Half-Life (серія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Серія Half-Life
Orange lambda.svg
Half-Life Series Logo.png
Помаранчева лямбда, символ серії
Жанр Шутер від першої особи
Головоломка від першої особи
Розробник Valve Software
Gearbox Software
Taito Corporation
Видавці Valve Corporation
Electronic Arts
Sierra Entertainment
Платформи Microsoft Windows
Linux
OS X
Taito Type X+
Xbox
Xbox 360
PlayStation 2
PlayStation 3
Shield Portable (Android)
Перша гра Half-Life / 19 листопада 1998
Остання гра Portal 2 / 19 квітня 2011
Офіційний сайт

Half-Life — серія відеоігор у жанрі шутера від першої особи, розроблених компанією Valve. Офіційним символом серії є грецька літера λ (лямбда).

Сюжети всіх ігор серії відбуваються навколо пригод доктора Гордона Фрімена, котрий стає єдиним, хто може врятувати Землю від поневолення інопланетян.

Серія популярна завдяки чудовому дизайну, різноманітному геймплею й незвичайній подачі історії — гравцеві доводиться особисто розбиратися в ситуації та, використовуючи виявлені факти, намагатися зрозуміти, що відбулося й відбувається в навколишньому світі.

Гри серії завжди схвально зустрічаються критиками й одержують вищі нагороди від ігрових видань і виставок.

Огляд[ред.ред. код]

Сюжети більшості ігор серії пропонують гравцеві взяти на себе роль доктора Гордона Фрімена, котрий виявляється утягненим у масштабну війну між людьми та високорозвиненою інопланетною расою, що задумала поневолити Землю.

Гри серії представляють із себе шутери від першої особи, розведені рішенням нескладних головоломок (відкриття замкнених дверей, підняття моста для проїзду поїзду й т.п. ). Ігри є лінійними й, по більшій частині, заснованими на скриптах. Тобто поява й поводження ворогів, «випадкова» втрата зброї або розігрування чергової сцени запрограмовано в грі й викликається в заздалегідь передбачений розробниками момент.

Незвичайний і оригінальний спосіб подачі сюжета в серії. На відміну від багатьох інших ігор, сюжет не розкривається перед гравцем повністю. Щоб зрозуміти всю суть гри, гравцеві потрібно вивчати навколишню його обстановку й уважно слухати діалоги персонажів (тобто гравець одержує інформацію одночасно з головним героєм), щоб після цього спробувати скласти для себе загальну картину світу гри.

Головні герої[ред.ред. код]

 • Гордон Фріменголовний герой у серії. Він фізик-теоретик, що працював у Чорній Мезі й після інциденту намагався вибратися з лабораторії, але в підсумку врятував світ від вторгнення прибульців з паралельного виміру Зен. У Half-Life 2 Гордон зненацька стає подобою мессії для людей, які покладають на нього місію звільнити Землю від поневолення Альянсу. Фрімен є дуже важливою людиною для G-Man'а, що навіть наймає на роботу Фрімена наприкінці першої частини. Цікавим моментом є те, що Фрімен не вимовляє ні слова за увесь час гри.
 • Алікс Венс — одна з головних персонажів у серії, починаючи з Half-Life 2. Алікс є єдиною дочкою гарного друга Фрімена Ілая Венса, ученого із Чорної Мези. По сюжету Алікс часто допомагає Гордонові й складає йому компанію. В Episode 2 G-Man дає зрозуміти, що має на Алікс великі плани й тільки тому врятував її з Чорної Мези.
 • Адріан Шепард — головний герой аддона Opposing Force. Шепард є оперативником спецпідрозділу HECU, що прибуло в Чорну Мезу з метою її повного зачищення від інопланетян. Але незабаром він відривається від своєї групи й розуміє, що повинен вибиратися з комплексу самотужки. Однак, незабаром Шепард рятує землю від вторгнення раси Х й попадає в руки G-Man'а, що поміщає Шепарда у стазис.
 • Барні Калхаун — головний герой аддона Blue Shift і один із ключових персонажів у серії, починаючи з Half-Life 2. У Чорній Мезі Барні працював звичайним охоронцем, і після інциденту він разом із групою вчених намагався живим вибратися з комплексу. У Half-Life 2 Барні стає шпигуном, прикидаючись солдатом Альянсу, а пізніше приєднується до опору.
 • Колетт Грін і Джина Крос — героїні третього аддона Decay. Грін і Крос були колегами Фрімена у Чорній Мезі, а після інциденту віддалено допомагали йому в його пригоді.

Ігри[ред.ред. код]

Portal 2 Portal: Still Alive Half-Life 2: Episode Two Portal Portal: First Slice Half-Life 2: Survivor Half-Life 2: Episode One Hafl-Life: Source#Багатокористувацька гра Half-Life 2: Lost Coast Half-Life 2: Deathmatch Half-Life 2 Half-Life: Source Half-Life: Decay Half-Life: Blue Shift Half-Life: Opposing Force Half-Life: Uplink Half-Life Half-Life: Day One

Ера Half-Life 1[ред.ред. код]

 • Half-Life — під час проведення професором Гордоном Фріменом важливого експерименту в комплексі «Чорна Меза», щось іде не так, і у наш світ проникають істоти з паралельного світу Зен. Завдяки своєму сучасному костюму для проведення випробувань, Фрімену вдається вижити, і він стає єдиним, хто може закрити портал і врятувати Землю.
  • Half-Life: Uplink — демоверсія Half-Life, що включає рівень, у підсумку вирізаний з фінальної версії гри. Сюжет рівня зав'язаний на тім, що Фрімену потрібно послати електронний сигнал, щоб відкрити двері в комплекс Лямбда.
  • Half-Life: Day One — демоверсія Half-Life, що містить частину вирізаного контенту та дещо відрізняється у геймплеї.
  • Half-Life: Source — офіційний порт першої частини на рушієві Source.
 • Half-Life: Opposing Force — сюжет розвивається паралельно з сюжетом Half-Life. Капрал Едріан Шепард у складі підрозділу HECU відправляється до Чорної Мези із завданням — знищити в ній весь персонал комплексу. Однак, у самому комплексі загони спецназу виявляють прибульців з іншого світу, які багато в чому перевершують їх по силі.
 • Half-Life: Blue Shift — сюжет гри так само, як і Opposing Force, відбувається паралельно першій грі. Один з багатьох охоронців Чорної Мези на ім'я Барні Калхаун опиняється в наповненої прибульцями лабораторії. У компанії з декількома вченими він намагається вибратися із Чорної Мези.
 • Half-Life: Decay — гра, що спочатку вийшла на PlayStation 2, а потім була неофіційно портована українськими ентузіастами на ПК. Знову зображує події Half-Life з іншої точки зору. Головні герої гри — колеги Фрімена, доктори Джина Крос і Колетт Грін, які в міру своїх сил намагаються допомогти Гордонові добратися до комплексу «Лямбда».

Ера Half-Life 2[ред.ред. код]

 • Half-Life 2 — Гордон Фрімен опиняється через кілька років після фіналу Half-Life в місті Сіті 17 і довідається, що Земля захоплена Альянсом прибульців. Він знову бере в руки зброю, щоб протистояти загарбникам і звільнити Землю від їхньої диктатури.
 • Half-Life 2: Episode One — Цитадель Сіті 17 перебуває в критичному стані, і Фрімен повинен відстрочити її вибух, щоб із міста змогло врятуватись якнайбільше людей. В цьому йому допомагає одна з постанців, Алікс Венс.
 • Half-Life 2: Episode Two — після втечі із Сіті 17 Алікс і Гордон змушені ховатися від сил Альянсу, кинутих на їхні пошуки, і спробувати добратися до нової бази повстанців, щоб попередити вторгнення основних сил Альянсу на Землю.
  • Half-Life 2: Episode Three (за офіційними даними у розробці).
  • Half-Life 2: Episode Four (відмінений епізод).
 • Portal — історія гри розгортається в таємничої «лабораторії дослідження порталів», якою керує штучний інтелект. Головна героїня, Челл, використовуючи пристрій для створення порталів, проводить випробування цього пристрою й проходить лабіринт, наповнений пастками й головоломками.
 • Portal 2 — продовження Portal, де Челл прокидається від анабіозу в тій же лабораторії через кілька років. Штучний інтелект продовжує залучати її до експерементів, поки сам не опиняється в небезпеці.