Half-Life (серія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Серія Half-Life

Помаранчева лямбда, символ серії
Жанр Шутер від першої особи
Головоломка від першої особи
Розробник Valve Software
Gearbox Software
Taito Corporation
Видавець Valve Corporation
Electronic Arts
Sierra Entertainment
Платформи Microsoft Windows
Linux
OS X
Taito Type X+
Xbox
Xbox 360
PlayStation 2
PlayStation 3
Shield Portable (Android)
Перша гра Half-Life
19 листопада 1998
Остання гра Half-Life: Alyx
23 березня 2020
Офіційний сайт

Half-Life — серія відеоігор жанру шутера від першої особи, розроблених компанією Valve. Включає в себе дві підсерії — Half-Life і Portal, та низку побічних ігор. Офіційним символом серії є грецька літера λ (лямбда).

Сюжети ігор основної серії прямо чи опосередковано обертається навколо пригод доктора Гордона Фрімена, котрий стає єдиним, хто може врятувати Землю від поневолення прибульцями з інших світів.

Серія популярна завдяки видатному дизайну, різноманітному ігровому процесу й незвичайній подачі історії — гравцеві доводиться особисто розбиратися в ситуації та, використовуючи виявлені факти, намагатися зрозуміти, що відбулося й відбувається в навколишньому світі.

Кожна гра основної серії отримувала схвалення критиків та здобувала вищі нагороди від ігрових видань і виставок.

Загальний огляд[ред. | ред. код]

Гордон Фрімен бореться з прибульцями (оригінальна Half-Life)

Сюжети основних ігор серії пропонують гравцеві взяти на себе роль доктора Гордона Фрімена, котрий виявляється втягненим у масштабну війну між людьми та високорозвиненими прибульцями з інших світів, що задумали поневолити Землю.

Ігри серії є шутерами від першої особи, що комбінується із вирішеннями нескладних головоломок (відкриття замкнених дверей, підняття моста для проїзду автомобіля тощо). Ігри є лінійними та, більшою мірою, заснованими на скриптах. Тобто поява й поводження ворогів, «випадкова» втрата зброї або розігрування чергової сцени запрограмовані в грі та викликаються в заздалегідь передбачений розробниками момент.

Незвичайний і оригінальний спосіб подачі сюжету ігор серії. На відміну від багатьох інших ігор, сюжет не розкривається перед гравцем повністю. Щоб зрозуміти всю суть гри, гравцеві потрібно вивчати навколишню його обстановку й уважно слухати діалоги персонажів (тобто гравець одержує інформацію одночасно з головним героєм), щоб після цього спробувати скласти для себе загальну картину світу гри.

Головні герої[ред. | ред. код]

 • Гордон Фрімен у Half-Life 2
  Гордон Фрімен — головний герой у серії. Він фізик-теоретик, що працював у дослідному комплексі «Чорна Меза» і після аварії в ньому намагався вибратися з лабораторії, але в підсумку врятував світ від вторгнення прибульців з паралельного виміру Зен. У Half-Life 2 Гордон зненацька отямлюється через багато років і стає подобою месії для людей, які покладають на нього місію звільнити Землю від багаторічного поневолення Альянсом. Фрімен є дуже важливою людиною для загадкового G-Man'а, котрий навіть наймає на роботу Фрімена наприкінці першої частини. Цікавим моментом є те, що Фрімен не вимовляє ні слова за увесь час гри.
 • Алікс Венс — одна з головних персонажів у серії, починаючи з Half-Life 2. Алікс є єдиною дочкою гарного друга Фрімена Ілая Венса, ученого із Чорної Мези. За сюжетом Алікс часто допомагає Гордонові й складає йому компанію. В Episode 2 G-Man дає зрозуміти, що має на Алікс великі плани і тільки тому врятував її з «Чорної Мези».
 • Едріан Шепард — головний герой аддону Opposing Force. Шепард є оперативником спецпідрозділу HECU, що прибув до «Чорної Мези» з метою її повного зачищення від прибульців. Але незабаром він відривається від своєї групи й розуміє, що повинен вибиратися з комплексу самотужки. Однак, незабаром Шепард рятує землю від вторгнення раси Х і потрапляє до рук G-Man'а, котрий поміщає Шепарда у стазис для використання в майбутньому.
 • Барні Калхаун — головний герой аддону Blue Shift і один із ключових персонажів у серії, починаючи з Half-Life 2. У «Чорній Мезі» Барні працював звичайним охоронцем, і після інциденту разом із групою вчених намагався живим вибратися з комплексу. У Half-Life 2 Барні стає шпигуном, прикидаючись солдатом Альянсу, а пізніше відкрито приєднується до опору.
 • Колетт Грін і Джина Крос — героїні третього аддону Decay. Грін і Крос були колегами Фрімена у «Чорній Мезі», а після інциденту віддалено допомагали йому в його пригоді.
 • G-Man — загадковий чоловік, який спостерігає за рештою героїв і втручається в критичні моменти.

Ігри[ред. | ред. код]

Half-Life: AlyxBridge Constructor PortalPortal 2Portal: Still AliveHalf-Life 2: Episode TwoPortalPortal: First SliceHalf-Life 2: SurvivorHalf-Life 2: Episode OneHafl-Life: Source#Багатокористувацька граHalf-Life 2: Lost CoastHalf-Life 2: DeathmatchHalf-Life 2Half-Life: SourceHalf-Life: DecayHalf-Life: Blue ShiftHalf-Life: Opposing ForceHalf-Life: UplinkHalf-LifeHalf-Life: Day One

Серія Half-Life[ред. | ред. код]

 • Half-Life — перша гра серії, що вперше була випущена 19 листопада 1998 року. Під час проведення професором Гордоном Фріменом важливого експерименту в комплексі «Чорна Меза», щось іде не так, і у наш світ проникають істоти з паралельного світу Зен. Завдяки своєму сучасному костюму для проведення випробувань, Фрімену вдається вижити, і він стає єдиним, хто може закрити портал і врятувати Землю.
  • Half-Life: Uplink — демо-версія Half-Life, що включає рівень, у підсумку вирізаний з фінальної версії гри. Сюжет рівня зав'язаний на тім, що Фрімену потрібно послати електронний сигнал, щоб відкрити двері в комплекс Лямбда.
  • Half-Life: Day One — демо-версія Half-Life, що містить частину вирізаного контенту та дещо відрізняється у геймплеї.
  • Half-Life: Source — офіційний порт першої частини на рушієві Source.
  • Black Mesa — частковий рімейк Half-Life, розроблений Crowbar Collective та випущений 14 вересня 2012 року. Фінальна версія гри разом із закінченим останнім рівнем Xen побачила світ у Steam 6 березня 2020 року [1].
 • Half-Life: Opposing Force — доповнення, випущене 19 листопада 1999 року. Сюжет розвивається паралельно з сюжетом Half-Life. Капрал Едріан Шепард у складі підрозділу HECU вирушає до «Чорної Мези» із завданням — знищити в ній весь персонал комплексу. Однак, у самому комплексі загони спецпризначенців виявляють прибульців з іншого світу, які багато в чому перевершують їх.
 • Half-Life: Blue Shift — доповнення, яке вийшло 12 червня 2001 року. Сюжет гри так само, як і Opposing Force, відбувається паралельно із першою грою. Один з багатьох охоронців Чорної Мези на ім'я Барні Калхаун опиняється в наповненій прибульцями лабораторії. У компанії з декількома вченими він намагається вибратися із «Чорної Мези».
 • Half-Life: Decay — останнє доповнення до оригінальної гри, що спочатку вийшло на PlayStation 2 14 листопада 2001 року, а потім була неофіційно портоване українськими ентузіастами на ПК. Знову зображує події Half-Life з іншої точки зору. Головні герої гри — колеги Фрімена, доктори Джина Крос і Колетт Грін, які в міру своїх сил намагаються допомогти Гордонові добратися до комплексу «Лямбда».

Серія Half-Life 2[ред. | ред. код]

 • Half-Life 2 — продовження, випущене 16 листопада 2004 року. Гордон Фрімен опиняється через кілька років після фіналу Half-Life в місті Сіті 17 і довідається, що Земля захоплена Альянсом прибульців. На планеті встановлено антиутопічний лад, на чолі якого стоїть колишній керівник «Чорної Мези» — Воллес Брін. Гордон зустрічає колишніх знайомих і нову подругу Алікс Венс та повсюдно спостерігає руйнівний вплив Альянсу і режиму Бріна. Він знову бере в руки зброю, щоб протистояти загарбникам і звільнити Землю від їхньої диктатури.
  • Half-Life 2: Lost Coast — рівень-демонстрація оновлених можливостей рушія Source. Показує чергову пригоду Фрімена, де він опиняється біля рибальського містечка та повинен зупинити встановлену неподалік зброю Альянсу.
 • Half-Life 2: Episode One — доповнення, що вийшло 1 червня 2006 року. Після фіналу першого епізоду, починається масштабне повстання. Головна споруда Сіті 17, Цитадель, перебуває в критичному стані, і Фрімен повинен відстрочити її вибух, щоб із міста змогло врятуватись якнайбільше людей. В цьому йому практично постійно допомагає одна з повстанців, Алікс Венс. В ході своїх подорожей обоє дізнаються, що Альянс готує нове вторгнення для придушення повстання.
 • Half-Life 2: Episode Two — доповнення, випущене 10 жовтня 2007 року, останнє для Half-Life 2. Після втечі з Сіті 17 і вибуху Цитаделі Алікс з Гордоном змушені ховатися від сил Альянсу, кинутих на їхні пошуки. Вони пробують дістатися до нової бази повстанців, «Білого гаю», щоб встигнути завадити вторгненню основних сил Альянсу на Землю.
 • Half-Life 2: Episode Three — очікуване продовження, яке повинне завершити історію Гордона Фрімена. Тривалий час не надходило жодних офіційних і чітких заяв щодо розвитку проєкту. 25 серпня 2017 року сценарист Марк Лейдлоу виклав свої ідеї щодо сюжету Episode Three. Згідно його бачення, Гордон і Алікс мали б вирушити в Антарктику на пошуки корабля «Борей», оснащеного технологією вільного переміщення в часі, просторі та між паралельними світами. Їхньою метою було б знищити «Борей», щоб він не дістався ворогу, та зруйнувати антарктичну базу Альянсу. Фінал мав лишитися відкритим[2].
 • Half-Life: Alyx — розроблена для ПК з шоломами віртуальної реальності, вихід відбувся 23 березня 2020 року. Події розгортаються за 5 років до початку Half-Life 2. Алікс за завданням батька вирушає знайти таємничу зброю «Сховище», не здогадуючись як це змінить долю всіх її близьких[3].

Серія Portal[ред. | ред. код]

Докладніше: Portal (серія)
 • Portal — окрема гра, що вийшла 10 жовтня 2007 року. Історія гри розгортається в лабораторії Aperture Science, якою керує штучний інтелект GLaDOS. Головна героїня, Челл, використовуючи пристрій для створення порталів, за завданням GLaDOS проводить випробування цього пристрою й проходить лабіринт, наповнений пастками й головоломками.
  • Portal: Still Alive — самостійне перевидання гри для платформи Xbox Live Arcade.
 • Portal 2 — продовження Portal, випущене 19 квітня 2011 року, де Челл прокидається від анабіозу в тій же лабораторії через багато років. Штучний інтелект продовжує залучати її до експериментів, поки сам не опиняється в небезпеці. Челл досліджує минуле лабораторії та дізнається про інший бік GLADOS.
 • Bridge Constructor Portal — побічна гра-головоломка, випущена 20 грудня 2017 року. Метою в ній є прокласти для співробітників «Лабораторії досліджень порталів» безпечний шлях крізь тестові камери.

Інші ігри[ред. | ред. код]

 • Deathmatch Classic — багатокористувацька модифікація Half-Life, випущена 2001 року. Гравці у ній в ролі персонажів Half-Life б'ються один з одним на спеціальних картах.
  • Half-Life Deathmatch: Source — Deathmatch Classic, перенесена на рушій Source. Вийшла 2005 року.
 • Half-Life 2: Deathmatch — багатокористувацька гра на основі Half-Life 2, де гравці б'ються один з одним в ролі персонажів оригінальної гри. Вийшла 2004 року.
 • Half-Life 2: Survivor — аркадна версія Half-Life 2, випущена в Японії для ігрових автоматів Type X. Відрізняється від оригіналу спрощеним ігровим процесом, зокрема відсутністю головоломок.
 • Portal Pinball — пінбол у тематиці Portal, випущений Zen Studios 2015 року.
 • Codename: Gordon — двовимірна флеш-гра жанру «біжи і стріляй» за мотивами Half-Life 2. Вийшла 2004 року.
 • Prospekt — неофіційне продовження Half-Life: Opposing Force, розроблене однією людиною, Річардом Сібруком, яке показує нові пригоди Едріана Шепарда паралельно до Half-Life 2. Розробку було схвалено Valve і гра вийшла в Steam 18 лютого 2016 року[4][5].
 • Hunt Down The Freeman — глобальна модифікація для Half-Life 2, створена студією Royal Rudius Entertainment і видана 24 лютого 2018 року. Сюжет зображає історію сержанта Мітчелла впродовж кількох років, паралельно до подій Half-Life і Half-Life 2. Він прагне помститись Гордонові Фрімену за загибель товаришів, для чого укладає небезпечну угоду[6].

Супутня продукція[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

 • «Half-Life 2: Raising the Bar» — книга Девіда Годжсона, видана Prima Games в листопаді 2004 року. Описує історію розвитку ігор Half-Life, Team Fortress, Day of Defeat, Counter-Strike, Counter-Strike: Source і Half-Life 2. На сторінках книги розробники цих ігор подають коментарі щодо своїх робіт, опис попередніх концепцій, виключеного з оригінальних ігор контенту, джерел натхнення[7].
 • «Portal 2: Lab Rat» — комікс за мотивами Portal, який пов'язує першу і другу ігри серії. Вводить у світ гри співробітника Aperture Science Дага Ратмена, малюнки і нотатки якого можна знайти впродовж сюжету Portal[8].

Фільми[ред. | ред. код]

Офіційні екранізації Half-Life і Portal, режисером яких обрано Джефрі Джейкоба Абрамса, перебувають на нез'ясованому етапі створення[9][10]. Проте за мотивами ігор існують фанатські фільми, схвалені Valve:

 • «Half-Life: Escape from City 17» — короткометражний фільм у трьох епізодах (третій не був завершений), сторений канадськими ентузіастами з команди «The Purchase Brothers» впродовж 2009—2011 років. Фільм присвячений боротьбі повстанців проти Альянсу, його події розгортаються в Сіті 17 та околицях паралельно до подій ігор Half-Life 2: Episode One та Half-Life 2: Episode Two[11][12][13][14].
 • «Freeman's days» — фільм російських фанатів серії з Калуги 2013 року, який переповідає події першої глави Half-Life 2, переплітаючи їх з історією повстанців. Місцями він по-своєму трактує сюжет гри, відходячи від канонічних зображень і уточнює події на розсуд творців[15][16].
  • «Freeman's days: Seventh Hour» — запланований приквел, присвячений боротьбі повстанців проти Альянсу через кілька років після його вторгнення на Землю[17].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Black Mesa: Re-visit the world that started the Half-Life continuum. www.blackmesasource.com. Архів оригіналу за 13 квітня 2018. Процитовано 19 лютого 2016. 
 2. Makuch, Eddie (24 серпня 2017). Half-Life Writer Shares Episode 3 Details. GameSpot (амер.). Архів оригіналу за 25 серпня 2017. Процитовано 25 серпня 2017. 
 3. Заощадьте 10%, купуючи Half-Life: Alyx у Steam. store.steampowered.com (укр.). Архів оригіналу за 19 квітня 2020. Процитовано 21 листопада 2019. 
 4. Prospekt у Steam. store.steampowered.com. Архів оригіналу за 19 лютого 2016. Процитовано 19 лютого 2016. 
 5. Seabrook, Richard. Prospekt. prospektgame.com. Архів оригіналу за 1 березня 2016. Процитовано 19 лютого 2016. 
 6. Hunt Down The Freeman у Steam. store.steampowered.com (укр.). Архів оригіналу за 24 березня 2020. Процитовано 24 березня 2020. 
 7. HALF-LIFE 2: RAISING THE BAR BOOK. Steam Store. Архів оригіналу за 16 квітня 2009. 
 8. OEMING, MICHAEL AVON (6 квітня 2011). EXPANDING THE WORLD OF PORTAL 2. IGN. 
 9. Valve working with J.J. Abrams' Bad Robot on game and movie collaborations. Engadget. Архів оригіналу за 21 вересня 2017. Процитовано 22 серпня 2016. 
 10. Portal, the Movie: Valve, J.J. Abrams Team Up for Future Games, Films (амер.). Архів оригіналу за 22 серпня 2016. Процитовано 22 серпня 2016. 
 11. WebCite query result: The short film Escape from City 17: Part One. www.webcitation.org. Архів оригіналу за 7 червня 2017. Процитовано 22 серпня 2016. 
 12. PurchaseBrothers (23 серпня 2013). Escape From City 17 - Part One. Архів оригіналу за 20 лютого 2009. Процитовано 22 серпня 2016. 
 13. PurchaseBrothers (24 серпня 2011). Escape From City 17 - Part Two. Архів оригіналу за 29 серпня 2016. Процитовано 22 серпня 2016. 
 14. PurchaseBrothers (12 жовтня 2009). New Escape From City 17 Teaser. Архів оригіналу за 29 серпня 2016. Процитовано 22 серпня 2016. 
 15. Дни Фримена. День 1 (2013) — отзывы — КиноПоиск. Архів оригіналу за 14 жовтня 2016. Процитовано 22 серпня 2016. 
 16. Freeman`s Days - Фильм Freeman`s Days: Day One. freemans-days.ru. Архів оригіналу за 20 вересня 2016. Процитовано 22 серпня 2016. 
 17. Freeman`s Days: Seventh Hour. 7th.freemansdays.ru. Архів оригіналу за 26 серпня 2016. Процитовано 22 серпня 2016. 

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

 • David SJ. Hodgson Half-life 2: Raising the Bar, Valve, Prima Games. — 2004, — 287 с. ISBN 0761543643, 9780761543640.