Lasiopodomys

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Lasiopodomys
Lasiopodomys brandtii
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Інфратип: Хребетні (Vertebrata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Підклас: Звірі (Theria)
Інфраклас: Плацентарні (Eutheria)
Надряд: Euarchontoglires
Ряд: Гризуни (Rodentia)
Надродина: Мишуваті (Muroidea)
Родина: Щурові (Arvicolidae)
Підродина: Полівкові (Arvicolinae)
Рід: Lasiopodomys
Lataste, 1887
Види
Див. текст
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Lasiopodomys
EOL logo.svg EOL: 111253
ITIS logo.svg ITIS: 632601
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 399233
Fossilworks: 41795

Lasiopodomys  — рід нориць родини Щурові (Arvicolidae) — Брандтові нориці.

Розміри середні, довжина тіла до 148 мм. Очі більші, ніж у інших нориць, за винятком представників роду Eolagurus. Верхньогубні вібриси помірно розвинені, щічні відсутні. Вушні раковини маленькі, досить густо опушені. Довжина хвоста в середньому близько 1/5 довжини тіла; він помірно опушений, а його кінцеве волосся може утворювати рихлий пензлик. Характерна укорочена і широка кисть (ширше тільки у лемінгів) і подовжена ступня. На кисті третій палець по довжині приблизно дорівнює четвертому, на стопі — третій довший від інших, а четвертий приблизно дорівнює другому. Перший палець на кисті з маленьким гострим кігтиком, на решті кігті багато довші половини пальців, гострі, слабо вигнуті. Долонні поверхні голі, з великими мозолями в основі пальців, підошовні — покриті негустим волоссям. Забарвлення спини від світло піщано-сірого до темно-бурого, нерізко відмежоване на боках від світло палевого або темно-сірого забарвлення черевної поверхні. Сезонне линяння добре виражене тільки у одного виду.

Зуби без коренів, з рясними відкладеннями зовнішнього цементу, з добре диференційованою по товщині емаллю і розділеними (крім середньої пари на нижньому М3) петлями жувальної поверхні.

Будова кісток кінцівок не вивчена.

Викопні рештки виявляються з початку плейстоцену в Забайкаллі і Північному Китаї. Будова жувальної поверхні корінних вказує на зв'язок з найбільш архаїчними формами полівок вимерлого роду Allophajomys.

Поширення: Південне Забайкалля, Північна Монголія, Корея, Західна і Північно-Західний Китай.

Населяють степові та лучні місцеперебування на рівнинах, у передгір'ях і горах внутрішніх частин Азії, в Монголії піднімаються до висоти 3000 м н.р.м.

Види[ред. | ред. код]

Рід включає 3 види. Відмінності між ними як в морфології, так і в способі життя не менші, ніж між підродами роду Microtus, і поділ описуваного роду на 2 підроди — Lasiopodomys s. str. і Lemmimicrotus Tokuda, 1941 навряд чи може викликати заперечення.

Література[ред. | ред. код]

  • Musser G.G., M.D. Carleton. Superfamily Muroidea // Mammal Species of the World a Taxonomic and Geographic Reference / Eds. D.E. Wilson and D.M. Reeder. — Baltimore: Johns Hopkins University Press, 2005. — Р. 894–1531.