Halo: Combat Evolved

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Halo: Combat Evolved
Розробник Bungie Studios
Портування на Windows: Gearbox Software
Портування на Mac: MacSoft Games
Видавець Microsoft Game Studios
Наступна гра серії Halo 2
Дата випуску Xbox
15 листопада 2001
Windows
30 вересня 2003
Mac
3 грудня 2003
Жанр Шутер від першої особи
Вікові
рейтинги
ESRB: Mature (M)
OFLC: MA 15 +
CERO: C
Носії CD-ROM, DVD
Платформи Xbox, Windows ПК, Apple Macintosh
Режими гри Однокористувальницька гра, Кооперативна гра, Розрахована на багато користувачів гра
Системні
вимоги
733 МГц, 128 МБ ОЗУ, 32 МБ відеокарта
Керування Геймпад (Xbox), клавіатура і миша (ПК)

Halo: Combat Evolved — відеогра в жанрі FPS, розроблена фірмою Bungie та випущена в 2001 році компанією Microsoft. Спочатку була випущена для ігрової приставки Xbox. Рівно через 2 роки вийшла версія для ПК.

Сюжет[ред.ред. код]

Сюжет гри оповідає про війну людей (Космічні Сили Об'єднаних Націй) і ковенантів (спілки декількох інопланетних рас). Люди наполегливо, з усіх сил, борються, але все ж таки здають свої позиції на всіх фронтах. Останньою надією може стати проект Спартанець-II (SPARTAN-II) — суперлюдей, які покликані знищити ковенантів. Всі наукові сили з цього проекту базуються на планеті Річ. Але ковенанти знаходять Річ і знищують планету разом з новими спартанцями. Врятуватися вдається всього одному кораблю — «Pillar Of Autumn» («Стовп Осені»), саме в цьому кораблі транспортується останній вцілілий Спартанець — Master Chief (Джон-117). Відповідно до програми проекту, його було забрано військовими у віці 6 років, а його батькам залишили клона. Так що вони навіть не підозрюють про велику долю свого сина. Вибір припав саме на Джона за дуже розвинений інтелект, реакцію і спритність, не характерні для його ровесників. Він міг складати тризначні числа в розумі, міг передбачити на яку сторону впаде підкинута монета і багато іншого. Саме за нього належить грати. Корабель здійснює сліпий стрибок в гіперпростір і виходить з нього поряд з таємничим інопланетним артефактом під кодовою назвою Halo (Ореол — див. Гало) … Виявляється що дане кільце є священним місцем для ковенантів, та й корабель «Правда і Примирення» (Truth and Reconsilliation) ковенантів зумів відстежити стрибок «Стовпа Осені», і почав безжальну атаку на корабель. Їх дії змушують розморозити Майстра Чіфа і послати на інструктаж до капітана корабля Джейкоба Кізу (captain Keyes). Майстер Чіф забирає Кортану — ШІ (Штучний Інтелект), яка керує кораблем (яка зіграє важливу роль після), і поспішно покидає Стовп осені в останній рятувальної капсулі.

Варто зазначити що гра була явно натхненна романами з серії Кільце Ларрі Нівена, а також попередньою грою від Bungie — Marathon (англ.).

Стиль гри[ред.ред. код]

На відміну від більшості шутерів, Майстер Чіф може мати при собі тільки два види стрілецької зброї. Гра вимагає тактичного підходу, оскільки перевага в силі і технології на стороні іншопланетян. Також є два типи гранат — людська (осколкова) і конвенантська (плазмова). Плазмові гранати можуть «прилипати» до живих істот і транспорту — причому видалити їх вже неможливо.

Броня Майстра Чіфа генерує силове поле, яке захищає його від пошкоджень. Поле слабшає від пострілів, ударів і вибухів, але поступово відновлюється поза полем бою. Здоров'я можна відновлювати аптечками.

Файл:Halo - Combat Evolved (screencap).jpg
Майстер Чіф бореться з інопланетянами.

Людська зброя мало чим відрізняється від сучасної. Вогнепальна зброя погано працює проти силових полів, але дуже добре проти незахищених тіл. Енергетична зброя ковенантів — навпаки. Майстер Чіф може підбирати і використовувати будь-яку зброю чужих, окрім енергетичних мечів і паливних гармат — вони відключаються або вибухають після смерті господарів. Також він може керувати транспортними засобами. Людські машини — позашляховик «Бородавочник» і танк «Скорпіон» — дозволяють піхоті сідати в машину і стріляти, поки Майстер Чіф кермує. Транспорт інопланетян — літаючий мотоцикл «Привид» і винищувач «баньші» — одномісні. Також існує мобільна гаубиця «Примара», але можливості управляти нею в грі немає (в Halo 2 це можливо).

Зброя[ред.ред. код]

 • КСОНів:
  • Автоматичний пістолет M6D — стріляє розривними кулями, яких в магазині 12. Також має оптичний приціл (2x). Максимальний запас — 120 патронів.
  • Автомат MA5B — стандартну зброю піхоти; має невеликий дисплей з лічильником патронів і компасом. У магазині 60 патронів калібру 7.62 мм. Максимальний запас — 600 патронів.
  • Помповий Дробовик M90 — зброя для близьких відстаней. Стріляє дробом; кількість патронів в магазині — 12 Максимальний запас — 60 патронів.
  • Снайперська гвинтівка S2 AM — стріляє бронебійними реактивними снарядами на відстань до 500 метрів. У магазині всього 4 снаряди. Рушниця має оптичний приціл (2x і 8x). Снаряди здатні вражати кілька цілей уздовж своєї траєкторії. Приціл має прилад нічного бачення. Максимальний запас — 60 патронів (реалізовано тільки на початку третьої місії Halo: Combat Evolved). У всіх інших місіях Halo: Combat Evolved максимальний запас — 24 патрони.
  • Переносна ракетниця M19 SSM — двузарядная установка, що стріляє потужними протитанковими ракетами. Має оптичний приціл (2x). Максимальний запас — 10 пострілів.
 • Ковенанти:
  • Плазмовий пістолет — стріляє одиночними плазмовими зарядами. Також можна накопичити заряд, зробивши його набагато потужнішим і наділивши властивістю самонаведення. Повного заряду вистачає на 500 пострілів, накопичений — 15% повного заряду. Люди не вміють перезаряджати батарею плазмового зброї, а тому, вичерпавши заряд, вона втрачає сенс. Часто використовується піхотинцями і шакалами.
  • Плазмова гвинтівка — зброя елітів. Стріляє чергою плазмових зарядів, заряд — 200 пострілів. При довгій черзі перегрівається.
  • Голкомет — стріляє самонавідними тонкими кристалами. Ці голки пронизують ціль і вибухають, але не відразу. Якщо встигнути відразу потрапити в ціль близько 10 зарядами (близько половини магазину) — вони здетонують одночасно з силою плазмової гранати. Єдина ковенантська зброя в першій грі, яку можна перезаряджати. У магазині 20 снарядів, максимальний запас 100. Використовується піхотинцями, рідко елітами.
  • Паливна гармата — стріляє паливними стрижнем, який вибухає від зіткнення. Вбудована в скафандр Мисливців і на «баньші». Також є переносний варіант. У першій грі, зброя вибухає після смерті власника (у першій грі в мультиплеєрі є можливість використовувати дану зброю).
  • Енергетичний меч — зброя для ближнього бою. Використовується тільки високорівневими елітами. Може вбити ворога одним ударом. Має обмежений заряд. У першій грі вибухає після смерті господаря (у другій грі герой може використати цю зброю в одиночній кампанії і мультиплеєрі).
  • Молот — зброя командира Брутів. Можна використовувати як в мережевій так і одиночної грі. При ударі відбувається енергетичний сплеск від якого розлітаються вороги і фізичні предмети в грі, такі як блоки і ящики. Одночасно може уразити кілька ворогів. Зброя є в Xbox 360 версії Halo 3.

Техніка[ред.ред. код]

 • КСОНів:
  • Позашляховик «Вартхог» — здатний перевозити пасажира і кулеметника, озброєний стаціонарним мініганом. Поворот здійснюється за допомогою миші.
  • Танк «Скорпіон» — може перевозити до чотирьох піхотинців, має гармату й кулемет.
 • Ковенанти:
  • Літаючий мотоцикл «Привид» — озброєний енерго-гарматою, здатний рухатися боком.
  • Винищувач «баньши» — також озброєний енергетичною і паливною гарматами. На відміну від «Привида» не може летіти боком, зате здатний відриватися від землі на більшу відстань.
  • Стаціонарний кулемет — стріляє згустками плазми і може пробивати енергощити. Під час вибуху відлітає убік.
  • Гаубиця «Привид» — стріляє потужними енергетичними імпульсами і має важку броню. У першій грі нею не можна керувати.
  • Десантний корабель — може перевозити шістьох піхотинців і двох елітів супротивника, має плазмомет.

SPARTAN-II[ред.ред. код]

Проект Спартанець-II був створений задовго до зустрічі з інопланетянами. На прикордонних світах почалися повстання проти Земного уряду, і регулярні війська КСОНів зазнавали великих втрат. Доктор Кетрін Гелсі запропонувала відродити запущений колись Проект ОРІОН (Спартанець). Для цього їй потрібно було зібрати 75 рекрутів. Оскільки для кібер-поліпшень потрібні були люди певної генетичної структури, то Гелсі склала список дітей, які підходять за заданими параметрами. Їх викрали і замінили клонами, які захворіли і померли через кілька тижнів. Замість прізвищ дітям дали порядкові номери зі списку Гелсі (початковий список мав 150 імен, але через урізання бюджету проекту Гелсі довелося відібрати всього 75). Протягом декількох років дітей тренував Головний Старшина Мендез. Історії та тактиці їх вчила штучний інтелект Дежа (наголос на другий склад). Коли дітям виповнилося 14 років, їм зробили операції з генетичного поліпшення. У боєздатному стані залишилося 33 Спартанця; інші або загинули, або стали каліками. Для перших завдань вони використовували важку і незручну броню орбітальних десантників. Потім Гелсі видала їм прототипи силовий броні під кодовою назвою Мйольнір. Тільки поліпшені Спартанці можуть надягати цю броню, оскільки будь-якій іншій людині просто відірвало б руки і ноги. Броня має систему повітрозабезпечення, дозволяючи Спартанцям знаходитися в вакуумі короткий час. Після початку війни з ковенантами в руки розвідки потрапили зразки персональних силових полів, які вони адаптували для нової моделі Мйольніра. Наступну модель броні Спартанці отримали перед завданням захопити одного з пророків ковенанту, але планету Річ атакував ворожий флот, і тільки Майстер Чіф зміг врятуватися. Ця модель дозволила Майстру Чіфу містити в системі броні штучний інтелект Кортани.

Covenant (ковенанти)[ред.ред. код]

Докладніше: Ковенант (Halo)

Майже всі назви дано людьми через брак правильних.

 • Пророки (самоназва — Сан'Шайуум) — політичні та релігійні лідери ковенанту; з'явилися на планеті, наповненій стародавніми артефактами і руїнами. Через ці артефакти ковенанти змогли обігнати людей в технології. Замість імен Пророки мають титули. Керує ковенантами Верховна Рада, що наполовину складається з пророків, і тріумвірат Ієрархів (Пророк Жалю, Пророк Помилування, і Пророк Правди). Пророки не присутні в першій грі.
 • Еліти (самоназва — Сангхеілі) — на момент першої гри головні солдати ковенанту. Вони заснували ковенант разом з пророками. Єдина раса, крім пророків, яка має право голосу у Верховній Раді. Як і Пророки, вони дивляться зверхньо на інші раси ковенанту, що мають статус, близький до рабів. Фізично вони сильніші і швидші за людей. Кістяк армії ковенантів. У бою Еліти включають або силове поле, або активний камуфляж. Користуються плазмовими автоматами і іноді Голкометами.
 • Брути (ковенантська назва — Джіралханай) — раса, нещодавно прийнята в ковенант. На відміну від елітів, вони не скуті такими тонкощами, як честь. Фізично Брути нагадують людиноподібних мавп. Вони рідко одягають одяг або броню, але їх шкура дуже добре захищає від пошкоджень. Мабуть, вони подобаються Пророкам більше елітів через їх повну відданості вірі. Брути і Еліти — єдині, що мають право командувати кораблями. Теперішній вождь Брутів — Тартарус. Брути не присутні в першій грі. Одним з найнебезпечніших супротивників з цієї раси є Брут-Генерал.
 • Мисливці (ковенантська назва — Лекголо) — часто використовуються елітами як танки для прориву ворожих ліній. Кожен Мисливець є конгломератом колонії помаранчевих черв'яків, які вважаються однією особистістю. Мисливці завжди працюють в парі; якщо один з них убитий, інший буде мстити. Мисливці спілкуються тільки з елітами, яких вони поважають як воїнів.
 • Шакали (ковенантська назва — Кіг-Яр) — не є повними членами ковенанту. Шакали мали свою зоряну імперію до зустрічі з ковенантом, але тепер вони є найманцяами пророків. Їх природні нюх і зір роблять їх добрими розвідниками і снайперами. У бою вони зазвичай ховаються за силовим щитом, у якому є вирізи для зброї. Відомо, що Шакали люблять їсти представників інших рас. Озброєні тільки плазмовими пістолетами.
 • Піхотинці (ковенантська назва — Унггой; також називаються буркунами) — звичайні солдати ковенанту. Маленький зріст і фізіологія змушують їх дихати метаном, тому їхні голоси зазвичай тонкі. Їх зростання, голос і боягузтво роблять їх комічними персонажами гри. Атакують вони зазвичай у групах, що робить їх небезпечними, але якщо Еліт-командир убитий, то вони розбігаються з криками. Попри те, що Еліти їх часто посилають на смерть, Піхотинці воліють еліти інших рас. Озброєні плазмовими пістолетами і голкометами, ближче до кінця зустрічаються з ручними паливними гарматами. Частіше за всіх використовують гранати.
 • Трутні (ковенантська назва — Янме-е) — раса літаючих комах, нещодавно прийнята в ковенант. Розміром вони приблизно з людину. Краще б'ються у великих приміщеннях або зовні, де вони можуть маневрувати. Кігті роблять їх дуже небезпечними поблизу. У флоті ковенанту Трутні використовуються для побудови та лагодження кораблів. Трутні не присутні в першій грі.
 • Інженери (назва Предтеч — Хурагок) — літаючі істоти. Єдине, що їх цікавить — технологія. Вони люблять розбирати і збирати предмети. Ковенанти їх використовують для досліджень і ремонту. Вони виглядають як медузи. Рідко спілкуються з іншими расами, але якщо вже доводиться, то для цього використовують мову жестів. Інженери не присутні ні в першій ні в другій іграх, але їх модель є в коді першої гри.

Flood (потоп)[ред.ред. код]

Паразитичні істоти, які містилися в лабораторіях в глибині Halo, і яких ковенанти і люди випадково випускають. Потоп інфікує їх тіла паразитами і перетворює їх на своїх солдатів. У першій грі існує чотири форми Потопу. У другій додана ще одна.

 • Форма інфікування — за формою і функціями нагадують хедкрабівів з Half-Life. Вони прилипають до живих або мертвих тіл розумних істот і захоплюють контроль над ними. Вони також можуть повзати по стінах і стелях. Лопаються при смерті. Через броню або через біологічні модифікацій, Спартанці не можуть бути інфіковані.
 • Бойова форма — головні солдати Потопу. Бойові форми, що зустрічаються в грі, можуть використовувати людську і ковенантську зброю, оскільки їх попередні тіла були людьми або елітами. Елітні форми іноді можуть використовувати силові поля для захисту. Також бойові форми можуть високо і далеко стрибати. Якщо вони без зброї, то атакують щупальцями як батогом. Після смерті форми інфікування можуть їх «оживити», тому гравцям не слід довіряти «трупові» ворога — він може встати й атакувати знову.
 • Форми-носії — якщо тіло істоти не придатне для битви (наприклад — Піхотинці), то воно мутує в носіїв. Ці форми містять в собі форми інфікування. Якщо ця форма близька до живого тіла або якщо вона атакована — то вона вибухає, і форми інфікування звільняються.
 • Мозкові Форми — також відомі як прото-грейвмайнд — зовсім не мобільні, ці форми використовуються для контролю інших або для операції кораблями інших рас. З часом може розвинутися в грейвмайнда.

Інші частини всесвіту Halo[ред.ред. код]

Всі ці частини є каноном Halo.

 • Ігри:
  • Halo 2 (Xbox — 2004, ПК — 2007 лише для Vista і Windows 7) — після повернення на Землю Master Chief змушений захищати планету від вторгнення ковенанту. Надалі він потрапляє на ще один Halo (так званий Дельта Halo), де люди намагаються зупинити лідерів (Ієрархів) інопланетян, перш ніж ті активують стародавню зброю.
  • Halo 3 (Xbox 360 — 2007) — гра закінчує розповідь пригод Master Chief-а. Ковенант відкриває портал на Землі, який веде на давню споруду предтеч, де і були створені всі Гало — з метою використати цю зброю.
  • Halo Wars (Xbox 360–2009) — гра в стилі RTS, що описує початок війни людей з чужими. У цій операції адмірал Каттер переслідує ковенантів, які розшукують артефакти предтеч. Під командуванням гравця є три різні спартанця, але Master Chief-а серед них немає.
  • Halo 3: ODST (Xbox 360–2009) — гра, дія якої відбувається паралельно подіям Halo 2. Гравець приймає роль десантника-новачка, який під час висадки на крейсер ковенанту зазнає аварії і втрачає свій загін, тому гравець повинен возз'єднатися з командою і залишити місто Нью-Момбаса до його повного знищення.
  • Halo: Reach (Xbox 360–2010) — гра, де гравець грає Noble Six — спартанцем з елітного загону Noble Team. Події «Halo: Reach» відбуваються за кілька тижнів до початку «Halo: Combat Evolved». Гра заснована на фантастичному романі Halo: Падіння Річа. Книга є приквелом до першій частині і розповідає про створення суперсолдатів проекту Spartan-II, перших атаках ковенантів на колонії людей і руйнування неприступної цитаделі землян на планеті Річ, після чого й розпочалася кровопролитна війна з агресивними космічними істотами.
 • Книги:
  • Halo: Падіння Річа (Halo: The Fall of Reach; Ерік Ніланд) — роман описує вербування і тренування Майстра Чіфа, а також перший контакт людей з чужими. Книга закінчується знищенням Річа та початком гри.
  • Halo: Потоп (Halo: The Flood; Вільям Дітц) — книга описує сюжет гри не тільки з боку Майстра Чіфа, але й інших солдатів і навіть ковенантів.
  • Halo: Перший Удар (Halo: First Strike; Ерік Ніланд) — сюжет роману відбувається між першою і другою грою, коли Майстер Чіф разом з іншими вцілілими летять рятувати Спартанців що залишилися в живих на Річі. Після цього, вони дізнаються найстрашніше — ковенанти готують армаду для знищення Землі.
  • Halo: Привиди Онікса (Halo: Ghosts of Onyx; Ерік Нілунд) — книга розповідає історію Спартанця Курта-051, якому доручили тренувати наступне покоління суперсолдатів — SPARTAN- III. Разом зі своїми учнями, Курт повинен розкрити секрет планети Онікс, де раптом прокинулася древня сила, перш ніж ковенанти зможуть зробити те ж саме.
  • Графічний Роман Halo (Halo Graphic Novel; різні автори)
  • Halo: Контакт на Харвест (Halo: Contact Harvest; Джозеф Стетен) — книга описує перший контакт з ковенантами на планеті Харвест.

Цікаві факти[ред.ред. код]

 • Ім'я головного героя швидше за все є посиланням на фільм «Руйнівник», де головного героя Джона Спартана тримали у кріогенній в'язниці близько 40 років (Master Chief на початку гри знаходиться у кріогенній камері). Номер укладеного Спартана — 117.
 • Якщо пройти гру на легендарній складності, то кінець доповниться сценою, в якій сержант Джонсон врукопашну б'ється з елітом (точніше — намагається відібрати у того свій автомат) неподалік від «Стовпа Осені». Побачивши спалах від вибуху, він говорить Еліту: "Це кінець, малюк! Обійми мене. "Вони з елітом обнімаються і їх накриває ударна хвиля. Сцена є «заохоченням» за проходження кампанії на легендарному рівні складності. Як факт, Джонсона в момент вибуху не було на Гало.
 • Якщо на початку гри, отримавши пістолет, застрелити капітана Кійосі, то всі двері закриються, і в рубку забіжать кілька безсмертних солдатів, які почнуть розстрілювати Майстера Чіфа.

Посилання[ред.ред. код]