Juniperus przewalskii

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Juniperus przewalskii
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
(без рангу): Голонасінні (Gymnosperms)
Відділ: Хвойні (Pinophyta)
Клас: Хвойні (Pinopsida)
Порядок: Соснові (Pinales)
Родина: Кипарисові (Cupressaceae)
Рід: Яловець (Juniperus)
Вид:
J. przewalskii
Біноміальна назва
Juniperus przewalskii
Komarov, 1924

Juniperus przewalskii (яловець Пржевальського[1]) — вид хвойних рослин родини кипарисових.

Поширення, екологія[ред. | ред. код]

Країни проживання: Китай (Ганьсу, Цинхай, Сичуань). Зустрічається від субальпійського лісу до альпійських луків або степів на крутих, як правило, південних вапняних схилах, з ґрунтопокривними травами (наприклад Stipa splendens), чагарниками (наприклад Salix) або багаторічними травами (наприклад, Polygonum viviparum), на сухих або вологих поверхнях. Може також утворювати чисті ліси. Висота коливається від (1900)2200 м до 4000(5000) м над рівнем моря. Клімат холодний помірний, з істотними періодами снігового покриву в зимовий період.

Морфологія[ред. | ред. код]

Двостатеві дерева (рідко кущі) до 20 м у висоту. Листки бувають як лускоподібні так і голчасті: всі голчасті на молодих деревах, обидва типи на дорослих деревах, майже всі лускоподібні на старих дерев; голчасті листки ростуть по 3, поширюючи, вільна частина довжиною 4–8 мм; лускоподібні листки ростуть по 2, зазвичай сизі, ромбово-яйцеподібні, 1,2–3 мм, листова вершина гостра. Пилкові шишки яйцеподібні, близько 2,5 мм завдовжки, з 6–10 мікроспорофілами, кожна з 2 або 3 пилковими мішками. Шишки від синьо-чорного до чорного кольору, коли дозрілі, від яйцюватих до майже кулястих, 0,8–1,3 см в діаметрі, з 1 насіниною. Насіння злегка сплюснуте, (суб) кулясте, 7–12 × 6–10 мм, невиразно або помітно ребристі, є смоляні ями.

Використання[ред. | ред. код]

Використання не зафіксовано, але цей вид, ймовірно, використовується для дров, оскільки це одне з небагатьох дерев, які існують в деяких частинах ареалу.

Загрози та охорона[ред. | ред. код]

Майбутня зміна клімату може вплинути на цей вид. Не відомо, чи цей вид трапляється в будь-яких охоронних територіях.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Українська назва є транскрибуванням та/або перекладом латинської назви авторами статті і в авторитетних україномовних джерелах не знайдена.

Посилання[ред. | ред. код]