League of Legends

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
League of Legends
League of Legents logo.png
Розробник США Riot Games
Видавець США Riot Games
КНР Tencent Holdings Ltd
Сінгапур Garena
Керівник Том "Zileas" Кедвел
Продюсер Стівен Сноу
Тревіс «Volibar» Джордж
Геймдизайнер Крістіна Норман
Роб Ґарет
Стів «Guinsoo» Фік
Художник Едмундо Сачез
Трой «Troyzilla» Едам
Джей Девіс
Дата випуску 27 жовтня 2009 року[1]
Версія 8.15[2](31.07.2018)
Українська локалізація ні
Жанр(и) MOBA
Віковий
рейтинг
ESRB: T[3],
PEGI: 12[4]
Платформа PC: ОС Windows (27 жовтня 2009)
Mac OS (1 березня 2013)[5])
Режим гри лише онлайн, мультиплеєр
Носій Завантаження[6]
Системні
вимоги
Мінімальні:
CPU: 2 ГГц
RAM: 1 ГБ (2 ГБ для Windows Vista і 7)
GPU: з 2.0 шейдерами та DirectX 9.0с
HDD: 8 ГБ місця
Рекомендовані:
CPU: 3 ГГц
RAM: 2 ГБ (4 ГБ для Windows Vista і 7)
GPU: з 512 МБ VRAM та DirectX 9.0c
HDD: 12 ГБ місця[7]
Керування клавіатура, миша
Роздільність до 1920x1200
Сайт leagueoflegends.com
CMNS: League of Legends на Вікісховищі

League of Legends (укр. Ліга Легенд, вживається скорочення LoL) — відеогра жанру MOBA (багатокористувацька онлайн бойова арена), створена командою розробників Riot Games для Microsoft Windows та Macintosh[6]. Гра була вперше анонсована 7 жовтня 2008 року[8] під назвою «League of Legends: Clash of Fates» (укр. Ліга Легенд: Cутичка доль). З 10 квітня 2009 р. до 26 жовтня 2009 р. гра перебувала в стадії закритого бета-тесту[9], а з 27 жовтня 2009 року була запущена і відкрита для загального доступу[1].

У жовтні 2012 року Riot Games у своєму прес-релізі оголосила, що League of Legends стала найпопулярнішою відеогрою в світі: у ній було зареєстровано 70 мільйонів гравців, з яких 32 мільйони були активними впродовж місяця, а 12 мільйонів — щоденно. Середній постійний онлайн гри становив 3 мільйони гравців[10]. В вересні 2016 року Riot Games заявили про понад 100 мільйонів активних гравців щомісяця. [11]

Існує кілька офіційних серверів гри, які розподілені за територіальним принципом та відкритий сервер для тестування майбутніх оновлень[12]. Приватних («піратських») серверів League of Legends немає. Глобально ігровий час поділений на сезони, які тривають близько року. По закінченні кожного сезону відбувається оновлення рейтингів гравців та проводиться світовий чемпіонат серед найкращих професійних команд світу, які відбираються впродовж сезону. Перший світовий чемпіонат — Riot Season 1 Championship відбувся в червні 2011 року[13]. Чемпіонат світу 2015 року Worlds 2015 одночасно переглядали 4.2 мільйона глядачів, [14] а чемпіонат 2018 Mid-Season Invitational одночасно переглядало вже 19.8 мільйонів глядачів.[15]

Ігровий процес[ред. | ред. код]

Основи[ред. | ред. код]

Ігровий інтерфейс

League of Legends — динамічна змагальна командна гра, що поєднує у собі елементи рольової відеогри і стратегії в реальному часі. Дві команди могутніх чемпіонів, кожен з яких має унікальний вигляд та здібності, б'ються одна проти одної в різних ігрових режимах та на різних мапах. Враховуючи постійні вдосконалення гри, введення нових чемпіонів, режимів і предметів та враховуючи необмежений рівень вдосконалення навичок гравця, League of Legends неможливо «пройти» як звичайну відеогру, а кожна нова партія виходить унікальною[16].

Подібно до ігрових видів спорту, гра в League of Legends відбувається у вигляді окремих партій (сесій). Щоб зіграти гру у певному режимі, необхідно подати заявку і дочекатись автоматичного підбору гравців для наступної партії. Підбір здійснюється з врахуванням рейтингу гравця у відповідному режимі. Пошук гри триває близько хвилини, сама ж ігрова сесія зазвичай триває не більше 60-ти хвилин, залежно від режиму.

З гравців (відповідно до термінології гри — прикликачів, англ. summoners) формуються дві команди. За винятком деяких режимів, перед початком гри гравець сам обирає свого чемпіона (єдиного керованого ним героя) на наступну партію, а також визначає роль, яку він відіграватиме у команді та може робити додаткові підлаштування під гру: обрати дві додаткові навички — навички прикликача (англ. summoner's spells), обрати набори додаткових ігрових бонусів для чемпіона — руни (англ. runes), та дещо підкорегувати чемпіонські параметри — майстерності (англ. masteries)[17]. Кожна гра починається «з чистого аркуша», тобто усі гравці мають однаковий найменший початковий рівень, стартову кількість «золота» і перебувають на своїй базі.

Мета будь-якого режиму — знищити ворожий нексус (англ. nexus) — кристал, що знаходиться на базі команди. В цьому гравцям допомагають міньйони (англ. minions, розм. кріпи) — NPC, що періодично групами виходять зі свого нексусу і допомагають атакувати команду противника та його будівлі, рухаючись у напрямі ворожого нексуса. Під час гри гравці можуть заробляти досвід (англ. experience, розм. експа), який підвищує рівень чемпіона та відкриває цим самим можливість вдосконалювати його навички, та «золото» (англ. gold, розм. голда), яке можна витратити на купівлю предметів, що покращують характеристики героя. Окрім команди суперника, перешкодою в більшості режимів виступають також вежі (англ. turret, розм. туретка) — атакуючі будівлі, розташовані на шляху до бази кожної з команд, і які необхідно руйнувати, просуваючись по котромусь із шляхів до нексуса, що вкрай важко зробити без допомоги власних міньйонів.

Кожен прикликач має змогу контролювати лише свого одного чемпіона (за деякими винятками унікальних здібностей), але залежно від набору навичок героя може певним чином взаємодіяти з персонажами інших гравців (лікувати, пришвидшувати, покращувати характеристики тощо)[18]. Однією з важливих цілей та складових гри є вбивства ворожих чемпіонів. Якщо чемпіон гине, за якийсь час він оживає на своїй стартовій базі. Гравець не може керувати міньйонами, як у RTS, неможливо і покращувати будівлі на базі команди. У грі такого типу запорукою перемоги окрім власних здібностей виступає командна гра (англ. teamplay) та взаємодія[19].

Керування переміщенням чемпіона у грі за замовчуванням здійснюється мишкою, а використання навичок і предметів — клавішами клавіатури.

Режими[ред. | ред. код]

У League of Legends доступні різні режими гри, які поділяться на чотири розділи: «PvP», «Co-op vs. AI», «Custom», «Tutorial». Деякі з режимів стають доступними лише при дотриманні певних умов: рівня або кількості придбаних чемпіонів. Інколи у гру тимчасово додаються нові розважальні режими.

PvP[ред. | ред. код]

PvP (Players versus Players, гравці проти гравців) — основний й найпоширеніший формат гри. Включає в себе класичні режими: «5 на 5» та «3 на 3», «Dominion» та «ARAM».

5 на 5[ред. | ред. код]
Елементи Прірви прикликачів

Ігри формату «5 на 5» відбуваються на мапі під назвою Прірва прикликачів (англ. Summoners Rift). Це найстарша та найпопулярніша мапа, яка має форму квадрата, у двох протилежних вершинах якого знаходяться бази команд (у лівій нижній — синьої, у правій верхній — червоної)[20]. Бази сполучені трьома шляхами — лініями (англ. lanes, назви яких відповідають їх розташуванню: верх (англ. top, розм. топ) проходить вздовж лівого та верхнього краю мапи, низ (англ. bot, розм. бот) проходить по нижньому та правому краю мапи, середина (англ. mid, розм. мід) — проходить напряму по діагоналі[21]. Також вздовж іншої діагоналі карти проходить річка, яка перетинає всі шляхи, а між лініями знаходиться ліс (джунглі) (англ. jungle), із додатковими шляхами у ньому[22].

Вздовж кожної з ліній розташовано 6 веж — по три у кожної команди на своїй половині лінії. Крім цього, на базі кожної з команд знаходяться три інгібітори (англ. inhibitor, розм. інгіб) — споруди, для знищення кожної з яких супернику необхідно зруйнувати всі вежі команди на відповідній лінії. При знищенні інгібітора команди, до міньйонів її суперника, які періодично групами йдуть по цій лінії, додаються посилені суперміньйони (англ. super minions , розм. суперкріпи)[23]. Слід зазначити, що навіть зруйновані інгібітори відновлюються через певний час, тоді як вежі — ні. Після відновлення інгібітора, нові суперміньйони перестають вироблятись. Ще дві вежі розташовані «на останньому рубежі» — перед самим нексусом. Зруйнувати нексус і, відповідно, здобути перемогу, можна лише після зруйнування обох цих веж, які, в свою чергу можна атакувати лише коли щонайменше один з інгібіторів перебуває у знищеному стані[24].

У лісі знаходяться лісові кріпи, вбивство яких теж приносить золото і досвід, а деякі з них — ще й тимчасову прибавку до параметрів (англ. buff, розм. баф). Також у різних частинах річки знаходяться два унікальних монстри-боси: Дракон (англ. Dragon), вбивство якого приносить золото для кожного чемпіона команди[25], та Барон Нашор (англ. Baron Nashor), вбивство якого дає потужний тимчасовий баф для усіх членів команди[26].

Слід зазначити, що час відновлення вбитих лісових кріпів, монстрів-босів, інгібіторів є сталим, а контроль за ними — невід'ємною складової успішної гри.

Ігри у форматі «5 на 5» можна грати у наступних режимах:

 • Конструктор команди (англ. Team Builder) (нормальний) — гравець спершу обирає собі чемпіона та роль, яку він хоче ним відігравати, а лише потім здійснюється підбір команди та суперників з урахуванням цього. Можливо грати в одній команді із заздалегідь обраними друзями.
 • Сліпий вибір (нормальний) — по знаходженні гри, гравці одночасно обирають собі бажаних чемпіонів, не знаючи вибору суперника до початку гри. Режим дає змогу грати в одній команді із заздалегідь обраними друзями.
 • Порядковий вибір (нормальний) — по знаходженні гри, капітани почергово роблять бани (англ. ban) — блокування небажаних чемпіонів, після чого гравці почергово обирають собі героїв. У даному форматі гравці бачать бани та вибір суперників, що дозволяє передбачити їх стратегію, та обрати чемпіонів, які вдаліше протистоятимуть команді ворогів. Можливо грати в одній команді із заздалегідь обраними друзями.
 • Порядковий вибір соло/дуо (ранговий) — режим аналогічний порядковому вибору (нормальному), але тут в залежності від результатів ігор гравці отримують та змінюють свій рейтинг. Для участі у цьому режимі гравець має досягти 30 рівня прикликача та володіти щонайменше 16-ма чемпіонами. Також у цьому режимі можливо брати участь в парі з одним другом.
 • Порядковий вибір командний (ранговий) — режим почергового вибору із рейтинговим принципом, але для заздалегідь сформованих команд із повним складом (5 гравців). Рейтинг для власних команд обчислюється окремо від рейтингу соло/дуо ігор.

Рейтинг гравців/команд відображається за принципом дивізіонів: існує 5 дивізіонів (бронзовий, срібний, золотий, платиновий, діамантовий), у кожному з яких знаходиться по 5 «рівнів» (від V до I), та два найвищі дивізіони без поділу на рівні: майстрів та претендентів:

Бронза Срібло Золото Платина Діамант Майстри Претенденти
V IV III II I V IV III II I V IV III II I V IV III II I V IV III II I

Щоб піднятись у рівні, гравець має заробити на ньому 100 очок та виграти певну кількість ігор для підвищення (наприклад, з «срібла VI» у «срібло III»). Заробивши 100 очок та вигравши ігри на підвищення, знаходячись на першому рівні дивізіону, гравець переміщується до п'ятого рівня вищого дивізіону (наприклад, з «золота I» у «платину V»). Так само можливо понижуватись у дивізіонах/рівнях при втраті очок. За дещо іншою системою здійснюється перехід між дивізіонами майстрів та претендентів: кожну добу певна кількість найкращих за кількістю набраних очок «майстрів» підвищується, замінюючи «претендентів», які мають найгірші результати у своєму дивізіоні[27]. По закінченні сезону гравці, які досягли певного рейтингу (зазвичай, золотого), отримують ігрові нагороди, а всі набрані рейтинги оновлюються шляхом часткового чи повного скидання[28].

До введення з початку третього сезону дивізіонно-рангової системи, рейтинги у League of Legends вираховувались і відображались за системою Ело.

У третьому сезоні було неможливо понизитись у дивізіоні або рівні через негативні результати, лише через неактивність (28 днів і більше). Це призвело до втрати мотивації гравців до серйозної гри після досягнення певних результатів, внаслідок чого із початку четвертого сезону було впроваджене і пониження у рівнях/дивізіонах.[29].

3 на 3[ред. | ред. код]
Вигляд зверху на основні ігрові мапи

Ігри у класичному режимі «3 на 3» граються на мапі Звивиста пуща (англ. Twisted Treeline). Спершу вона була додана у гру одразу після бета-тестування як така, що доступна лише у тренувальному режимі. За півроку Звивиста пуща стала доступною і для нормальних ігор[30], а наприкінці 2012 року була перероблена[31].

Звивиста пуща приблизно вдвічі менша за Прірву прикликачів і являє собою дві бази, кожна з яких має по два виходи, які прямо з'єднані двома лініями (верхньою і нижньою) із протилежними виходами бази суперника. На лінії розташовано по одній вежі кожної з команд, ще по одній вежі є біля виходу з бази, за кожною з яких розташований інгібітор команди. Між інгібіторами розташована одна остання вежа, яка захищає нексус. Тут діють ті ж правила, що і на Прірві Прикликачів: інгібітор можливо зруйнувати, знищивши перед ним усі вежі на лінії; після знищення інгібітора суперника команда отримує на цій лінії додаткових суперміньйонів; з часом інгібітор відновлюється. Метою так само є знищення ворожого нексуса[32].

Особливістю режиму є те, що чемпіони починають гру, маючи майже вдвічі більшу кількість золота і частково інші предмети, ніж у Прірві прикликачів, а в лісі, який розташовується між лініями, окрім звичних лісових монстрів та ходів розміщуються два вівтарі, рівновіддалені від баз. Команда може захопити вівтар суперника, простоявши на ньому певний час. Кожен із захоплених та утримуваних вівтарів дає команді додаткові переваги. На мапі є епічний монстр-бос — Вілемо́ (англ. Vilemaw), який знаходиться у схованці над верхньою лінією, і дає тимчасовий бонус команді, що його вбила[33].

Ігри у форматі «3 на 3» можна грати у наступних режимах:

 • Сліпий вибір (нормальний) (англ. Normal — Blind Pick) — по знаходженні гри гравці одночасно обирають собі бажаних чемпіонів, не бачачи вибору суперника до початку гри. Режим дає змогу грати в одній команді із заздалегідь обраними друзями.
 • Порядковий вибір командний (ранговий) (англ. Ranked Teams — Draft Pick) — режим порядкового вибору та з рейтинговим принципом, для заздалегідь сформованих команд із повним складом (3 гравці). Рейтинг цього режиму обчислюється окремо від рейтингів ігор форматів «5 на 5», але дивізіонна система розрахунку така сама.

Індивідуальний (соло) рейтинговий режим у «3 на 3» відсутній.

Dominion[ред. | ред. код]

Dominion (укр. панування) — найнезвичніший ігровий режим з усіх, грається на мапі Кристалічний кар'єр (англ. Crystal Scar). Вперше гравці мали змогу спробувати цей режим на GamesCom у Європі (17-21 серпня 2011 р.) та PAX Prime у Північній Америці (26-28 серпня 2011 р.). Нетривалі відкриті ігрові бета-тести відбулись 21-го та 23-го вересня, а з 26 вересня 2011 року режим став загальнодоступним[34].

Dominion є одним з найшвидших режимів: зазвичай ігрові матчі у ньому тривають не більше 20 хвилин. Проходить у класичному для багатьох онлайн ігор форматі «захопи і тримай». Дві команди, з п'яти гравців кожна, змагаються у якнайшвидшому зруйнуванні нексуса суперника, шляхом відбирання у нього очок життя. Ці очки життя зменшуються шляхом контролю п'яти ключових точок: чим більше точок команда контролює, тим більше одиниць життя втрачає нексус суперника кожні кілька секунд. Також, при вбивстві ворожого чемпіона, нексус суперника втрачає два очки життя. Нексус команди, яка володіє відносною більшістю точок, не втрачає життя. Ключові точки можуть перебувати у нейтральному або в захопленому стані. Для захоплення або нейтралізації точки чемпіону необхідно певний час взаємодіяти із нею, знаходячись поруч[35].

Сам же Кристалічний кар'єр має круглу |форму, по його периметру проходить головна лінія, на якій рівновіддалено знаходяться п'ять ключових точок. Також, за кожною з ключових точок є близько розташовані обхідні лінії, з яких виходять неконтрольовані кріпи, які теж певною мірою можуть допомагати захоплювати або захищати ключові точки. Бази кожної з команд мають по два виходи на лінію та розташовані симетрично. У внутрішній частині мапи знаходиться ліс із скрізними шляхами, в якому, на відміну від інших режимів, немає лісових кріпів, проте розташовані об'єкти, які тимчасово покращують параметри чемпіонів при проходженні крізь них.

У Dominion особисті результати формуються не у вигляді стандартного рахунку «вбив/помер/допоміг», а відображаються сумою зароблених очок за виконання певних активних дій, як-то: нейтралізація/захоплення точки, вбивство при захисті точки, допомога при захопленні, переривання взаємодії суперника з точкою тощо. Також у цьому режимі гравці починають гру, маючи третій рівень чемпіона, приблизно втричі більшу кількість золота, підвищеною швидкістю регенерації і кількістю золота та деякими іншими змінами[35].

Ігри у Dominion доступні у форматі сліпого та порядкового вибору (нормальні), за аналогічним із іншими режимами порядком. Рангові ігри для цього режиму відсутні, хоча один з розробників ще під час другого сезону заявляв про наміри їх введення[36].

ARAM[ред. | ред. код]

ARAM — All Random All Mid (укр. всі випадково, всі по центру) — режим, що виокремився з розважального формату гри, який раніше проводився у Прірві прикликачів через створення власних ігор. Відбувається на мапі Виюча безодня (англ. Howling Abyss), яка має вигляд прямого мосту і являє собою одну класичну ігрову лінію. Кожна команда має дві вежі, що захищають нексус, інгібітор та дві вежі вздовж лінії. Інших шляхів, лісу та епічних монстрів немає, проте вздовж лінії розташовані «аптечки», які періодично відновлюються після використання. ARAM був доданий у гру 30 квітня 2013 року під час ігрового івенту про сюжетну лінію Фрельйорду (патч 3.6)[37][38].

Мета режиму така сама, як і в звичному «5 на 5» — зруйнувати нексус суперника, у чому так само допомагають міньйони. Особливістю є те, що перед початком гри кожен з десяти гравців (ігри проходять 5 на 5) обирає чемпіона не сам, а отримує його випадково серед наявних у нього. Також гра починається з більшою кількістю стартового золота у чемпіонів і третім їх рівнем. На мапі також пришвидшено відновлюється здоров'я і мана (магічний ресурс, який витрачається для використання навичок; у деяких чемпіонів відсутній, або наявний у вигляді енергії), золото, дещо змінені набори предметів тощо. На відміну від інших режимів, гравець не може використати здатність телепортації на стартову платформу, крім того, перебування на ній не пришвидшує відновлення показників здоров'я, як у інших режимах, а купувати предмети можливо лише після смерті свого чемпіона[39].

Гра у ARAM можлива у нерейтинговому (нормальному) режимі гри з можливим запрошенням друзів у свою команду[40].

Co-op vs. AI[ред. | ред. код]

Co-op vs. AI — cooperative versus artificial intellegence (укр. кооператив проти штучного інтелекту) — категорія, що містить PvP-режими у форматі «5 на 5», «3 на 3» та Dominion, з тією відмінністю, що в цьому форматі гравці з одного боку змагаються проти ботів (англ. bots) — чемпіонів, керованих штучним інтелектом заданого рівня складності, з іншого. Зазвичай цей режим використовується для тренувань та набуття досвіду новими гравцями. Існує 56 чемпіонів, які можуть бути керовані штучним інтелектом. Категорія ігор з ботами була додана у гру 10 березня 2011 року (12 чемпіонів для ШІ та відсутність підтримки Dominion). 1 лютого 2012 року режим отримав збільшення кількості доступних чемпіонів для ботів до 40 та підтримку Dominion[41]. 16 квітня 2014 року в патчі 4.5 боти отримали суттєві вдосконалення штучного інтелекту[42][43].

Custom[ред. | ред. код]

Custom (укр. власна гра) — розділ, який містить інструмент для створення власних ігор з нестандартними властивостями: розміром команд, мапою, порядком обрання чемпіонів. Зазвичай використовується для створення ігор проти конкретних гравців-суперників, оскільки через автоматизовану систему пошуку ігор у інших режимах можливо обирати лише гравців для своєї команди. Також категорія містить інструмент для приєднання до офіційних турнірів через ключ доступу. До створених чужих власних ігор можливо приєднуватись за запрошенням або вручну, обравши їх зі списку наявних. Часто використовується для створення неофіційних розважальних режимів, таких як: перегони по мапі[44], захист «королеви»[45], «схованки» та інші[46].

Tutorial[ред. | ред. код]

Tutorial (укр. наставництво) — розділ, що поєднує ігрові навчальні режими різного рівня складності для нових гравців[47].

 • Початковий рівень наставництва відбувається на мапі Виюча безодня і вчить гравця основам, таким як: управління ігровим процесом, уникання загрози від веж при відсутності власних кріпів поруч, використання здібностей чемпіонів та навичок прикликача. На цьому рівні неможливо померти.
 • Бойове тренування пояснює гравцю більш практичні аспекти гри шляхом послідовної постановки завдань (квестів) для виконання: від купівлі предметів до зачистки таборів лісових кріпів. Відбувається у Прірві прикликачів. Гравець може обрати для гри одного з трьох чемпіонів і в процесі навчання отримує знання щодо слідкування за мапою, добивання кріпів, ультимативних та пасивних здібностей, знання лісу, особливостей поводження на лініях та ін.[48]

Інші режими[ред. | ред. код]

 • Magma Chamber (укр. Магмовий зал) — Поле Правосуддя для гри «1 на 1» та «2 на 2», яке спершу було офіційно анонсоване як окрема мапа[49], але пізніше перероблене у Dominion і скасоване[50]. Мапа використовувалась під час розважального турніру на All-Star 2013 у Шанхаї. Використаний на турнірі Магмовий зал нагадував Виючу безодню в іншому оздобленні. Гра на цьому полі тривала до виконання однією з команд двох з трьох умов для перемоги: вбити 100 кріпів, знести вежу, пустити Першу кров (1 на 1) або 2 вбивства (2 на 2). Оригінальний Магмовий зал мав бути схожим за структурою на Кристалічний кар'єр і планувався як найбільша за розміром ігрова мапа з різноманітними лісовими монстрами, що дають бафи, майданчиками для телепортації та іншими особливостями[51].
 • Showdown Snowdown (укр. Снігова сутичка) — ігровий режим, який тимчасово був доступний під час івенту до зимових свят наприкінці 2013 — на початку 2014 року. Проходив на мапі Виючої безодні з умовами турнірної варіації Магмового залу — у форматах «1 на 1» або «2 на 2», причому для перемоги необхідно було першим виконати дві з трьох умов (див. вище)[52]. На All-Star 2014 в Парижі у цьому режимі проходили ігри розважальної частини турніру серед професійних гравців.
 • URF — Ultra Rapid Fire (укр. Надшвидкий вогонь) — був тимчасово доданий до Дня сміху у 2014 року (з 1 по 13 квітня) для ігор у форматі нормального режиму «5 на 5» та гри проти штучного інтелекту в Прірві прикликачів[53]. Спершу жартома був анонсований як «майбутнє Ліги Легенд»[54]. Відрізнявся від звичної гри значно коротшим часом відновлення навичок, необмеженою маною для чемпіонів, вищою швидкістю руху, підвищеним коефіцієнтом отримуваного золота та деякими іншими змінами[55]. Як результат — ігри у цій модифікації виходили надшвидкі та веселі. Варто зазначити, що незабаром деякі чемпіони були відключені для цього режиму через їх надмірну силу із заданими умовами[56].
 • Hexakill (укр. Шестивбивство, Гексакіл) — режим, що був доступний з 20 лютого по 2 березня 2014 року[57]. Абсолютно ідентичний стандартному режиму Прірви прикликачів, з тією різницею, що кожна з команд складалася з 6 гравців, а не з 5. Назва відповідає максимально можливій кількості вбивств одним гравцем у безперервній сутичці (в класичному режимі — це пентакіл)[58].
 • One for All (укр. Один для всіх) — модифікація, яка була доступна з 22 листопада по 2 грудня 2013 року для усіх мап[59]. Суть її полягала в тому, що усі гравці команди грали однаковим чемпіоном, який обирався голосуванням перед початком гри, а у випадку рівності голосів — випадково[60]. З 29 травня по 8 червня 2014 року модифікація була повторно активована лише для Виючої безодні, але тепер за певного чемпіона грали не лише гравці своєї команди, але й суперники[61].
 • Doom Bots of Doom (укр. Приреченість смертоносними ботами) — страхітливий рівень складності гри проти ботів, доступний з 17 по 27 липня 2014 року[62]. Полягає у «мутації» чемпіонів-ботів, що дає їм надміру посилені навички: збільшення зони дії здібностей (наприклад, втричі більший Тібберс чемпіона Енні) та їх кількості (наприклад, 12 променів ультимативної навички Лакс замість одного), отримання додаткових навичок (наприклад, пасивна здібність Пантеона у Моргани) від інших чемпіонів і т. д. Також на мапі інколи випадково з'являються об'єкти, що ускладнюють гру (сповільнюють, лякають тощо)[63].

Прикликачі[ред. | ред. код]

Кожен гравець (у грі іменуються прикликачами, англ. summoners) має власний профіль з обраним нікнеймом, рівнем, рейтингом, списком друзів, налаштуваннями та статистикою. Максимальний ігровий рівень — 30. Після 30-го рівня стають доступними рейтингові ігри і прикликачі розрізняються ще й за рейтингом[64].

IP/RP[ред. | ред. код]

За зіграні матчі гравці отримують IP (Influence Points, укр. очки впливу, розм. ІП, мечики) — валюта, яку можливо заробити лише ігровим шляхом. За IP можна придбавати нових чемпіонів, руни та іконки[65]. Конвертувавши у гру реальні гроші, гравець отримує валюту, яка не заробляється ігровим шляхом — RP (Riot Points, укр. очки Ріотів, розм. РП, кулачки)[66].

За RP можна придбавати чемпіонів, вигляди для них, пришвидшувачі отримання рівня, збільшувачі кількості отримуваних IP (самі IP придбати неможливо), іконки та трансфери на сервери інших регіонів. Руни купуються лише за IP, вигляди чемпіонів — лише за RP. 1780 RP коштують близько 10 доларів, в залежності від сервера. Для прикладу, за цю суму RP можна купити двох чемпіонів (без розпродажів), вартість яких у IP становила б 9600 IP, а для заробляння цієї суми знадобилось би близько 90 ігор.

Руни[ред. | ред. код]

Руни (англ. runes) — набори вдосконалень, які прикликач збирає та комбінує для своїх чемпіонів перед початком гри, чи на стадії вибору чемпіона. Руни відкриваються на 5 рівні профілю (до 5 вони виставляються автоматично, залежно від типу героя), спочатку доступно лише 2 сторінки рун. 2017 року літом руни поеднали з талантами ("мастерностями"). Кожна руна дає невелике посилення певної характеристики чемпіона(всі руни дають унікальну прибаку до певної характеристики). Гравець може комбінувати руни у різні набори, що називаються сторінками рун, а перед початком гри обрати необхідну сторінку, що найбільш пасуватиме до певного чемпіона та ігрової ситуації[67].

З метою упорядкування, руни поділяються на такі гілки:

 • Точності - дають швидкість атаки.
 • Домінування - скорочення дистанція та моментальна шкода.
 • Хоробрість - здоровья, захистні характеристики.
 • Натхнення - хитрості та гра не по правилам (унікальні переваги).
 • Колдовство - сила умений, магия, скорость.

На кожній сторінці можливо обрати 1 ключову руну (від неї залежить стиль гри) та три допоміжні руни одніеї гілки, та 2 руни іншої гілки, в кожній гілці по 3-4 ключові руни, та 9-12 звичайних рун, строрінки можна редагувати на стадії вибору чемпіона. Кожен гравець одразу має дві сторінки рун і може купувати нові сторінки для створення більшої кількості комбінацій та для більшої зручності (як за IP так і за RP).

Майстерності[ред. | ред. код]

Майстерності (таланти) - "об`єднали" з рунами (видалили, замінивши систему рун на більш сильну, додавши характеристики та особливості схожі на ті що були в талантах) та зробили безплатними, зробили це для більшої зручності літом 2017.

Світ гри[ред. | ред. код]

Події гри відбуваються в вигаданому світі Рунтерра (англ. Runeterra). Персонажі (чемпіони) Ліги Легенд це герої, відомі персонажі і чарівні створіння цього світу; у кожного з них є особиста історія, часто пов'язана з політичною ситуацією, природніми і магічними катастрофами. Деякі персонажі походять з інших світів ніж Рунтерра, але перебувають у ній з різних причин. Сюжетні взаємозв'язки між персонажами інколи відображаються в ігроладі гри, але здебільшого історія кожного персонажа розглядається окремо від елементів гри. Зокрема сценаристи гри заявили, що "Ми не хочемо обмежувати історію ігроладом, також ми не хочемо обмежувати ігролад історією - ми хочемо дозволити їм обом бути настільки прекрасними наскільки можливо."[68][69]

Історії зі світу гри розкриваються через оповідання, відеоролики, комікси, малюнки і інші художні засоби. Більшість цієї інформації можна знайти на в спеціальному розділі Universe (укр. Всесвіт), на офіційному сайті гри, який був відкритий в листопаді 2016 року. [70] В клієнті гри, публікуються тільки деякі останні оновлення. До червня 2011 року розробники публікували видання «Журналу Правосуддя», у якому стилізовано викладались ігрові та сюжетні історії[71]. Пізніше інформація про світ гри з'являлась просто в блозі на офіційному сайті гри.

Світ гри зазнав серйозної переробки сценаристами в 2014 році, "оригінальний" світ, був "перезапущений" через обмеження які він накладав на розробку нових чемпіонів для гри, і переробку старих.[69]

«Оригінальний» світ[ред. | ред. код]

Спочатку творці гри намагалися виправдати ігролад через сюжет гри. «Ліга Легенд» - це організація в світ Рунтерри, яка через проведення матчів між героями врегульовувала політичні конфлікти в світі. Необхідність такої організації виникла через надмірне використання магії в попередніх війнах. Дві великі війни минулого, через які в світі почались величезні зміни, переконали більшість країн Рунтерри в тому, що наступна велика війна може привести до загибелі цілого світу. Тому був укладений договір про створення організації яка б вирішувала конфлікти в контрольований спосіб, на спеціальних аренах. Ці арени повністю відповідають аренам в грі. Чемпіони, які примусово чи за власним бажанням приєдналися до ліги, під час бою контролювались прикликачами, які в всесвіті гри були сторонами конфлікту (зазвичай політичні сили). Гравець виступав в ролі одного з прикликачів. Що б зробити матчі справедливими, керівники ліги змінювати здібності чемпіонів, а також ставили їх в рівноцінні умови на початку гри, також чемпіон повинен був неухильно слухатись свого прикликача, навіть якщо вони були з різних (навіть ворожих) фракцій. Схожим чином пояснювались всі елементи ігроладу в грі.

Прив'язка до ігроладу, дуже обмежувала можливість опису подій в світі Рунтерри, а також применшувало роль самих чемпіонів, які ставали просто знаряддями в руках безликих прикликачів. Тому в 2014 році Riot Games, вирішила відмовитись від багатьох елементів цього світу, здебільшого пов'язаних з прикликачами, але залишивши напрацювання з географії і історії Рунтерри.[69]

Світ Рунтерри[ред. | ред. код]

Розвиток[ред. | ред. код]

Гра[ред. | ред. код]

Створення[ред. | ред. код]

Ідея гідної наступниці успішної модифікації DotA для Warcraft III, яка б стала окремою грою із власним рушієм, почала втілюватись наприкінці 2005 року, «коли декілька активних учасників DotA-спільноти вирішили, що її геймплей став настільки захоплюючим та іноваційним, що призвів до народження нового жанру, та гідний бути окремою професійною грою із власним значно вдосконаленим функціоналом та службою підтримки».

Riot Games була заснована Брендоном Беком та Марком Мерріллом, які співпрацювали з деякими творцями DotA, зокрема Стівом «Guinsoo» Фіком та Стівом «Pendragon» Месконом. Riot Games офіційно відкрила свій офіс у вересні 2006 року і розпочала роботу над League of Legends, а вже наприкінці 2008 року штат її співробітників становив понад 100 працівників[72].

Нині, у 2014 році, головні офіси Riot Games розташовуються у трьох будівлях індустріального кварталу Санта-Моніки а регіональні — по багатьох частинах світу. Штат компанії становить близько 1500 працівників. Наразі компанія працює над відкриттям у 2015-му році офіційного магазину речей на ігрову тематику[73].

2009[ред. | ред. код]

З лютого до квітня 2009 року відбувалось закрите альфа-тестування гри. Тоді у League of Legends було лише 17 чемпіонів, а близько 20 предметів, наявних на той час, були пізніше видалені[74].

З квітня по жовтень 2009 року відбувалось закрите (за запрошеннями) бета-тестування. За його час у League of Legends було додано 23 чемпіони та підготовлено гру до запуску[75].

27 жовтня 2009 року League of Legends було відкрито для загального доступу та оголошено про початок першого передсезоння. На момент запуску гра містила 40 чемпіонів, дві мапи: класична — «Прірва прикликачів» (Summoner's Rift), для режиму «3 на 3» — «Звивиста пуща» (Twisted Treeline) та автоматизовану систему пошуку ігор. За час передсезоння у гру було додано ще 14 чемпіонів[76].

2010—2011[ред. | ред. код]

13 липня 2010 року офіційно розпочався перший сезон[77]. За час першого сезону у гру було додано 28 чемпіонів, довівши їх загальну кількість до 82. Додано рангові ігри (Ranked Games), систему рейтингів на основі ело, впроваджено автоматичну систему відстеження і покарання гравців, що виходять з початої гри («LeaverBuster»), додано систему контролю самими ж гравцями порушень правил гри та обрання ними ж міри покарання (Tribunal), оновлено дизайн клієнта гри[76]. Наприкінці сезону було проведено перший світовий чемпіонат, участь у якому взяли три європейські, три північноамериканські та дві команди з Південно-Східної Азії. 23 серпня 2011 року перший сезон офіційно закінчився[78], а за деякі досягнення гравці отримали ігрові призи.

По завершенні першого сезону, 24 серпня 2011 року розпочалось друге передсезоння, яке тривало до 28 листопада 2011 року. Впродовж нього було додано 4 нових чемпіони (86 всього).

2011—2012[ред. | ред. код]

Другий сезон почався 29 листопада 2011 року[79] і тривав до 12 листопада 2012 року[80]. У другому сезоні були змінені деякі з прикликацьких навичок, оновлені набори майстерностей, започатковані регулярні прямі трансляції змагань, додано режим Панування, можливість спостереження за іграми інших прикликачів.

Призовий фонд світового чемпіонату та професійних змагань, що проводили Riot Games цього сезону склав 5 мільйонів доларів[79]. Впродовж другого сезону у гру було додано 19 чемпіонів, а їх загальна кількість перевищила 100.

2012—2013[ред. | ред. код]

Третій сезон стартував 4 грудня 2012 року[81]. У міжсезонні перед його початком було оновлено набір майстерностей, замінено деякі прикликацькі здібності та змінено значну кількість ігрових предметів. Також, починаючи з третього сезону, у League of Legends було введено систему рейтингу на основі дивізіонів, а не ело. Крім цього, було додано новий режим ARAM із мапою для нього та випущено версію гри для Mac OS[82].

Світовий чемпіонат третього сезону відбувся у Північній Америці. Участь у ньому взяли 14 команд з 7 регіонів. Завершився третій сезон через два дні після фіналу чемпіонату — 12 листопада 2013 року[83].

2013—2014[ред. | ред. код]

Четвертий сезон почався 14 січня 2014 року[84]. Перед початком сезону були змінені набори майстерностей, додані предмети для забезпечення бачення мапи і предмети для чемпіонів підтримки. Також були внесені деякі зміни з метою подовження тривалості ігор. За сезон було додано 4 нових чемпіони. Закінчився сезон 11 листопада 2014 р. Головною подією міжсезоння стане графічне оновлення головної мапи гри — Прірви прикликачів.

Розповсюдження[ред. | ред. код]

Мапа серверів/регіонів

Riot Games самостійно видавало та підтримувало гру у Північній Америці із моменту виходу, оскільки головний офіс компанії розташовується у США.

Для розповсюдження в Європі Riot Games спершу уклало угоду із GOA — ігровим департаментом Orange та одним із найбільшим на той час ігровим порталом. 13 жовтня 2009 року GOA оголосило, що вони обмежують доступ для гравців з Європи на сервери Північної Америки та навпаки через розмежування ліцензійних прав[85]. Через несхвальні відгуки аудиторії щодо подібного рішення, Riot Games переглянули його та скасували 16 жовтня 2009 року[86].

10 травня 2010 року Riot Games оголосили, що вони напряму займатимуться розповсюдженням та підтримкою гри в Європі[87]. Задля цього ними було засновано європейський відділ Riot Games у Дубліні[88].

В липні 2009 Riot Games оголосили, що гра буде розповсюджуватись безкоштовно через завантаження, проте створили колекційну DVD-версію гри — «Retail Collector's Edition» за ціною $29,99[89], що окрім гри містило у собі код на відкриття 20 чемпіонів, 4 рун, еквівалент $10 у ігровій валюті та кілька унікальних виглядів для чемпіонів.

25 лютого 2010 року було повідомлено про досягнення домовленості щодо розповсюдження та підтримки League of Legends у країнах Південно-Східної Азії із обмеженням доступу на їх сервер з інших регіонів відповідно до ліцензійної угоди[90]. 16 липня 2010 стало відомо, що цим займатиметься Garena[91]. Азійські гравці отримали змогу перенести акаунти з працюючих на той момент європейського та північноамериканського серверу на власний.

В Китаї видавцем League of Legends виступає одна з найбільших телекомунікаційних компаній — Tencent, відома своїм додатком швидких повідомлень QQ. Угода про партнерство Riot Games та Tencent була укладена 21 листопада 2008 року[92]. У лютому 2011 року Tencent придбала основну частку акцій Riot Games[93].

У червні 2014 року Riot Games, щоб впоратись із кількістю гравців у Європі, завантаженістю каналів та серверів, збудувало в Амстердамі новий власний дата-центр[94][95][96].

Станом на 1 вересня 2014 року наявні та активні сервери League of Legends для наступних країн/регіонів: Східна та Північна Європа, Західна Європа, Північна Америка, Океанія, Росія, Туреччина, Бразилія, Південна Америка (південь), Південна Америка (північ). Ці сервери є загальнодоступними для будь-яких регіонів[97]. В той же час сервери Південної Кореї, Китаю і Південно-Східної Азії містять обмеження на доступ до них з інших регіонів. Крім цього, працює загальнодоступний тестовий сервер для майбутніх оновлень — PBE.

Популярність[ред. | ред. код]

За останніми даними приріст та кількість гравців у League of Legends є найбільшими серед усіх онлайн-ігор.

В липні 2010 року розпочався Перший Сезон гри (Season One), світовий чемпіонат якого переглянуло близько 1,7 мільйона людей[98].

Станом на липень 2011 року кількість зареєстрованих гравців перевищила 15 мільйонів, а кожен день грало близько півтора мільйона[99]. Станом на 11 листопада 2011 року у грі було зареєстровано 32,5 мільйона ігрових аккаунтів, кожен день грало приблизно 4,2 мільйона гравців, а середній онлайн гри становив 1,3 мільйона[100].

За інформацією Riot Games, в жовтні 2012 кожен день грало приблизно 12 мільйонів людей, а протягом місяця — 32 мільйони. Кількість зареєстрованих акаунтів сягнула 70 мільйонів, максимальний онлайн — 5 мільйонів[101]. Цим самим League of Legends перевершила показники Call of Duty та World of Warcraft[102].

Станом на січень 2014 року щоденна кількість гравців становила 27 мільйонів, а щомісячна — 67 мільйонів[103]. У той же час, для порівняння, щоденний онлайн MOBA-гри DOTA 2 становить 642 тисячі гравців[104].

Трансляції світового чемпіонату з Ліги Легенд у третьому сезоні (2013 рік) переглянуло 32 мільйони гравців, що стало найпопулярнішою кіберспортивною подією в історії[104].

Сума здійснених у League of Legends з січня по вересень 2014 року мікротранзакцій склала 964 мільйони доларів, у той час як за весь 2013 рік їх число становило $624 млн[105]. За цим показником League of Legends перевершила усі інші онлайн-ігри, зокрема всесвітньо відомий World of Warcraft ($728 млн) та свого головного MOBA-конкурента DOTA 2 ($136 млн)[106].

Інші показники популярності:

 • У січні 2012 році у Тайвані було зареєстровано більше мільйона гравців в League of Legends, що становить близько 5 % від населення країни[107].
 • У квітні 2012 року League of Legends стала грою #1 за популярністю у Південній Кореї, на підтвердження чого спортивні та розважальні телеканали віддали перевагу трансляціям турніру з League of Legends замість StarCraft, що відбувались одночасно[108].
 • Відповідно до звіту Tech in Asia, League of Legends посіла друга місце серед найпопулярніших ігор у комп'ютерних клубах Філіпін[109].
 • Згідно зі звітом Google, у першому півріччі 2014 року серед південнокорейських інтернет-користувачів фраза «League of Legends» стала другим за популярністю пошуковим запитом.[110]

Критика[ред. | ред. код]

Огляди
Світові
ВиданняОцінка
1UP.comA-[114]
AllGame3.5/5 starsStar full.svgStar full.svgStar half.svgStar empty.svg[115]
Eurogamer8/10 starsStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar empty.svgStar empty.svg[116]
Game RevolutionB+[117]
GameSpy4/5 starsStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar empty.svg[118]
GameZone9.0/10 starsStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar empty.svg[119]
IGN9.2/10[120]
Агрегатори
АгрегаторОцінка
GameRankings79.16%[111]
Metacritic78 %[112]
MobyRank78 %[113]

League of Legends отримувала схвальні відгуки з моменту виходу. Також, відповідно до MetaCritic та інших аґреґаторів, середня оцінка гри становить 78 зі 100[112].

IGN у першому огляді League of Legends від 6 листопада 2009 року поставило грі 8.0/10, визначивши найсильнішою її стороною жвавий геймплей із чітко визначеним концептом гри, який дозволяє надзвичайну варіативність і різноманітні стратегії. Також видання відзначило яскраву графіку із барвистими ефектами, різноманіття чемпіонів. Значно стриманішими були відгуки стосовно озвучення та звукових ефектів, які названі дещо одноманітними. Висловлено зауваження щодо невиразної презентації гри та певної важкості розуміння ігрового процесу для новачків, до яких досвідчені гравці ставляться досить нетерпляче, але оглядач вірить, що вдосконалення системи пошуку ігор виправить цей недолік[122].

13 лютого 2014 року на IGN був опублікований переогляд League of Legends, який змінив оцінку видання для гри з 8.0 до 9.2/10. Серед плюсів гри було відзначено простий та поступовий процес оволодіння грою та вдосконалення власних навичок, доступні ігрові придбання, відмінне розмежування гравців за рівнем гри, нагороди і задоволення від прогресування у грі. Недоліком відзначено відсутність голосового чату. Оглядач зазначає, що навіть граючи за одного чемпіона на незмінній мапі з однаковими предметами, глибина гри та стратегічні рішення ніколи не дадуть новій грі бути схожою на попередню[120].

13 січня 2011 року на Kotaku вийшла стаття про Tribunal — систему покарання і «перевиховання» порушників правил у League of Legends, у якій рішення щодо дисциплінарних справ анонімно вирішують самі ж гравці. Автор досліджує її доцільність та виправданість[123].

Eurogamer у огляді League of Legends від 27 листопада 2009 року оцінив гру у 8/10, підсумувавши його висновком «це DotA-подібна гра, у яку справді варто грати». Автор відзначає реалізацію командної гри та взаємодії, автоматизовану систему пошуку ігор і звертає увагу на відчутну різницю у рівнях гри різних гравців[116].

GameRevolution назвало статтю про League of Legends «еволюцією хард-кору» і відзначає, що незважаючи на невеликі баги та недопрацювання, гра неодмінно варта уваги, особливо серед змагальних онлайн-ігор. До плюсів автор відніс різномантний та збалансований процес гри, яскраву та насичену графіку, щирість забавки, практичну безкоштовність. Серед недоліків відзначив відсутність деяких можливостей, слабкий штучний інтелект у режимі тренування, нестачу різних мап для гри. Загалом гру було оцінено на «4+»[117].

GameSpy, аналізуючи огляди інших видань, погоджується з їх думками про потенційну аддиктивність гри та її різноманітність, але не погоджується з тим, що гру було випущено зарано і вона є недоробленою. Натомість, вважає невиправданим необхідність поступового відкриття всіх чемпіонів. У підсумку League of Legends оцінено на 4/5[118].

GameZone у огляді від 2 листопада 2009 року ставить грі 9 балів з 10 і зазначає, що «це один з найкращих прикладів, якою має бути бойова RTS», також гідно оцінює графіку, «яка тішить очі», і концепт — «блискуча модифікація перетворилась на відмінну самостійну гру». Мультиплеєрний геймплей же названо «несамовитим, бомбезним і аддиктивним». Видання підсумовує, що League of Legends цікава, приваблива, доступна і надзвичайна забавка[119].

League of Legends здобула чимало нагород та відзнак від іменитих ігрових видань[124]:

Дата Нагорода Номінація
14 грудня 2009 IGN PC Best Strategy Game 2009 Вибір читачів[125]
14 грудня 2009 IGN PC Best Multiplayer Game 2009 Вибір читачів[126]
21 грудня, 2009 Gamespy Gamers' Choice Awards 2009 Вибір гравців ПК[127]
8 жовтня 2010 1st Game Developers Online Choice Awards Найкраща онлайн-технологія, Найкращий візуальний арт, Найкращий ігровий дизайн, Найкраща нова онлайн-гра, Вибір публіки[128][129]
29 жовтня 2010 Golden Joystick Award Онлайн гра року[130]
16 лютого 2011 The 100 best PC games of all time Одна зі 100 найкращих ігор усіх часів[131]
21 жовтня 2011 Golden Joystick Award Найкраща безкоштовна гра[132]
7 листопада 2011 GamePro — The 15 Best PC Games Одна з 15 найкращих ігор нинішнього покоління[133]
29 грудня 2011 PC Gamer UK Game of the Year 2011 Найкраща безкоштовна гра[134]
грудень 2011 GameSpy's Game of the Year 2011 Awards MOBA-гра року[135]
8 лютого 2012 PC Gamer US Game of the Year 2011 Вдосконалення року[136]
кінець 2012 3rd Game Developers Online Choice Awards Відзнака публіки, Найкраща спільнота, Найкраща онлайн-гра[137]

Турніри[ред. | ред. код]

League of Legends є офіційною дисципліною World Cyber Games (2010, 2011, 2013 р.)[138], Intel Extreme Masters (сезони VI—IX)[139], DreamHack (2011—2014 р.)[140] та багатьох інших кіберспортивних ліг та заходів.

У 2013 році США фактично прирівняло професійних гравців у League of Legends до професійних спортсменів, погодившись видавати їм так звані «візи атлетів» категорії P-1, які також отримують гравці NBA, NFL, NHL[141][142][143]. Подібне визнання вважається одним з переломних моментів в історії кіберспорту.

Riot Games приділяє надзначну увагу кіберспортивній складовій та спрямованості League of Legends і, як наслідок, уже на третій рік існування гри, світовий чемпіонат з неї встановив новий рекорд популярності серед кіберспортивних подій, який гра продовжує утримувати і оновлювати. Одним з перших міжнародних турнірів став гранд-фінал World Cyber Games 2010 у Лос-Анджелесі, у якому змагалися команди з Китаю, Європи та Америки. Команда «Counter Logic Gaming» з Північної Америки виграла турнір, отримавши приз у 7000 доларів[144]. Нині більшість турнірів відбувається на регулярній основі, а деякі з них проходять під час великих ігрових подій, таких як DreamHack, GamesCom та інші.

Організатори не зупиняються на досягнутому та продовжують нарощувати популярність і масштаби гри та її кіберспортивних заходів. Так, наприклад, фінал світового чемпіонату третього сезону відбувся у відомому «Стейплс-центрі» в Лос-Анджелесі, у червні 2014 року один з турів регулярного європейського чемпіонату відбувся в Лондоні на олімпійській Вемблі Арені[145], а фінал світового чемпіонату четвертого сезону було зіграно на стадіоні «Сангам» у Сеулі, який приймав матчі футбольного Чемпіонату світу[146].

Серед головних кіберспортивних подій можна виокремити наступні.

World Championship[ред. | ред. код]

Фінал третього сезону у Стейплс-центрі, 2013

World Championship (укр. Чемпіонат світу) — турнір, який проводиться Riot Games по завершенні кожного сезону (фактично — щороку). Участь у чемпіонаті беруть переможці та призери офіційних регіональних чемпіонатів. Вперше був проведений у червні 2011 року із призовим фондом у $100000[13], а вже у 2012 році призовий фонд склав 2 мільйони доларів[147].

У чемпіонаті першого сезону взяли участь 8 команд: по 3 з Європи та Північної Америки та дві азійські. В другому сезоні кількість азійських команд збільшилась до 6 команд (12 всього), в третьому ж сезоні зіграли 14 команд — по 3 з Північної Америки, Європи та Кореї, 2 з Китаю, 2 з інших країн Азії та одна відібрана через турнір для інших серверів[148].

У той час, як перші два чемпіонати пройшли в ігрових студіях, півфінали третього сезону відбулись у «Ґален-Центрі» — спортивній арені Університету Південної Каліфорнії, а фінал — у «Стейплс-центрі», одному з головних спортивних комплексів Лос-Анджелесу, який приймає матчі НБА, НХЛ та інших змагань. Слід зазначити, що квитки на фінал були розпродані менше ніж за годину[149]. Фінал чемпіонату четвертого сезону, що відбувся на сеульському стадіоні «Сангам», відвідало 40 тисяч глядачів[150]

Чемпіонат другого сезону переглянуло близько 8,3 мільйона переглядачів, 2,4 млн з яких — по корейському та китайському телебаченню, що зробило цей захід найпопулярнішою кіберспортивною подією у історії[151]. Втім, це досягнення було перевершене наступного року на світовому чемпіонаті третього сезону, який лише через платформу онлайн-трансляцій Twitch переглянуло 32 млн глядачів, 8,5 млн з яких спостерігали за ним одночасно[152][153].

Рік Місце проведення Призовий фонд, $ I місце II місце III-IV місце
2011[13] Швеція Єнчепінг 100 000 Європейський Союз Fnatic Європейський Союз against All authority США Team SoloMid / США Epik Gamer
2012[147] США Лос-Анджелес 2 000 000 Тайвань Taipei Assassins Південна Корея Azubu Frost Європейський Союз Moscow Five / Європейський Союз CLG Europe
2013[148] США Лос-Анджелес 2 050 000 Південна Корея SK Telecom T1 КНР Royal Club Європейський Союз Fnatic / Південна Корея NaJin Black Sword
2014[154] Південна Корея Сеул[155] 2 130 000 Південна Корея Samsung Galaxy White КНР Star Horn Royal Club Південна Корея Samsung Galaxy Blue / КНР OMG

All-Star[ред. | ред. код]

All-Star (укр. всі зірки) — напіврозважальний турнір, що проводиться Riot Games у проміжку між весняним та літнім сезонами LCS та інших чемпіонатів.

У 2013 році турнір відбувся у Шанхаї і проводився в форматі збірних команд (найкращих гравців, що обирались голосуванням) від кожного з п'яти «головних» регіонів, результати якого впливали на жеребкування та посів команд на наступному чемпіонаті світу. Перемогу здобула південнокорейська команда, другою була китайська. Також відбувся індивідуальний турнір для визначення найкращих гравців на своїх ролях[156].

У 2014 році All Star у Парижі складався з двох частин. У першій п'ять команд-переможців весняних сезонів регіональних ліг змагались у турнірі, який виграла корейська «SK Telecom T1 K». У другій — дві команди («Лід» і «Вогонь»), які були сформовані з найкращих гравців регіонів (по 2 від кожного, обрані голосуванням), змагались між собою у серії розважальних режимів та дуелей гравців[157].

Intel Extreme Masters[ред. | ред. код]

Intel Extreme Masters (IEM) — турніри, організовані Electronic Sports League. League of Legends є їх офіційною дисципліною, починаючи з п'ятого сезону IEM. Впродовж сезону серії (сезони IEM не пов'язані з сезонами League of Legends), команди можуть брати участь у турнірах IEM та крім призів за них — заробляти очки, які дозволять зіграти у підсумковому сезонному світовому чемпіонаті сезону IEM (IEM Season World Championship).

У п'ятому сезоні IEM з League of Legends відбувся лише один невеликий турнір у Гановері, участь у якому взяли чотири європейські команди, а перемогу здобули «MyRevenge»[158]. Починаючи з наступних сезонів, чемпіонати проводились повносезонно.

Результати світових чемпіонатів IEM:

Рік Місце проведення Призовий фонд, $ I місце II місце III місце / 4 місце
2012 (VI)[159] Німеччина Гановер 100 000 Європейський Союз Moscow Five США Team Dignitas США Counter Logic Gaming / Європейський Союз against All authority
2013 (VII)[160] Німеччина Гановер 150 000 Південна Корея CJ Entus Blaze Південна Корея CJ Entus Frost Європейський Союз Gambit Gaming — Південна Корея SK Telecom T1
2014 (VIII)[161] Польща Катовіце 150 000 Південна Корея KT Rolster Bullets Європейський Союз Fnatic Європейський Союз Gambit Gaming — США Cloud 9

World Cyber Games[ред. | ред. код]

League of Legends була офіційною дисципліною World Cyber Games у 2010, 2011 та 2013 роках. Слід зазначити, що 2013-й став останнім роком проведення WCG.

У 2010 році участь у фінальній частині WCG взяли 4 команди — по одній з Китаю, Європи, Північно-Східної Азії та Північної Америки[162]. У 2011 та 2013 роках участь у головному турнірі брали понад 18 команд, що відбирались на регіональних змаганнях у своїх країнах[163][164].

Переможці:

Рік Місце проведення Призовий фонд, $ I місце II місце III місце
2010[162] США Лос Анджелес 10 000 США Counter Logic Gaming Європейський Союз SK Gaming Сінгапур AnotherStory
2011[163] Південна Корея Пусан 34 000 США Chicks Dig Elo Польща exGameburg Team США Counter Logic Gaming
2013[164] КНР Куньшань 34 000 Південна Корея CJ Entus Blaze КНР OMG КНР Team WE

Регіональні змагання[ред. | ред. код]

Окрім глобальних турнірів, в League of Legends впродовж сезону проходять і регіональні чемпіонати, на яких також визначаються учасники «великих» змагань:

 • Європа — Europe League Championship Series (EU LCS), чемпіонат, що проходить за принципом ліги із круговою системою ігор. Участь у ньому беруть 8 команд. По завершенні кругової частини, шість верхніх команд за системою плей-оф остаточно розігрують призові місця, а команди, які посіли три нижні місця (в тому числі одна «невдаха» з плей-оф), — грають за збереження місця у LCS з претендентами на потрапляння до ліги. Впродовж сезону League of Legends, LCS відбувається двічі — весною та влітку. Основне місце проведення — Кьольн, але деякі з турів відбуваються на масштабних ігрових заходах, або в інших країнах. Весняний LCS зазвичай має вплив на All-Star турнір, а літній — на світовий чемпіонат[165][166].
 • Північна Америка — North America League Championship Series (NA LCS), проходить за повністю аналогічною європейському чемпіонату системою та часом[166][167].
 • Південно-східна Азія — Garena Premier League (GPL), перша професійна League of Legends ліга в світі. Участь беруть 12 команд з п'яти країн/регіонів, що поділені на дві групи, ігри в яких проходять за круговою системою. У фінальній частині найкращі 4 команди з кожної групи розігрують звання чемпіона за системою плей-оф. Впродовж року грається кілька сезонів (2 або 3) GPL[168].
 • Китай — LoL Pro League (LPL), відбувається за схожою на LCS системою, за рік грається два сезони, участь беруть 8 команд[169][170].
 • Корея — OnGameNet (OGN), проводиться за класичною спортивною системою — 16 команд розподілені на 4 групи, в яких грають між собою по одній грі. Дві найкращі команди з кожної групи проходять у плей-оф, де і визначають переможця[171]. Чотири найкращі команд попереднього розіграшу отримують змогу грати у наступному сезоні чемпіонату, інші — визначаються у NiceGameTV League of Legends Battle (NLB) — свого роду відбірковому, але одночасно повноцінному чемпіонаті, який проходить у кілька етапів: золотому (претенденти і команди з додаткових чемпіонатів), платиновому (переможці золотого і команди, що зайняли 9-16 місця у попередньому OGN), діамантовому (переможці платинового і 5-8 команди OGN)[166][172].

В інших регіонах та на їх серверах також періодично проводяться турніри, а їх команди мають змогу потрапити на чемпіонат світу через додаткові вайлд-кард змагання. Так, наприклад, у 2013 році цим шансом скористалась литовська команда «GamingGear.eu», а у 2014 — турецька «Dark Passage»[173][174].

В Україні[ред. | ред. код]

Найвизначнішою подією історії розвитку League of Legends в Україні став турнір шостого сезону Intel Extreme Masters, який відбувся у «Київ Кіберспорт Арені» з 20 по 22 січня 2012 року. Участь у турнірі взяли 5 європейських та 3 американські команди. Перемогу здобула команда «Moscow Five», а представник України — команда «White Lotus» посіла останнє місце у відбірковій групі. Призовий фонд турніру становив 32000 доларів[175].

У 2013 році напівукраїнська команда «Instruments of Surrender» не змогла отримати вайлд-кард місце на чемпіонат світу третього сезону, поступившись у фіналі регіонального відбору литовській «GamingGear.eu»[176].

В серпні 2013 року в Києві пройшла фінальна частина турніру «TECHLABS Cup UA» із призовим фондом у 12000 доларів, перемогу у якому здобула «GamingGear.eu»[177].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б Pendragon, Riot Games (29 вересня 2009). League of Legends pre-season to begin October 27th 2009!. Офіційний форум League of Legends. Процитовано 8 липня 2014.  (англ.)
 2. Patch 8.15 Notes. na.leagueoflegends.com (en-GB). Процитовано 2018-08-01. 
 3. League of Legends Rating Information. ESRB. Процитовано 8 липня 2014.  (англ.)
 4. PEGI League of Legends Search Information. PEGI. Процитовано 8 липня 2014.  (англ.)
 5. http://www.ign.com/articles/2013/03/01/league-of-legends-now-available-on-mac
 6. а б Download League of Legends / Офіційний сайт. (англ.)
 7. Minimum and Recommended System Requirements (станом на 01 серпня 2018 р.) (англ.)
 8. Anthony Gallegos (7 жовтня 2008). Riot Games’ League of Legends Announced. 1UP.com. Процитовано 6 липня 2014.  (англ.)
 9. Beta Test. League of Legends Wiki. Процитовано 6 липня 2014.  (англ.)
 10. MJ Guthrie (12 жовтня 2012). League of Legends claims title of "most played video game in the world". joystiq.com. Процитовано 23 серпня 2014. (англ.)
 11. https://www.polygon.com/2016/9/13/12891656/the-past-present-and-future-of-league-of-legends-studio-riot-games
 12. The Public Beta Environment, офіційний сайт(англ.)
 13. а б в Riot Season 1 Championship. Leaguepedia. Процитовано 23 серпня 2014. (англ.)
 14. https://www.lolesports.com/en_US/articles/worlds-2015-viewership
 15. https://www.lolesports.com/en_US/articles/2018-mid-season-invitational-numbers
 16. What is League of Legends?. League of Legends — офіційний сайт. Процитовано 23 серпня 2014. (англ.)
 17. Summoners. League of Legends — офіційний сайт. Процитовано 23 серпня 2014. (англ.)
 18. League of Legends: The Basics. Офіційний канал League of Legends на YouTube. 4 листопада 2013. Процитовано 23 серпня 2014. (англ.)
 19. Teamwork OP. Офіційний канал League of Legends на YouTube. 11 вересня 2013. Процитовано 23 серпня 2014. (англ.)
 20. Maps. IGN. Процитовано 8 липня 2014.  (англ.)
 21. Lanes. League of Legends Wiki. Процитовано 6 липня 2014.  (англ.)
 22. Summoner's Rift. League of Legends Wiki. Процитовано 6 липня 2014.  (англ.)
 23. Super minion. League of Legends Wiki. Процитовано 6 липня 2014.  (англ.)
 24. Inhibitor. League of Legends Wiki. Процитовано 6 липня 2014.  (англ.)
 25. Dragon. League of Legends Wiki. Процитовано 6 липня 2014.  (англ.)
 26. Baron Nashor. League of Legends Wiki. Процитовано 6 липня 2014.  (англ.)
 27. End of Season Rewards and the new Master Tier. Офіційний сайт League of Legends. Процитовано 14 листопада 2014.  (англ.)
 28. Yegg, Riot Games (15 січня 2013). New League System in Ranked. Офіційний форум League of Legends. Процитовано 15 липня 2014.  (англ.)
 29. 2014 Season FAQ. Офіційний сайт League of Legends. Процитовано 15 липня 2014.  (англ.)
 30. ByronicHero, Riot Games (20 березня 2013). The battle for Twisted Treeline has begun!. Офіційний форум League of Legends. Процитовано 15 липня 2014.  (англ.)
 31. ByronicHero, Riot Games (24 жовтня 2013). The New Twisted Treeline Beta is Live. Офіційний форум League of Legends. Процитовано 15 липня 2014.  (англ.)
 32. Twisted Treeline. League of Legends Wiki. Процитовано 6 липня 2014.  (англ.)
 33. Vilemaw. League of Legends Wiki. Процитовано 23 липня 2014.  (англ.)
 34. Dominion. League of Legends Wiki. Процитовано 24 серпня 2014.  (англ.)
 35. а б League of Legends — Dominion, офіційна промо-сторінка
 36. Morello, Riot Games (08 червня 2013). Do you want Dominion to have a ranked mode?. Офіційний форум League of Legends. Процитовано 24 серпня 2014.  (англ.)
 37. Patch 3.6 patch preview and notes. Surrender at 20. 29 квітня 2013. Процитовано 24 серпня 2014.  (англ.)
 38. Matchmaking available on the Howling Abyss. Surrender at 20. 30 квітня 2013. Процитовано 24 серпня 2014.  (англ.)
 39. ARAM. League of Legends Wiki. Процитовано 24 серпня 2014.  (англ.)
 40. Howling Abyss. League of Legends Wiki. Процитовано 24 серпня 2014.  (англ.)
 41. Co-op vs. AI. League of Legends Wiki. Процитовано 6 липня 2014.  (англ.)
 42. Pwyff, Riot Games (04 липня 2014). Patch 4.5 notes. Офіційний сайт League of Legends. Процитовано 24 серпня 2014.  (англ.)
 43. RoamingNumeral, Riot Games (04 липня 2014). Dev Blog: Making a More Human Bot. Офіційний сайт League of Legends. Процитовано 24 серпня 2014.  (англ.)
 44. Lurathorin (05 квітня 2011). Draft Racing, New Custom Game. Офіційний форум League of Legends. Процитовано 25 серпня 2014.  (англ.)
 45. Subdue (22 травня 2011). New Custom Game — Protect The Queen. Офіційний форум League of Legends. Процитовано 25 серпня 2014.  (англ.)
 46. Custom Game — League of Legends. League of Legends Wiki. Процитовано 25 серпня 2014.  (англ.)
 47. Michael Quach (02 листопада 2010). League of Legends introduces comprehensive tutorial. PC Gamer. Процитовано 25 серпня 2014.  (англ.)
 48. Tutorial — League of Legends. League of Legends Wiki. Процитовано 25 серпня 2014.  (англ.)
 49. ByronicHero, Riot Games (16 вересня 2013). A Sneak Peek at What's Coming... Офіційний форум League of Legends. Процитовано 25 серпня 2014.  (англ.)
 50. Tryndamere, Riot Games (03 травня 2012). I am Marc "Tryndamere" Merrill, President & co-founder of Riot Games. AMA!. Reddit. Процитовано 25 серпня 2014.  (англ.)
 51. Magma Chamber. League of Legends Wiki. Процитовано 25 серпня 2014.  (англ.)
 52. The Snowdown: Frequently Asked Questions, офіційна промо-сторінка (англ.)
 53. Pabro, Riot Games (02 квітня 2014). The Ultra Rapid Fire future. Офіційний сайт League of Legends. Процитовано 25 серпня 2014.  (англ.)
 54. Pabro, Riot Games (31 березня 2014). The evolution of League of Legends, today. Офіційний сайт League of Legends. Процитовано 25 серпня 2014.  (англ.)
 55. Ultra Rapid Fire. League of Legends Wiki. Процитовано 25 серпня 2014.  (англ.)
 56. Pabro, Riot Games (2 квітня 2014). Ultra Rapid Fire rockets further into the future!. Офіційний сайт League of Legends. Процитовано 25 серпня 2014.  (англ.)
 57. Brackchar, Riot Games (18 лютого 2014). Hexakill incoming!. Офіційний сайт League of Legends. Процитовано 25 серпня 2014.  (англ.)
 58. Hexakill. League of Legends Wiki. Процитовано 25 серпня 2014.  (англ.)
 59. Brackchar, Riot Games (22 листопада 2014). One for All is live. Офіційний сайт League of Legends. Процитовано 25 серпня 2014.  (англ.)
 60. One for All. League of Legends Wiki. Процитовано 25 серпня 2014.  (англ.)
 61. BuffMePlz, Riot Games (29 травня 2014). One For All is back with a twist!. Офіційний сайт League of Legends. Процитовано 25 серпня 2014.  (англ.)
 62. L4T3NCY, Riot Games (17 липня 2014). The Doom Bots of Doom have come. Офіційний сайт League of Legends. Процитовано 25 серпня 2014.  (англ.)
 63. Doom Bots. League of Legends Wiki. Процитовано 25 серпня 2014.  (англ.)
 64. Summoner. League of Legends Wiki. Процитовано 25 серпня 2014.  (англ.)
 65. Influence Points. League of Legends Wiki. Процитовано 25 серпня 2014.  (англ.)
 66. Riot Points. League of Legends Wiki. Процитовано 25 серпня 2014.  (англ.)
 67. Runes. League of Legends Wiki. Процитовано 25 серпня 2014.  (англ.)
 68. We don’t want to limit story because of gameplay, just like we wouldn’t limit gameplay because of story – we want both of them to have the freedom to be as great as they possibly can be.
 69. а б в Gnox, Tommy (September 4, 2014). Dev Blog: Exploring Runeterra. Riot Games. Архів оригіналу за December 6, 2016. Процитовано 8 Серпня 2018.  Проігноровано невідомий параметр |df= (довідка)
 70. Shull, Justin (Листопад 2016). Across the Universe. Riot Games. Процитовано 8 Серпня 2018.  Проігноровано невідомий параметр |df= (довідка)
 71. http://leagueoflegends.wikia.com/wiki/Category:The_Journal_of_Justice_Issues
 72. Suzie Ford (24 січня 2009). League of Legends: Marc Merrill Q&A. Warcry Network. Процитовано 25 серпня 2014.  (англ.)
 73. David Segal (10 жовтня 2014). Behind League of Legends, E-Sports’s Main Attraction. The New York Times. Процитовано 29 жовтня 2014.  (англ.)
 74. Alpha Test. League of Legends Wiki. Процитовано 25 серпня 2014.  (англ.)
 75. Beta Test. League of Legends Wiki. Процитовано 25 серпня 2014.  (англ.)
 76. а б Season One. League of Legends Wiki. Процитовано 25 серпня 2014.  (англ.)
 77. Pendragon, Riot Games (06 липня 2010). The New Twisted Treeline Beta is Live. Офіційний форум League of Legends. Процитовано 25 серпня 2014.  (англ.)
 78. MattMarcou, Riot Games (2 серпня 2011). Season One Ladder to End in Late August!. Офіційний форум League of Legends. Процитовано 25 серпня 2014.  (англ.)
 79. а б Volibar, Riot Games (22 листопада 2013). Season Two Has Arrived!. Офіційний форум League of Legends. Процитовано 25 серпня 2014.  (англ.)
 80. Udyr, Riot Games (24 жовтня 2013). End of Season 2 Patch Notes. Офіційний форум League of Legends. Процитовано 25 серпня 2014.  (англ.)
 81. Omri Petitte (2 лютого 2013). League of Legends Season 3 begins, first Championship Series match on February 7. PC Gamer. Процитовано 25 серпня 2014.  (англ.)
 82. Season Three. League of Legends Wiki. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 83. Magus, Riot Games (08 листопада 2013). Season 3 end is approaching!. Офіційний сайт League of Legends. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 84. Pete Haas (13 січня 2014). League Of Legends Season 4 Starts Tomorrow. Cinema Blend. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 85. Tecumseh (13 жовтня 2009). Important Information Regarding IP Restrictions in Europe. Офіційний форум League of Legends. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 86. Tecumseh (16 жовтня 2009). GOA and Riot Rescind IP Restriction Decision. Офіційний форум League of Legends. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 87. Pendragon, Riot Games (10 травня 2010). Riot Games to Publish League of Legends in Europe. Офіційний форум League of Legends. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 88. IDA Ireland Investment Promotion Agency. IDA Ireland. 15 липня 2010. Процитовано 29 серпня 2014. 
 89. League of Legends Digital Collectors Pack. Офіційний сайт League of Legends. Архів оригіналу за 18 липня 2009. Процитовано 29 серпня 2014. 
 90. Pendragon, Riot Games (25 лютого 2010). Southeast Asia megathread. Офіційний форум League of Legends. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 91. Tecumseh (16 липня 2010). Riot Games Partners with Garena to bring League of Legends to Southeast Asia. Офіційний форум League of Legends. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 92. Riot Games and Tencent bring League of Legends to China. Riot Games. 21 листопада 2008. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 93. Tencent acquires majority stake in Riot Games. Riot Games. 04 лютого 2011. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 94. Errigal, Riot Games (17 жовтня 2013). The Future of EU West. Офіційний форум League of Legends. Процитовано 31 серпня 2014.  (англ.)
 95. Errigal, Riot Games (11 червня 2013). European Service Update 11th June. Офіційний форум League of Legends. Процитовано 31 серпня 2014.  (англ.)
 96. Amsterdam Internet Exchange, Network (AS number) statistics (англ.)
 97. Nancymon, Riot Games (16 вересня 2013). Separate Servers. Офіційний сайт тех. підтримки League of Legends. Процитовано 25 серпня 2014.  (англ.)
 98. Richard Mitchell (22 червня 2011). League of Legends championship draws nearly 1.7 million viewers. Joystiq. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 99. Alexander Sliwinski (26 липня 2011). League of Legends surpasses 15M registered players, 1.4M play daily. Joystiq. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 100. Ryze, Riot Games (17 листопада 2011). Community Grows to 32 Million Players. Офіційний форум League of Legends. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 101. Josh Augustine (12 жовтня 2012). League of Legends has 32 million active players, is now «as big as StarCraft» in Korea. PC Gamer. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 102. Jason Evangelho (12 жовтня 2012). «League of Legends» Bigger Than «WoW», More Daily Players Than «Call of Duty». Forbes. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 103. Paul Tassi (27 січня 2014). Riot's «League of Legends» Reveals Astonishing 27 Million Daily Players, 67 Million Monthly. Forbes. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 104. а б Eddie Makuch (29 січня 2014). League of Legends now boasts 27 million daily players. GameSpot. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 105. Andy Chalk (24 жовтня 2014). League of Legends has made almost $1 billion in microtransactions. PC Gamer. Процитовано 25 жовтня 2014.  (англ.)
 106. Jeffrey Grubb (23 жовтня 2014). Hearthstone, Dota 2 can’t compete with League of Legends in terms of player spending. VentureBeat. Процитовано 25 жовтня 2014.  (англ.)
 107. Jason (18 січня 2012). Taipei lights up to celebrate the 1 million players in League of Legends Taiwan. Chinagame.178.com. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 108. Alang (23 березня 2013). League of Legends now #1 Game in Korea. MMO-Champion. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 109. Arno Maierbrugger (25 липня 2013). Top PC games in Filipino computer cafés. Investvine. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 110. Dooraven (27 липня 2014). League of Legends was the 2nd most popular search item of 2014 according to Google Korea. Paravine. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 111. League of Legends for PC – Game Rankings. GameRankings. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 112. а б League of Legends for PC. Metacritic. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 113. League of Legends (Windows). Mobygames. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 114. Scott Sharkey (9 листопада 2009). League of Legends for PC from 1UP. 1UP. Архів оригіналу за 25 червня 2012. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 115. Quintin Smith (9 листопада 2009). League of Legends – Overview – allgame. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 116. а б Scott Sharkey (27 листопада 2009). League of Legends – Review – PC. Eurogamer. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 117. а б Geoff Hunt (7 грудня 2009). League of Legends Review for the PC. Game Revolution. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 118. а б Ryan Scott (30 листопада 2009). The Consensus: League of Legend Review. GameSpy. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 119. а б jkdmedia (2 листопада 2009). League of Legends – PC – Review. GameZone. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 120. а б Leah B. Jackson (13 лютого 2014). League of Legends Review – PC Review at IGN. IGN. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 121. Антон Белый (24 вересня 2013). Вердикт — League of Legends. Игромания. Процитовано 29 серпня 2014.  (рос.)
 122. Steve Butts. League of Legends Review. IGN. Архів оригіналу за 6 листопада 2009. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 123. Stephen Totilo (13 січня 2011). A New and Maybe Better Way to Stop People from being Jerks Online. Kotaku. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 124. Awards — Riot Games (англ.)
 125. PC Best Strategy Game. IGN. 14 грудня 2009. Архів оригіналу за 13 грудня 2013. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 126. PC Best Multiplayer Game. IGN. 14 грудня 2009. Архів оригіналу за 2 липня 2013. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 127. PC Gamers' Choice 2009. Gamespy. 21 грудня 2009. Архів оригіналу за 25 грудня 2009. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 128. Riot's League of Legends Leads Game Developers Choice Online Award Winners. Gamasutra. 8 жовтня 2010. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 129. Archive — The First Annual Game Developers Choice Online Awards. Game Developers Choice Online Awards. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 130. Tom Pakinkis (29 жовтня 2010). GJ10:Online Game Of The Year is... ComputerAndVideoGames. Процитовано 29 серпня 2014. (англ.)
 131. The 100 best PC games of all time. PC Gamer. 16 лютого 2011. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 132. Matt Liebl (21 жовтня 2011). League of Legends Wins 2011 Golden Joystick Award for Best Free-to-Play Game. GameZone. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 133. GamePro (24 жовтня 2013). The 15 Best PC Games. PCWorld. Процитовано 25 серпня 2014.  (англ.)
 134. Game of the Year 2011. PC Gamer. 29 грудня 2011. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 135. Riot Games. GameSpy's Game of the Year 2011 Awards. Gamespy. Процитовано 259серпня 2014.  (англ.)
 136. PC Gamer US Game of the Year awards 2011. PC Gamer. 8 лютого 2012. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 137. Archive — The Third Annual Game Developers Choice Online Awards. Game Developers Choice Online Awards. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 138. World Cyber Games, офіційний сайт(англ.)
 139. Intel Extreme Masters, офіційний сайт (англ.)
 140. DreamHack, офіційний сайт(англ.)
 141. США приравняли игроков League of Legends к спортсменам. BBC, русская служба. 17 червня 2013. Процитовано 23 серпня 2014. (рос.)
 142. William Usher (12 липня 2013). U.S. Government Grants Visas To eSports Players; Gaming Has Gone Legit. CINEMABLEND. Процитовано 23 серпня 2014. (англ.)
 143. Джеффрі А. Коуен. Категории виз в США — Визы для артистов, спортсменов, моделей. RussianAmerica. Процитовано 29 серпня 2014. (рос.)
 144. Stuart Macdonald (30 вересня 2010). WCG 2010 prize money + distribution revealed. SK Gaming. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 145. Pente, Riot Games (15 травня 2013). EU LCS heads to London’s Wembley Arena!. Офіційний сайт League of Legends. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 146. RedBeard, Riot Games (20 червня 2013). 2014 World Final heads to Seoul’s World Cup Stadium. Офіційний сайт League of Legends. Процитовано 25 серпня 2014.  (англ.)
 147. а б Season 2 World Championship. Leaguepedia. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 148. а б Season 3 World Championship. Leaguepedia. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 149. Paul Tassi (24 серпня 2013). League of Legends Finals Sells Out LA's Staples Center In An Hour. Forbes. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 150. Stephen Evans. League of Legends gaming final fills Seoul stadium. BBC. Процитовано 29 жовтня 2014.  (англ.)
 151. Rod Breslau. League of Legends Season 2 Championships most watched eSports event of all time. Gamespot. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 152. Rich McCormick (19 листопада 2013). «League of Legends» eSports finals watched by 32 million people. The Verge. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 153. RedBeard, Riot Games (24 листопада 2013). One World Championship, 32 million viewers. Офіційний сайт League of Legends. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 154. Season 4 World Championship. Leaguepedia. Процитовано 29 жовтня 2014.  (англ.)
 155. Групові етапи відбувались у Сингапурі і Тайвані
 156. All-Star Shanghai 2013. Leaguepedia. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 157. All-Star Paris 2014. Leaguepedia. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 158. IEM Season V - LoL Invitational. Leaguepedia. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 159. IEM Season VI - World Championship. Leaguepedia. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 160. IEM Season VII - World Championship. Leaguepedia. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 161. IEM Season VIII - World Championship. Leaguepedia. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 162. а б 2010 World Cyber Games/Main Tournament. Leaguepedia. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 163. а б 2011 World Cyber Games/Main Tournament. Leaguepedia. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 164. а б 2013 World Cyber Games/Main Tournament. Leaguepedia. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 165. Riot League Championship Series/Europe/2014 Season. Leaguepedia. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 166. а б в LoL Esports, офіційний сайт
 167. Riot League Championship Series/North America/2014 Season. Leaguepedia. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 168. GPL 2014 Rules and Regulations & S4 Qualifiers. Garena League of Legends, офіційний сайт. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 169. 英雄联盟 职业联赛-职业联赛官网-腾讯游戏:, офіційний сайт LPL (кит.)
 170. 2014 LPL Spring. Leaguepedia. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 171. HOT6iX Champions Summer 2014. Leaguepedia. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 172. ITENJOY NLB Summer 2014. Leaguepedia. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 173. Gamescom 2013/International Wildcard Tournament. Leaguepedia. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 174. 2014 Season International Wild Card Tournament. Leaguepedia. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 175. IEM Season VI - Global Challenge Kiev. Leaguepedia. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 176. Riot League Championship Series/Europe/Season 3/Moscow/Regional CIS Championship. Leaguepedia. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)
 177. TECHLABS CUP UA 2013. Leaguepedia. Процитовано 29 серпня 2014.  (англ.)

Посилання[ред. | ред. код]