Juniperus squamata

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Juniperus squamata
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Голонасінні (Gymnosperms)
Відділ: Хвойні (Pinophyta)
Клас: Хвойні (Pinopsida)
Порядок: Соснові (Pinales)
Родина: Кипарисові (Cupressaceae)
Рід: Яловець (Juniperus)
Вид:
J. squamata
Біноміальна назва
Juniperus squamata
Buch.-Ham. ex D.Don, 1824

Juniperus squamata (яловець лускатий[1]) — вид хвойних рослин родини кипарисових. Етимологія: лат. squamatus — «луски»[2].

Поширення, екологія

[ред. | ред. код]

Країни проживання: Афганістан; Бутан; Китай (Аньхой, Фуцзянь, Ганьсу, Гуйчжоу, Хубей, Цинхай, Шеньсі, Сичуань, Тибет, Юньнань); Індія (Ассам, Гімачал-Прадеш, Сіккім, Уттар-Прадеш); Непал; Пакистан; Тайвань, провінція Китаю. Поширений у субальпійському хвойному лісі й змішаних лісах; росте разом з Abies, Picea, Larix і Juniperus semiglobosa, Juniperus recurva, Juniperus saltuaria, Betula, Quercus, до субальпійських заростей Rhododendron і Juniperus або альпійських чагарників і різнотрав'я. В заростях і альпійських чагарниках зазвичай асоціюється з Juniperus indica, Juniperus pingii var. wilsonii, Berberis, Caragana (у пн.-сх. частині ареалу), Cotoneaster, Polygonum bistorta, Rhododendron, Rosa, Sorbus, Spiraea і т. д. Висотний діапазон 1340–4850 м над рівнем моря. Знаходиться на різних типах гірських порід, від вапняних до кременистих, часто переважають на морени, осипи або скелясті гряди. Клімат високий гірський і високогірний з сильним впливом мусонів, які, однак, зменшується в напрямку на північний схід ареалу.

Морфологія

[ред. | ред. код]

Це кущ прямовисний або розлогий; гілки висхідні або горизонтально розповсюдження. Листки ростуть по 3, голчасті, прямі або злегка зігнуті, довжиною 3,5–7 мм, шириною 1,2–1,5 мм, злегка увігнуті, з білими жилковими смуг зверху, вершини гострі або загострені. Пилкові шишки яйцеподібні, 3–4 мм. Шишки чорні або синювато-чорні при дозріванні, яйцюваті або майже кулясті, 4–8 × 4–6 мм. Насіння яйцеподібне, довжиною 3,5–6 мм, шириною 2–5 мм, хребтоподібне, з смоляними ямами. У значній мірі дводомні, з пилковими і насіннєвими шишками на різних рослинах, але іноді трапляються однодомні.

Використання

[ред. | ред. код]

Широко культивується як декоративна садова і трохи чагарникових і сланких форм розмножують як сорти. Форми з блискучих листям користуються величезним попитом і, відповідно, постійний потік нових сортів з цією рисою йде на ринок.

Загрози та охорона

[ред. | ред. код]

Перевипас субальпійських лук може загрожувати цьому виду на місцевому чи регіональному рівні, але, враховуючи його дуже широке поширення це навряд чи буде мати великий вплив на вид у цілому. Цей вид зустрічається в багатьох ПОТ.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Українська назва є транскрибуванням та/або перекладом латинської назви авторами статті і в авторитетних україномовних джерелах не знайдена.
  2. Dictionary of Botanical Epithets. Архів оригіналу за 6 січня 2022. Процитовано 8 квітня 2021.

Посилання

[ред. | ред. код]