Hirudo

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Hirudo
П'явка медична
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eucaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Кільчасті черви (Annelida)
Клас: Пояскові черви (Clitellata)
Підклас: П'явки (Hirudinea)
Ряд: Безхоботні п'явки (Arhynchobdellida)
Родина: Hirudidae
Рід: Hirudo
Linnaeus, 1758
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Hirudo
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Hirudo
ITIS logo.svg ITIS: 69416
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 6420

Hirudo (Медична п'явка) — рід п'явок родини Hirudidae ряду Безхоботні п'явки (Arhynchobdellida). Має 6 видів. Тривалий час вважалося, що існує 2 види (Hirudo medicinalis і Hirudo nipponia), незважаючи на гіпотезу італійського іхтіолога Карене щодо окремості видів. Лише у 2007 році дослідники Сергій Утевський з України та Петер Тронтель зі Словенії довели справедливість цього твердження. Представники цього роду відомі також під загальною назвою «медичних п'явок».

Опис[ред. | ред. код]

Загальна довжина представників цього роду коливається від 10 до 15 см, завширшки 20-25 мм. Ці п'явки мають дві присоски: передню та задню. Задня присоска зазвичай використовується для тримання за тверду основу, тоді як через передня має 3 щелепи. Щелепи зазвичай складаються з близько 60-100 зубів. Тіло сплющене, до переду звужується. Поверхня тіла вкрита маленькими сосочками або зовсім їх позбавлено.

Забарвлення зазвичай чорне, зелене або коричневе зі світлим та навіть яскравим візерунком або з доволі тьмяним малюнком

Спосіб життя[ред. | ред. код]

Зустрічаються в ставках, заплавних водоймах, невеличких озерах, річках з повільною течією, водоймам, що періодично пересихають. Переважно усі представники цього роду є інвазивними видами. Є ектопаразитами, живляться кров'ю різних земноводних, ссавців, людей.

Ці п'явки — гермафродити. Відкладають до 50-60 яєць купками біля води.

Розповсюдження[ред. | ред. код]

Поширені в євразії (від Великох Британії та південної Норвегії через Нідерланди, німеччину, північну Францію, Швейцарію, Італію, Угорщину, Балканській півострів, Східну Європу до південного Уралу; в південній Іспанії; від Малої через Кавказ до Середньої Азії, включно з Іран і північним Іраком; від Монголії до Японії і Тайваня, включно з КНР, а також на Далекому Сході Російської Федерації), в північно-західній Африці.

Лікувальні властивості[ред. | ред. код]

Застосовуються в гірудотерапії (від назви роду пішла визначення системи лікування), насамперед медична і аптечна п'явки. З огляду на відносне швидке розмноження та пристосування розводяться в неволі для застосування з медичною метою.

Види[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Utevsky, Serge; Zagmajster, Maja; Atemasov, Andrei; Zinenko, Oleksandr; Utevska, Olga; Utevsky, Andrei; Trontelj, Peter (2010). «Distribution and status of medicinal leeches (genus Hirudo) in the Western Palaearctic: anthropogenic, ecological, or historical effects?». Aquatic Conservation: Marine and Freshwater Ecosystems. 20 (2): 198—210
  • Trontelj, Peter; Utevsky, Serge Y. (2012). «Phylogeny and phylogeography of medicinal leeches (genus Hirudo): Fast dispersal and shallow genetic structure». Molecular Phylogenetics and Evolution. 63 (2): 475—485.
  • Saglam, N.; Saunders, R.; Lang, S. A.; Shain, D. H. (2016). «A new species of Hirudo (Annelida: Hirudinidae): historical biogeography of Eurasian medicinal leeches». BMC Zoology. 1 (1): 1–12.