Ipso facto

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ipso factoлат. «у силу самого факту», читається як і́псо фа́кто[1]) — сталий латинський вираз, який означає, що конкретна ситуація/дія є прямим наслідком, стану/події про які йдеться та не потребує додаткових умов — за замовчуванням, з огляду на саму подію, по-факту[2]. Термін використовується у міжнародному праві, юриспруденції, математиці та філософії.

Використання терміну[ред. | ред. код]

Термін виник від латинської фрази лат. Ipso facto et ipso jure — «з огляду на самий факт та на підставі самого закону»[3]. В міжнародних відносинах і міжнародному праві ipso facto використовується для позначення положень, які не потребують підтвердження. Наприклад, усі держави — члени ООН є ipso facto учасниками Статуту ООН (тобто по-факту, у силу самого факту їх членства), а держави, що не є членами ООН, можуть бути учасниками Статуту на умовах, визначених Генеральною Асамблеєю ООН і за рекомендацією Ради Безпеки ООН[3].

В судочинстві ipso facto може означати автоматичні наслідки, які виходять з суті справи (а не будуть визначені присудом суду) — щось, що було зроблено всупереч закону, ipso facto є незаконним. У католицькому канонічному праві ipso facto позначає автоматичний характер втрати приналежності до релігійного суб'єкта кимось винним у визначеній дії, навіть якщо церковними ієрархами або судом не був винесений вирок (лат. sententiae)[4].

Вираз популярний і в художній літературі і публіцистиці, особливо XX століття[5].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Ipso facto // Словник іншомовних слів / За ред. О. С. Мельничука. — 1-е вид. — Київ : Головна редакція «Українська радянська енциклопедія» (УРЕ), 1974. — С. 20.
  2. Ipso facto // Тезаурус. Европейская конвенция по правам человека.  (рос.)
  3. а б Мацко А. С. Міжнародне право. Навчальний посібник. — 2-ге вид., переробл. і допов. — Київ : МАУП, 2005. — С. 146, 173.
  4. Dismissal ipso facto. New Catholic Dictionary. Архів оригіналу за 18 July 2012. Процитовано 18 February 2012. [недоступне посилання з 28.11.2019]
  5. Maeve Maddox (April 30, 2010). Ipso Facto and Other «Factos». www.dailywritingtips.com.  (англ.)