IBM 701

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Консоль оператора IBM 701
Процесорна частина IBM 701

IBM 701 (Defense Calculator) - перший комерційний комп’ютер компанії IBM. IBM 701 був анонсований 29 квітня 1952 року[1] і мав багато спільного зі своїм прямим конкурентом UNIVAC, хоча і відмінностей теж було багато. Як пам'ять використовувалися не ртутні лінії затримки, а 3 запам'ятовуючі електронно-променеві трубки, також відомі як трубки Вільямса (названі так на честь винахідника). Хоча вони були надійнішими, ніж звичайні електровакуумні лампи, вони все одно залишалися слабким місцем комп'ютерів. Втім, у трубок Вільямса було одна безсумнівна перевага: можна було зчитати всі біти слова за раз, на відміну від ртутних ліній затримки UNIVAC, де читання здійснювалося біт за бітом. Процесор теж працював значно швидше, ніж у UNIVAC: майже 2200 множень в секунду проти 455. Процесор IBM 701 міг в секунду виконувати майже 17 000 додавання і віднімання, а також більшість інших операцій. Для того часу це був вражаючий результат. Накопичувач IBM на магнітній стрічці на 8 млн байт теж був дуже хорошим і міг зупинятися і стартувати набагато швидше, ніж у UNIVAC. Крім того, він міг зчитувати або писати 12500 символів в секунду. Втім, на відміну від UNIVAC з його зручними буферами пам'яті, процесору IBM доводилося обробляти всі операції введення/виводу, що могло сильно вплинути на продуктивність додатків, інтенсивних в цьому відношенні.

У 1956 році IBM представила технологію під назвою RAMAC - це були перші накопичувачі на змінних магнітних дисках для комп'ютерів. Сховище RAMAC дозволяли швидко зчитувати дані з будь-якого місця на диску і могли використовуватися не тільки з комп'ютером 701, але і з іншими моделями IBM, включаючи 650, про яку ми розповімо трохи пізніше. Як ви вже зрозуміли, ця технологія поклала початок жорстким дискам, які зараз використовуються повсюдно.

Компанія IBM випустила 19701 екземплярів моделі 701. Це менше, ніж кількість випущених UNIVAC, але все одно достатньо, щоб Remington Rand не була домінуючою компанією на цьому ринку. Вартість IBM 701 не дозволяла цього комп'ютера проникнути в маси: 701 обходився користувачеві в більш ніж $ 16 000 в місяць.

Примітки[ред.ред. код]

  • Charles J. Bashe, Lyle R. Johnson, John H. Palmer, Emerson W. Pugh, IBM's Early Computers (MIT Press, Cambridge, 1986)
  • Cuthbert Hurd (editor), Special Issue: The IBM 701 Thirtieth Anniversary - IBM Enters the Computing Field, Annals of the History of Computing, Vol. 5 (No. 2), 1983

Посилання[ред.ред. код]