Juniperus cedrus

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Juniperus cedrus
Juniperus cedrus detail.JPG
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Голонасінні (Pinophyta)
Клас: Хвойні (Pinopsida)
Родина: Кипарисові (Cupressaceae)
Рід: Ялівець (Juniperus)
Вид: J. cedrus
Біноміальна назва
Juniperus cedrus
(Webb et Berthelot 1847)
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Juniperus cedrus
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Juniperus cedrus
EOL logo.svg EOL: 1034903
IPNI: 262172-1
ITIS logo.svg ITIS: 822537
IUCN logo.svg МСОП: 30327
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 746016

Juniperus cedrus (Ялівець канарський) — вид хвойних рослин родини кипарисових.

Поширення, екологія[ред. | ред. код]

Країни проживання: Португалія (Мадейра); Іспанія (Канарські о-ви). Росте на висотах 500–2400 м. Нинішня картина обмеження важкодоступними ділянками на Канарських островах і на Мадейрі зображають минуле втручання людини. Раніше вид мав більш широке розповсюдження.

Морфологія[ред. | ред. код]

Дерева раніше записані до 30 м заввишки, або чагарники на великих висотах. Кора оранжево-коричневий, відлущується грубими вертикальними рядками. Листки від шиловидних до голчастих, 1-2 см, зелені, сизим відтінком знизу. Дводомні, з чоловічими і жіночими шишками на різних дерев. Зрілі насіннєві шишки кулясті, 8-12 мм, зелені, після дозрівання оранжево-червоні, дозрівають бл. 18 місяців після запилення; з 3 зернинами у шишці. Чоловічі шишки жовті, 2-3 мм завдовжки, падають незабаром після того як проливають пилок в лютому-березні.

Використання[ред. | ред. код]

Історично цінна, ароматична деревина використовувалась місцевим населенням в столярній справі для виробництва різних меблів, у будівництві і для виготовлення коробок через здатність деревини запобігати комахам-шкідникам. Сьогодні, завдяки своїй рідкості і охоронному статусу, J. cedrus не використовується. Рослина широко культивується як декоративна і використовується лісовими службами особливо вздовж штучних іригаційних каналів і шляхів.

Підвиди[ред. | ред. код]

Загрози та охорона[ред. | ред. код]

Канарські острови. Є цілий ряд загроз, найбільш страшною з яких є вогонь. Глобальне потепління може вплинути на кількість сезонних опадів і вологи від прибережних туманів. Ще загрозами є кози, берберські вівці та муфлони.

Мадейра. Історично надмірний випас худоби, оброблення та підпали мали значні загрози для населення. Хоча ці загрози менші сьогодні, швидке розширення Cytisus scoparius і випас, безумовно, є потенційною загрозою, так як це значно збільшує ризик виникнення пожеж. J. cedrus на Канарських островах росте в 3 Національних Парках. На Мадейрі він захищений в порт. Parque Natural da Madeira, де всі кози були видалені вище 1400 м. Це зробило позитивний вплив загалом на рослинність, але оскільки J. cedrus має повільне зростання, позитивний вплив на ньому ще не проявився.

Посилання[ред. | ред. код]