Hypostomus plecostomus

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Hypostomus plecostomus
Hypostomus plecostomus - Raphaël Covain.png
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Підцарство: Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Променепері (Actinopterygii)
Підклас: Новопері (Neopterygii)
Інфраклас: Костисті риби (Teleostei)
Надряд: Остаріофізи (Ostariophysi)
Ряд: Сомоподібні (Siluriformes)
Родина: Лорікарієві (Loricariidae)
Рід: Hypostomus
Вид: Hypostomus plecostomus
(Linnaeus, 1758)
Синоніми
* Acipenser plecostomus Linnaeus, 1758
  • Loricaria flava Shaw, 1804
  • Plecostomus brasiliensis Bleeker, 1864
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Hypostomus plecostomus
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Hypostomus plecostomus

Hypostomus plecostomus — вид прісноводних риб з роду Hypostomus родини Лорікарієві ряду Сомоподібні. Поширений у басейні р. Амазонка, тримають також в акваріумах.

Опис[ред. | ред. код]

Сягає 50 см завдовжки (в акваріумі — до 30 см). Голова велика, що стає більше з віком. Очі маленькі, високо посаджені на голові. На очах є мембрана, що схожа на діафрагму мікроскопа чи фотоапарату, яка дозволяє контролювати рівень освітлення ока — вдень закриває майже все око, а вночі поступово розкривається. Тулуб подовжений, вкрито 4 рядками кісткових пластин. Нижня частина і черево позбавлені пластинок. Перший промінь спинного і грудних плавців з гострими шипиками. Спинний, грудні та хвостовий плавці добре розвинені. Спинний плавець високий, довгий (з 1 жорсткого та 7 м'яких променів) та красивий. Анальний плавець складається з 1 жорсткого та 3-5 м'яких променів. Хвостовий плавець місяцеподібний, нижня лопать довша.

Забарвлення сіро-коричневе або коричневе із зеленуватим відтінком. Тулуб вкрито візерунком, зо складається з темних плям і смуг. Є альбіносна та ряба форми. Самці яскравіше за самиць.

Спосіб життя[ред. | ред. код]

Є демерсальною рибою. Доволі витривала і стійка риба. Полохлива риба, при переляку закопується до ґрунту. Вдень ховається під корчами або у печерках. Активна в присмерку та вночі. Значний час може проводити, пересуваючись (наче пластун) між рослинами та укриттями. Живиться переважно водоростевими обростаннями (60 %), а також дрібними ракоподібними. Також хапають рештки деревину, яка необхідна цій риби для кращого травлення.

Статева зрілість настає у 3 роки. Самиця відкладає ікру в якихось укриттях, зокрема печерах та поглибленнях. Самець охороняє кладку, а потім піклується про мальків. Зростання відбувається швидко.

Тривалість життя становить 12 років.

Розповсюдження[ред. | ред. код]

Мешкає у басейні річки Амазонка, а також річках Наяни, Суринаму і Французької Гвіани, о. Тринідад. Культивується у ставках Гонконгу та Сингапуру.

Утримання в акваріумах[ред. | ред. код]

Для утримання потрібен великий акваріум від 200 літрів. Активний вночі. Сумісний з будь-якими миролюбними рибами, які тримаються у середніх і верхніх шарах води. Основу раціону повинні складати рослинні корми або їх замінники. Параметри води — температура 22-26 °C, pH близько 7, твердість до 20°.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Burgess, W.E., 1989. An atlas of freshwater and marine catfishes. A preliminary survey of the Siluriformes. T.F.H. Publications, Inc., Neptune City, New Jersey (USA). 784 p. (англ.)
  • Angulo; Garita-Alvarado; Bussing; and López (2013). Annotated checklist of the freshwater fishes of continental and insular Costa Rica: additions and nomenclatural revisions. Check List 9(5): 987—1019. (англ.)