Juniperus scopulorum

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Juniperus scopulorum
Juniperus scopulorum tree.jpg
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
(без рангу): Голонасінні (Gymnosperms)
Відділ: Хвойні (Pinophyta)
Клас: Хвойні (Pinopsida)
Порядок: Соснові (Pinales)
Родина: Кипарисові (Cupressaceae)
Рід: Яловець (Juniperus)
Вид:
J. scopulorum
Біноміальна назва
Juniperus scopulorum
Sarg., 1897
Juniperus scopulorum range map 4.png

Juniperus scopulorum (яловець скельний[1]) — вид хвойних рослин родини кипарисових.

Поширення, екологія[ред. | ред. код]

Країни проживання: Канада (Альберта, Британська Колумбія); Мексика (Чіуауа, Коауїла); США (Аризона, Небраска, Невада, Нью-Мексико, Північна Дакота, Південна Дакота, Юта). Є одним з основних компонентів передгір'їв Скелястих гір у лісовій хвойної зоні та поширюється вгору в гірські хвойні ліси, де часто займає обривисті скелясті схили і хребти. Тільки в північних частинах ареалу, на нижніх і середніх висотах формує чисті поселення. Висотний діапазон (5)500–2300(2770) м над рівнем моря. Найбільш поширений у скелястій місцевості на ґрунтах, отриманих з базальту, вапняку і сланцю, як правило, дрібних і в основному бідних поживними речовинами. Клімат в основному континентальний, сухий (в дощовій тіні прибережних гірських хребтів) і має велику різницю температур між літом і зимою.

Морфологія[ред. | ред. код]

Листя і шишки

Дерево дводомне, до 20 м, з одним стовбуром (рідко з кількома); крона конічна з часом округляється. Кора коричнева, розшаровується на тонкі смужки. Гілки від розлогих до висхідних. Листки від світло до темно-зеленого кольору, але часто сизо-сині або синьо-сірі, батогоподібні листки 3–6 мм, лускоподібні листки 1–3 мм, верхівки від тупих до гострих. Шишки зріють 2 роки, від кулястих до 2-лопатевих, 6-9 мм, видаються світло-блакитними, але темно-синьо-чорні під сизим покриттям, з (1)2(3) насінинами. Насіння 4–5 мм. 2n = 22.

Використання[ред. | ред. код]

Цей ялівець досі використовується як джерело дров у сільській місцевості. Вирощується, особливо в США, де кілька сортів відомі; деякі з них досягли Європи і там стають все більш доступними в торгівлі.

Загрози та охорона[ред. | ред. код]

Ніяких конкретних загроз не було визначено для цього виду. Багато субпопуляцій знаходяться в охоронних районах.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Українська назва є транскрибуванням та/або перекладом латинської назви авторами статті і в авторитетних україномовних джерелах не знайдена.

Посилання[ред. | ред. код]