Hyper-threading

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Процесор Pentium 4 (Nortwood), в якому Intel ввів Hyper-threading[1]

Hyper-threading (англ. Hyper-threading — гіперпотоковість,[2] гіпер-нитевість, офіційна назва Hyper-Threading Technology (HTT) — «надбагатопотокова»[2]) — торгова марка компанії Intel для реалізації технології «одночасної багатонитевості» (d:Q82178) яка використовує можливості незадіяних регістрів і блоків процесора, дозволяючи йому підняти продуктивність до 30%. Вперше реалізованої в процесорі Pentium 4.[2]

Розширена форма супер-нитевості (англ. Super-threading), що вперше з'явилася у процесорах Intel Xeon і пізніше додана в процесори Pentium 4. Ця технологія збільшує продуктивність процесора при певних робочих навантаженнях шляхом надання «корисної роботи» (англ. useful work) виконавчим блокам (англ. execution units), які без цієї функції не будуть використовуватись (наприклад, у випадках кеш-промаху). Процесори Pentium 4 з увімкненим Hyper-threading операційна система визначає як два різних процесора замість одного. Тому іноді цю технологію називають технологією віртуальної багатоядерності.

Основні переваги Hyper-threading представлені як: покращена підтримка багатонитевого коду, що дозволяє запускати ниті одночасно; поліпшена реакція і час відгуку; збільшена кількість користувачів, що може підтримувати сервер.

Компанія Intel стверджує що перша реалізація призвела до 5-відсоткового збільшення площі кристала але натомість дозволяла збільшити продуктивність на 15 — 30%.

Intel стверджує, що надбавка до швидкості становить 30% в порівнянні з ідентичними процесорами Pentium 4 без технології «Simultaneous multithreading». Однак надбавка до продуктивності змінюється від застосунку до застосунка: деякі програми взагалі дещо сповільнюються при включеній технології Hyper-threading. Це, в першу чергу, пов'язано з «системою повторення» процесорів Pentium 4, що займає необхідні обчислювальні ресурси, від чого і починають «голодувати» інші ниті.

Сучасний стан[ред. | ред. код]

Технологія Hyper-threading не була успадкована в сімействі процесорів Intel Core.

Intel в листопаді 2008 випустив процесор Core i7 (кодова назва Nehalem), в якому технологія hyper-threading була відроджена. Nehalem містить 4 ядра і ефективно маштабується до 8 нитей в пікових режимах.[3]

Черговим процесором, де інкарнувалася технологія hyper-threading, став Intel Atom, який використовується для енергоефективних мобільних пристроїв і дешевих настільних комп'ютерів.

Також Hyper-Threading підтримують процесори з ядром Sandy Bridge: Core i3, Core i5, Core i7.

У червні 2018 року проект OpenBSD повідомив про рішення учасників проекту вимикати функції Hyper-threading при роботі цієї операційної системи на мікропроцесорах виробництва Intel. На думку учасників проекту система Hyper-threading може бути уразлива як до відомих, так і поки що не відомих атак сторонніми каналами типу Spectre та Meltdown, зокрема, щойно оприлюдненої атаки TLBleed[4].

Виноски[ред. | ред. код]

  1. Intel Processor Spec Finder: SL6WK
  2. а б в Англо-український тлумачний словник з обчислювальної техніки, інтернету і програмування К.: Видавничий дім «СофтПрес», 2005. - 552 с. С. 254
  3. Intel explains the new Core i7 CPU
  4. Catalin Cimpanu (2018-06-19). OpenBSD Disables Intel CPU Hyper-Threading Due to Security Concerns. Bleeping Computer. 

Посилання[ред. | ред. код]

Безпека
Швидкодія