JAWS

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
JAWS
Тип Читач екрана (Screen reader)
Розробник Freedom Scientific
Перший випуск Січень, 1995
Стабільний випуск 14.0.1037 (11 грудня, 2012)
Версії 16.0.4350[1]
Операційна система Microsoft Windows
Ліцензія Власницьке програмне забезпечення
freedomscientific.com

JAWS (англ. Job Access With Speech) — програма для читання з екрана комп'ютера, розроблена для сліпих та слабозорих людей. Дозволяє користувачеві «читати» з екрана і самому набирати текст. Програма озвучує текст на екрані (text-to-speech): кнопки, пункти меню, тексти в документах, тощо та озвучує натиснення клавіш клавіатури.

Розроблена компанією «Freedom Scientific» (Сент-Пітерсберг, Флорида, США).

Першу версію було створено у 1989 році Тедом Хентером (Ted Henter), який у 1978 сам став незрячим внаслідок нещасного випадку.

Програма дозволяє підключати різноманітні синтезатори мови, в тому числі і для української мови. Також, JAWS дозволяє змінювати швидкість читання тексту, паузи між словами, змінювати мовний синтезатор та в залежності від досвідченості користувача, можна налаштувати чи читати увесь доступний текст чи лише дещо. Так, наприклад, при відкритті вікна може прочитати повністю назву вікна і усі доступні кнопки та опції в даному вікні, а може лише сказати, що вікно відкрите. Управління JAWS здійснюється через графічний інтерфейс програми та через комбінації клавіш клавіатури.

При наявності спеціального пристрою, можливе застосування шрифту Брайля як для читання тексту з екрана так і для його введення (дисплей Брайля). Проте оскільки такі пристрої значно дорожчі за звичайні, то сліпі та слабозорі люди переважно обходяться звуковими синтезаторами JAWS та стандартною клавіатурою.

Посилання[ред.ред. код]

  1. http://www.freedomscientific.com/Downloads/JAWS