Halo Wars

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Halo Wars

Halo Wars Boxart.png

Розробник Ensemble Studios
Видавець Microsoft Game Studios
Композитор Stephen Rippy[d]
Частина серії Halo
Наступна гра серії Halo Wars 2
Дата випуску Xbox 360

Японія/Австралія 26 лютого 2009
Європейський Союз 27 лютого 2009
США 3 березня 2009
Xbox One, Windows 10
Світ 20 грудня 2016

Жанр(и) Стратегія в реальному часі
Вікові
рейтинги
ESRB: T — Teens
Платформа Xbox 360
Режим гри одиночна гра і багатокористувацька гра
Носій DVD
Керування Геймпад для Xbox 360
Сайт halowars.com

Halo Wars — відеогра жанру стратегії в реальному часі для ігрової консолі Xbox 360, розроблена Ensemble Studios і випущена 26 лютого 2009 року. Ця гра була останнім проектом розробника.

Гра є відгалуженням серії Halo, яке зосереджене на війні людства майбутнього з фанатичним союзом іншопланетних цивілізацій Ковенантом. Події Halo Wars передують основній серії.

На виставці Gamescom 2015 було анонсовано продовження гри — Halo Wars 2, вихід якої відбувся 21 лютого 2017 року на Xbox One та Windows 10[1]. Оригінальна Halo Wars також була випущена на Xbox One з Windows 10 у складі збірника «Halo Wars: Definitive Edition»[2][3].

Ігровий процес[ред.ред. код]

На відміну від ігор основної серії Halo, що є шутерами, Halo Wars є стратегією в реальному часі. Раси і війська, в більшості, взяті з попередніх ігор, але також додані і нові види техніки. Оскільки гра створена спеціально для Xbox 360, управління розроблене для зручності гри з геймпада.

Керування[ред.ред. код]

Гравець керує військами і оглядом поля бою за допомогою кнопок, курків і стіків геймпада. Вибір своїх військ, атака ворожих і напрям переміщенням відбувається за вказівкою з лівого стіка та натисканням (кількома натисканнями підряд) відповідної кнопки, коли над бойовою одиницею з'являється хрестовина вибору/атаки/руху. Гравець може вибирати всі підконтрольні одиниці на екрані або на карті натисканням курків. Також можливо вибрати всі одиниці одного типу. З використанням стіка та затисненням кнопки вибору виділяються сусідні війська в межах кола, радіус якого регулюється.

Війська[ред.ред. код]

Всі війська поділяються на піхоту, наземну техніку та авіацію. Всі вони займають певну кількість очок населення, максимум яких обмежений. У грі наявні дві протиборчі сторони: люди (ККОН) і Ковенант. У гравців є можливість вибирати лідера своїх військ, який визначає глобальні можливості, набір військ і вдосконалення, дозволяючи обирати різні тактики. В Ковенанту до того ж лідери беруть участь в боях безпосередньо. Війська Ковенанту, в основному, залежить від більш просунутих технологій і більшої кількості солдатів. ККОН має доступ до меншої кількості солдатів і менш розвинених технологій, але людські війська є більш універсальними. Наприклад, десантники ККОН є протипіхотних видом військ, але можуть також використовувати осколкові гранати і протитанкові ракети. Бази і деякі війська Ковенанту мають доступ до енергощитів.

Як і в багатьох інших стратегіях, співвідношення видів військ у Halo Wars дотримується системи «камінь-ножиці-папір»: піхота уразлива для бронетехніки, бронетехніка уразлива для авіації, а авіація уразлива для піхоти. Виняток становлять «Стерв'ятник» ККОН та «Скарабей» Ковенанту.

Розвиток бази[ред.ред. код]

Система будівництва баз нагадує «The Lord of the Rings: The Battle for Middle-earth». На базі розташовані командний центр, майданчики для будівництва і чотири місця для оборонних турелей. Гравець зазвичай має готову базу або може заснувати нову на спеціальних місцях, захопивши їх або відбивши у ворога. Будівництво, впровадження вдосконалень і замовлення військ відбувається за ресурси, що періодично доставляються на базу чи знаходяться на карті. Діяльність зведених будівель вимагає енергії та визначає технологічний рівень бази. Вибір будівництв і замовлення військ відбувається в кільцевому меню бази. Турелі потім можна спеціалізувати для ураження одного з трьох видів військ. Наприклад, ККОН будує вогнеметні турелі для знищення піхоти, рейкові — проти бронетехніки і ракетні — проти авіації. У Ковенанту є два типи будівель, яких немає у ККОН: генератори енергощитів для захисту бази і телепорти для миттєвої доставки військ до лідера.

Ігрові фракції[ред.ред. код]

ККОН[ред.ред. код]

Космічне Командування Об'єднаних Націй виступає військовою силою Уряду Об'єднаної Землі, що захищає людство. В цій грі військові операції здійснюються з переоснащеного під військовий колоніального космічного корабля «Дух Вогню CFV-88». Корабель здатний тимчасово блокувати сили ворожих лідерів, ремонтувати і лікувати бойові одиниці в певному радіусі та присилати транспортники для швидкого перекидання військ. «Спартанці» ККОН здатні захоплювати ворожу техніку і посилювати союзну.

Герої: капітан Джеймс Ґреґорі Каттер, ШІ Серіна, сержант Джордж Фордж, професор Еллен Ендерс.

Війська: Піхотинець, Орбітальні шокові десантики (ODST), Вогнеметники, «Спартанці», «Циклопи»; Автомобіль «Бородавочник», Танк «Скорпіон», Танк «Грізлі», Артилерія «Кобра», Зенітний танк «Росомаха», Мобільна база «Слон», Інженерний автомобіль «Гремлін»; Легкий літак «Шершень», Штурмовик «Яструб», Повітряна бойова платформа «Стерв'ятник».

Ковенант[ред.ред. код]

Релігійно-політичний союз кількох іншопланетних цивілізацій, об'єднаний вірою в божественних Предтеч і їхню волю знищити людей. Герої Ковенанту особисто беруть участь в боях і після загибелі відроджуються на базі, якщо там зведено Храм. В Храмі також вивчають технології і саме він визначає технологічний рівень. Відповідно, втративши Храм, гравець втрачає всі науково-технологічні здобутки. Використання героями глобальних можливостей вимагає затрат ресурсів.

Герої: Арбітр Ріпа, Пророк Розкаяння, вождь брутів.

Війська: «Буркуни», «Буркуни»-самогубці, «Шакали», «Мисливці», Почесна гвардія елітів, Брути; Розвідник «Привид», Розвідувальник брутів «Сікач», Танк «Рейф», Крокуючий дрон «Сарана», Крокуюча бойовий комплекс «Скарабей»; Інженер, Штурмовик «Баньші», Бомбардувальник «Вампір».

Сюжет[ред.ред. код]

Дія гри розгортається за 20 років до подій «Halo: Combat Evolved». В центрі кампанії знаходиться людський корабель «Дух вогню», посланий Космічним Командуванням Об'єднаних Націй (ККОН) розслідувати і припинити дії Ковенанту на колишній людській планеті Урожай (місце першого контакту з іношопланетянами).

Капітан Каттер збирає війська ККОН, щоб відбити у Ковенанту базу Альфа. Здійснивши це, люди дізнаються про інтерес ворога до території на північ від бази, де лежать артефакти прадавньої цивілізації Предтеч, священні для Ковенанту. Пророк Істини наказує знищити артефакт, якщо люди наблизяться. Фордж і Ендерс, супроводжувані піхотинцями, пробираються до місця зберігання реліквії. Ендерс вдається активувати карту галактики, але її з іншими оточують бійці Ковенанту, тож Каттер посилає війська забрати їх.

В цей час Ковенант атакує планету Аркадія, «Дух Вогню» вирушає на допомогу, щоб забезпечити евакуацію населення міста Пірз. Убезпечивши народ, війська ККОН покидають Пірз та виявляють територію, накриту силовим щитом. Вони пробиваються за щит, де знаходять будівництво величезної крокуючої машини. Саріна радить знищити ядра живлення, щоб саботувати будівництво. Машина вмикається, але без достатнього живлення не працює на повну потужність і програє в бою з ККОН. Пророк Розкаяння в цей час перебуває на планеті, де знаходяться споруди Предтеч, але не може відкрити їх. Дізнавшись, що Ендерс змогла активувати древні технології, він наказує викрасти її та доставити до нього.

Ковенант засилає Арбітра, котрий викрадає Еллен Ендерс під час вивчення Аркадії. «Дух Вогню» переслідує Ковенант до невідомої планети. В боротьбі з ворогами на повехні люди виявляють Потоп, який заражає істот навколо. ККОН борються з ним і відступають до найближчої бази. Згодом ККОН виявляють колонії Потопу, зокрема Протомогильний розум. Знищивши істоту, люди здобувають тимчасову перемогу, Потоп навколо помирає і Серіні вдається запеленгувати дивний сигнал.

«Дух Вогню» поглинає якесь поле, що виходить з відкритого розлому на планеті та притягує корабель. Війська розшукують і знищують пілони, які генерують поле, але корабель вже опиняється в розломі під поверхнею планети, наповненому штучними конструкціями. На корабель проникає Потоп, Джон Фордж наказує очистити захоплені ним відсіки. Несподівано активовуються сховані під землею дрони Предтеч, що беруться винищувати Потоп. Серіна аналізує добуті дані Предтеч та дізнається, що Потоп може знищити «Кільце Очищення» (мініатюрна версія Гало). Дрони активовують «Кільце Очищення» і Каттер наказує покинути розлом через підземні тунелі.

Корабель пролітає крізь тунелі й опиняється на внутрішній стороні планети, яка виявляється Щитовим світом Предтеч зі штучною зіркою всередині. Екіпаж мусить відремонтувати «Дух Вогню», відбиваючись від нападу Ковенанту. Арбітр прикладає руку Ендерс до терміналу Предтеч, що відстиковує і вмикає космічні кораблі зниклої цивілізації. Ендерс, користуючись нагодою, тікає з полону на внутрішню поверхню планети, а Фордж підбирає її та доставляє на корабель. ККОН, розуміючи, що Ковенант прагне заволодіти тутешніми технологіями, зокрема космічними кораблями Предтеч для своєї армії, перешкоджає ворогам. Врешті Фордж приймає рішення перевантажити штучну зірку Щитового світу, перетворивши її на наднову. Ковенант протистоїть цьому плану, але Фордж перемагає у двобої Арбітра і ціною власного життя доставляє до зірки надсвітловий рушій «Духу Вогню». Капітан Каттер придумує скористатися гравітацією зірки, щоб розігнатися всередині планети і вилетіти за її межі крізь залишений Ковенантом прохід на досвітловій швидкості. Гравітаційні сили виштовхують корабель, а сам Щитовий світ руйнується разом з армією Ковенанту, кораблями Предтеч і залишками Потопу.

«Дух Вогню» лишається дрейфувати в космосі. Його екіпаж лягає в кріокапсули та занурюється в анабіоз. Якщо гравець пройде гру на Легендарній складності, після фінальних титрів Серіна будить капітана зі словам: «Капітане. Прокиньтесь. Щось сталося».

Подальша доля «Духу Вогню» і його екіпажу тривалий час офіційно ніде не висвітлювалася. Проте гравці, виходячи з того, що на кораблі були «Спартанці», і їх кількості, описаної в передісторії до «Halo: Combat Evolved», припускали, що «Дух Вогню» було знайдено за якийсь час до атаки Ковенанту на планету Засяг. З анонсом гри Halo Wars 2 стало відомо, що корабель через 25 років досяг конструкції Предтеч, Ковчега, де було створено Гало[4].

Оцінки і відгуки[ред.ред. код]

Огляди
Світові
Видання Оцінка
1UP.com B[7]
CVG 7.9/10[8]
Eurogamer 8.0/10[9]
Game Informer 9.0/10[10]
GameSpot 6.5/10[11]
GameSpy 4.5/5 starsStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar half.svg[12]
IGN 8.4/10 (US)[13]
9.0/10 (AU)[14]
8.2/10 (UK)[15]
OXM 9.0/10 (UK)[16]
X-Play 4/5 starsStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar empty.svg[17]
Агрегатори
Агрегатор Оцінка
GameRankings 82%[5]
Metacritic 82/100[6]

Halo Wars зібрала в загальному позитивні відгуки. Гра отримала оцінки у 82.05 % і 82/100 на агрегаторах GameRankings та Metacritic відповідно[5][6]. Думки критиків розділялися щодо того чи стала Halo Wars вдалим консольним втіленням жанру RTS. Аллен Рауш з GameSpy стверджував, що як Halo: Combat Evolved показала як шутери від першої особи мають працювати на консолях, так Halo Wars «є RTS … на консолях … і вона працює»[12]. Том Прайс з TeamXbox сказав, що геймери довго чекали на RTS для консолей, яка «заслужить це право» і Halo Wars зробила це[18]. В огляді Official Xbox Magazine відзначалося, що гра є «абсолютно „вдома“ на консолях», на відміну від «блідих протиснутих … портів» ПК-ігор з незграбним управлінням[16].

Оглядачі схвально відгукувалися про управління Halo Wars. Декотрі критики зауважили низьку гнучкість у формування груп військ[7][19][20] і відсутність «гарячих клавіш», неможливість задати різні точки прибуття для різних бойових одиниць[11] і необхідність повертатися на базу для контролю замовлення військ[11].

Кірон Гіллен з Eurogamer відгукнувся, що грати за Ковенант важче, зокрема тому, що кампанія служить навчання гри за ККОН, але подібного навчання для Ковенанту не було[9]. Разом з тим від сказав, що дві сторони «автентично різні», і кожна пропонує свої випробування для гравців[21]. Сюжет гри отримав схвалення, в тому числі і відеовставки[22][23] та озвучка персонажів[24][25].

Цікаві факти[ред.ред. код]

 • Halo Wars — перша гра серії, в якій не бере участь Майстер Чіф. Друга — «Halo 3: ODST».
 • Це також перша гра, в якій з'являються інженери. Модель інженера була вбудована в першу гру, але була вирізана перед випуском через браку часу.
 • Спартанці в грі обладнані енергощитами, хоча п'ята модель броні «Мьйольнір» (перша, яка обладнана щитами) була створена тільки в 2552, через 20 років після подій гри.

Примітки[ред.ред. код]

 1. Halo Wars 2 | Games | Halo - Official Site. www.halowaypoint.com. Процитовано 2016-02-01. 
 2. McWhertor, Michael (2016-06-13). The original Halo Wars is coming to Xbox One and Windows 10. Polygon. Процитовано 2016-12-03. 
 3. Halo Wars Definitive Edition - Microsoft Store. Магазин Microsoft. Процитовано 2016-12-04. 
 4. Halo Wars 2 story shown off in new video - MSPoweruser (en-US). 2016-07-22. Процитовано 2016-07-26. 
 5. а б Halo Wars for Xbox 360. GameRankings. Процитовано March 4, 2009. 
 6. а б Halo Wars (xbox360: 2009) Reviews. Metacritic. Процитовано February 21, 2009. 
 7. а б Nguyen, Thierry (February 20, 2009). Reviews: Halo Wars (Xbox 360). 1UP.com. Процитовано February 24, 2009. 
 8. Robinson, Andy (February 20, 2009). Halo Wars; So can RTS work on a console?. Computer and Video Games. Процитовано March 15, 2009. 
 9. а б Gillen, Kieron (February 20, 2009). Halo Wars review. Eurogamer. Процитовано March 14, 2009. 
 10. Biessener, Adam (March 1, 2009). Halo Wars; A Final Opus. Game Informer. Архів оригіналу за January 23, 2010. Процитовано March 14, 2009. 
 11. а б в Anderson, Luke (February 20, 2009). Halo Wars for Xbox 360 Review. GameSpot. Процитовано February 21, 2009. 
 12. а б Rausch, Alan (February 20, 2009). Halo Wars (X360). GameSpy. Процитовано March 13, 2009. 
 13. Geddes, Ryan (February 20, 2009). Halo Wars Review; Ensemble takes Halo, and real-time strategy, to a whole new planet. IGN. Процитовано February 20, 2009. 
 14. Kolan, Patrick (February 20, 2009). Halo Wars AU Review; Ensemble Studios' final game takes console RTSs to new heights. IGN. Процитовано February 26, 2009. 
 15. Porter, Will (February 20, 2009). Halo Wars UK Review; A true Halo experience? It's all a matter of perspective... IGN. Процитовано March 2, 2009. 
 16. а б Channell, Mike (February 20, 2009). Halo Wars; Not a shooter? Not a problem.... Official Xbox Magazine (UK). Процитовано March 12, 2009. 
 17. Gaskill, Jake; X-Play (February 21, 2009). Halo Wars Review. G4tv. Процитовано March 14, 2009. 
 18. Price, Tom (February 20, 2009). Halo Wars Review (Xbox 360). TeamXbox. Процитовано March 14, 2009. 
 19. Lewis, Cameron (March 3, 2009). Halo Wars (page 2). GamePro. Архів оригіналу за February 27, 2009. Процитовано March 11, 2009. 
 20. Hill, Jason (March 5, 2009). Halo Wars; Games. The Age. с. 24. 
 21. Gillen, Kieron (February 20, 2009). Halo Wars review (page 2). Eurogamer. Процитовано March 14, 2009. 
 22. Geddes, Ryan (February 20, 2009). Halo Wars Review (page 2). IGN. Процитовано February 20, 2009. 
 23. Price, Tom (February 20, 2009). Halo Wars Review (Xbox 360) (page 2). TeamXbox. Процитовано March 14, 2009. 
 24. Cowen, Nick (February 25, 2009). Halo Wars review. The Daily Telegraph. Процитовано March 14, 2009. 
 25. Ferris, Duke (February 20, 2009). Halo Wars - Xbox360 Review. Game Revolution. Процитовано April 1, 2009. 

Посилання[ред.ред. код]