Hypostomus

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Hypostomus
Hypostomus hondae
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Підцарство: Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Променепері (Actinopterygii)
Підклас: Новопері (Neopterygii)
Інфраклас: Костисті риби (Teleostei)
Надряд: Остаріофізи (Ostariophysi)
Ряд: Сомоподібні (Siluriformes)
Родина: Лорікарієві (Loricariidae)
Підродина: Hypostominae
Рід: Hypostomus
Lacépède, 1803
Синоніми
* Cheiridodus Eigenmann, 1922
  • Cochliodon Heckel, 1854
  • Plecostomus Gronovius, 1754
  • Watawata Isbrücker & Michels, 2001
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Hypostomus
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Hypostomus
EOL logo.svg EOL: 23909
ITIS logo.svg ITIS: 164341
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 36713
Fossilworks: 356318

Hypostomus (Гіпостомус) — рід риб із триби Hypostomini підродини Hypostominae родини Лорікарієві ряду Сомоподібні. Має 155 видів, є найбільшим родом у цій родині сомів і другим за кількістю видів серед сомоподібних. Наукова назва походить від давньогрецьких слів ύπο (hypo), тобто «під», та στόμα (stoma) — «рот».

Опис[ред. | ред. код]

Загальна довжина представників цього роду коливається від 4,2 до 70 см. Голова видовжена, трохи сплощена зверху в області морди. Рот являє собою своєрідну присоску. Зуби гребінчасті або у формі ложки. Тулуб кремезний, подовжений або гладкий, вкрито кістковими пластинками. Спинний плавець доволі високий, помірно довгий, з 1 жорстким променем (на його передньому краї присутні гіпертрофовані одонтоди — шкіряні зубчики). Мають своєрідний шлунок (частково товстий і частково тонкий). Грудні та черевні доволі широкі, за допомогою яких ці соми час від часу «пересуваються» камінням та скелями. Ці плавці також мають розвинені шипи, на грудних плавцях кінчики шипів опуклі. Жировий плавець крихітний. Хвостовий плавець великий, увігнутий.

Забарвлення спини та боків білого кольору з чорними плямами або коричневе (світло- або темно-) або темно-сіре з контрастними плямами, чи чорне червоними, золотавими та білими плямами. Черево коливається від білого до чорного забарвлення.

Спосіб життя[ред. | ред. код]

Це демерсальні риби. Населяють різні біотопи: швидкі річки, великі русла з каламутною водою і помірною течією, лісові струмки, заливні луки і болота, де спостерігається дефіцит кисню. Так, H.cochliodon, H.plecostomoides зустрічаються в лісових повільних річках і на заливних луках, а H.mutucae воліє прозорі, з хорошим кисневим режимом, швидкі річки з піщано-кам'янистим дном. Здатні дихати повітрям завдяки будові шлунка.

Активні переважно вдень. Кормова база також відрізняється у різних видів. Види зі швидких річок переважно полюють на водних безхребетних, яких всмоктують ротом. Види зі спокійних річок і боліт — м'якими водоростями і детритом, а також часточками деревини. Дуже ненажерливі.

Розповсюдження[ред. | ред. код]

Мешкають у водоймах від Центральної Америки до Аргентини. Також зустрічаються на острові Тринідад.

Тримання в акваріумі[ред. | ред. код]

Для більшості видів сомів цього роду підходить акваріум від 150—200 літрів. На дно насипають суміш дрібного і середнього піску темних тонів. Як декор поміщають кілька корчів і кілька каменів. Рослини висаджують уздовж заднього скла. Вітається наявність в акваріумі рослини з широким листям, що плавають на поверхні води.

Неагресивні риби. Селити потрібно по 2—3 шт. або поодинці. Сусідами можуть бути риби середніх і верхніх шарів води. З донних риб добре уживаються з корідорасами та іншими видами панцирних сомів.

Для нормального розвитку і швидкого росту їжа в акваріумі у сомів має бути постійно. Годують їх свіжими овочами, ошпареним листям салату, кропиви, кульбаби, подорожника, а також живим харчем.

З технічних засобів знадобиться внутрішній фільтр середньої потужності для створення помірної течії, компресор. Для видів зі швидких річок фільтр повинен бути сильнішим. Температура тримання повинна становити 18—26 °C.

Види[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]