Humidex

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Humidex — це індекс температури і вологості, використовуваний канадськими метеорологами, який дозволяє оцінити суб'єктивне відчуття людини в жарку погоду.

Загальні дані[ред. | ред. код]

Humidex — безрозмірна величина, заснована на точці роси. Даний індекс широко використовується в канадських метеозведення влітку.

Згідно канадській метеорологічній службі, значення humidex вище 30 заподіюють деякий дискомфорт, вище 40 — великий дискомфорт, а значення вище 45 є небезпечним. Якщо humidex досягає 54, теплової удар неминучий.

Формулу для визначення індексу розробили J.M. Masterton і F.A. Richardson в 1979 році. Humidex відрізняється від індексу тепла, використовуваного в США, який більше ґрунтується на точці роси, а не на відносній вологості.

Рекорди[ред. | ред. код]

Рекордне значення індексу було зафіксовано 25 липня 2007 року, коли в канадському місті Карман воно злетіло до 53.0[1]. Він побив попередній рекорд в 52,1, встановлений в 1953 році в місті Уінсор (Онтаріо) (хоча жителі Уінсору не дізналися про це, адже в той час індекс ще не був винайдений).

Формула[ред. | ред. код]

Припустимо, температура дорівнює 30 °C, а точка роси дорівнює 15 °С, тоді значення індексу дорівнюватиме 34 (відзначимо, що humidex є безрозмірною величиною, проте це число показує приблизну температуру в градусах Цельсія). Якщо температура залишиться 30 °C, а точка роси піднімається до 25 °C, значення індексу підніметься до 42 Humidex, як правило, вище ніж індекс тепла, використовуваний в США при однакових температурах і відносній вологості .

Humidex обчислюють за такою формулою:

humidex = (температура повітря в градусах Цельсія) + h
h = (0.5555)*(e — 10.0)
e = 6.11 * exp [5417.7530 * ((1/273.16) — (1/точка роси у кельвінах))]

Повна формула виглядає так:

Див. також[ред. | ред. код]

Ресурси Інтернету[ред. | ред. код]

Виноски[ред. | ред. код]

  1. City error sends sewage into Winnipeg basements — Manitoba — CBC News. Архів оригіналу за 16 січень 2009. Процитовано 16 січень 2009.