HMS Undaunted (R53)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Андонтед» (R53)
HMS Undaunted (R53)
HMS Undaunted 1944 IWM FL 008812.jpg
Британський есмінець «Андонтед» на річці Мерсі. 28 лютого 1944
Служба
Тип/клас ескадрений міноносець типу «U»
Держава прапора Велика Британія Велика Британія
Належність  Військово-морські сили Великої Британії
На честь дев'ятий корабель флоту на ім'я «Андонтед»[Прим. 1]
Корабельня Cammell Laird, Беркенгед
Замовлено 12 червня 1941
Закладено 8 вересня 1942
Спущено на воду 19 липня 1943
Введено в експлуатацію 3 березня 1944
На службі 1944-1974
Перекваліфікований 1953—1954 роки перероблений на фрегат типу 15
Статус у липні 1974 року виведений до резерву; 1978 році використаний як корабель-мішень для стрільби есмінця «Норфолк» протикорабельними ракетами Exocet та ЗРК «Сіслаг» і «Сікет»; остаточно затоплений ПЧ «Свіфтшур»
Нагороди 2 бойових відзнаки[Прим. 2][1]
Бойовий досвід Друга світова війна
Кампанія в Арктиці
* Операція «Тангстен»
Операція «Нептун»
Середземномор'я
Мальтійські конвої
Війна на Тихому океані
* Операція «Робсон»
* Операція «Лентіл»
* Операція «Меридіан»
* Битва за Окінаву
Ідентифікація
Параметри
Тоннаж 1 806 тонн/2 091 тонн (стандартна)
Довжина 111 м
Ширина 10,87 м
Осадка 3 м
Технічні дані
Рухова установка 2 × парових турбіни Parsons
3 × парових котли Admiralty
Гвинти 2
Потужність 40 000 к.с.
Швидкість 37 вузлів (69 км/год)
Дальність плавання 4 860 миль (9 000 км) на швидкості 29 вузлів
Екіпаж 180 офіцерів та матросів
Озброєння
Артилерія 4 × 120-мм гармати QF Mark XII
Торпедно-мінне озброєння 8 (2 × 4) × 533-мм торпедних апаратів
20 глибинних бомб
Зенітне озброєння 2 (1 × 2) × 40-мм зенітних гармат Bofors L60
6 (2 × 2; 2 × 1) × 20-мм автоматичних зенітних гармат «Ерлікон»

«Андонтед» (англ. HMS Undaunted (R53) — військовий корабель, ескадрений міноносець типу «U» Королівського військово-морського флоту Великої Британії часів Другої світової та Холодної воєн.

Ескадрений міноносець «Андонтед» закладений 8 вересня 1942 року на верфі компанії Swan Hunter у Тайн-енд-Вірі. 19 липня 1943 року він був спущений на воду, а 3 березня 1944 року увійшов до складу Королівських ВМС Великої Британії. Есмінець брав участь у бойових діях на морі в Другій світовій війні, бився у Північній Атлантиці біля берегів Франції, Англії та Норвегії, забезпечував висадку союзників у Нормандії, діяв на Середземному морі, на Тихому океані. За проявлену мужність та стійкість у боях бойовий корабель заохочений двома бойовими відзнаками[1].

Бойовий шлях[ред. | ред. код]

1944[ред. | ред. код]

30 березня 1944 року есмінець увійшов до складу сил, що готувались до проведення операції «Тангстен»[Прим. 3] — атаці палубною авіацією королівського військово-морського флоту Великої Британії німецького лінкора «Тірпіц», здійснена 3 квітня 1944 року. Британське командування побоювалося, що цей єдиний лінкор, що лишився у німців і переховувався в Алта-фіорді, після ремонту знову стане загрозою стратегічно важливим арктичним конвоям, які доставляли вантажі до Радянського Союзу. Знищення лінкора дозволило б звільнити кілька важких бойових кораблів, що дислокувалися у Північному морі для протидії «Тірпіцу». 3 квітня літаки з п'яти авіаносців завдали удару по «Тірпіцу». Британські льотчики на 42 пікіруючих бомбардувальниках Fairey Barracuda у супроводі 80 винищувачів зустріли серйозний опір німців. Й хоча п'ятнадцять авіабомб вразили ціль, німецькому лінійному кораблю не були завдані суттєвих збитків. Через два місяці він знову увійшов до строю. Втрати британців склали чотири літаки, дев'ять льотчиків загинули.

«Андонтед» разом з іншими кораблями залучався до забезпечення операції «Нептун» і діяв з групою «G» прикриття плацдарму «Сорд»[Прим. 4]. 7 червня (D-Day + 1) на борт мінного загороджувача «Аполло» здійснили посадку Верховний головнокомандувач союзників генерал Дуайта Д. Ейзенхауер, командувач військово-морськими силами адмірал Бертрам Рамсей, генерал Бернард Лоу Монтгомері та офіцери штабу SHAEF, для проведення рекогносцировки зони висадки союзних військ у Нормандії. На жаль, під час руху мінний загороджувач налетів на мілину, пошкодив свої гвинти, тому його пасажирів перевели до есмінця «Андонтед».

Після завершення Нормандської операції есмінець «Андонтед» визначили для подальшої служби на Тихий океан. У вересні-жовтні 1944 року корабель проходив плановий ремонт у доках Англії. 22 листопада, після здійснення переходу, прибув до Тринкомалі, де увійшов до складу сил британського тихоокеанського флоту.

20 грудня 1944 року британська оперативна група діяла в рамках операції «Робсон»[en][Прим. 5], завдавши повітряних ударів по комплексу нафтоочисних споруд у Пангкалан Брандант на Суматрі.

1945[ред. | ред. код]

4 січня 1945 року 63-тя об'єднана оперативна група британського флоту[Прим. 6] завдала потужного удару по нафтопереробній інфраструктурі у Пангкаланзі на Суматрі, де хазяйнували японські окупанти.

24 січня 1945 року британці провели черговий наліт у ході операції «Меридіан»[en][Прим. 7] на об'єкти нафтової промисловості в Палембанг.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Critchley, Mike (1982). British Warships Since 1945: Part 3: Destroyers. Liskeard, UK: Maritime Books. ISBN 0-9506323-9-2. 
  • Raven, Alan; Roberts, John (1978). War Built Destroyers O to Z Classes. London: Bivouac Books. ISBN 0-85680-010-4. 
  • Whitley, M. J. (1988). Destroyers of World War 2. Annapolis, Maryland: Naval Institute Press. ISBN 0-87021-326-1. 

Примітки[ред. | ред. код]

Виноски
  1. У перекладі Безстрашний.
  2. 2 бойових відзнак за участь у кампаніях та битвах: за висадку в Нормандії (1944), за битву за Окінаву (1945).
  3. Загалом до операції «Тангстен» залучались: лінкори «Герцог Йоркський» під прапором адмірала Б. Фрезера та «Енсон» під прапором віце-адмірала Г.Мура, 6 авіаносців «Вікторіос», «Фьюріос», «Імперор», «Фенсер», «Серчер» та «Персьюер», 4 крейсери: «Белфаст», «Рояліст», «Шеффілд» і «Ямайка»; 16 есмінців «Віджілент», «Вейкфул», «Віраго», «Верулам», «Матчлес», «Марна», «Метеор», «Мілн», «Урса», «Андонтед», «Онслот», «Джавелін», «Свіфт», канадські «Алгонкін» і «Сіу», польський «Піорун».
  4. Склад групи «G»: есмінці: «Андонтед», «Джервіс», «Кеттісток», «Пітчлі», «Коттесмор», «Краков'як».
  5. Склад сил, що залучались до операції «Робсон»: 2 авіаносці «Індомітебл» і «Іластріас», крейсери «Аргонаут», «Блек Прінс» і «Ньюкасл»; есмінці: «Кемпенфельт», «Вейкфул», «Вессекс», «Вірлвінд», «Вранглер», «Вірлвінд», «Вейгер» та «Хвелп», а також танкер RFA «Вейв Кінг».
  6. Склад сил, що залучались до операції «Лентіл»: 3 авіаносці «Індіфатігебл», «Вікторіос» та «Індомітебл»; важкий крейсер «Саффолк», легкі крейсери «Аргонаут», «Цейлон», «Блек Прінс»; есмінці: «Гренвіль», «Андін», «Урса», «Андонтед», «Кемпенфельт», «Вейгер» та «Хвелп»; танкери RFA «Вейв Кінг», RFA «Екодейл» і «Емпайр Салведж».
  7. Склад сил, що залучались до операції «Меридіан»: 4 авіаносці «Індіфатігебл», «Вікторіос», «Індомітебл» і «Іластріас», лінійний корабель «Кінг Джордж V», легкі крейсери «Аргонаут», «Цейлон», «Блек Прінс» і «Евріал»; есмінці: «Гренвіль», «Андін», «Урса», «Андонтед», «Кемпенфельт», «Вейкфул», «Вессекс», «Арчін», «Вірлвінд», «Вейгер» та «Хвелп»; танкери RFA «Вейв Кінг», RFA «Екодейл» і «Емпайр Салведж».
Джерела