честь Ексетера — столиці графства Девоншир.

Крейсер будувався два роки по тому, як був спущений на воду однотипний йому «Йорк», отже, при будуванні був урахований досвід експлуатації останнього. Його ширину збільшили на 30 см (1 фут) — для того, щоб компенсувати збільшення навантаження нагорі, а димоходи зсунули назад від машинного відділу, що уможливило віддалити прямі димарі від капітанського містка (на «Йорку» були нахилені димарі, унаслідок необхідності правильного відводу топочних газів). У результаті щогли встановили прямо, а кормову щоглу зробили товстішою, що поліпшило вигляд корабля. Головним озброєнням крейсера були 6 восьмидюймових (203-мм) гармат Mk VIII, розміщених у трьох гарматних баштах: двох у носовій і одній у кормовій частині. Оскільки верх башти виявився недостатньо міцним для розташовування літакової катапульти як у «Йорка», «Ексетер» отримав пару катапульт, які розходились під кутом з середини корабля, окрім того, з правого борту встановили підіймальний кран для піднімання гідролітака з поверхні води. Отже, це уможливило розташувати нижче капітанський місток, сучасне і завершене конструкторське рішення якого було використано при будівництві майбутніх крейсерів.

Модернізація[ред. | ред. код]

У 1932 році «Ексетеру» додали бортову обшивку до верхньої палуби, щоб закрити відкриту головну палубу так само, як палубу на кормі (на відміну від кораблів класу «Каунті», кораблі класу «Йорк» не були гладкопалубними). Це дало додаткові закриті житлові та робочі простори. У 1935 році крейсер озброїли зчетвереними кулеметами «Вікерс» і двофунтовими гарматами QF. Після перероблень на початку війни, ремонтів (після бою з «Графом Шпее») і генерального переобладнання капітанський місток став ширшим, чотиридюймові гармати були замінені спарованими гарматами Mark XVI на кругових установках Mark XIX; зроблені закриті установки («діжки») для автоматичних зенітних гармат «Ерлікон», встановлених нагорі середньої і кормової гарматних башт. Встановлений спостережний повітряний радар типу 286 вимусив замінити прості щогли масивними триніжками: на одному була розташована передавальна, на другому — приймальна антена. Радар управління вогнем типу 286 був розташований у башточці нагорі капітанського містка, щоб спостерігати за противником і коректувати вогонь. Для нового гідролітака «Supermarine Walrus» переобладнали катапультний пристрій та підіймальний кран.

Служба[ред. | ред. код]

По завершенні будівництва «Ексетер» приєднався до Другої крейсерської ескадри у складі Атлантичного флоту, де він служив у 1931—1935 роках. У 1934 році був призначений на службу до американського і вест-індійського гарнізону, де і залишався до 1939 року. Під час другої італо-ефіопської війни 1935—1936 років крейсер тимчасово знаходився на Середземному морі.

«Ексетер» у битві біля Ла-Плати

З початком Другої Світової війни увійшов до складу Південноамериканського з'єднання, флагманом якого був крейсер «Камберленд» з комодором Генрі Гарвудом на чолі. Разом з двома легкими крейсерами класу «Ліндер» — «Аякс» (Ajax) і «Ахіллес» (Achilles), «Ексетер» взяв участь у бою з німецьким «кишеньковим» лінкором «Адмірал граф Шпее» у битві біля Ла-Плати 13 грудня 1939 року. «Ексетер» обстрілював лінкор з одного борту, «Аякс» і «Ахіллес» — з другого. Бій закінчився втечею німецького корабля. У цій битві «Ексетер» отримав сім влучень німецьких 283-мм фугасних снарядів і окрім того, значні осколкові пошкодження. Загинуло 61 моряків і 23 було поранено. Всі три восьмидюймові установки були виведені з ладу, швидкість впала до 18 вузлів (33 км/год), змусивши крейсер відмовитись від продовження бою.

«Ексетер» вирушив до Порт-Стенлі на Фолклендських островах для термінового ремонту, який тривав до січня 1940 року. Певний час навіть розглядалась можливість перетворення крейсера на блокшив (плавну казарму). Проте, остаточною ухвалою він був визнаний придатним для військово-морської служби і був відправлений до Девонпорта для подальшого ремонту і модернізації, які тривали з лютого 1940 року до березня 1941 року. 10 березня, під час ремонту, у шпиталі Солтеша від задавненого поранення помирає його командир В. Н. Т. Бекетт, якраз у той день, коли крейсер мав знову стати до ладу Британського флоту. Новим командиром став капітан Олівер Лауден Гордон. По завершенні ремонту та модернізації «Ексетер» став найсучаснішим важким крейсером у всьому Королівському флоті, він утримував це звання місяць, перш ніж його заступив важкий крейсер «Лондон», який теж закінчив модернізацію.

«Ексетер» біля берегів Суматри

По поверненні на флот у 1941 році крейсер був призначений для охорони атлантичних конвоїв, у тому числі конвою WS-8B на Середній Схід під час полювання німецького лінкора «Бісмарк». Потім він вирушає на Далекий Схід.

Після вступу Японської імперії у війну у грудні 1940 року, «Ексетер» увійшов до складу військово-морських сил ABDA, призначених для захисту голландської Ост-Індії (Індонезії) від японського вторгнення.

Загибель[ред. | ред. код]

27 лютого 1942 року «Ексетер» був пошкоджений у битві у Яванському морі, де він отримав влучення восьмидюймового снаряда в котельню. Есмінець «Електра», який прикривав його відхід, був потоплений японцями. Крейсеру було наказано йти до Сурабаї на ремонт у супроводі двох есмінців: «Поуп» і «Енкаунтер». Два дні по тому, уранці 1 березня 1942 року, намагаючись дістатися Зондської протоки, він був перехоплений японськими важкими крейсерами «Наті», «Гагуро», «Міоко» і «Асігара», есмінцями «Акебоно», «Інадзума», «Ямакадзе» і «Кавакадзе». Битва японських кораблів з пораненим крейсером отримала назву Другої битви в Яванському морі.

Потоплення «Ексетера». Японський аерознімок

«Ексетер» був сильно пошкоджений вогнем японців, пряме влучення снаряда спричинило повну втрату ходу. Заповнення водою відсіків досягло критичної позначки і незабаром крейсер почав тонути, кренячись на лівий борт. У той же час він був уражений у правий борт двома торпедами з есмінця «Інадзума»[1]. «Ексетер» затонув близько полудня, кораблі його супроводу, есмінці «Енкаунтер» і «Поуп» також були знищені. «Поуп» спочатку зумів уникнути сутички, але був потоплений атакою з повітря дві години по тому. Близько 800 моряків флоту союзників, у тому числі командир «Ексетера», капітан Олівер Гордон, були підібрані японцями і до кінця війни знаходилися у японському полоні. 153 моряки з команди «Ексетера» померли у полоні, ще троє після звільнення. У 1957 році були опубліковані мемуари О. Гордона — Fight It Out («Стій до кінця»), де він описує події під час командування «Ексетером» і перебування у полоні.

Місце, де знайшов останній притулок крейсер, було остаточно визначено у лютому 2007 року[2]. «Ексетер» лежить в індонезійських територіальних водах на глибині 60 м, у 90 милях на північний захід від острова Бавеан (05° 00' пів. ш., 111° 00' сх. д.) — це близько 60 миль від місця, вказаного його командиром О. Гордоном[3] (04° 38' пів. ш., 112° 28' сх. д.).

Примітки[ред. | ред. код]

  1. IJN Inazuma: Tabular Record of Movement. combinedfleet.com. Процитовано 19 April 2015. 
  2. Copping, Jasper (17 May 2008). Wartime naval legend HMS Exeter found off Java. Daily Telegraph. Процитовано 19 April 2015. 
  3. Wartime Naval Legend Found Off Java. Britain at War Magazine. July 2008. 

Джерела[ред. | ред. код]